vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

310 επισκέπτες, 4 χρήστες
Parolos, camber, karmakoma, Tem

Πρωτότυπα και ιμιτασιόν

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #600 στις: Μαρτίου 13, 2014, 20:30 »
Ας ειναι καλα τα κινεζακια και καθε "κινεζακι" που με την υπαρξη τους βοηθανε και τους ατμιστες προσφεροντας φθηνα προιοντα,αγνωστου ποιοτητας(λες και τα γνησια εχουν καμια πιστοποιηση,περα τον λογο του κατασκευαστη),και τους κατασκευαστες που διαφημιζουν τα προιοντα τους μεσω αυτων.Παραδειγμα  ο kayfun που ακομα κανει "κουρσα" και που κατα την αποψη μου ενα μεγαλο μερος ευθυμης για την κουρσα αυτη, το εχουν οι ιμιτασιον kayfunιδες.


Αυτοι που την πατανε ειναι οσοι ειναι υπερ των γνησιων και κανουν αγορες με το κοστος που ξερουμε και που τα αλλαζουν τακτικα για να παρουν καινουρια.Σε λιγο καιρο αυτα τα γνησια που εχουν και θα θελουν να τα αλλαξουν,δεν θα πιανουν ουτε τα μισα απο αυτα που εδωσαν.
Και εγω ειμαι υπερ των γνησιων προιοντων ::) .Βεβαια εχω και 2-3 china town προιοντα :) .


Οπως και να εχει τελος παντον γνησια και ιμιτασιον υπηρχαν και θα υπαρχουν στην ζωη μας και πρεπει να ζουμε με αυτο,ητε ειναι η/τ ητε ειναι ρουχα κλπ κλπ. Ειναι στο χερι του καθε ενα απο εμας το τι θα κανουμε.Δεν φταιει κανενας παρα μονο εμεις.Τιποτα δεν μας εδωσαν με το ζορι.
Το αν καποιος πουλαει ακριβα η φθηνα ειναι δικο τους θεμα.Το δικο μας ειναι αν και τι θα αγορασουμε.


Δεν κατηγορω κανεναν για αυτα που λεει εδω στο φορουμ.Ολοι εχουν τα δικια τους και καλα κανουν και τα λενε!Αλωστε που αλλου να τα πει κανεις;


Υ.Γ  Ειπα και γω κατι ετσι για να δωσω το παρον..... :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2014, 20:44 από st.mel »

Αποσυνδεδεμένος paschalis

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΤΜΙΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #601 στις: Απριλίου 07, 2014, 10:13 »
θα ηθελα να καταθεσω κι εγω την αποψη μου για το θεμα της πατεντας και των δικαιωματων του κατασκευαστη.
Ας υποθεσουμε οτι ανακαλυψα το φαρμακο για τον καρκινο.ζηταω εθελοντες για να το δοκιμασουν απο την Κινα λογω χαμηλου κοστους.αγοραζω την πρωτη υλη απο Ινδιες για τον ιδιο λογο και το κατασκευαζω στο μπαγκλαντες για φτηνα εργατικα και φορολογια.αποφασιζω οτι η τιμη του θα ειναι 300.000$.Ειναι δικαιωμα μου να αποφασιζω εγω,συμφωνα με την πατεντα,για το ποιος θα ζησει και ποιος θα δει τα ραδικια αναποδα.απο τις χωρες που εμπλεκονται στην κατασκευη του φαρμακου μονο το 0,5% του πλυθησμου τους θα εχει τα χρηματα
να το πληρωσει.εμενα ομως με ενδιαφερουν οι αγορες της δυσης που πανω απο το 10% μπορει να το αγορασει.
Η ΠΑΤΕΝΤΑ Μ'ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΘΕΟ!      ΖΗΤΩ Η ΠΑΤΕΝΤΑ! :angel:

Αποσυνδεδεμένος -Theo91-

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #602 στις: Απριλίου 07, 2014, 11:01 »
Η πραγματικότητα από μια τρίτη σκοπιά λέει τα εξής: Αν κάτι είναι εύκολο να αντιγραφεί και να παραχθεί με τόσα χρήματα ώστε με 40 ευρώ το προϊόν να είναι εφάμιλλο με αυτό των 150 ευρώ, καλώς αντιγράφεται. Η λογική διαφορά που αντιστοιχεί στο μεγαλύτερο κόστος λόγω εργατικών, έρευνας, δοκιμών κ.λπ. θα ήταν π.χ. 50% πάνω άρα αυτό που αντιστοιχεί στον κλώνο των 40 θα έπρεπε να έχει 60 ευρώ στην Ελλάδα και τότε εγώ προσωπικά θα το προτιμούσα από το να μπαίνω στην περιπέτεια της Slowtech παραγγελίας. Το ότι αυτό κοστίζει 150 ευρώ κάτι λάθος γίνεται. Είτε το κόστος παραγωγής έχει ξεφύγει είτε το περιθώριο κέρδους είναι πολύ μεγάλο.


Αυτο για μενα ειναι που κανει τη διαφορα και γι αυτο πιστευω οτι εχει γινει ο ολος ντορος... Υπαρχει ενα πολυ χαρακτηριστικο παραδειγμα που δε χρειαζεται να πουμε ονομα (αλλα ολοι ξερουμε ποιο ειναι) το οποιο εδω εχει μια Α τιμη. Στο fasttech εχει τον κλωνο του με 100 ευρω λιγοτερα. Αυτο ομως δε σημαινει οτι αυτο που εχει την Α τιμη εδω δε πουλαει, ισα ισα, δε προλαβαινουν να τα κανουν stock. Ομως για μενα ειναι λιγο περιεργο αυτο που κανει 100 ευρω λιγοτερα να εχει την ιδια αποδοση με τιμημα την κατασκευη που δεν ειναι και τραγικη.


Εγω προσωπικα ειμαι αναμεσα. Θα προτιμουσα 1000 φορες να δωσω τα λεφτα για την Α τιμη για πολλους λογους: υποστηριξη στα δικα μας προιοντα, για την εξυπηρετηση σε τυχον προβληματα και γενικα για την ικανοποιηση οτι πηρες κατι που ξερεις οτι θα το εχεις για πολυ καιρο. Απο την αλλη βλεπω τη χαοτικη διαφορα της τιμης με την ιδια αποδοση και λεω "ιδια αποδοση-100 ευρω διαφορα;" ...


Στην τελικη ο καθενας ξερει τι χρειαζεται και τη μπορει να διαθεσει και κινειται αναλογα. Δε θα παρεξηγησω ουτε αυτον που τα εχει να τα σκασει για την Α τιμη ουτε αυτον που θα παει να παρει τον κλωνο γιατι νιωθει οτι απλα δεν αξιζει την διαφορα.

Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #603 στις: Ιουνίου 12, 2014, 16:00 »
Τι σημαινει ηθικη; Η ηθικη δεν ειναι αεναη και αμεταβλητη, αλλα ειναι αξια που διαρκως μεταβαλλεται σε σχεση, παντα, με την κοινωνια στην οποια εχει εφαρμογη. Αλλη η ηθικη το μεσσαιωνα στη Γερμανια, αλλη τωρα, για παραδειγμα. Η σημερινη ηθικη, στους περισσοτερους τομεις της ζωης μας, εχει να κανει με τις εννοιες της ατομικης ιδιοκτησιας, του κερδους, του εμποριου και της αγορας γενικοτερα ('αγορα¨με την οικονομικη εννοια). Ειναι λοιπον ατοπο να ξεχωριζουμε την ηθικη πλευρα ενος ζητηματος απο την νομικη. Δεν μπορουμε να λεμε οτι αν και δεν υπαρχει πατεντα, ειναι ανηθικη η αντιγραφη. ΤΟ συστημα ειναι φτιαγμενο με αυτον τον τροπο, σε οποιον δεν του αρεσει ας προσπαθησει να το γκρεμισει.


Με λιγα λογια, ηθικη με την εννοια που την εννοειτε οι περισοοτεροι απλα δεν υπαρχει, υπαρχουν μονο οι νομοι που ειναι κατα 99% ανηθικοι, διοτι ως σκοπο δεν εχουν το καλο το δικο μας, αλλα την προφυλαξη των κερδων μερικων εκλεκτων. Δεν με χαροποιει το να χανει χρηματα η ατμομηχανη, και ο οποιοσδηποτε αλλος κατασκευαστης, ισα ισα που θα ηθελα πραγματικα να μπορω να αγορασω τα προιοντα τους. Ομως δεν ειναι και ανηθικο το να αγορασω εναν κλωνο, αλλα ουτε και να τον κατασκευασω.


Νομιζω ομως οτι δεν εχει και τεραστια σημασια αυτο που συζηταμε. Στο κατω κατω ο καθενας ξερει ποσα χρηματα μπορει να διαθεσει, και αναλογως το πραττει  ;)

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #604 στις: Ιουνίου 12, 2014, 17:39 »
Eιδικα για τ' ατμιστικά εργαλεία των Ελλήνων κατασκευαστών, όλοι τα θέλουμε αλλά λίγοι μπορούνε :(

Όσο ψώνιο και μεράκι κι αν έχει κανείς με το ατμισμα, υπάρχουν άλλα ''μετωπα'' που πρέπει να αντιμετωπιστούν πριν αγοράσεις ατμοποιητή των 100Ε.

Οπότε ας μείνουν κυρίως για τους πιο άνετους οικονομικά ξένους .... εδώ χάσαμε τη Σαντορίνη, για τους γκρικ άτμο θα σκάσουμε... :tongue_smilie:


Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #605 στις: Ιουνίου 12, 2014, 18:00 »
Η ηθική είναι μια αξία όπως η αγάπη. Η πνευματική κατά τους φιλοσόφους, όχι η αγάπη του Εγώ όπως την επικαλούνται οι πιο πολλοί για να δικαιολογήσουν την προσκόλληση τους σε άτομα και ιδέες.


Είναι αυτή που μοιάζει με το κύμα, που ενώ είναι οφθαλμοφανές το που "σκάει", κανείς δεν μπορεί να δείξει το ακριβές σημείο, ιδιαίτερα στη Βαβέλ του σήμερα ..

Ως εκ τούτου, ναι μεν η τρέχουσα ηθική αλλάζει πράγματι σύμφωνα με τις επιταγές των αιώνων όπως ως τσίχλα αναμασσάται, αλλά ¨ΟΧΙ, επ ουδενί η ηθική δεν είναι το μέσο που θα εξισωθεί με την τρέχουσα συγκυριακή αντίληψη περί κλώνων - κατ'εμέ εντελώς ανήθικη, για τους λόγους που εξηγεί στη 2η παράγραφο του ο φίλος Βαγγέλας και με την οποία συμφωνώ.


Η δημοκρατία που επικαλείται ο μέσος άνθρωπος ώστε να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα, δεν είναι παρά η ισχύς των πολλών (δια νόμου επιβολή του παραλόγου θα την αποκαλούσα), και δεν έχει σχέση με το Δίκαιο, το οποίο στέκεται πάνω απο τα επιμέρους συμφέροντα, πάνω από νόμους, πάνω από τους ανθρώπους.

Οι νόμοι, προφανώς και υπάρχουν για να κρατούν βουλωμένες τις τρύπες που δεν κατάφερε ποτέ ο νομοθέτης να εξαλείψει, ώστε να τους καταστήσει άχρηστους, με τελικό αποτέλεσμα για μένα, σε όποιον είναι σε θέση να δει, το να κρατάει το επίπεδο χαμηλά μη μπορώντας κιόλας να κάνει κάτι λιγότερο χειρότερο.


Η τρέχουσα λογική πράξης, έχει σήμερα εξωραϊστεί σε παρανοϊκό σημείο, προκειμένου να καταστραφούν όλες οι ντόπιες οικονομίες και να γίνουμε αυτό που γίναμε. Δορυφόροι του μονεταριστικού συστήματος, των τραπεζών, της Δημοκρατίας και τελικά σκλάβοι.

¨Οσο οι ντόπιες οικονομίες παραπαίουν στο όνομα της δημοκρατίας και της τάχα μου ελεύθερης επιλογής (Ελευθερία που οδηγεί σε σκλαβιά είναι άλλο ένα εντυπωσιακό επίτευγμα των ολίγων πλούσιων που γίνονται πλουσιότεροι, έναντι των φτωχών που γίνονται αντίστοιχα ολοένα φτωχότεροι), δεν είναι ελευθερία.


Είναι άλλο πράγμα, που λόγω της τόσο λαστιχένιας πραγματικότητας που βιώνει ο μέσος άνθρωπος, απομακρυσμένος καθώς είναι από την πηγή του, αδυνατεί να ονοματίσει .. οπότε δεν θα ξαναπροσπαθήσω ούτε εγώ να το κάνω, διότι ξέρω το αποτέλεσμα.




Το χρήμα είναι μέσο, όχι σκοπός. Παρ'ότι οι πιο πολλοί το επικαλούνται αποκλειστικά ως βασικό άξονα των επιλογών τους, κάνοντας κάθε άλλη δυνατότητα τους ανύπαρκτη, και καταλήγοντας σκλάβοι του. Και αυτό δεν είναι άποψη αλλά η δυστυχής πραγματικότητα μας.


Το χρήμα είναι μια μόνο από τις υπάρχουσες παραμέτρους που θα έπρεπε να καθορίζουν τις πράξεις μας.
Αντ'αυτού, αν διαβάσουμε προσεκτικά τους λόγους που ο καθένας μας επικαλείται για να τις δικαιολογήσει, μόνο το χρήμα βρίσκεται εκεί, εξοβελίζοντας εκτός πραγματικότητας τις υπόλοιπες.




Αλλά βλέπετε, όταν ο μέσος άνθρωπος έβρισκε τη δυνατότητα να καπνίζει τα ευρώ του σε πολλαπλάσιο οικονομικό άθροισμα από αυτό της αξίας των ντόπιων μοντ (βάλτε το νούμερο σας εδώ, ανάλογα με τον χρήστη), τότε δεν είχαμε κρίση και τα χρήματα μας τα ξεφόρτωναν τα φορτηγά έξω από την αυλή μας. Έτσι δεν είναι;   :)) ::)








Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #606 στις: Ιουνίου 12, 2014, 18:15 »
Και η αγαπη ως αξια υποκειται σε αλλαγες στο περασμα του χρονου και στην αλλαγη της κοινωνιας. ΕΙναι το ιδιο πραγμα με την ηθικη ακριβως. Αλλη η αγαπη στην αρχαια Ελλαδα, αλλη η αγαπη τον μεσαιωνα και αλλη τωρα. Η χριστιανικη αγαπη δεν ειναι αεναει, εχει ιστορικη αρχη και θα εχει και ιστορικο τελος (ηδη η ιδεαλιστικη θεωρηση της αγαπης, η αγαπη δηλαδη η δηθεν, που εξυπηρετει συγκεκριμενα συμφεροντα ειναι στην παρακμη της). Δεν δικαιολογω κατι ή καποιον, απλα δεν ειναι σωστο να μιλαμε για ηθικη οσο αφορα συγκεκριμενες πρακτικες. Δεν ειναι ανηθικος καποιος που κατασκευαζει ενα κλωνο, απλος επιχειρηματιας ειναι. Και εχεις αδικο, το χρημα ειναι αυτοσκοπος, μπορει οχι για σενα και για μενα, αλλα στην κοινωνια που ζουμε ειναι αυτοσκοπος και δικαια μαλιστα, μιας και ειναι το μοναδικο μεσο στη διαθεση του ανθρωπου για να μπορεσει να ζησει, να επενδυσει κτλ (οχι οτι συμφωνω με το συγκεκριμενο συστημα/τροπο ζωης, απλα κανω την διαπιστωση).


Ρε παιδια, να το πω ποιο απλα. Εγω αν πουλαω υγρα diy σε φιλους, 3 ευρω τα 10μλ, ειμαι ανηθικος; Κανονικα ναι, γιατι μου κοστιζουν 50 λεπτα. Απο την αλλη οταν υπαρχουν συγκεκριμενη νομοι, οπως ο νομος της ελευθερης αγορας και του εμποριου, συν το οτι πρεπει και να ζησω και ειμαι ανεργος, που βρισκεται ακριβως η ανηθικοτητα; Για να μην παρεξηγηθω, φυσικα και ειναι ανηθικο ολο αυτο το συνοθυλευμα αξιων, ομως πρεπει να ξερουμε και τι θελουμε. Εγω που δεν το θελω για παραδειγμα, ξερω ποιος ειμαι και τι κανω ωστε να το αλλαξω. Αλλα δεν μπορω να ακουω απο καπιους να μιλανε για ηθικη και μετα να λενε οτι να, ο ταδε εμπορος/κατασκευαστης κτλ ειναι ηθικος, γιατι συμφωνα με τη λογικη κανενας που εμπλεκεται σε οποιαδηποτε οικονομικη δραστηριοτητα δεν μπορει να ειναι ηθικος (με την εννοια που δινετε οι περισσοτεροι) μιας και το κερδος ειναι εκ φυσεως προιον εκμεταλλευσης.


Επειδη πολλα ειπα, η ουσια ειναι μια........... ας αγορασει ο καθενας οτι μπορει και θελει, σοτ φιναλε εγω που ειμαι ανεργος μοντ των 100 ευρω δεν μπορω να παρω  :'(

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #607 στις: Ιουνίου 12, 2014, 18:42 »
Δεν ειναι ανηθικος καποιος που κατασκευαζει ενα κλωνο, απλος επιχειρηματιας ειναι.
Μην υπερβάλλουμε. Αν η πορτα μου χαλασει, και μπεις και κλεψεις, το οτι δεν μπορω να προστατευθω δεν σε κανει λιγοτερο κλεφτη.

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #608 στις: Ιουνίου 12, 2014, 18:49 »
Φυσικά και είναι ανηθικος, αφού κατά δήλωση του χρησιμοποιεί το όνομα και τον κόπο μου. (άλλωστε είμαι γνωστός Έλλην κατασκευαστής  :))  ) .. όπως ανήθικο είναι και όλο το πλέγμα που μου απαγορεύει την κατωχύρωση, κατ' επίσης βρώμικη κ ανήθικη συνομωσία τών παγκοσμίων οργανισμών του εμπορίου, που κατέστρεψαν τον πλανήτη μας.


Αλλά δεν λέμε οπωσδήποτε διαφορετικά πράγματα. Οι λέξεις είναι και αυτές κελύφη, φορείς, που μπορεί να μη χρησιμοποιούνται σωστά, ή και να παρεξηγηθούν τα νοήματα.




Edit: Άντε, να ζωντανέψει πάλι αυτό το νήμα γιατί κοιμόταν ...

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #609 στις: Ιουνίου 12, 2014, 19:13 »
Το ανήθικο μέρος των αντιγραφών (βλ. κλώνων) δεν είναι η αντιγραφή, αλλά η χρήση των λογότυπων ή/και των ονομάτων των mods ή των ατμοποιητών, πράγμα που εκτός από ανήθικο είναι και παράνομο στις περισσότερες χώρες, αφού παραπλανεί τον καταναλωτή.

Κατά τα άλλα, ο καθένας μπορεί να αντιγράψει ένα προϊόν ή μια υπηρεσία και την προσφέρει είτε ίδια (που δεν έχει ιδιαίτερη εμπορική σημασία συνήθως) είτε διαφοροποιημένη (σε τιμή, ποιότητα, σχέδιο, χρώμα, υποστήριξη κα) ώστε να προσκλύσει τον τελικό αγοραστή, που έχει και την τελική επιλογή.

Άλλωστε είναι δεκάδες οι ηλεκτρικές συσκευές ή τα τρόφιμα ή τα αυτοκίνητα κλπ που ενώ είναι ίδια -κι απαράλλαχτα σε ορισμένες των περιπτώσεων- ή ελαφρώς διαφοροποιημένα πουλιούνται σε διαφορετικές τιμές με διαφορετική ονομασία. Άλλωστε κι οι ίδιες οι εταιρείες παραγωγής παράγουν πολλές φορές προϊόν ίδιο με το δικό τους ως "προϊόν ιδιωτικής ετικέτας" σε τελείως διαφορετικές τιμές επειδή δεν επιβαρύνονται με τα πρόσθετα κόστη (διαφήμιση, προώθηση, διανομή κλπ).

Δεν γνωρίζω πόσο μεγάλες είναι οι διαφορές στα κόστη παραγωγής των Mod για παράδειγμα ανάμεσα στην Ελλάδα και στην Κίνα, αλλά η αίσθηση που έχω είναι ότι είναι μεγάλες. Δεν βρίσκω όμως κακό για κάποιον να παράγει το ίδιο προϊόν και να το πουλάει φθηνότερα επειδή έχει μικρότερο κόστος παραγωγής και σίγουρα δεν είναι δίκιαιο να του το απαγορεύσει κάποιος. Σε αντίθεση περίπτωση μιλάμε για μονοπωλειακό καθεστώς με όλα τα μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα που έχει αυτό.

Τέλος, είναι πάντοτε και μόνο στην ευχέρεια του καταναλωτή να αποφασίσει αν αυτό είναι προς όφελός του. Θεωρώ ότι αν δεν υπήρχε "αγορά", δεν θα πουλούσαν οι αντιγραφές.

Σίγουρα όμως θεωρώ ανήθικη την χρήση των ονομάτων και των λογότυπων!



Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #610 στις: Ιουνίου 12, 2014, 19:31 »
Προσωπικά το θέμα των κλωνων δεν με ενδιαφέρει από πλευρά ηθικής γιατί δεν είμαι έμπορος. Είμαι καταναλωτής στο χώρο του ατμου και κοιτάω απλά το συμφέρον μου όπως είναι λογικό.
Αγοράζω κλώνους όταν θέλω να δοκιμάσω κάτι που η τιμή του αυθεντικού θεωρώ ότι είναι υπερβολικα μεγάλη για αυτό που θα μου προσφέρει.
Αν φυσικά με ευχαριστήσει ο κλώνος και δεν πάει στα σκουπίδια η στο συρτάρι, θα αγοράσω το αυθεντικό προϊόν με μεγάλη χαρά όταν μπορέσω.

Όλα αυτά δεν θα ίσχυαν φυσικά για μένα αν τα αυθεντικά ήταν ακόμα και 200% πάνω από την τιμή του αντίστοιχου κλώνου.
Με 18€ ψεμεσις δηλαδή και 55€ νεμεσις, προφανώς και θα αγόραζα κατευθείαν το νέμεσις. 600%  πάνω όμως για να δοκιμάσω κάτι, ΟΧΙ δεν τα δίνω με το καλημέρα όταν υπάρχει η επιλογή του κλώνου στο 20αρικο.

Πραγματικά θα ήθελα μου υποδείξει κάποιος αν σκέφτομαι λάθος και αν ναι, που θεωρεί οτι είμαι λάθος.
Το γράφω αυτο γιατί πριν κάποιες μέρες σε γειτονικό φορουμ, τα παραπάνω φάνηκαν αστεία σε αρκετούς και ήταν αφορμή για τρολαρισμα και όλες ανάρμοστες απαντήσεις.

Sent from my G using Tapatalk Pro
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 12, 2014, 19:38 από nikos523 »

Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #611 στις: Ιουνίου 12, 2014, 19:37 »
Μην υπερβάλλουμε. Αν η πορτα μου χαλασει, και μπεις και κλεψεις, το οτι δεν μπορω να προστατευθω δεν σε κανει λιγοτερο κλεφτη.


Φυσικα και δεν με κανει λιγοτερο κλεφτη, και αυτο αλλωστε κατοχυρωνετια και απο τη νομοθεσια και τους κανονες της κρατουσας ηθικης. Το να φτιαξω εναν κλωνο δεν ειναι παρανομο ουτε ανηθικο. Ειναι απολυτως φυσιολογικο να μπορω να κατασκευαζω οτι θελω, αλλιως τα μισα προιοντα που υπαρχουν στο εμποριο θα επρεπε να αποσυρθουν. Αλλιως θα πηγαινες στο σουπερμαρκετ και θα ειχε 3 προιοντα  ;)  Δεν ειναι σωστο το παραδειγμα σου. Θα ηταν ομως σωστο αν υπηρχε νομικη κατοχυρωση.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #612 στις: Ιουνίου 12, 2014, 21:08 »
Το να φτιαξω εναν κλωνο δεν ειναι παρανομο ουτε ανηθικο. Ειναι απολυτως φυσιολογικο να μπορω να κατασκευαζω οτι θελω, αλλιως τα μισα προιοντα που υπαρχουν στο εμποριο θα επρεπε να αποσυρθουν. Αλλιως θα πηγαινες στο σουπερμαρκετ και θα ειχε 3 προιοντα  ;)  Δεν ειναι σωστο το παραδειγμα σου. Θα ηταν ομως σωστο αν υπηρχε νομικη κατοχυρωση.
Είχα πει πως θα απέχω από το θέμα αλλά αυτό έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τον εξής λόγο: δεν έχει τίποτα μα τίποτα αληθινό. Οπότε κάνω μια και μοναδική παρασπονδία, πριν εξαφανιστώ πάλι.

Σε καμία κοινωνία, κανείς δεν κατασκευάζει "ό,τι θέλει", κανείς δεν πουλάει "ό,τι θέλει".  :nope:
Όλα υπόκεινται σε περίπλοκους και συγκεκριμένους νόμους και κανόνες, πάντα και χωρίς εξαίρεση. Αυτό που λες δεν έχει απολύτως καμία επαφή με την πραγματικότητα. Το μόνο θέμα είναι η διακρατική διαφορά νόμων και η έλλειψη δυνατότητας επιβολής τους -αν δεν κάνεις πόλεμο, με χρήμα ή με όπλα.
Οι "αγορές" δεν είναι φυσικό φαινόμενο, είναι πάντα αποτέλεσμα συγκεκριμένων νόμων που απηχούν το τι στόχους βάζει μια κοινωνία.

Αλλά και στην ηθική με μπερδεύεις.
Πότε είναι "κρατούσα" (λες κι αυτό την αναιρεί), πότε ταυτίζεται με τους νόμους, αλλά μετά τους νόμους τους βγάζεις "ανήθικους" (ε... με ποιά ηθική;) οπότε αυτό που μένει είναι: "ο κόσμος είναι άδικος άρα δικαιούμαι να κάνω ό,τι θέλω". Συγνώμη, είναι μια κυκλική μη-λογική που μου φαίνεται σαν παιδική δικαιολογία.

---------------------------------------------------------------
Αυτό που βλέπω εδώ και ένα χρόνο είναι η απεγνωσμένη προσπάθεια ανθρώπων (που τους έχει τσακίσει η κρίση και η λογική "ηθική=αγορές") να πείσουν πως το μόνο δικαίωμα που θεωρούν απαράβατο είναι η δυνατότητά τους να αγοράζουν (με το ολοένα μικρότερο εισόδημα που τους έχουν αφήσει στην τσέπη) ό,τι θέλουν.

Οι "αγορές" θέλουν και έφηβες πόρνες, και ανήλικους στρατιώτες, και σκλάβους, και παιδικά νεφρά και άλλα πολλά χρήσιμα πράγματα. Και τα βρίσκουν μια χαρά σε διαλυμένες κοινωνίες που καταλύονται οι νόμοι και κάθε τοπική ηθική.

Αν η μόνη "ηθική" είναι των "αγορών" (τι λέμε ρε παιδιά, λες και είναι ξεχωριστό είδος ζωής!) και κάθε "καταναλωτής" μπορεί να ζητά ό,τι γουστάρει, τότε ας προετοιμάσουμε τα παιδιά μας για... περίεργες καριέρες. Και ο επιχειρηματίας "που δεν είναι εγκληματίας" έκανε καλά που μας αφήνει οριστικά άνεργους γιατί ως προϊόν βρήκε φτηνότερους στην Κίνα. Αν το κάνω εγώ και το βρίσκω "ηθικό" για τους κλώνους, γιατί να μην το κάνει αυτός με όλη την χώρα μου, κορόϊδο είναι;

Άλλο να κάνεις ό,τι σου επιτρέπουν τα οικονομικά σου και άλλο να στήνεις ολόκληρη ιδεολογία πάνω στο πόσο φυσιολογικά είναι όλα αυτά και πόσο δεν υπάρχει άλλη οπτική. Δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή σε όλη την (καπιταλιστικότατη...) Δύση, χώρα που να ακούγονται τόσο πολύ τέτοιες θολές απόψεις και να θεωρούνται νορμάλ από τόσους πολλούς. Το ότι έχουμε γίνει οι πιο εξαθλιωμένοι της Δύσης (με τον υψηλότερο δείκτη διαφθοράς) δεν είναι σύμπτωση. Εμείς, τα ίδια τα θύματα, υπερασπιζόμαστε με πάθος την ίδια τη λογική που μας... @#$%&#!  :laugh1:

ΟΚ, όταν δεν θα σου έχει μείνει καμιά παραγωγική δυνατότητα, σπίτι, τροφή, υποδομή ή υγεία, τότε θα δούμε πόσο ελεύθερος καταναλωτής είσαι και πόσο κοίταγες το συμφέρον σου. Μόνο που ξέχνα τη ζωή με 500% πάνω από της Κίνας. Θα τη βγάζεις με 200 ευρώ/μήνα για πάντα, για να είσαι φτηνό προϊόν. Αν ζηλεύεις την Κίνα που τα κάνει τόσο καλά ετοιμάσου να ζήσεις την καλοσύνη της. Καλή ξήγα;

Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #613 στις: Ιουνίου 12, 2014, 21:24 »
Ποιος σου ειπε οτι μου εχει μεινει καμια παραγωγικη δυνατοτητα; Ανεργος ειμαι. Παντως δεν εγινα κατανοητος, ειναι ο γραπτος λογος βλεπεις. Δεν λεω οτι μπορεις να κατασκευασεις οτι θελεις, αλλα οταν δεν υπαρχει νομικο κωλυμα τοτε μπορεις. Υπαρχει πατεντα που να προστατευει απο τους κλωνους; Οχι; Ε τοτε ειναι μεσα στους κανονες το να κατασκευασω κλωνο  και να βγαλω χρημα. Και μην ανυσηχεις, ηδη εχουν φυγει εργοστασια, οπως και θα ερθουν οταν γινουμε και εμεις Κινα, οπως και να εχει ομως καλυτερα δεν θα ζουμε, οπως δεν ζουν καλυτερα και στην ινδια/κινα παρα τις τοσες επενδυσεις εκει.


ΤΟ οτι εβγαλα ανηθικους τους νομους ειναι λιγο περιεργο, εδω ειναι που χωλενει καπως η ευκολια μου να το εξηγησω γραφοντας ενα απλο ποστ. ΑΠλα ξεχωριζω την ηθικη οπως την εννοουν οι περισσοτεροι με την πραγματικη (ανηθικη) ηθικη η οποιοα επικρατει, ειτε νομιμα ειτε παρανομα.


Δεν παω να δικαιολογησω τον λογο που αγοραζω το οτιδηποτε, σιγα μην κατσω να δικαιολογηθω γι ατο πως ξοδευω τα χρηματα μου. Αν τα ξοδευα για κατι παρανομο δεν θα το ανεφερα καν.


Αξιζει να ειπωθει οτι δεν ειναι και ολοι ιδιοι. ΣΚεφτομαι πολυ σοβαρα να αγορασω το Gus Lord, για παραδειγμα, και ας ειναι γνησιο και ας ειναι ακριβο. ΤΟ προβλημα ειναι οτι με τα 30 ευρω που εχω στην τσεπη μου μαλλον θα αργησει η συγκεκριμενη αγορα  :'(

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #614 στις: Ιουνίου 12, 2014, 21:33 »
Η προσωπική μου αποψη είναι: Όποιος τα 'χει παίρνει το γνήσιο και όποιος δυσκολεύεται παίρνει τον κλώνο.
Κανένας απο τους δύο όμως δεν θα λογοδοτήσει σε κανέναν για την επιλογή του.


........
Αυτό που βλέπω εδώ και ένα χρόνο είναι η απεγνωσμένη προσπάθεια ανθρώπων (που τους έχει τσακίσει η κρίση και η λογική "ηθική=αγορές") να πείσουν πως το μόνο δικαίωμα που θεωρούν απαράβατο είναι η δυνατότητά τους να αγοράζουν (με το ολοένα μικρότερο εισόδημα που τους έχουν αφήσει στην τσέπη) ό,τι θέλουν.
......

Μα ακριβώς αυτό θα κάνουν:
"το μόνο δικαίωμα που θεωρούν απαράβατο είναι η δυνατότητά τους να αγοράζουν (με το ολοένα μικρότερο εισόδημα που τους έχουν αφήσει στην τσέπη) ό,τι θέλουν."
απλά, δεν χρειάζεται να πείσουν κανέναν.

Όσο για την ηθική, μια απλή κίνηση, ότι θα το πάρω κάτω απο τον πάγκο και θα μου κόψει και το ΦΠΑ, ακυρώνει απευθείας οποιοδήποτε θέμα ηθικής και από μεριάς κατασκευαστή και απο μεριάς πελάτη, όπως και τα στηρίζω Ελλάδα για μην γίνω Κίνα κτλ...Απλά στηρίζω την τσέπη μου...
Οπότε ας αφήσουμε τα θέματα ηθικής να τα κρίνουν οι αναμάρτητοι, κι ας κάνει ο καθένας τις αγορές του, όπως κι απ' όπου νομίζει...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 342881 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206755 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542085 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31238 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50397 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597764 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358350 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11860 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193270 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1433 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1434 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 593453 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios