vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

85 επισκέπτες, 8 χρήστες
maprix, bloodlessz, vagskarm, manoslykos, camber, lidbab, georgeboy, Sergios

Twitter

ΤΙ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΝΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΑΤΜΙΣΤΗΣ

Αποσυνδεδεμένος Iωάννης

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Η θέληση να σταματήσω το κ.τ.Η βοήθεια απο το φορουμ.Και η ευκολη προσαρμογή του ατμίσματος
απο την πρώτη στιγμή και ας μην ηταν τα υγρά στην αρχή του γούστου μου.Τωρα που εφυγαν τα
γράσσα απο τα μάτια μου υπάρχει πραγματική απολαυση.Την καταλαβαίνουν την απόλαυση αυτή
οι φίλοι και γνωστοί καπνιστές και αρχισαν να ατμίζουν και αυτοί ζητώνταν την βοήθεια μου.Η στήριξη[size=78%] [/size]
[/size][size=78%]απο το φορουμ βοήθησε περισσότερο για να παραμείνω ατμιστής και εγω με την σειρά μου την δίνω απλόχερα. [/size]
[/size][size=78%] [/size]

Αποσυνδεδεμένος gks

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Η βοήθεια του φόρουμ σε πολλά θέματα (υγρά,ατμοποιητές κτλ) και η θέληση να ξεφύγω απο το τσιγάρο.Επίσης τα diy οπου το βλέπω και σαν "χόμπι" και φέρνω το άτμισμα στα μέτρα μου.Όμως πρώτα η βοήθεια όλων όσων απαρτίζουν το φόρουμ

Αποσυνδεδεμένος MAdKetch

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Foggatti Hybrid LE - Poldiac Hybrid V2
Οι δύο βασικόι λόγοι να μείνω ατμιστής ήταν οι επισκευάσιμοι ατμοποιητές και τα mods. Καθώς όμως και για τα 2 εμαθα απο εδώ ψήφισα η βοήθεια απο το φορουμ  :yes:

Αποσυνδεδεμένος hotcarver1

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Τα σωστά εργαλεία στησίματος τα οποία τα έμαθα μέσα από το Φόρουμ.Να είστε καλαμπούρια για τβοήθεια στους νέους ατμιστες!

Στάλθηκε από το LT30p μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Συνδεδεμένος manoslykos

  • **
  • 151
  • Φύλο: Άντρας
κατ΄ αρχάς όλα αυτά που είναι στη λίστα βοήθησαν. αλλά το σπουδαιότερο ήταν η οικογένειά μου. το σπίτι άλλαξε. το δωμάτιό μου (που ήταν ντουμανιασμένο συνεχώς) από <<το δωμάτιο του μπαμπά>> μετονομάστηκε "play room". Η γυναίκα μου όταν βρέχει έχει την απλώστρα μέσα στο ίδιο δωμάτιο.
τώρα που το ξανασκέφτομαι μήπως δε με συμφέρει;   Αστειεύομαι...

Αποσυνδεδεμένος taurus65

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
  • In God we trust.
Ψήφισα την βοήθεια από το φόρουμ αφού όλα τα θετικά-σχετικά γύρω από το ητ(υγεία, διαθέσιμα μοντέλα mods-ατμοποιητών) τα πληροφορήθηκα από εκεί.

Αποσυνδεδεμένος Nekzo

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
οι φίλοι μου-ατμιστές και ΚΥΡΙΩΣ το παρών  φόρουμ :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος KatsikoSkulo

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Η θέληση να κόψω το κ.τ και εσείς εδω πέρα πανάθεμα σας!!!
 :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος ex-prince

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Ψήφισα 3 λόγους:
1)Η θετική αντιμετώπιση από την οικογένειά μου.
2)Φόβοι για την υγεία μου, αν ξαναγύριζα στο ΚΤ.
3)Η αντιμετώπιση του HT ως gadget.

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Καιρο ήθελα να κοψω το τσιγαρο, καποιοι φιλοι συν-ατμιστες και σιγουρα και αυτο εδω το φορουμ με βοηθησαν αρκετα να μεινω στο ηλεκτρονικο ή ακομα, ακομα και να το αρχισω.


Σας ευχαριστω παιδια!!

Αποσυνδεδεμένος Adreas

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
2 πράματα που στην ουσία ήταν ένα.Η βρόμα του KT που δεν ήθελα με τίποτα να ξανανιώσω επάνω μου.Ξεκίνησα HT γιατί δεν ήθελα να βρωμάω στην κοπέλα μου που δεν κάπνιζε και μένοντας μακριά από KT για περίπου 2 βδομάδες μετά δεν ήθελα ούτε καν να το μυρίζω,ειδικά τα στούκας τα βρωμερά που έκανα winston μαλακό.Το έβαλα για δοκιμή μια μέρα στο στόμα μου και μετά την δεύτερη τζούρα πήγα να κάνω εμετό και το πέταξα.Από τότε έμεινα σταθερός στο HT εδώ και 2 χρονια.Το τελευταίο μου πακέτο το κράτησα τρόπαιο :P

Αποσυνδεδεμένος nikospap

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Οσο χρησιμοποιούσα μονο απλές μπατ ego ,δεν κρύβω ,οτι άναβα και κανα κ.τ.Η αγορά μοντ ολκλήρωσε την προσπαθειά μου...

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
 :o
Η κύρια αιτία που θα μπορούσε να είχε αποτύχει η προσπάθειά μου να αντικαταστήσω το κάπνισμα με άτμισμα, ήταν η είσοδός μου σε κατάστημα με ηλεκτρονικά τσιγάρα!

 :confused1:
Άγνοια, ελλειπής πληροφόρηση, κακή επιλογή εξοπλισμού, όχι μόνο για μένα, αλλά για οποιονδήποτε καπνιστή. Δεν είναι τυχαίο, άλλωστε, που εκείνη την εποχή (πριν 2 χρόνια περίπου) υπήρξε μεγάλη έξαρση στην αγορά Η.Τ. και στο αμέσως μετά διάστημα, οι περισσότεροι το παράτησαν. Οι περισσότεροι που γνωρίζω τελοσπάντων κι από ότι άκουγα τριγύρω μου εκείνη την εποχή. Από όλους τους γνωστούς μου και φίλους, είμαι ίσως ο μόνος που παρέμεινα μέχρι σήμερα, κι όσοι μ'εβλεπαν μετά από καιρό, είχα μια απορία ζωγραφισμένη στα πρόσωπά τους, λες και είχα κάνει μεγάλο άθλο που εξακολουθούσα να ατμίζω.

Θεωρώ ότι ακόμη και σήμερα, αν και η τεχνολογία στις συσκευές δεν έχει καμμία σχέση με το παρελθόν, και η προσομοίωση του καπνίσματος είναι πολύ πιο ρεαλιστική, ο κύριος λόγος που αποτυγχάνουν οι καινούργιοι ατμιστές, είναι επειδή δεν υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι - μαγαζιά, που να μπορούν να προσεγγίσουν και να πληροφορήσουν τον καταναλωτή με τέτοιο τρόπο, ώστε να γίνει ατμιστής για την υπόλοιπη ζωή του.

Μπορεί να ακούγεται κάπως σκληρό αυτό που λέω, όμως είναι η πραγματική αίσθηση που έχω, την οποία επιβεβαιώνω κάθε φορά που συναντώ έναν ΠΡΩΗΝ ατμιστή που τα παράτησε, όχι γιατί δεν το θέλει, αλλά γιατί δεν ικανοποιήθηκε.

 >:(
Δηλαδή.... να έχει φτάσει κάποιος στο στάδιο να το πάρει απόφαση και να θέλει να απαλλαγεί από το κάπνισμα, και να μην μπορεί να βρεθεί κάποιος να τον βοηθήσει να "κρατηθεί" στο Η.Τ., αλλά να του πασάρει π.χ. μια "ότι να'ναι" μπαταρία με ατμοποιητή 2,8Ωμ της κακιάς ώρας και να κοντεύει ο άνθρωπος να βγάλει μαγουλάδες ρουφώντας και καταπίνοντας υγρό κάθε λίγο και λιγάκι εν έτη 2013 στην Θεσσαλονίκη!!!!!!! Είναι αυτό που λέει η παροιμία: "Βάζουμε τα χεράκια μας και βγάζουμε τα ματάκια μας" και για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω μαγαζί, ούτε άλλου είδους συμφέροντα, είμαι ένας απλός και ταπεινός ατμιστής. Στεναχωριέμαι και θυμώνω, όμως όταν βλέπω φίλους να παρατάνε κάτι που θα μπορούσε να τους κερδίσει με 2 απλές κινήσεις και σωστή πληροφόρηση και καθοδήγηση.

 :thumpup:
Ίσως έχω ξεφύγει λίγο από το θέμα, όμως τα λέω αυτά γιατί κι εγώ θα τα είχα παρατήσει, αν δεν είχα επαφή με το internet για να ψάξω τί ήταν αυτό που πήγε στραβά και σταμάτησε να λειτουργεί σωστά και να αποδίδει το ρημάδι το Η.Τ. μετά τις πρώτες μέρες λειτουργείας! Μέσα στα πρώτα λεπτά ψαξίματος για Η.Τ., προβλήματα κλπ έπεσα πάνω στο forum και μετά... τέλος! Ο ορίζοντας άνοιξε, οι απορίες λύθηκαν και η γνώση ήταν μπροστά μου στο... πιάτο.

 :'(
Ευτυχώς για μένα, που εξακολουθώ να είμαι ατμιστής, χωρίς προοπτική για πισωγύρισμα, "παίζοντας" πλέον και δοκιμάζοντας ατμοποιητές και υγρά και σύρματα και φυτίλια, αλλά δυστυχώς για πολλούς που δεν το έκαναν αυτό, για οποιονδήποτε λόγο δεν το έκαναν. Άλλοι ίσως ξαναγύρισαν ή μπορεί να ξαναγυρίσουν, πολλοί όμως τα παράτησαν και δεν θα επανέλθουν.

Κι αυτό είναι σίγουρα κακό (εκτός των άλλων) και για την ίδια αγορά του Η.Τ.
 :yes:



Υ.Γ.
Εννοείται ότι παντού υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες, άνρθωποι που νοιάζονται ή δεν δίνουν σημασία. Δεν βάζω τους πάντες σε ένα τσουβάλι, διαπιστώνω απλώς το μεγάλο κενό και το πρόβλημα που υπάρχει στη συγκεκριμένη αγορά.... αυτό είναι όλο! Κι αυτό γιατί αφορά το φλέγον και λεπτό ζήτημα του καπνίσματος, που δεν είναι απλή υπόθεση, δεν είναι τηλεόραση ή mp3 player! Είναι μια συσκευή ατμοποιήσης που έχει την δυνατότητα να απαλλάξει κάποιον από το κάπνισμα! Δεν είναι και λίγο....

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Χωρίς να έχω διαβάσει το νήμα, έχοντας παλινδρομήσει 2 φορές μεταξύ ητ - κτ, αυτό που λέω και σε φίλους που το σκέπτονται να δοκιμάσουν ή να ξαναπροσπαθήσουν:


Αυτοί που έμειναν στο ητ είναι αυτοί που το ψαξαν, που δεν τα παράτησαν με την απογοήτευση από το πρώτο ητ που αγόρασαν από κάποιο έμπορο. Για αυτό αυτό το φόρουμ μπορεί να βοηθήσει πάρα πολύ κάποιον, εγώ το βλέπω αφού κατέληξα στο ητ και άρχισα να το ψάχνω ακόμα περισσότερο.


Στο σημείο που έχω φτάσει τώρα (8 μήνες ατμιστής στην δεύτερη σαιζόν ατμίσματος), το κτ δεν με καλύπτει! Πριν αποκτήσω την απαραίτητη αυτονομία και ευκολία, δηλαδή πριν 1,5 περίπου μήνα (είχα απλές και ταλαιπωρημένες μπαταρίες ego και ce3 που χρειάζεται σύριγγα για να γεμίσει) πήγαινα π.χ. στο γήπεδο ή σε μπαρ και έπαιρνα κτ. για ευκολία. Μετά από κάποια τσιγάρα, ένοιωθα ότι το κτ δεν με κάλυπτε, μου λειπε το ητ και το πακέτο κτ έμενε άθικτο χωρίς να μου λείπει καθόλου.


Εδώ και 1 μήνα, αφού έλυσα τα πρακτικά προβλήματα, δεν έχω βάλει κτ στο στόμα μου, έστω και αν έχω εδώ 2-3 μισά πακέτα που μου χουν ξεμείνει από αυτές τις εξόδους, γιατί δεν μου κάνει καμία αίσθηση !!! Και χωρίς να κάνω την παραμικρή προσπάθεια.


ΥΓ1: Ήμουν 28 χρόνια καπνιστής 1 πακέτου την ημέρα.
ΥΓ2: Η αλήθεια βέβαια είναι ότι "μάτωσα" οικονομικά, αλλά αν είχα κάποιον να μου δώσει τις σωστές συμβουλές και κατευθύνσεις (να και ο ρόλος του φόρουμ) ίσως να είχα γλιτώσει πολλά "κερατιάτικα" σε ανούσιες δοκιμές.

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΙ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΝΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΑΤΜΙΣΤΗΣ
« Απάντηση #89 στις: Οκτωβρίου 18, 2013, 11:23 »
Η αλήθεια είναι ότι η πρώτη μου απόπειρα για να σταματήσω το ΚΤ μέσω του ΗΤ ήταν αποτυχημένη γιατί δεν υπήρχε ένα ποιοτικό προϊόν που θα με έκανε να ξεχάσω το ΚΤ.
Πριν το καλοκαίρι προσπάθησα ξανά, ασχολήθηκα, διάβασα τα φόρουμς και πιο πολύ αυτό εδώ και αποφάσισα όχι μόνο να κόψω το ΚΤ αλλά να δω και σαν χόμπυ το ΗΤ. Έπρεπε να κόψω το κάπνισμα, γιατί είχαν μπουκώσει τα πάντα. Μύτη, λαιμός, πνευμόνια, δεν μπορούσα να μυρίσω, να γευτώ και το δράμα ήταν όταν με έπιανε κάνα σινάχι. Άσε που είχαν αρχίσει να με πιάνουν και κάτι πονάκια στο στήθος και στην πλάτη.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 1 124 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:29
από Tem
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 120 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:22
από Tem
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1876 247532 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:21
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572704 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2108 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8236 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122786 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 800 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 505 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 327383 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8875 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298496 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140