vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

298 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, maprix, lagoudakis, Milarepa

ΑΤΜΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΡΤΗΡΙΑΚΗ ΑΠΟΦΡΑΞΗ

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΡΤΗΡΙΑΚΗ ΑΠΟΦΡΑΞΗ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουαρίου 03, 2012, 17:00 »
για να δουμε οχι τοσο στο καρδιογραφημα αλλα στο τεστ κοπωσεως
μου ειπε να παω με φορμουλα..θα πεσει τρεξιμο :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΡΤΗΡΙΑΚΗ ΑΠΟΦΡΑΞΗ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουαρίου 03, 2012, 17:15 »
Ξεκινάς με περπάτημα, μετά γρήγορο περπάτημα, και στη συνέχεια ελαφρύ τρέξιμο. Θα ιδρώσης λίγο πάντως... Δεν έχει σκοπό να σε εξαντλήσει, αλλά να σε δοκιμάσει σε κάποιο (χ %) ζόρι. Αν πονέσεις, ή κάτι σε ενοχλήσει θα σε σταματήσει λογικά. Μην ανησυχείς πάντως...μια άσκηση είναι...δες το σαν κάπως έντονο πήδ.....α  :laugh1: αλλά χωρίς απόλαυση  :-\   :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΡΤΗΡΙΑΚΗ ΑΠΟΦΡΑΞΗ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουαρίου 03, 2012, 17:17 »
 :laugh1: :laugh1: :laugh1:αν ειναι να το δω ετσι θα το περασω ευκολα :laugh1: :laugh1:
θα δουμε οταν βγουν τα αποτελεσματα θα σας πω :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος crypton

  • ***
  • 987
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΡΤΗΡΙΑΚΗ ΑΠΟΦΡΑΞΗ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουαρίου 03, 2012, 17:23 »
εγω με δυο πακετα τσιγαρα και το ειχα βγαλει, και το τριπλεξ ηταν κομπλε αρα τωρα θα ειναι καλυτερα, παντως παιδια η νικοτινη φραζει της αρτηριες ιστους κτλπ..

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΡΤΗΡΙΑΚΗ ΑΠΟΦΡΑΞΗ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουαρίου 03, 2012, 18:01 »
H νικοτίνη προκαλεί "χημικό άγχος" και μάλιστα κατά την διάρκεια όλης της ημέρας, με αποτέλεσμα να σκληραίνει η "φόδρα" των αρτηριών και να σκίζεται (φυσικά και το κανονικό ολοήμερο άγχος έχει το ίδιο αποτέλεσμα). Στη συνέχεια πάνω εκεί χτίζονται διάφορες επικαθίσεις από μόρια λίπους και ασβέστιο, που οδηγούν τελικά στην απόφραξη. Επιπλέον μικροσωματίδια πίσσας περνούν στην κυκλοφορία και γίνονται πρώτης τάξεως δομικό υλικό που ενισχύει τις επικαθίσεις.
Αρα η νικοτίνη είναι ένας παράγοντας που βοηθά στην δημιουργία συνθηκών που οδηγούν σε αποφράξεις. Αυτό που δεν γνωρίζουμε είναι αν η νικοτίνη του ητ λειτουργεί όπως η νικοτίνη του κτ, και σε ποια ποσότητα. Οποιαδήποτε σύγκριση περιεκτικότητας με τσιγάρα, έχω την εντύπωση ότι είναι υποκειμενική.  Ενα πρακτικό "σημάδι" μπορεί να καταλάβει κανείς προσέχοντας τον εαυτό του... αν η νικοτίνη του ητ.  προκαλεί αύξηση των παλμών, τότε είναι πολύ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 03, 2012, 18:07 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος kos-greece

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
  • Χερι που το φοβασαι φιλα το
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΡΤΗΡΙΑΚΗ ΑΠΟΦΡΑΞΗ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουαρίου 03, 2012, 21:33 »
Βρησκομαι στο χωριο μου απο εχθες και το πρωι πηγα εκκλησια με τον αδερφο μου μια αποσταση μισο χιλιομετρου με ανηφορες μονο το να πας και εφτασα μια χαρα χωρις να σταματησω,κουραστηκα πολυ αυτο ειναι η αληθεια,αλλα οταν καπνιζα δεν μπορουσα να παω ουτε μεχρι το 60% της διαδρομης ειναι απιστευτο αυτο που ενιωθα που εφτασα χωρις σταση...

Δεν καπνιζω απο 18 του μηνα ειναι μερες και αμεσως ειδα διαφορα μιας και στην αθηνα δεν περπαταγα ουτε τεσταρα τον εαυτο μου τρελα...
Αυτα και απο εμενα

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΡΤΗΡΙΑΚΗ ΑΠΟΦΡΑΞΗ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 03, 2012, 21:48 »
Με ολο το θαρρος, συνατμιστες, τα οφελη στην υγεια μας με το η.τ. ολοι τα εχουμε δει απο τις πρωτες μερες χρησης του κιολας, αλλα ο ανθρωπος ρωτησε για συγκεκριμενη περιπτωση με συγκεκριμενη παθηση κ εκανε συγκεκριμενη ερωτηση. Θεωρω οτι τα γενικα οφελη που παραθετονται εδω εκτος απο off topic ειναι κ επικινδυνα στο να αποπροσανατολισουν την κριση του o.p. (original poster), oldseaman.

@oldseaman
Προσωπικα νομιζω, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να απευθυνθεις στο γιατρο που ειναι ενημερος για την κατασταση της φιλης σου και να ρωτησεις εαν η προσληχη νικοτινης θα ειναι επιζημια εστω κ με αλλα μεσα (ακομα κ αν δε γνωριζει για το η.τ. αυτο θα το γνωριζει).
Εαν ναι, δεν γνωριζω αν θα βοηθουσε τη φιλη σου (στο να καλυψει ενα "μερος" της εξαρτησης της) η χρηση ενος η.τ. με υγρο χωρις καθολου νικοτινη. Αλλα και παλι, θα επρεπε ισως να ρωτησεις εναν ειδικο εαν η προσληψη μεγαλων ποσοτητων PG ή VG επιφερει καμμια επιπτωση στις αρτηριες. Νομιζω πως οχι, αλλα παλι, δεν ειμαι ειδικος.

Αποσυνδεδεμένος armados

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΡΤΗΡΙΑΚΗ ΑΠΟΦΡΑΞΗ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 03, 2012, 21:56 »
O πατερας μου εχοντας κανει 4πλο bypass(ισα-ισα τον προλαβαμε),συνεχιζει να κανει 3 πακετα την ημερα.ο γιατρος του στο Ωνασειο(δεν μπορω να αναφερω το ονομα του),οταν τον ρωτησε ο πατερας μου εαν μπορει να το γυρισει σε ητ,του απαντησε αμεσα ''εχθες''.και αναφερομαι σε εναν ανθρωπο ο οποιος μια ζωη ειναι στις καταχρησεις(τσιγαρα παρα πολλα,κρεατικα?εχει φαει οτι δεν μπορειτε να φανταστειτε).μπορει η φιλη σου να παει στο ωνασειο για να μαθει την αληθεια.οι γιατροι στα υπολοιπα νοσοκομεια δεν ξερουν τι τους γινεται με τα καρδιακα νοσηματα και ειδικα το ιατρικο κεντρο(ευτυχως τον γλυτωσα τον daddy).
προσωπικα εγω εχω παρει τις απαντησεις μου.

Αποσυνδεδεμένος kos-greece

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
  • Χερι που το φοβασαι φιλα το
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΡΤΗΡΙΑΚΗ ΑΠΟΦΡΑΞΗ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουαρίου 03, 2012, 22:09 »
Ναι εχεις δικιο φιλε μου και συγνωμη που παρασυρθηκα αλλα η αρτηριακη αποφραξη ειναι πολυ εξεια νοσο για τον ασθενη,η πιεση ειναι τεραστια στις αρτηριες οπου αν μιλαμε για ματια πχ εχει προβληματα ορασης μονο που την εχει οποτε η νικοτινη αν και οχι τοσο πολυ σιγουρα θα κανει καποια επιπλοκη περισσοτερη μικρη η μεγαλη οποτε καλυτερα χωρις αλλα και παλι οι ουσιες που περιεχει το ητ μπορει να την επειρεασουν και παλι λιγο η πολυ...

Δεν ειμαι ειδικος αλλα αυτα τα λιγα που ξερω ειναι πως αν εχεις προβλημα καλο ειναι η συνβουλη ενος γιατρου η και καθολου χρηση ητ(για το κανονικο τσιγαρο ουδε λογος)

Παντως αν η φιλη σου συνβουλευτει εναν γιατρο δικο της οπου δεν θα εχει συνφερον αν εχει μπορει να παρει μια σωστη απαντηση χωρις να της πει πχ ητ οχι μην το κανεις...

Σκεφτειτε πως οταν εγω καπνιζα και εχω αιχμοριτιδα χρονια τωρα οπου οταν με επηρεαζε ειχα πυρετο,κομαρες με πονοκεφαλο πολυ και θολωμα των ματιων ακομα καπνιζα σαν φουγαρο ακομα και εκεινες τις μερες και σκεφτωμαι τωρα τι εκανα γιατι εκεινει την στιγμη γινοταν της βοσνιας μεσα μου απο την ανοησια μου και την επυθημια για τσιγαρο...

Αποσυνδεδεμένος stoikon

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΡΤΗΡΙΑΚΗ ΑΠΟΦΡΑΞΗ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουαρίου 03, 2012, 22:36 »
Φίλε μου θα σου μιλήσω από προσωπική εμπειρία. Η νικοτίνη σκληραίνει τις αρτηρίες, χάνεται η ελαστικότητα και έτσι βουλώνουν εύκολα. Ο καρδιολόγος μου, επέτρεψε το η.τ. μόνο χωρίς νικοτίνη. Και μιλάμε για καρδιολόγο που με γλίτωσε από τριπλό μπάι-πας που ήθελαν να μου κάνουν στο Αλεξάνδρας πριν 8 χρόνια. Και να ρίξει η φίλη σου την κακή χοληστερίνη  στο 70 με ψητές σαρδέλες. 20 μέρες τις έτρωγα. Το η.τ. χωρίς νικοτίνη δεν πειράζει. :)

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΡΤΗΡΙΑΚΗ ΑΠΟΦΡΑΞΗ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουαρίου 03, 2012, 22:54 »
Τελικά ξέρουμε αν η νικοτίνη από το η.τ. επιδρά στον οργανισμό μας όπως η νικοτίνη από το κ.τ.? Απορροφάται, διοχετεύεται και κινείται με τον ίδιο τρόπο??? Στο φόρουμ έχει ειπωθεί οτι ο ατμός δεν "κάθεται" στους πνεύμονες όπως ο καπνός..... και η νικοτίνη πάει στο συκώτι και στη συνέχεια αποβάλεται. Τι παίζει τελικά? Εμείς πρέπει να ξέρουμε τι γίνεται με τη νικοτίνη από το η.τ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 04, 2012, 07:54 από sensk3 »

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΡΤΗΡΙΑΚΗ ΑΠΟΦΡΑΞΗ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 08:44 »
Η νεκροψια θα δειξει.
 :) :)

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΡΤΗΡΙΑΚΗ ΑΠΟΦΡΑΞΗ
« Απάντηση #27 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 11:38 »
Τελικά ξέρουμε αν η νικοτίνη από το η.τ. επιδρά στον οργανισμό μας όπως η νικοτίνη από το κ.τ.? Απορροφάται, διοχετεύεται και κινείται με τον ίδιο τρόπο??? Στο φόρουμ έχει ειπωθεί οτι ο ατμός δεν "κάθεται" στους πνεύμονες όπως ο καπνός..... και η νικοτίνη πάει στο συκώτι και στη συνέχεια αποβάλεται. Τι παίζει τελικά? Εμείς πρέπει να ξέρουμε τι γίνεται με τη νικοτίνη από το η.τ.

Πιθανότατα ότι γίνεται και με τη νικοτίνη από το κ.τ. αλλά και από τα φαρμακευτικά σκευάσματα π.χ. αυτοκόλητα nicorette κ.λ.π. δηλαδή πάει στο αίμα και μεταβολίζεται.

Γιατί να έχει διαφορά?

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΡΤΗΡΙΑΚΗ ΑΠΟΦΡΑΞΗ
« Απάντηση #28 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 11:53 »
το θεμα ειναι οτι οταν καπνιζαμε δε μας ενδιεφερε που παει ο καπνος και η νικοτινη και τι μας κανει 8) τωρα που ατμιζουμε ψαχνουμε τα παντα ;)

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΡΤΗΡΙΑΚΗ ΑΠΟΦΡΑΞΗ
« Απάντηση #29 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 12:25 »
Νομιζω οτι ολη την φασαρια την δημιουργουμε μονοι μας.
Περνωντας οι μερες ατμιζοντας και αισθανομενοι την διαφορα απο το κ/τ,
δεν μπορουμε να το πιστεψουμε και ψαχνουμε να βρουμε κατι που πιθανον
μπορει να μας πειραξει.
Αν καποιος μαζεψει τις αποριες των ατμιστων μεσα απο το forum,
τις αμφιβολιες τους και την συνομοσιολογια για προιοντα και υγρα,
θα κανει ενα καταπληκτικο αρθρο που θα στοιχειοθετει,
την πληρη απαγορευση του η/τ.
Οποιος εχει προβλημα ας το σκεφτει σοβαρα και ας ξαναγυρισει,
αφου δεν μπορει να το κοψει, στον κ/τ.
Το αγχος ειναι επισης κακος συμβουλος και ενοχοποιειται επισης
για την κακη λειτουργια του οργανισμου.
Οσοι θελουμε μπορουμε να πεθανουμε απο το αγχος μας,
οι υπολοιποι δεν φταινε σε τιποτε, να τους το μεταφερουμε.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341899 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206217 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540858 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30846 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49924 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596694 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357375 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11303 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192753 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1170 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1122 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591315 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios