vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

201 επισκέπτες, 4 χρήστες
treloneritis, Sergios, lounik, vougiouklakis

Twitter

Ευαισθητοποίηση ατμιστών σε γενικότερα θέματα υγείας

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Ευαισθητοποίηση ατμιστών σε γενικότερα θέματα υγείας
« Απάντηση #45 στις: Ιανουαρίου 17, 2013, 08:34 »
Κάποιος συμφορουμίτης πήγε σήμερα και βρήκε το κοριτσάκι στο νοσοκομείο.
Όλα πάνε καλά, μέχρι τώρα...
Θα παρακαλούσα τον συμφορουμίτη να γράψει αυτά που είδε.
Μετά τον gtm, είναι ένας υπέροχος  Άνθρωπος.
Μπορεί να μας πει περισσότερα σήμερα και η Αγγελική.

Και για να μην γράφω μόνο εγώ, που τίποτα δεν έκανα, θέλω 3 πράγματα:

1) Να συνεχίσουμε να έχουμε σχέσεις με το παιδί.
Για 6 χρονών, βαφτισμένο θα είναι, ας σκεφτεί κάποιος κάτι άλλο...

2) Θα χρειαστεί σύντομα αίμα, για μια πολύ πιο εύκολη επέμβαση.
Κι επειδή δεν γίνεται να δίνει συνέχεια ένας, όποιος μπορεί ή έχει κάποιο γνωστό με αυτή την εξαιρετικά σπάνια ομάδα αίματος, ας το κάνει

3) Για να είμαστε σε αυτό το φόρουμ, βάζουμε την υγεία ψηλά.
Αν κάποιος χρειάζεται βοήθεια και μπορούμε να το κάνουμε, ας το ανακοινώνουμε εδώ.
Δεν μπορεί να αναλύουμε τα μικρο-νανο-πικο-γραμμάρια των νιτροζαμινών,
ή
την επίδραση της σουπερ-παυτολόλης σε ατμιστή που τρώει μπακαλιάρο 3 φορές το χρόνο,
ή... ή... ή...

Δίνουμε και σημασία στον διπλανό μας που έχει ανάγκη από το απόλυτο αγαθό:
Τη ζωή

Γιατί,
να είσαι ατμιστής,
είναι τρόπος ζωής 
:yes:  :yes:  :yes:
Ο Papoys (Γιώργος) πήγε εχτές στο νοσοκομείο κ είδε το αγγελούδι κ τους γονείς του!
Είναι από τις στιγμές που τα λόγια δεν μπορούν να περιγράψουν  την χαρά που νιώθω για τους Ανθρώπους που έχω γνωρίσει σε
αυτό εδώ το φόρουμ!!!!

Ο Γιώργος  σαν άνθρωπος αλλά  κ σαν παππούς πήγε στο κοριτσάκι κ μάλιστα της πήγε κ  όμορφα δωράκια εκ μέρους όλων μας !!!!!  :respect:  :respect:  :respect:

Μίλησε με τους γονείς του παιδιού κ του είπαν όλα όσα ο Μιχάλης πολύ σωστά μας μεταφέρει εδώ!!! :respect:    :respect:      :respect: 
Εγώ θέλω να πω ότι δεν έκανα απολύτως τίποτα για αυτό το κοριτσάκι !!!

Ο Μιχάλης  (Spectrum) κ ο gtm κ ο papoys έκαναν ότι καλύτερο
θα μπορούσε να ευχηθεί ένας γονιός για το αγγελούδι του!!!!!!!   :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:

Μέσα από την καρδιά μου ευχαριστώ τον Λευτέρη (Atmos) που μας δίνει την ευκαιρία να γινόμαστε μέσα από το δικό του
"σπίτι" καλύτεροι άνθρωποι!!!!! Δεν θέλω να με  παρεξηγήσετε ...... μα η αλήθεια είναι αυτή!!!Εδώ έχουμε την ευκαιρία όσο μακριά κ αν είμαστε να έρθουμε κοντά στα προβλήματα των συνανθρώπων μας!!!!!!

Γιώργο μου σε ευχαριστώ πολύ που πήγες στο κοριτσάκι εχτές κ που είπες για όλους εμάς εδώ κ φυσικά κ για το παλικάρι που έδωσε αίμα!!
Οι άνθρωποι αυτοί γνωρίζουν ότι δεν είναι μόνοι!! Καταλαβαίνουμε όλοι πως νιώθουν !!
Κάθε μας  απλή κ ταπεινή  ευχή να ξέρετε ότι φτάνει στα "αυτιά" του Θεού!!!  :yes:

Εγώ σε λίγη ώρα θα μιλήσω ξανά με την μητέρα του παιδιού κ θα μάθω πως πάει το αγγελούδι τους !

Όλοι γνωρίζουμε πως μετά από μια  πολύωρη επέμβαση χρειάζονται το λιγότερο 48 ώρες για να πούμε με σιγουριά ότι όλα  είναι πολύ καλά.
Βέβαια ο γιατρός μου το τόνισε αρκετές φορές εχτές ότι αυτή η επέμβαση πήγε πολύ πολύ καλά!!!  :yes: :yes: :yes:

Εύχομαι να βρεθούν κ άλλα μέλη που θα δώσουν αίμα για την επόμενη επέμβαση που θα κάνει το κοριτσάκι μας! Λέω "μας" γιατί τώρα πια ανήκει
στην οικογένεια των ατμιστών κ θα πω ότι αν έχει λάβει το αίμα του gtm είναι κ αδερφάκι "μας" !  ;)   :) :)

Είμαι σίγουρη ότι θα βρεθεί κ άλλο δικό μας μέλος που θα δώσει αίμα !
Όλα τα καλά που κάνετε παιδιά θα σας επιστραφούν γιατί απλά υπάρχει άγραφος κ  αιώνιος νόμος που λέει.....
Ότι καλό κάνεις θα ψάξει να σε βρει !!!!!!!!!  :)

gtm, Μιχάλη, (Spectrum), papoys,   απλά  :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:



Θα κρατάω επαφή με τους γονείς του κοριτσιού μας κ όταν με το καλό έρθω στην Ελλάδα θα τους επισκεφτώ! :yes:
Αποκτήσαμε όλοι μας πιστεύω μια  μικρή κ πολύ  γλυκιά αδελφούλα!  ;)





Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Ευαισθητοποίηση ατμιστών σε γενικότερα θέματα υγείας
« Απάντηση #46 στις: Ιανουαρίου 17, 2013, 09:19 »
3 πραγματα εχουν αξια πιστευω
1 η χαρα του γονεα που βλεπει το παιδι του να εχει πια μελλον
2 οτι η μικρη δεν ειναι στην εντατικη
3 οτι χρειαζεται και αλλο αιμα
οποτε παμε γερα να βοηθησουμε οσο μπορουμε.
ευχαριστω και το μελος που μου μεταφερε τα καλα νεα μεσω π.μ και την dark angel  :thumpup: σας ειμαι ευγνωμων :respect:

Να έχεις υγεία σου εύχομαι!!! Να έχεις δύναμη κ κουράγιο να δίνεις πάντα ζωή σε όσους σε χρειαστούν!
Ζωή δίνει πρώτα η αγάπη κ αυτήν την έχεις κ την μοιράζεις απλόχερα εσύ!!!!
Σε ευχαριστώ που ανήκεις στους ανθρώπους εκείνους που ήρθαν στην γη για να δώσουν πρώτα!!!  :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:


Μακαρι να μπορουσα να δοσω,αλλα ουτε την ομαδα εχω και λογο ενχειρησης πριν λιγο καιρο.. ,πηγα να δοσω  για δικο μου ανθρωπο και με το στανιο και παλι δεν μου επερναν.
ΑΛΛΑ νιοθω την αναγκη να πω ενα μεγαλο ευχαριστω-μπραβο σε εσας spectrum , gmt , DARK ANGEL..
για την προτοβουλια ανθρωπια ομορφια και ολα τα καλα του κοσμου!!!! :respect:
Θα ψαξω και θα ροτησω και εγω που θα βρω ανθρωπο για καποια φιαλη.
 
Μπραβο καρντασια!
Αυτη η κοινοτητα εκτος της γνωσης τον μοντ,ατμο,συρματων,ρευματων κτλ που ειναι απαρετητη σε εμας τα ατμοζονια...μου εδειξε οτι απαρτιζεται και απο πολους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ με κεφαλαια! :respect:


Έχει μεγάλη σημασία η θέληση! Υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να δώσουν μα δεν μπορούν! Κ υπάρχουν εκείνοι που μπορούν μα δεν θέλουν!  :yes:
Εσύ σε αυτή τη περίπτωση δεν γίνεται να βοηθήσεις μα να ξέρεις ότι η θέλησή σου θα βρει άλλον τρόπο για να "υλοποιηθεί"!

Πάντα στην ζωή μας παρουσιάζονται εκατομμύρια ευκαιρίες που μας καλούν να δώσουμε!
Θα δώσεις βοήθεια σε συνανθρώπους σου με πολλούς κ διαφορετικούς τρόπους !

Να μην στεναχωριέσαι όταν η ανάγκη που σε κάλεσε ... σου έκλεισε την πόρτα!!!!
Θα βρεις πολλές άλλες πόρτες (της ανάγκης) ανοιχτές !!!!!  :)

Είμαι πολύ υπερήφανη γιατί όντως η  κοινότητα αυτή είναι μια ανθρώπινη αλυσίδα που πρώτα από όλα σέβεται τον άνθρωπο!!  :yes:  :respect:    :respect:  :respect:


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Edit: Μίλησα τώρα με τον πατέρα της μικρούλας μας! Δύσκολη νύχτα όπου δεν κοιμήθηκε καλά.
Τώρα με ηρεμιστικό την έχουν κ κοιμάται.
Δεν ξέρω αν κάνει που θα το πω μα ειλικρινά θέλω να σας πω ότι μιλάμε για γονείς ήρωες !!!  :respect: :respect: :respect:
Το κοριτσάκι τους έχει κάνει κ άλλες επεμβάσεις κ  πρόκειται να ακολουθήσουν άλλες τρεις.
Άλλη μια μεγάλη επέμβαση θα γίνει πρώτα ο Θεός όταν η μικρή μας φτάσει στα 16 χρόνια της.

Θα σας πω ότι η μητέρα είναι μια γυναίκα πολύ πολύ δυνατή!!!  :respect:  :respect:
Για κάποιους σοβαρούς λόγους (υγείας)   όταν κυοφορούσε  έπρεπε οπωσδήποτε να διακόψει την κύηση της!!!

Μα για να μην στερήσει την ζωή σε μια ψυχή προτίμησε να ρισκάρει την ζωή της κ να φέρει στον κόσμο την Χρυσοβαλάντο!  :yes: :yes:
Καταλαβαίνεται για ότι μιλάμε για μια σπάνια γυναίκα ναι?

Οι γιατροί που χειρούργησαν το κοριτσάκι μας βοήθησαν  εκείνοι να μαζευτούν τα χρήματα για τα έξοδα της επέμβασης!!
Δυο καλοί χειρούργοι που το επάγγελμα τους είναι πρώτα η ανθρωπιά κ μετά ο όρκος του Ιπποκράτη !!  :respect:   :respect:   :respect:
Επέμβαση δύσκολη όπως σας είπα με μεγάλη επιτυχία!!!  :yes:

Οι γονείς μας ευχαριστούν όλους μας για την συμπαράστασή μας!!!!! :)
Θα επικοινωνώ μαζί τους κ θα σας ενημερώνω ναι? 
  :)






« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 17, 2013, 10:54 από DARK ANGEL »

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Ευαισθητοποίηση ατμιστών σε γενικότερα θέματα υγείας
« Απάντηση #47 στις: Ιανουαρίου 24, 2013, 12:52 »
Να σας ενημερώσω παιδιά, η  μικρούλα μας βγήκε προχτές από το νοσοκομείο κ τα πάει πολύ καλά!!!  :yes: :yes:
όσο απίστευτο κ αν ακούγεται ναι? Μέρα με την μέρα το αγγελούδι καλυτερεύει!!!

Είμαι χαρούμενη που η Χρυσοβαλάντο πάει καλά γιατί όλοι μας γνωρίζουμε πόσο δύσκολη είναι
η επέμβαση που έκανε. Με την βοήθεια του Θεού τα κατάφερε.  :)

Μέσα από την καρδιά μου εύχομαι η ζωή της από εδώ κ πέρα να είναι γεμάτη από όμορφες στιγμές
κοντά στους πολύ καλούς γονείς της !!!





Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ευαισθητοποίηση ατμιστών σε γενικότερα θέματα υγείας
« Απάντηση #48 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 02:33 »
Άπειρα μπράβο...

στο κοριτσάκι - ήρωα (πολύ δύσκολη κατάσταση)...
στους γονείς, που βιώνουν αγάπη...
στους γιατρούς (που, αν κατάλαβα καλά, δεν πήραν χρήματα)...
στον δικό μας gtm και σε όλους όσους έδωσαν αίμα...
στον παππού που πήγε να επισκεφθεί την μικρή...
στον Άγγελο του φόρουμ, που έστειλε άνθρωπο και δωράκια, κι ας μην το λέει...

... σε όλους εμάς, που στείλαμε ένα μπράβο, ή κάτι νοιώσαμε...

ΝΑΙ, αλλάζεις τον κόσμο και σώζεις ζωές ακόμα και ακίνητος.
Η τεχνολογία δεν έχει κρίση...
Ο καθένας κρίνει πώς την χρησιμοποιεί...

Με την ευκαιρία, και επειδή ο πόλεμος δεν τέλειωσε:
Έχω μακρινό ξάδελφο με 0 -  αρνητικό...
+ την πεθερά μου...  :angel:

Ο πόλεμος συνεχίζεται... είμαστε έτοιμοι;
Εμείς οι ατμιστές... ΝΑΙ !!!

Υπάρχουν πολλοί που χρειάζονται ένα ΕΛΑΧΙΣΤΟ από εμάς...
Να ξαπλώσουμε σε μια πολυθρονάρα και να τεντώσουμε το χέρι...


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 25, 2013, 02:50 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ευαισθητοποίηση ατμιστών σε γενικότερα θέματα υγείας
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουαρίου 05, 2013, 12:34 »
ΔΟΤΗΣ ΜΥΕΛΟΥ ΤΩΝ ΟΣΤΩΝ - ΑΠΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ

Η εξέταση γίνεται με στοματικό επίχρισμα (σάλιο) που το παίρνουμε για να δούμε αν υπάρχει ιστοσυμβατότητα και καταχωρείται στο Εθνικό Μητρώο Εθελοντών Δοτών Μυελού των Οστών όπου και παραμένει μέχρι τη συμπλήρωση του 55ου έτους της ηλικίας του.

Αν βρεθεί συμβατός με κάποιον ασθενή επιβεβαιώνει τη συγκατάθεσή του και έπειτα προσφέρει Αιμοποιητικά Κύτταρα που είναι σαν μία Εθελοντική Αιμοδοσία και όχι Μυελό Των Οστών όπως γινόταν παλαιότερα.

Κάθε χρόνο χιλιάδες άνθρωποι μεταξύ των οποίων και πολλά παιδιά , προσβάλλονται από σοβαρές ασθένειες του αίματος , όπως είναι η ΛΕΥΧΑΙΜΙΑ που απειλούν τη ζωή τους.
Για πολλούς από αυτούς η μεταμόσχευση προσφέρει τη μοναδική ελπίδα για ζωή .
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑΡΙΣΕΙ ΞΑΝΑ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙ;



http://rodiaki.gr/article.php?id=234884&catid=5&maincatid=1

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ευαισθητοποίηση ατμιστών σε γενικότερα θέματα υγείας
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουαρίου 05, 2013, 15:27 »
Παιδια, η διαδικασια ειναι οντως πολυ απλη για να δωσει πλεον καποιος μυελο των οστων, δεν καμια σχεση με τον τροπο που γινοταν χρονια πριν.
Οσοι ειστε εθελοντες αιμοδοτες την επομενη φορα που θα πατε για την καθιερωμενη σας αιμοδοσια, ζητηστε να σας ενημερωσουν για το πως θα γινετε και εθελοντες δοτες μυελου των οστων.
Οσο δεν ειστε ουτε αιμοδοτες ευκαιρια να γινεται και τα δυο.
Οι πιθανοτητες να βρεθει ληπτης που να ειναι συμβατος με εσας ειναι πολυ μικρες και κατα πασα πιθανοτητα σε ολη σας τη ζωη να μη σας ζητηθει να δωσετε ποτε μυελο των οστων.
Αλλα και να γινει αυτο ειναι μια διαδικασια που κρατα πλεον λιγες ωρες και ειναι ανωδυνη και ακινδυνη.
Σκεφτειτε να ειστε ενα απο το ελαχιστα ατομα στον κοσμο που να μπορουν να βοηθησουν καποιον που εχει αναγκη για αμεση μεταμοσχευση κι απο αυτο κρινεται η ζωη του.
Εγω ειμαι εθελοντης δοτης μυελου των οστων εδω και δυο χρονια και εθελοντης αιμοδοτης πολλα περισσοτερα.
Μακαρι να μπορεσω να βοηθησω καποια στιγμη καποιον που θα εχει αναγκη κι ας ειναι και στην αλλη ακρη του κοσμου που δε θα τον γνωρισω ποτε.
Βοηθηστε παιδια, βοηθηστε!

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ευαισθητοποίηση ατμιστών σε γενικότερα θέματα υγείας
« Απάντηση #51 στις: Μαρτίου 13, 2013, 01:22 »
Αντιγραφή από facebook...
Επείγουσα έκκληση για αίμα απευθύνει η οικογένεια της άτυχης Γεωργίας Τζόγια από τη Ρόδο, για το δίχρονο αγοράκι.
Μέχρι στιγμής, οι προσπάθειες να συγκεντρωθούν οι απαιτούμενες φιάλες αίματος της συγκεκριμένης ομάδας υπήρξαν άκαρπες.
Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνείστε με το Γενικό Νοσοκομείο Ρόδου στο τμήμα αιμοδοσίας, 
τηλεφωνικό κέντρο  Νοσοκομείου: 22410 80 000


H άτυχη Γεωργία, έχασε τη ζωή της, στα 32 της, στην άσφαλτο, τη στιγμή που οδηγούσε έχοντας τα παιδιά της στο ΙΧ, 4 ετών το κοριτσάκι και 2 ετών το αγοράκι.
Το αγοράκι έχει πρόβλημα στο νεφρό, που δημιουργήθηκε από τη σύγκρουση (ρήξη νεφρού).
Η ομάδα αίματος μάλλον είναι η 0 αρνητικό.
Θα το διασταυρώσω αύριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2013, 01:30 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ευαισθητοποίηση ατμιστών σε γενικότερα θέματα υγείας
« Απάντηση #52 στις: Μαρτίου 26, 2013, 12:02 »

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Ευαισθητοποίηση ατμιστών σε γενικότερα θέματα υγείας
« Απάντηση #53 στις: Ιουνίου 28, 2013, 12:27 »
Η ΜΙΚΡΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ. MΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΜΑΣ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ    Aς βοηθήσουμε να γιατρευτεί ακόμα ένα μικρό παιδί!

Κάποιοι μετράνε την αγάπη με ένα βλέμμα, με μερικά όμορφα λόγια…Ένας γονιός δεν έχει λόγο να βάλει μέτρο στην αγάπη.
Αντλεί δύναμη από το παιδί και παλεύει καθημερινά να του δώσει ό,τι καλύτερο μπορεί. Κάποια παιδάκια χρειάζονται παραπάνω φροντίδα...

Όπως η μικρή Παρασκευή, η όποια από βρεφική ηλικία γνώρισε την ψυχρότητα των νοσοκομείων αλλά και των χειρουργείων…
Η Παρασκευή – Ευφραιμία Θεοδώρου δεν μπορεί να δει αλλά ούτε και να μιλήσει. Είναι μόλις πέντε χρονών και ακόμα δεν έχει περπατήσει.
Δίνει μάχη για να κρατήσει την όρασή της. Ανά πάσα στιγμή μπορεί να υποστεί αποκόλληση του αμφιβληστροειδούς.
Στην ηλικία μόλις των έξι μηνών το μικρό κοριτσάκι είχε υποβληθεί στην πρώτη της εγχείρηση στο αριστερό της μάτι. Η επέμβαση έγινε στο Γενικό Νοσοκομείο των Αθηνών, «Γεννηματάς», αλλά τα αποτελέσματα δεν ήταν τα αναμενόμενα.

Όπως μας αναφέρει ο πατέρας του κοριτσιού, κ. Απόστολος Θεοδώρου, οι γιατροί τότε του είχαν πει χαρακτηριστικά «να σταματήσει να κάνει πειράματα στην Ελλάδα καθώς δεν θα υπάρξει αποτέλεσμα». Η λύση λοιπόν ήταν να μεταφερθεί η μικρή στην Αμερική και να υποβληθεί σε εγχείρηση. Τα έξοδα όμως για την οικογένεια είναι πολλά… Έπειτα από την πρώτη εγχείρηση, όμως, το κοριτσάκι υπέστη μια καθολική αποκόλληση του αμφιβληστροειδούς.

Τότε εξετάστηκε από γιατρούς, οι οποίοι διέγνωσαν ότι το παιδί θα έπρεπε να μεταβεί στο εξωτερικό, διότι εκεί μπορούσε να λάβει την ενδεδειγμένη θεραπεία.
Την άνοιξη του 2009 η Παρασκευή κατάφερε να μεταβεί σε νοσοκομείο του Λος Άντζελες, και υποβλήθηκε σε χειρουργική επέμβαση και στα δυο της μάτια.
   
[/t]

Η επέμβαση έγινε στο Children’s Hospital of Los Angeles- Doheny Retina Institute.
Το Ινστιτούτο αυτό διευθύνει ο Thomas Lee, MD, o οποίος διαθέτει εμπειρία δεκαετιών στις σύνθετες διαταραχές του αμφιβληστροειδούς και διεξάγει έρευνες για τις δύσκολες συνθήκες που επικρατούν ενίοτε στους οφθαλμούς των παιδιών.

«Για τους πρώτους πέντε μήνες η μικρή έδειχνε σημάδια βελτίωσης», μας λέει ο κ. Θεοδώρου. «Σημάδια ότι βλέπει, ότι αντιλαμβάνεται το φως, τον ήλιο. Ξαφνικά όμως υπέστη ξανά αποκόλληση». Τώρα, η οικογένεια παλεύει πάλι από την αρχή να βρεθούν τα χρήματα και να μεταφερθεί εκ νέου στην Αμερική για εγχείρηση.

Παράλληλα, η Παρασκευή πάσχει από οστεοπόρωση σοβαρού βαθμού, που μπορεί να της προκαλέσει κατάγματα, καθώς της χορηγούνται τα ενδεδειγμένα φάρμακα.
Η μικρή δηλαδή δεν μπορεί να δει, να μιλήσει ή να περπατήσει. Το κόστος των φαρμάκων που χορηγούνται στη μικρή τα καλύπτει η Πρόνοια, μας αναφέρει ο πατέρας της Παρασκευής.
Ωστόσο, για την περίθαλψη και τις εγχειρήσεις εκτός Ελλάδας το υπουργείο Υγείας καλύπτει το 1/3 των εξόδων. Έτσι θα γίνει και τώρα.


Αλλά το ποσό είναι μεγάλο και κανείς δεν ξέρει πόσο ακριβώς θα χρειαστεί να παραμείνει στην Αμερική. «Αυτή τη φορά ίσως μείνουμε και μήνες», μας λέει ο κ. Θεοδώρου.
«Θα προσπαθήσουμε να θεραπεύσουμε και να βρούμε λύση και για την οστεοπόρωση». Τα έξοδα για την οικογένεια της μικρής Παρασκευής δεν σταματάνε.
Τα οικονομικά περιθώρια έχουν στενέψει. Καθημερινά χρειάζεται φροντίδα και φάρμακα.
Οι γονείς και τα αδέλφια της την βοηθάνε όσο το δυνατόν καλύτερα αλλά δεν φτάνει.
«Μόλις βρεθούν τα χρήματα θα φύγουμε αμέσως για την Αμερική», μας λέει ο πατέρας της.
Η μικρή Παρασκευή θα συνεχίσει να δίνει μάχη. Τα χρήματα δεν πρέπει να σταθούν εμπόδιο στην υγεία ενός μικρού παιδιού.

Για την οικονομική στήριξη της Παρασκευής – Ευφραιμίας Θεοδώρου έχει ανοίξει ένας τραπεζικός λογαριασμός, στον οποίο ο καθένας μπορεί να συνεισφέρει τη δική του μικρή ή μεγάλη βοήθεια.

ALPHA TΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ ΑΡ. ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ: 133-002101-280728
IBAN: GR1301401330133002101280728
Ονομα Δικαιούχου: Απόστολος Θεοδώρου
Επίσης, μπορείτε να επικοινωνήσετε με τον κ. Απόστολο Θεοδώρου στα παρακάτω τηλέφωνα:
697 9724915
694 2216572

Aς βοηθήσουμε να γιατρευτεί ακόμα ένα μικρό παιδί!

ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΟ ΠΑΝΤΟΥ...

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Ευαισθητοποίηση ατμιστών σε γενικότερα θέματα υγείας
« Απάντηση #54 στις: Ιουλίου 02, 2013, 23:36 »
ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΩΡΑ ,ΣΑΣ ΛΕΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΜΕ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΕΙΑ.ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ,ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 300 ΑΤΟΜΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΔΩΡΟ ΖΩΗΣ.ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΟ 28 ΙΟΥΝΙΟΥ ΕΩΣ 20 ΙΟΥΛΙΟΥ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 20 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ .ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ.ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΘΑ ΦΥΓΕΤΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ.ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΩΘΩ.
ΤΑ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΕΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΑΤΤΙΚΟ….ΓΙΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ,ΓΙΑ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗΣ ΠΟΥ ΒΡΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ ΤΟΥ ΑΤΤΙΚΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ.
Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ.ΜΟΝΟ ΠΡΩΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΑΤΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΕ ΔΥΟ ΔΟΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ ΟΜΑΔΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ.ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΡΧΕΣΤΕ ΔΙΝΕΤΕ ΔΕΙΓΜΑ,ΚΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΣΑΣ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ,ΟΠΩΣ ΔΙΝΕΤΕ ΑΙΜΑ,ΑΠΛΑ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΙΑΤΙ ΣΑΣ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ ΤΟ ΑΙΜΑ ΣΑΣ ΠΙΣΩ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΥΓΕΙΕΙΣ,ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝ ΦΑΡΜΑΚΑ ΟΥΤΕ ΝΤΕΠΟΝ ΓΙΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ,ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΔΥΟ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΕΣ,ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΑΛΛΕΡΓΕΙΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΑΓΝΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΕ ΥΨΗΛΟ ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗ ΚΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΚΗ ΠΙΕΣΗ.ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΤΑΞΙΔΙ ΣΕ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΕΣ Η ΕΞΩΤΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΠΑΕΙ ΣΕ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ.ΟΥΤΕ ΝΑ ΧΕΤΕ ΣΤΙΓΜΑ,ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΘΗΡΟΕΙΔΗ ,ΟΥΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΕΓΧΕΙΡΗΣΕΙΣ.ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΕΙΑ ΚΑΘΕ ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ ΜΕΡΕΣ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΦΑΓΩΜΕΝΟΙ,ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΟ ΖΩΗΣ…ΕΝΑ ΔΩΡΟ ΖΩΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ…ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΤΥΧΟΝ ΑΛΛΗ ΑΠΟΡΙΑ ΕΠΟΙΚΗΝΩΝΙΣΤΕ ΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΤΤΙΚΟ,ΤΜΗΜΑ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑΣ, ΕΙΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΣΤΟ 6945990875,ΣΕ ΛΟΓΙΚΕΣ ΩΡΕΣ ΠΛΖ,ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΑ 6983592456 ΚΑΙ 6981055695 .ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΕΥΕΤΕ ΑΥΤΟ ΟΣΟ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΙΣ 28 ΙΟΥΝΙΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ….ΜΗ ΜΕ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ….ΣΑΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΩΡΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΠΟΤΕ………….ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ….ΣΑΣ ΑΓΑΠΩ ΠΟΛΥ….ΚΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΑΣ….ΧΑΡΗ ΣΕ ΣΑΣ ,ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΑΚΟΜΑ….ΝΑ ΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ…..

Τίνα Παπαγεωργίου
Το προφίλ της φίλης στο facebook ΕΔΩ



Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ευαισθητοποίηση ατμιστών σε γενικότερα θέματα υγείας
« Απάντηση #56 στις: Νοεμβρίου 10, 2013, 19:46 »
Σημαντική ανακοίνωση:
Την Τετάρτη, 16χρονος ανηψιός αξιαγάπητου μέλους του φόρουμ κάνει σοβαρή εγχείριση στην σπονδυλική στήλη.
Χρειάζονται 10 μπουκάλες αίμα.
Όποιος θέλει, μπορεί να εκδηλώσει ενδιαφέρον εδώ και ο ενδιαφερόμενος θα του στείλει πμ, ή να στείλει πμ στον papoys.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 10, 2013, 19:57 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ευαισθητοποίηση ατμιστών σε γενικότερα θέματα υγείας
« Απάντηση #57 στις: Νοεμβρίου 10, 2013, 19:52 »
Μιχάλη ευχαριστώ δεν πρόλαβα το π.μ. σου.
Δεν είχα πρόβλημα να δημοσιευτεί το όνομά μου φυσικά.
Γι α διευκρίνηση έχουμε συγκεντρώσει 7-8 φιάλες και πιθανόν να χρειαστούν 2-3 ακόμη.
Όποιος επιθυμεί και μπορεί να δώσει ας μου στείλει π.μ. και αν δεν καταφέρουμε μέχρι αύριο να
συμπληρώσουμε τον απαιτούμενο αριθμό θα ενημερωθεί από εμένα.
Φυσικά μπορεί να δώσει σε οποιοδήποτε Νοσοκομείο.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου Μιχάλη. :) :)

Αποσυνδεδεμένος mantzaros

  • **
  • 265
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ευαισθητοποίηση ατμιστών σε γενικότερα θέματα υγείας
« Απάντηση #58 στις: Νοεμβρίου 10, 2013, 20:32 »
μακαρι να μπορουσα να δινω αιμα....
 :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Ευαισθητοποίηση ατμιστών σε γενικότερα θέματα υγείας
« Απάντηση #59 στις: Νοεμβρίου 11, 2013, 13:18 »
ουτε εγω μπορω αυτην την εποχη λογο προβληματος.
παρολο που εδινα αιμα 4 φορες τον χρονο οχι σαν εθελοντης αλλα σαν δωρητης..........
ευχομαι να βρεθει ο αριθμος που χρειαζετε αμεσα.........

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Hashtag Shake and Vape 2 1552 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7479 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1120669 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 541 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 287 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 325895 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8398 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296984 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827121 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 510773 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9471 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 156573 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi