vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

161 επισκέπτες, 8 χρήστες
Ποντικός, Milarepa, truckman, dallaskdp, Razor.QQ15, teo77, aalex, kourlis

Killer 705

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: Killer 705
« Απάντηση #885 στις: Μαρτίου 19, 2013, 07:27 »

Ανοίγει βέβαια, αλλά είναι πιο εύκολο από την τρυπούλα.. Ανοίγω τάπα, φουλάρω με σύριγγα, βιδώνω... δεν πειράζω τίποτα από τη ρύθμιση του killer, δεν λερώνω... - πολυτέλειες βέβαια  ;D  ...... Απλά λέω αφού έχει τη δυνατότητα αυτή, γιατί να μην την εκμεταλευτώ, αν βρω λύση και για την καμπάνα-επιστόμιο?
Διαγραφη αμεσης παραθεσης
Πως δεν πειράζεις; εγώ για να γεμίσω απο την τρύπα της βίδας, πρέπει να κλείνω την παροχή υγρού, ειδάλλως τρέχει από κάτω. οπότε πιο εύκολο μου φανηκε στον ένα killer απο τους 2 που βάζω τανκ με βιδάκι, να τον γεμίζω από κάτω. και πατ κιουτ τον γεμίζεις, και υγρά δε γεμίζεις.
Βέβαια τώρα αυτά είναι συνήθειες για τον καθένα,,,, πως το εχει συνηθίσει ο καθένας. Αλλά και γω συνηθισμένος ήμουν με το βιδάκι στην αρχή και την απέβαλλα εύκολα την συνήθεια αυτή.

Έχεις δίκιο. Όταν το τανκ είναι σε Long δεν μπαίνει το external παρά μόνο εαν χρησιμοποιήσεις το STR10 drip tip που έχω κανονίσει να κάνει ακριβώς στο external.Έτσι μετατρέπεται σε απλό drip tip.
Αλλά όπως λες χάνει αυτό που σου δίνει (όπως λένε γιατί εγώ δε το έχω δοκιμάσει) στη γεύση αφού γίνεται απλό drip tip. Πρέπει να πέσει το τηλεσκόπιο λίγο για να μπορέσει να κουμπώσει. και αν επιτρέπεται πόσο πρέπει να πέσει; δηλαδή πόσα μ.μ.  πιάνει πάνω στον Killer??
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 19, 2013, 15:00 από ksakis »

Αποσυνδεδεμένος GiorgoS2000

  • **
  • 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Killer 705
« Απάντηση #886 στις: Μαρτίου 19, 2013, 15:29 »
Τέρμα κάτω,short mode.Τώρα αν μπορείς να κερδίσεις και 1mm δε νομίζω να παίζει ρόλο.

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: Killer 705
« Απάντηση #887 στις: Μαρτίου 19, 2013, 15:35 »
α, τόσο πολύ,,,, τέρμα. ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος snakeyes

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Μία νέα αρχή χωρίς τσιγάρο.
    • [url=http://sincemylastcigarette.com/][img]http://sincemylastcigarette.com/banners/1354570200_2.5_20_EUR_4_dark.png[/img][/url]
Απ: Killer 705
« Απάντηση #888 στις: Μαρτίου 19, 2013, 17:17 »
Έγινε πλευρικό τρόχισμα στη βίδα του τανκ, κατά 2-3 χιλιοστά, και έτσι έγινε χώρος και μπαίνει κανονικά το εξωτερικό drip-tip καμπάνα, οπότε όλα καλά.... (Για σιγουριά έβαλα αντί για το μαύρο o-ring, μία σιλικονένια "φλάτζα", που την έκοψα εγώ με το ψαλίδι, στη βίδα πριν τη βιδώσω.....)

ΥΓ1: Συγνώμη για την ποιότητα των φωτογραφιών, είναι ό,τι καλύτερο μπορούσα...
ΥΓ2: Αν δεν ταιριάζει το ποστ μου σ αυτό το νήμα, (επειδή αφορά πάντρεμα killer με άλλο προιόν), ας μεταφερθεί και προκαταβολικά ζητώ συγνώμη...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 19, 2013, 20:10 από snakeyes »

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Killer 705
« Απάντηση #889 στις: Μαρτίου 19, 2013, 17:20 »
Δεν ειναι νημα κατασκευαστη φιλε μου για να υπαρχει προβλημα. Μπραβο σου, εδωσες λυση σε ολους μας! Επειδη ειμαι και λιγο ασχετος με αυτα, με τι το τροχισες;;

Αποσυνδεδεμένος snakeyes

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Μία νέα αρχή χωρίς τσιγάρο.
    • [url=http://sincemylastcigarette.com/][img]http://sincemylastcigarette.com/banners/1354570200_2.5_20_EUR_4_dark.png[/img][/url]
Απ: Killer 705
« Απάντηση #890 στις: Μαρτίου 19, 2013, 17:32 »
Επειδή δεν είμαι στα μέρη μου, οπως πέρναγα από ένα συνεργείο αυτοκινήτων, σταματάω και τον ρωτάω: Συγνώμη μήπως έχετε σταθερό τροχό? Ναι, μου λέει, μπορώ να το χρησιμοποιήσω ένα λεπτάκι? Βεβαίως..... Χρειάστηκα 14 δευτερόλεπτα, κρατώντας το με μία πένσα.... Μετά στο σπίτι το πήρα λιγάκι ακόμα λοξά με το γυαλόχαρτο και έτοιμο!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 19, 2013, 17:43 από snakeyes »

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Killer 705
« Απάντηση #891 στις: Μαρτίου 20, 2013, 11:16 »
μπορει καποιος να μου εξηγησει πως γινεται μια αντισταση του 1.8Ω μετα απο 2 ωρες να εχει φτασει στο 2.4Ω?
 :wall:

Αποσυνδεδεμένος Cotton

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο υδρόφιλος
Απ: Killer 705
« Απάντηση #892 στις: Μαρτίου 20, 2013, 11:39 »
Έχω συνήθως με "οργανικό" υγρό ως 0.3Ω άυξηση αλλα τόσο πολύ όχι. Μάλλον δε πατούσε καλά ,πιος ξέρει. Πάντως με ribbon που δουλευω τον τελαιυταίο μήνα έχω πιό καλη σταθερότητα

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Killer 705
« Απάντηση #893 στις: Μαρτίου 20, 2013, 11:58 »
ίσως το δέσιμο που έκανες σε σύρμα χωρίς και με, ή το πιάσιμο που έκανες στον αρνητικό πόλο να μην έχει πιάσει καλά, ή να ξεβιδώνεις την καμπάνα αντί τον ίδιο τον ατμοποιητή για τροφοδοσία. Αν θες να το επιβεβαιώσεις απλά πάρε το ίδιο σύρμα, έλεγξε τη σύνδεση με τα non, και φτιάξε από την αρχή (όσο πιο προσεχτικά φυσικά γίνεται) νέο στήσιμο. Λογικά θα σου βγει 1,8

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Killer 705
« Απάντηση #894 στις: Μαρτίου 20, 2013, 12:22 »
αμα του σκασω μια στον τοιχο, κ του κουνηθουν τα συκωτια, παιζει να στρωσει? :wall:

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Killer 705
« Απάντηση #895 στις: Μαρτίου 20, 2013, 12:35 »
Αμφιβάλλω, αλλά αν το κάνεις, τα αποτελέσματα θα πρέπει να ανακοινωνούν με φωτογραφία! Επισκευάσιμος είναι, θέλει μεράκι κι η υπομονή. Αν βαριέσαι το στήσιμο από την αρχή, τουλάχιστον κοίτα τις επαφές που κάνουν οι δύο άκρες από τα σύρματα, δηλαδή το ένα στον κεντρικό αν βρίσκεται ακόμα γυρισμένο στη βάση του κεραμικού και το άλλο είναι πράγματι όπως πρέπει πιασμένο στην καμπανούλα του. Να σημειώσω ότι δεν τον έχω, αλλά έχω παρακολουθήσει ενδελεχώς το νήμα, κι είχα κατασκευάσει και δουλέψει σε ιδιοκατασκευές παρόμοιας αρχιτεκτονικής ατμοποιητή. Πάνω απ'όλα, στήνε τη νέα σου αντίσταση ΜΟΝΟ στο ρεπό σου, ποτέ δεν ξέρεις τι θα προκύψει!

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: Killer 705
« Απάντηση #896 στις: Μαρτίου 20, 2013, 14:15 »
δεν τρεχει και τιποτα ρε παιδια.... εμενα σχεδον παντα μου ανεβαινει μεχρι και 0,3ΩΜ (με την πάροδο του χρόνου), και υπαρχουν διαφοροι λογοι γι'αυτό.
Αλλά αν π.χ. το βάλεις να δουλεύει στα 7watt (για τον killer είναι ιδανικό απο 6,5-7watt , τουλάχιστον για μένα) απλά όταν αλλάζει η αντίσταση (προς άνοδο) θα ανεβαίνουν τα βολτ.
ΕDIT: Επειδή πρόσεξα παραπάνω κάποια πράγματα που δεν είχα προσέξει πριν, να συμπληρώσω:
όντως 0,6ΩΜ είναι πολύ ξαφνικά, αλλά συνήθως το πολύ οφείλεται στη μπαταρία ή στο μοντ, και συγκεκριμένα στον πόλο του που δεν πατάει καλά και με λίγο παραπάνω σφίξιμο μπορεί να έρθει στα ίσια του.
- Μπορεί να μην είναι ούτε αυτό, αλλά να έχεις προβημα μέσα στο κεραμικό (αυτό είναι και το πιο χλωμό) , εννοώντας όλο αυτό που λέει και ο @exispathi .
- Το σίγουρο είναι πως αν το φουντάρεις πουθενά, τα ίσια του, όχι δε θα τα πάρει. αντιθέτως μπορεί να ανέβει η αντίσταση και άλλο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 20, 2013, 19:46 από ksakis »

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Killer 705
« Απάντηση #897 στις: Μαρτίου 20, 2013, 14:25 »
Αυτό είναι πράγματι το καλό με τα watt αλλά εδώ λέει πως ανέβηκε σε δύο ώρες 0,6Ω, που, κατά την ταπεινή μου άποψη (busardo, now I know why this frase), υποδηλώνει συρματομπλεξίματα. Και αν ανεβαίνουν τα volt λόγω του ότι η αντίσταση είναι η στην πραγματικότητα ίδια αλλά φαίνεται διαφορετική στο τέλος του κυκλώματος μπορεί να σου δίνει καμένο.

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: Killer 705
« Απάντηση #898 στις: Μαρτίου 20, 2013, 14:34 »
αν  έχει κάνει πολλές σπείρες μπορει πριν να ακουμπούσαν 2 σπείρες μεταξύ τους φέρνοντας αποτέλεσμα 1,8ΩΜ. Και στην πορεία να απομακρύνθηκαν (γι'αυτό το λόγο κοιτάω πάντα τις αντιστάσεις μου όταν τις φτιάχνω, και με μια βελόνα προσπαθώ να φέρνω τις σπείρες να μην έχουν σίγουρα επαφή η μια με την άλλη) και να έφεραν αυτό το αποτέλεσμα.
 -  Το θέμα είναι : Αυτή τη στιγμή είναι ακόμα έτσι; ή ήταν στιγμιαίο;;; γιατί αυτό είναι και το κυριότερο ερώτημα. αν ήταν στιγμιαίο μπορεί να ήταν και απο τον πόλο της μπαταρίας. αν όχι, ,,,,, ε τότε ας κοιτάξει μήπως κόπηκε το σύρμα που σφίγγει η καμπάνα.
EDIT: και άλλα πράγματα μπορεί να έχουν συμβεί, αλλά αυτά φαίνονται ώς συνηθέστερα (ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΕΡΑ) : Να ακουμπήσουν 2 σπείρες μεταξύ τους και να μη φαίνεται. εσένα σου κανει το αποτέλεσμα που βλέπεις. το κλείνεις το  killer και το μετρας και σου βγάζει 1,8 ΩΜ .είτε από διάβρωση ΑΝΑΜΕΣΑ στις σπείρες που ακουμπούσαν μεταξύ τους, είτε επειδή για κάποιο λόγο απομακρύνθηκαν (δε θέλει και πολύ, ίσα που να μην ακουμπάνε μεταξύ τους φτάνει) μετρας την αντισταση και βλεπεις πως ανεβηκε.
--- Αλλά: Για ξεβίδωσε την καμπάνα να δεις,,,,, το σύρμα που έσφιγγε η καμπάνα το σφίγγει ακόμα; ή απλά ακουμπάει πάνω στην καμπάνα;
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 20, 2013, 14:45 από ksakis »

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Killer 705
« Απάντηση #899 στις: Μαρτίου 20, 2013, 16:31 »
στην καμπανα ηταν το προβλημα.
του αλλαξα θεση κ εστρωσε,

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8842 1151594 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:44
από treloneritis
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 10991 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345648 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147300 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8088 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 208952 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545202 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 32955 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52505 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600510 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 360925 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 13360 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos