vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

283 επισκέπτες, 9 χρήστες
fratz8, danys620, NIKKAPS, Buliwyf, camber, Sergios, cmih1966, maprix, Milarepa

The Dripper

Αποσυνδεδεμένος tsioumiou

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Γεια σου ρομποτακι , θα μου πεις τον κωδικο σου ?
Απ: The Dripper
« Απάντηση #900 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2014, 01:39 »
Μια ερώτηση ρε παιδιά, κυρίως στήνω με 0.18 ή 0.20 kanthal πριν ακόμα και από τον dripper , πάντα σε ego vv μπαταρίες (vision spinner 1,2 aspire cfvv) σήμερα είπα να δοκιμάσω με 0.15 σύρμα, μου βγήκε 2.2 ohm και πραγματικά είδα πολυ περισσότερο ντουμάνι-απόδοση και από αντιστάσεις σε 1.5-1.6 ohm(0.20 σύρμα) , και θέλω να σας ρωτήσω είναι placebo ή όντως επειδή το σύρμα είναι πιο λεπτό δουλεύει καλύτερα πάνω στην ego;  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #901 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2014, 02:13 »
Το αντιθετο αν ελεγες, θα σου ελεγα πως εχεις δικιο, αλλα αυτο που λες δεν ισχυει, στα χαρτια τουλαχιστον.
Με αντισταση 2.2Ω και ταση 3.7V που δινει η eGo, εισαι στα 6.2watt.
Με αντισταση 1.5-1.6Ω και ταση 3.7V, ησουν στα 8.8watt.
Δε γινεται η πρωτη περιπτωση να παραγει περισσοτερο ατμο απο τη δευτερη.
Μηπως εκανες καποιο διαφορετικο στησιμο?

Αποσυνδεδεμένος tsioumiou

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Γεια σου ρομποτακι , θα μου πεις τον κωδικο σου ?
Απ: The Dripper
« Απάντηση #902 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2014, 02:35 »
κανονικά όπως λες θα έπρεπε να έχουμε τα αντίθετα αποτελέσματα απλά το ερώτημα μου είναι αν το 0.15 είναι πιο λειτουργικό στις ego μπαταρίες λόγο του ότι είναι πιο λεπτό σύρμα . διαφορετικό στήσιμο δεν έκανα . Επίσης αυτό που με έκανε να δοκιμάσω με 0.15 ήταν αυτό :

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,14785.msg547133.html#msg547133
Για spiral με ego: 013 σύρμα με αντίσταση, χωρίς 0,20, 1,8Ω. Για γρήγορο άρπαγμα και ντουμάνι (greekvapes.eu) ,

υπέθεσα ότι λεπτότερο σύρμα θα είχε μεγαλύτερη απόδοση σε ego που δεν μπορεί να συγκριθεί με τα ρεύματα που θα έδινε κάποιο mod ας πούμε.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #903 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2014, 02:43 »
Η παραγωγη ατμου δεν εχει σχεση με τα ρευματα, αλλα τα watt στα οποια ατμιζεις.
Το ρευμα το κοιτας μονο ωστε να μην ζητας παραπανω απο αυτο που μπορει να σου δωσει η μπαταρια σου.

Το συρμα τιτανιου που εχεις βαλει στην παραθεση δεν το εχω δοκιμασει, δεν ξερω τη συμπεριφορα του, αρα δεν μπορω να το συγκρινω με το kanthal.

Αποσυνδεδεμένος tsioumiou

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Γεια σου ρομποτακι , θα μου πεις τον κωδικο σου ?
Απ: The Dripper
« Απάντηση #904 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2014, 03:06 »
και εγώ με kanthal έστησα , θα δω και στις επόμενες αντιστάσεις που θα στρίψω αν έχω το ίδιο αποτέλεσμα.
το σύρμα τιτανίου που το είδες ;

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #905 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2014, 03:24 »
Οπως ειδα το δευτερο νημα που παρεθεσες, δεν προσεξα καλα τον τιτλο και νομιζα πως αναφεροταν στις αντιστασεις τιτανιου του guru. :))
Γραψε ακυρο για το τελευταιο. Τα προηγουμενα απο αυτο συνεχιζω και να πιστευω ομως. :))

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: The Dripper
« Απάντηση #906 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2014, 14:34 »
Μια ερώτηση ρε παιδιά, κυρίως στήνω με 0.18 ή 0.20 kanthal πριν ακόμα και από τον dripper , πάντα σε ego vv μπαταρίες (vision spinner 1,2 aspire cfvv) σήμερα είπα να δοκιμάσω με 0.15 σύρμα, μου βγήκε 2.2 ohm και πραγματικά είδα πολυ περισσότερο ντουμάνι-απόδοση και από αντιστάσεις σε 1.5-1.6 ohm(0.20 σύρμα) , και θέλω να σας ρωτήσω είναι placebo ή όντως επειδή το σύρμα είναι πιο λεπτό δουλεύει καλύτερα πάνω στην ego;  :confused1:
Υπάρχουν 2 λόγοι για να παίρνεις περισσότερο ατμό με 0.15 σύρμα

1. Τα λεπτά σύρματα αρπάζουν πιο γρήγορα από τα χοντρά. Αν έχεις χαμηλά ρυθμισμένη την τάση της spinner, το λεπτό σύρμα θα αρπάξει πιο γρήγορα και θα σου δώσει περισσότερο ατμό στο ίδιο χρονικό διάστημα τζούρας.

2. Δεν έχω κάνει μετρήσεις σε spinner αλλά συνήθως οι VV μπαταρίες δεν ξεπερνούν τα 2.5Α. Με αντίσταση 1.5Ω στα 4.8V θεωρητικά θα πάρεις 15.36 watt αν η μπαταρία μπορούσε να σου δώσει 3.2Α. Λόγω του περιορισμού στα 2.5Α θα σου ρίξει την τάση υπό φορτίο στα 3.7V και στα 9.12W. Αντίθετα με την 2.2Ω αντίσταση θα σου δώσει χωρίς πρόβλημα 4.8V υπό φορτίο δηλαδή 10.47W αφού θα έχεις μόλις 2.18Α.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #907 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 10:21 »
Δοκιμάζω από χθες τον dripper με αντίσταση τιτανίου στο 1.5Ω & φυτίλι από nakamichi cotton pad.
Έχει μια μικρή βελτίωση στη γεύση σε σχέση με το kanthal, όχι κάτι συγκλονιστικό αλλά σίγουρα λίγο καλύτερη απόδοση και σχεδόν άμεσο στρώσιμο της αντίστασης.
Από παραγωγή ατμού είναι στα ίδια επίπεδα, αλλά αν ανεβάσω watt δεν βγάζει καμένο όπως το kanthal και έχω φυσικά περισσότερο ατμό. Παίζει όμως να είναι και απόρροια του γεγονότος οτι η αντίσταση τιτανίου ανεβαίνει 0.2-0.3Ω με τη χρήση, οπότε το 1.5Ω γίνεται σχεδόν 1.8Ω
Γενικά αποκομίζω καλή αίσθηση από τη συγκεκριμένη αντίσταση. Θα δοκιμάσω και του 1Ω που με τη χρήση θα πάει 1.2-1.3Ω.

Και μία ερώτηση. Παρατηρώ ότι ο κεντρικός πόλος του dripper ανεβαίνει εύκολα προς τα πάνω με το βίδωμα πάνω στο μοντ με αποτέλεσμα να πρέπει κάθε λίγο να τον ανοίγω και να πιέζω το κεραμικό προς τα κάτω ώστε να βγει προς τα έξω ο πόλος για να κάνει επαφή. 'Εχω πρόσφατα αλλάξει μονωτικό, αλλά δεν είδα κάποια βελτίωση. Είναι έτσι από κατασκευής του ο dripper ή πρέπει πχ να αγοράσω καινούργιο center pin μήπως και το υπάρχον έχει φθαρεί?

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 09, 2014, 11:00 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #908 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 13:41 »
Με το δικό μου dripper, πριν ένα χρόνο, το μονωτικό του πόλου δεν μετακινείτο πάνω κάτω καθόλου. Κάποια στιγμή που χρειάστηκα νέο και το άλλαξα, το πλαστικό του ήταν πιο μαλακό και έτσι αναγκαζόμουν να το προσέχω, εννοείται χωρίς πολύ σφίξιμο για να μη μετακινείται …

Συμπέρασμα. Μην το σφίγγεις αφού αυτό κάνει την απαραίτητη επαφή, αλλά αν δεν έχεις διαρροή δεν χρειάζεται απαραίτητα να το αλλάξεις.
Από την άλλη, αν νομίζεις ότι είναι πολύ μαλακό, όταν ευκαιρείς πάρε και δοκίμασε κάποιο άλλο, μήπως και εφαρμόζει πιο σφιχτά.

Δεν νομίζω να έχει πάθει κάτι ο πόλος σου. Δεν προξενεί φθορά η επαφή με το μονωτικό.

Αποσυνδεδεμένος vagnest

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #909 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 13:44 »
η εγώ είμαι πολύ καλό χέρι η ο dripper όντως παίζει τα παντα.


εκανα και εγώ εχθές το πρώτο στήσιμο του και δεν μπορώ να πώ οτι εκανα ότι καλυτερο μπορούσα γιατι βιαζόμουν...


τον κούμπωσα πάνω και παίζει σαν τρελό.. :tongue_smilie:


την εκανα με 0,16 και 0,20 νον στα 1,8 με 3,5 εκατοστα 0,16.
Κοιτούσα τώρα κάποια ποστ και βλεπω εδω για αντίσταση 1.8 ωμ με 3.5 εκαατοστά ο.16 συρμα.... εγώ ρε παιδια αν βάλω 3.5 εκατοστά θα μου βγεί η αντίσταση 2.8 με 3 ωμ.... 1.9 ωμ βγάζω με 2 εκατοστα 0.16... τι παιζει εδώ???? γτ διάβασα οτι στα ωμ παιζει ρόλο το μήκος του συρματος με αντίσταση ασχέτως το πόσες σπείρες θα του κάνεις...

Αποσυνδεδεμένος tsioumiou

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Γεια σου ρομποτακι , θα μου πεις τον κωδικο σου ?
Απ: The Dripper
« Απάντηση #910 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 15:13 »
υπαρχει kanthal D , kanthal A , kanthal A1 , NiChrome . Δεν εχουν ολα ιδια ohm στο ιδιο μηκος .
δες εδω http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,10681.0.html

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #911 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 16:03 »
Με το δικό μου dripper, πριν ένα χρόνο, το μονωτικό του πόλου δεν μετακινείτο πάνω κάτω καθόλου. Κάποια στιγμή που χρειάστηκα νέο και το άλλαξα, το πλαστικό του ήταν πιο μαλακό και έτσι αναγκαζόμουν να το προσέχω, εννοείται χωρίς πολύ σφίξιμο για να μη μετακινείται …

Συμπέρασμα. Μην το σφίγγεις αφού αυτό κάνει την απαραίτητη επαφή, αλλά αν δεν έχεις διαρροή δεν χρειάζεται απαραίτητα να το αλλάξεις.
Από την άλλη, αν νομίζεις ότι είναι πολύ μαλακό, όταν ευκαιρείς πάρε και δοκίμασε κάποιο άλλο, μήπως και εφαρμόζει πιο σφιχτά.

Δεν νομίζω να έχει πάθει κάτι ο πόλος σου. Δεν προξενεί φθορά η επαφή με το μονωτικό.


Αυτό που μου κάνει είναι το εξής :


1 τον βιδώνω στο μοντακι μου χαλαρά χωρίς να το σφίξω.
2 οπως τον ατμίζω, με την κίνηση στα χείλη σιγά σιγά ψιλολασκάρει και αρχίζει να παίζει
3 τον βιδώνω λίγο παραπάνω
4 επαναλαμβάνονται τα βήματα 2 & 3 μέχρις ότου μπει τελείως ο πόλος μέσα στο σπείρωμα και δεν κάνει επαφή, οπότε πρέπει να του πιέσω το κεραμικό να κατέβει πάλι προς τα κάτω.


Υποψιάζομαι οτι τα μονωτικά δεν είναι και πολύ καλά, θα πάρω από τον κατασκευαστή να είμαι σίγουρος..

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: The Dripper
« Απάντηση #912 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 17:09 »
Εγώ άλλαξα πρόσφατα μονωτικό στον dripper και ο πόλος όσο και να τον πιέσω δεν μπαίνει μέσα στο σπείρωμα. Μάλλον θέλει αλλαγή το μονωτικό σου ( το πιο πιθανό) ή/και ο πόλος αν έχει στραβώσει (λίγο απίθανο).

Επίσης, τσέκαρε ότι έχει μπει σωστά το μονωτικό στη θέση του. Μπορεί να το έχεις βάλει μερικά mm πιο ψηλά απ' ότι πρέπει και γι' αυτό να έχεις αυτό το πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #913 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 17:24 »
Εχω 2-3 μονωτικά, θα δοκιμάσω να το αλλάξω και θα προσέξω να κάνω την καλλίτερη δυνατή τοποθέτηση. Μου έχει σπάσει λίγο τα νεύρα αυτή η φάση, επίσης με το άνοιξε κλείσε την καμπάνα κόβει κάποια στιγμή και το σύρμα και πάει για πέταμα η αντίσταση...

Ο πόλος δεν φαίνεται να έχει φθορές.

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: The Dripper
« Απάντηση #914 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 00:55 »
Δοκίμασε να βάζεις το σύρμα μεταξύ του τελευταίου σπειρώματος και του o-ring με φορά προς το βίδωμα. Εγώ έτσι το βάζω και δε μου έχει κοπεί ποτέ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 356012 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10886 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191897 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 900 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 757 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589600 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797741 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7433 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313418 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6954 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12278 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13531 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711