vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

393 επισκέπτες, 2 χρήστες
Barbapaidi, xsad

DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος djvolis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
    • vdental
Απ: DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!
« Απάντηση #420 στις: Οκτωβρίου 09, 2013, 15:27 »
E δεν νομιζω να ξεφτιζει τοσο ευκολα ειπαμε ποιοτητα αντοχη στον χρονο

το αλλο τωρα δοκιμαζεται :) :) :) :)
κι ομως... δυστηχως στην τεχνολογια αν δεν υπαρχει συνεχης ανανεωση μένεις στασιμος.. τεσπα ο χρονος θα δειξει!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!
« Απάντηση #421 στις: Οκτωβρίου 09, 2013, 16:05 »
Ας μην το κάνουμε νήμα αντιπαράθεσης.
Και τα δυο προιόντα έχουν τα θετικά τους, έχουν και τα αδύνατα σημεία τους.


Είναι τελικά θέμα αναγκών χρήστη.
Το θετικό είναι ότι τελικά υπάρχουν σήμερα στην αγορά προιόντα που να καλύπτει το ένα τις αδυναμίες του άλλου.
Οπως επίσης η δυνατότητα για αρκετούς ατμιστές να έχουν πάνω από ένα μοντ στην κατοχή τους.


Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!
« Απάντηση #422 στις: Οκτωβρίου 12, 2013, 05:09 »
Σεβαστές όλες οι απόψεις & btw δεν εχω προβαρι το πούλησα dna & provari = μηχανικό :D
Οσο για το όνομα αυτο μονο το dna 20 το εχει μιας και δεν είδα κανέναν dnaα να ατμίζει στα 20 watt ολοι μέχρι 11 ειναι :)
Μη ξεχνάμε άλλωστε πως το πρόβατο ειναι ολοκληρωμένο πακέτο και οχι απλα μια πλακέτα αυτο εχει τα + του και τα - του.
Σημασία εχει πάντα να μένουμε μακριά απο το κ.τ ας ειναι και με ego ή 510 σημασία δεν εχει :)

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!
« Απάντηση #423 στις: Οκτωβρίου 12, 2013, 08:44 »
Εδώ στο 28:00 ο Busardo συγκρίνει μηχανικό με dna:



Σε άλλο βίντεο ατμίζει κανονικά με 0.83Ω αντίσταση. Δεν το βρήκα το βίντεο καθώς είναι και πρωί Σαββάτου!  :))
Αν το θυμάται κάποιος φίλος/φίλη ας το παραθέσει.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!
« Απάντηση #424 στις: Οκτωβρίου 12, 2013, 09:23 »
Στις 2:00 το πρωι,εβαλα ο εξυπνος,τον AGA Hydra με διπλη αντ/ση στα 0,7,πηγε μετα απο λιγο στα  0,8 Ω και δουλευε μια χαρα το DNA....
Δεν θελω να πω οτι ειναι σωστο να δουλευει εκει το DNA,δεν ξερω αν ειναι σωστο ή οχι...Απλα λεω οτι το δοκιμασα και δουλευε χωρις να καταλαβω κατι στην αποδοση.....
 
 
Δεν μετρησα τι δινει,στην οθονη ομως ειδα 3,1-3,2v

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!
« Απάντηση #425 στις: Οκτωβρίου 12, 2013, 11:49 »
ποσο φορτισμενες ηταν οι μπαταριες σου; ασχετα με την ενδειξη 3.1 καταλαβαινεις εμπειρικα οτι ηταν τοσα τα βολτ, οχι περισσότερα;

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!
« Απάντηση #426 στις: Οκτωβρίου 12, 2013, 11:57 »
Δεν το μετρισα και γιαυτο δεν μπορω να πω αν ηταν παραπανω ή λιγοτερα.Με τετοια αντισταση και στα 3,1-3,2 σε μηχανικο,παλι εχει δυναμη.
Η μπαταρια που εβαλα ηταν σαν τις δικες σου CGR,γιατι με τις αλλες δεν νομιζω να μπορουσε να δωσει τοσο ρευμα.Δεν ξερω και σηγουρα βεβαια,γιατι εκανα αυτη τη δοκιμη (αν την δουλευει και μονο) και τιποτα αλλο.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!
« Απάντηση #427 στις: Οκτωβρίου 12, 2013, 12:13 »
μια χαρα το βλεπω.αψογο!!!

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!
« Απάντηση #428 στις: Οκτωβρίου 12, 2013, 12:49 »
Εδώ στο 28:00 ο Busardo συγκρίνει μηχανικό με dna:

[youtube]Bk4AbFScKK8[/youtube]

Σε άλλο βίντεο ατμίζει κανονικά με 0.83Ω αντίσταση. Δεν το βρήκα το βίντεο καθώς είναι και πρωί Σαββάτου!  :))
Αν το θυμάται κάποιος φίλος/φίλη ας το παραθέσει.


Τραγική η σύγκριση με ενα 1ohm στο μηχανικό δεν παίρνεις 20 watt, στο μηχανικό ρυθμίζεις την αντισταση για να πάρεις 20 watt ++ οπότε άκρος άστοχη η σύγκριση του βιντεο. :thumpdown:   :'( ;)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!
« Απάντηση #429 στις: Οκτωβρίου 12, 2013, 13:12 »
Εδώ στο 28:00 ο Busardo συγκρίνει μηχανικό με dna:

[youtube]Bk4AbFScKK8[/youtube]

Σε άλλο βίντεο ατμίζει κανονικά με 0.83Ω αντίσταση. Δεν το βρήκα το βίντεο καθώς είναι και πρωί Σαββάτου!  :))
Αν το θυμάται κάποιος φίλος/φίλη ας το παραθέσει.

 
 
 
 
 
Γεια σου Busardo με τα ποιοτικα σου mod's. 4,22-3,71=0,51......... :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown:    Μανα μου ποιοτιτααααα!!!!
 
Ελα να σου δωσω το Roller με no-name και 0,8Ω να παρεις 4,22-3.90=0,32. Ασε μας ρε παιδακι μου.........!!!!!!!
Και μη μου πει κανεις οτι ειναι κι αλλα ποιοτικα μοντακια.Το ξερω οτι υπαρχουν ,αλλα οπως ειχε πει και οVangos,τους εχουμε ξεπερασει τους ξενους σε πολλους τομεις.....
Ελλαδα............. :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • *****
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!
« Απάντηση #430 στις: Οκτωβρίου 12, 2013, 13:45 »
Roller με 0,8Ω και χάνει μόνο 0,32V;
Περίεργο.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!
« Απάντηση #431 στις: Οκτωβρίου 12, 2013, 17:37 »
Ειπα σε φιλο να κανουμε βιντεο και αυριο καποια στιγμη θα το ανεβασω.
 
Συγνωμη για το οφ τοπικ,τελος

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!
« Απάντηση #432 στις: Οκτωβρίου 13, 2013, 05:56 »
O Busardo κάνει ένα απλό test. Βάζει σε ένα καλό (κατά τη γνώμη του) μηχανικό μια μπαταρία AW κι αυτό έχει 0.5V απώλειες. Την ΙΔΙΑ μπαταρία βάζει στο DNA και παίζει χωρίς απώλειες.
Οι απώλειες δεν εξαρτώνται μόνο από την ποιότητα του mod αλλά και από το πόσο ταλαιπωρημένη είναι η μπαταρία.

Γεγονός είναι ότι ένα ποιοτικό μηχανικό mod με μια καλή μπαταρία θα έχει μικρότερες απώλειες. Αλλά θα έχει. Και όσο αποφορτίζει η μπαταρία θα έχει περισσότερες. Ενώ το DNA θα παίζει στα watt που του ορίζεις μέχρι σχεδόν την πλήρη αποφόρτιση.

Δεν έχω μηχανικό οπότε δεν γνωρίζω κατά πόσον αληθεύει ότι αποδίδουν πιο γλυκά τα ρεύματά τους. Δεν γνωρίζω όμως κανένα με ηλεκτρονικό mod που να απενεργοποίησε την πλακέτα του ώστε να δουλεύει σαν μηχανικό. Αντίθετα ξέρω αρκετούς που δουλεύουν μηχανικά mod με kick.

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!
« Απάντηση #433 στις: Οκτωβρίου 13, 2013, 14:48 »
1) O Busardo κάνει ένα απλό test. Βάζει σε ένα καλό (κατά τη γνώμη του) μηχανικό μια μπαταρία AW κι αυτό έχει 0.5V απώλειες. Την ΙΔΙΑ μπαταρία βάζει στο DNA και παίζει χωρίς απώλειες.
2) Οι απώλειες δεν εξαρτώνται μόνο από την ποιότητα του mod αλλά και από το πόσο ταλαιπωρημένη είναι η μπαταρία.

3) Γεγονός είναι ότι ένα ποιοτικό μηχανικό mod με μια καλή μπαταρία θα έχει μικρότερες απώλειες. Αλλά θα έχει. Και όσο αποφορτίζει η μπαταρία θα έχει περισσότερες. Ενώ το DNA θα παίζει στα watt που του ορίζεις μέχρι σχεδόν την πλήρη αποφόρτιση.

4) Δεν έχω μηχανικό οπότε δεν γνωρίζω κατά πόσον αληθεύει ότι αποδίδουν πιο γλυκά τα ρεύματά τους. Δεν γνωρίζω όμως κανένα με ηλεκτρονικό mod που να απενεργοποίησε την πλακέτα του ώστε να δουλεύει σαν μηχανικό. Αντίθετα ξέρω αρκετούς που δουλεύουν μηχανικά mod με kick.
1) 0,5v απώλειες = gtp το mod ή θέλει πλύσιμο. Νομίζω πάει καιρός που έχουμε δει mod με μικρότερη απώλεια αυτής των 0.2v...
2) Αν η μπαταρία είναι σε άθλια κατάσταση μπορεί στο dna & provari να μην εχεις απωλειες λόγο καλής πλακέτας αλλά θα έχεις απωλειες στη διάρκεια της με οτι συνεπάγεται αυτο.
3) Νόμιζα πως αυτη είναι η ουσία του ηλεκτρονικού = σταθερά ρεύματα μέχρι να βγει η μπαταρία off. οι απώλειες στο μηχανικό δεν μεγαλώνουν μένουν σταθερές πχ 4.2volt = 4volt , 4.0volt = 3,8 κτλπ
4) Δεν ειναι για ολους τα μηχανικά. Έχουμε δει mod οπου αφαιρεις τη πλακέτα και γίνεται μηχανικό. Οσο για το kick κλπ πολύ απλα ειναι γιαυτους που δουλευουν μηχανικό με μεγαλες αντιστάσεις ή θέλουν σταθερά watt.


Οπως καταλαβαίνεις ειναι δυο διαφορετικοί δρόμοι ηλεκτρονικό-μηχανικό, ο καθένας επιλεγεί βάση την εμπειρία του και τα γούστα του.Και τα δυο παίζουν διαφορετικά και κανουν διαφορετικό άτμισμα.
Αλλα εδω μιλάμε για καθαρά θεμα περιορισμού τόσο των watt οσο και των ohm που παίζουν τα ηλεκτρονικά mοd.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!
« Απάντηση #434 στις: Οκτωβρίου 13, 2013, 21:37 »
Αναμεσα σε vv/vw και μηχ/κο,θα διαλεξω και τα δυο,για να εχω οποτε θελω κατι διαφορετικο.
 Δεν συγκρινω κανενα mod και μαλλον εκφράστικα λαθος και ζητω συγνωμη απ' ολους,για αυτο το οποιο ειπα,που με το δικιο σας μπορει να το πηρατε σαν επιδηξη.
Αυτο που θα επρεπε να πω απο την αρχη ειναι οτι εχω στα χερια μου ενα mod που εχει μικρες απωλειες και τιποτα παραπερα.
Εχω πει ομως για καποιο βιντεο και θα το κανω,οχι τοσο για το παραπανω θεμα οσο για το οτι το ειπα.Αφου το ειπα θα το κανω.         (Ο Sunspear θα το κανει βεβαια,εγω απλα θα ατμισω  :eyesplash: :laugh1: )
Συγνωμη για το off topic,τελος
 
Οσο για το DNA, εχω τον  AGA Hydra σε πολυ χαμηλη αντ/ση.Χθες βραδυ τον εβαλα στο DNA ξανα και ειδα οτι με γεματη μπαταρια μπορει να δωσει ρευμα σε 0,7-0,8-0,9Ω.
Αν δεν εχει γεματη μπαταρια,δεν το δουλευει.Οταν δεν εδωσε ρευμα,εβγαλα την μπαταρια (CGR 18650 CH 2250 Mah) και ειδα 3,43 Volts.
Mε γεματη δουλευει κανονικα.Μετρησα και στα 3,1 V, ειχα 3,13 V
Πρην βγαλω την CGR , τα Volts  που ειχα στην οθονη ηταν 2,9 V και ηταν ικανο να δωσει 2,8 V για πολυ λιγο και μετα....πεθανε... ;D ;D .         Πηγε για  φαγητο,πεινασε.... :eyesplash: :laugh1:
Αρα ναι πεζει και τετοιες αντ/σεις,αρκει να εχει αρκετα Mah η μπαταρια...... :)
 
 
Vamire  αν μου επιτρεπεις,θα διαφωνησω σε ενα σημειο μαζι σου.Οταν εχουμε 1,6+Ω η απωλειες δεν ειναι 0,20+V,στο μηχανικο.Ειναι λιγοτερες....
Οσο πιο μικρη η αντ/ση (π.χ. 0,7-0,8-0,9-1,0Ω κλπ.κλπ.κλπ.)τοσο μεγαλωνει και η απωλεια......
Αντιθετα στο VV/VW οτι απωλεια εχει το μοντ,την καταλαβαινεις στην διαρκεια,οπως ειπες.
 
 
Mε το DNA παντος ειδα απο την πρωτη μερα  διαφορα στο ατμισμα και στη δυναμη με τις CGR 18650 CH.
Οι υπολοιπες μπαταριες που εχω (NCR , LG) εχουν φυσικα πολυ καλη αυτονομια,αλλα το DNA ειναι πολυ καλυτερο κατα τη γνωμη μου με τις IMR,οπως ολα τα μοντακια βεβαια.

Οχι βεβαια οτι με τις αλλες μπαταριες δεν δουλευει καλα,και αυτονομια εχει και δυναμη.Απλα εγω χωρις να ειμαι ειδικος,νομιζω οτι δουλευει λιγο καλυτερα.
 
Εκανα ενα βιντεο στο νημα του Roller και εκει δειχνω και την αντ/ση του AGA Hydra μετριμενη απο το DNA στα 0,8Ω και την δουλευει ανετα.
Πρην την κανω 0,8Ω,η αντ/ση ηταν στα 0,7Ω και την δουλευε και αυτη.
Δεν λεω οτι ειναι σωστο και οτι εκει πρεπει να δουλευει,δεν ειμαι ειδικος στον τομεα αυτο.Απλα εκανα μια δοκιμη.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 16, 2013, 05:13 από shadockan »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342302 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206516 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541467 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31068 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50189 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597267 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357788 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11533 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193073 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1315 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1308 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591949 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios