vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

285 επισκέπτες, 4 χρήστες
grag, dvelev, skoubri, nightdream

Twitter

Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #165 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 19:48 »
Οι ατμ/τες genesis , μπορουν να δεχθουν οτι ειδους τροφοδοσια θελεις.


Μπορεις να βαλεις mesh μεσα στο mesh , βαμβακι ή φιτιλι μεσα στο mesh , σκετο απλο mesh , φιτιλι , βαμβακι , συρματοσχοινο .....κλπ. κλπ. κλπ.


Κοιτα ομως καλυτερα εδω και θα μαθεις παρα πολλα:


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,8644.msg774403.html#msg774403






Lux,
αυτα που εχεις διαβασει ή αυτα που εχεις ακουσει για το mesh , ραδιο αρβυλα ειναι φιλε.
Ο καθενας λεει οτι θελει , χωρις να ξερει τι λεει πολλες φορες.
Οποτε μην ακουτε κουβεντες δεξια κι αριστερα.

Μια χαρα ειναι το mesh και μαλιστα πολυ πιο καθαρο και υγιεινο απο το φιτιλι.
Υπαρχουν και συζητησεις στο πιο πανω νημα (link) που εβαλα και οποιος θελει μπορει να μπει και να διαβασει.  Καλο θα ειναι να διαβαζουμε και καποια πραγματακια απο πιο παλιες εποχες.Υπαρχουν συζητησεις απο πιο παλια για το θεμα..... :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 26, 2014, 19:59 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #166 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 20:49 »
Φιλε μου Σαντοκαν
ηδη περιμενω το καρβουντιστιρι και εχω τα φυλλα mesh σε κατασταση stand by

Αν δεν εχω προσωπικη εμπειρια τουλαχιστον απο το αποτελεσμα τοτε δεν εχω και γνωμη περι εμπειρικης λειτουργιας
μονο θεωρητικα θα μπορουσα να μιλησω .

Οσο για το θεμα της υγειας θα δειξει , εχουμε κανει καταχρησεις πολυ χειροτερες , διατηρω μια επιφυλαξη ως προς τη γευση
αν και εχω δοκιμασει ηδη mesh οξυδωμενο  με γκαζακι και mesh με αναπτηρα αναμενω, το φλογιστρο για να προβω εις την  παραδοσιακη ιεροτελεστια  :)
Αυτο που εισεπραξα στο στησιμο εκτος απο το βαμβακι ηταν κτυπημα περαν του αναμενωμενου και του επιθυμητου αλλα αυτο μπορει να οφειλονταν στη πλημμελη οξυδωση

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #167 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 21:52 »
Οι Genesis ηταν Η ΜΟΔΑ πριν τον τυφωνα Kayfun... Να δουμε πια θα ειναι η επομενη...  :D
 Παντως ακομα εχουν πλεονεκτηματα λογω κατασκευης  που οι αλλοι απλα δεν...

Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #168 στις: Νοεμβρίου 27, 2014, 11:38 »
Πάντως αν το mesh είναι καλό δεν θέλει και πολύ κάψιμο! Προσωπικά ενα δυο περάσματα το κάνω και στρώνει πανευκολα! Δεν νομίζω δηλαδή να χρειάζονται όλα αυτά που βλέπαμε παλιότερα με κάψιμο και κόντρα κάψιμο και γλυκερινες κτλ! Δεν λέω αν είναι σωστό ή λάθος απλά προσωπικά εμένα έτσι με έχει βολεψει!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #169 στις: Νοεμβρίου 27, 2014, 14:52 »
Oυτε πολυ κάψιμο θελει , ουτε πολλα πολλα. Και με το γκαζακι του καφε , μια χαρα κανεις τη δουλεια σου.
 Τη γλυκερινη τη βαζουμε για να κανει μια κρουστα , ωστε να μη χρειαστει να το κανουμε μετα με την αντ/ση μας.
Να πατησει δηλαδη η αντ/ση σε ''στρωμενο εδαφος'' ,ας πουμε .
Προσωπικα βεβαια , αυτο το κομματι της διαδικασιας , το εχω αφησει εδω και πολυ καιρο στην ακρη. Οχι οτι κανω το  σωστο , αλλα καπως εχω τεμπελιασει πλεον...... ;D :nani:


Ειναι πολυ καλο το αποτελεσμα που σου δινει το καλοστημενο mesh , σε σχεση με το φιτιλι και το βαμβακι , ιδιαιτερα αν θελεις την ανωτερη αποδωση/αναλυση του αρωματος

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #170 στις: Νοεμβρίου 27, 2014, 17:04 »
Καλησπέρα και από μένα
Μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες να στήσω ένα καλό Mesh
και για να μην παροπλίσω τον Genesis, του έβαλα 2άρι φυτίλι με 0,20 Kanthal
4 σπείρες στα 2,2 Ohms και δουλεύει από το πρωί ασταμάτητα.
Ούτε Hot Spots ούτε τίποτα. Μπορεί να είναι ιδέα μου αλλά και η γεύση
μου φαίνεται σχεδόν ίδια. Έτσι κι αλλιώς ατμίζω κάθε μέρα διαφορετικό άρωμα.
Το σημαντικό για μένα είναι ότι στήθηκε εύκολα χωρίς να με παιδέψει καθόλου! :) 
Το έχει δοκιμάσει κανείς άλλος αυτό σε Genesis ή κάτι παρόμοιο ώστε να μας πει εντυπώσεις-συμβουλές?

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 27, 2014, 17:26 από polygrafos »

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #171 στις: Απριλίου 30, 2015, 13:15 »
Μια χαζή ερώτηση. Υπάρχουν meshάτοι ατμο που το στήσιμό τους είναι πιο εύκολο σε σύγκριση με άλλους ή παίζει ρόλο το στήσιμο σε κάθε έναν ξεχωριστα, αν είναι με μία αντίσταση ή διπλή ή το υλικό που τον στήνεις.
Απλώς ρωτάω γιατί όλο λέω να κάνω μια δοκιμή αλλά το αφήνω στην άκρη.
Κάποια πρόταση για genesis?

Αποσυνδεδεμένος spiros385

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #172 στις: Απριλίου 30, 2015, 13:24 »
νομιζω οτι ο RSST ειναι καλη  και ευκολη επιλογη , για να δοκιμασεις  meshατους.
Καμια ερωτηση δεν χαζη
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 30, 2015, 13:31 από spiros385 »

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #173 στις: Απριλίου 30, 2015, 13:37 »
Θα κάνω ακόμα μια μικρή επανάληψη, γιατι με τόσα που διάβαζα 2 μέρες τώρα ζαλήστικα. Εχω διαβάση καλά σχόλια και για τους did.

Αποσυνδεδεμένος spiros385

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #174 στις: Απριλίου 30, 2015, 13:53 »
οι did ειναι παρα πολυ καλοι κ ελληνικοι ( did k temon εχω κ εγω). Τον RSST τον ειπα γιατι ειναι πιο ευκολος στο στησιμο για νεο στο χωρο του mesh.(λογω της μονωσης που εχει στη τρυπα του mesh θα χεις επιτυχια απο το πρωτο στησιμο)

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #175 στις: Απριλίου 30, 2015, 14:06 »
Εχεις ένα δίκιο σ'αυτό και γι'αυτό ρωτάω για να μάθω.
Τώρα για το στήσιμο τι ακριβώς θα χρειαστώ για να πάω για ψώνια.
Εφώσον καταστάλαξα με τους φυτιλάτους καιρός να αρχίσω και τους genesis, να ασχοληθω με κάτι διαφορετικό και ποτέ δεν ξέρεις.

Αποσυνδεδεμένος spiros385

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #176 στις: Απριλίου 30, 2015, 14:21 »
πλεγμα , συρμα kanthal 0.20mm,
Χρειαζεται ενα φλογιστρο για να καψεις το πλεγμα(αυτη η μαυριλα που δημιουργειται με το καψιμο γινεται μονωση), μια λαβιδα για να πιανεις το πλεγμα οταν το καις η κανα τσιμπισακι για τα φρυδια αλλα με προσοχη.
η σειρα εχει
καις το πλεγμα και απο τις δυο μεριες κανα δυο φορες
το τυλιγεις ρολο και το ξανακαις το ριχνεις στον ατμοποιητη και τυλιγεις το συρμα σου .
οταν το καις dry burn κοιτας οι σπειρες σου να αναβουν ομοιομορφα. αν δεν αναβουν κουνας ελαφρως αυτη που δεν αναβει μεχρι να ξυπνησει , ριχνεις υγρο και ξεκινας



Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
[youtube]yZojw7ISNsU[/youtube]
αυτο ειναι το στησιμο απο το κατασκευαστη του ;)

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 30, 2015, 14:27 από spiros385 »

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #177 στις: Απριλίου 30, 2015, 14:55 »
Ευχαριστώ για την επεξήγηση και το βίντεο. Είδα ότι το πλέγμα έχει διάφορα νούμερα και εγώ χρησιμοποιώ μέχρι στιγμής υγρά 50/50, πιο πλέγμα να πάρω?

Αποσυνδεδεμένος spiros385

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #178 στις: Απριλίου 30, 2015, 14:57 »
325 εβαζα εγω ,για 50/50 και ημουν ευχαριστημενος

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #179 στις: Αυγούστου 16, 2015, 00:36 »
Ερώτηση : διάβασα για τον Genesis Did και τον Antares οτι βγάζουν πολύ ωραία γεύση και είναι εύκολοι για στήσιμο αντίστασης από εναν αρχάριο αλλά σε ποιο Ελληνικό κατάστημα μπορούμε να τους βρούμε ρε παιδιά; Ψαχνω και δεν βρίσκω τίποτα. Κανένα link είναι εύκολο;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 27 6284 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:41
από Sergios
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1117306 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825430 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508543 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9140 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155332 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569424 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244457 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294897 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1974 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763406 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1302 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog