vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

364 επισκέπτες, 3 χρήστες
thanos1071, treloneritis, camber

The Dripper

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #465 στις: Νοεμβρίου 18, 2013, 15:30 »
Συνατμιστή ksakis, εγώ με το που βλέπω αυτό το βουνό πάνω στην αντίσταση με αποτρέπει να κάνω οτιδήποτε άλλο πλην αλλαγής. όπως είπα όμως ακόμα και να αλλάζω κάθε μέρα αντίσταση, χαλάλι για την γεύση που παίρνω από τον dripper. Και να φανταστεις ότι τον έχω σαν δεύτερο ατμοποιητή !! Δηλαδή το αποτέλεσμα της φωτο μπορεί να είναι και με λιγότερα από 3 ml, αφού δεν τα χω μετρήσει !!

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: The Dripper
« Απάντηση #466 στις: Νοεμβρίου 19, 2013, 15:08 »
Δεν είναι έτσι. για μένα τουλάχιστον. εχω δει το βίντεο του Γιώργου (του leo) που δείχνει να καθαρίζει καίγοντας την αντίσταση. Κατ'εμέ δεν είναι ορθόδοξος τρόπος αυτός, αλλά και δεν είναι για κάθε 2-3ml αλλά για παραπάνω. Αν είναι δυνατόν να κάνεις όλο αυτό κάθε 2-3ml, που και πάλι πόσες φορές θα το κάνεις; μια; 2; παραπάνω δεν πάει. Κατ'εμένα πάντα (και για κάποιους άλλους). Ένας κολλητός μου που έχει επίσης τον dripper και του έδειξα το βίντεο, η απάντηση του ήταν : Καλά έδωσα ένα πενηντάρικο για να κάθομαι κάθε λίγο και λιγάκι να καίω αντιστάσεις ή να τις αλλάζω;;;  Και γιατί να κάτσω να την κάψω δηλαδή; άντε και λύθηκε το πρόβλημα; πες του πως έχει άδικο! Και για μένα έχει δίκιο εννοείται. Αλλά ας το αφήσουμε αυτό. Κοίταξες να το δουλέψεις σε πιο λίγη τάση; Σίγουρα παίζουν ρόλο πολλά, οπως το πόσο συμπυκνωμένο είναι το υγρό, πόσο vg έχει κ.λ.π. , αλλά ο dripper δουλεύει σφαίρα με την αντίσταση των 1,9ohm στα 3,6-3,7volt. Γι'αυτό ξαναλέω: Δοκίμασε έτσι να το δουλέψεις λίγο πιο χαμηλά να δεις ότι είσαι εντάξει και από κεί. Που ξέρεις; Μπορεί να σου λυθεί το πρόβλημα. Πολλές φορές είναι πολύ απλή η απάντηση ,,,, έχει τύχει ξανά στον dripper αλλά και στον killer το ίδιο φαινόμενο με το να αλλάζουν αντιστάσεις κάθε μέρα παρά μέρα, και μόλις χαμήλωσαν την τάση τους λύθηκε το πρόβλημα.
Πιστεύω πως η παραπάνω τάση που του δίνεις μπορεί να σου φέρνει αυτό το αποτέλεσμα. άσε τώρα το πως φαίνεται η αντίσταση. χαμήλωσε λίγο την τάση και ξαναπες μας πάλι αν συνεχίζει το ίδιο πρόβλημα. Πήγαινέ την στο 3,6-3,7volt και δοκίμασε.

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: The Dripper
« Απάντηση #467 στις: Νοεμβρίου 19, 2013, 15:25 »
Eιναι αναλογα και τι υγρα χρησιμοποιεις πχ τα El Toro εχουν πολλα κατα λοιπα

και αλλαζω αντισταση καθε 3 μερες  αν βαζω αλλα υγρα μπορει να την κρατησω και μια εβδομαδα :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #468 στις: Νοεμβρίου 19, 2013, 15:43 »
Φίλε ksakis, με αντιστάσεις δικές μου γύρω στα 2 Ω ατμίζω στα 3,9 - 4,0 V. Η φωτο που ανέβασα ήταν με αντίσταση 1,8Ω από τον κατασκευαστή (greekvapes) και έπαιζα στα 3,8 V. Δεν νομίζω ότι είναι πολύ (8 Watt δηλαδή). Eπαναλαμβάνω ότι σίγουρα τα υγρά παίζουν μεγάλο ρόλο, (organic tobacco papillon που αφήνει πολλά κατάλοιπα) αλλά και πάλι σε μία μέρα αλλαγή με 3ml το πολύ (καθότι 2ος ατμο περιστασιακά)? Πάντως θα ακολουθήσω την συμβουλή σου παίζοντας στα 3,6 - 3,7V και θα επανέλθω με αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #469 στις: Νοεμβρίου 19, 2013, 16:21 »
spkok να σου κάνω μια χαζή ερώτηση. Υπάρχει περίπτωση να το παραφορτώνεις με υγρό; Σε προηγούμενη απάντηση σου έγραψα ότι βάζω 10-12 σταγόνες στην αρχή και μόλις αρχίσει να στεγνώνει του προσθέτω 5-6 ακόμα. Σε ρωτάω γιατί στην φωτογραφία μου φάνηκε λίγο πνιγμένος από το υγρό. Οπότε αυτό του βουναλάκι μπορεί να μην είναι κατάλοιπο, αδυνατώ να πιστέψω ότι κάποιο υγρό αφήνει τόσα κατάλοιπα σε 3ml, αλλά υγρό που δεν έχει ατμοποιηθεί σωστά. Όπως και να έχει μπορείς να κάνεις ένα πείραμα και να το ανοίγεις σε κάθε στέγνωμα για να βλέπεις σε τι κατάσταση είναι. Κάντο σε αντίσταση του κατασκευαστή, έλεγξε τις σπείρες για βραχυκύκλωμα και μετά άρχισε να drippάρεις. Επειδή προέρχομαι από τον κόσμο των υπολογιστών βρίσκω τα προβλήματα με ένα καλό debug.  :)) 

Αποσυνδεδεμένος asteriosl

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #470 στις: Νοεμβρίου 19, 2013, 16:29 »
Οπότε αυτό του βουναλάκι μπορεί να μην είναι κατάλοιπο, αδυνατώ να πιστέψω ότι κάποιο υγρό αφήνει τόσα κατάλοιπα σε 3ml, αλλά υγρό που δεν έχει ατμοποιηθεί σωστά.
συμφωνώ και θα έλεγα να δοκίμαζες περισσότερα volt και όχι λιγότερα προκειμένου να ατμοποιείται σωστά το υγρό...άγνωσται αι βουλαί της αντίστασης βέβαια... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #471 στις: Νοεμβρίου 19, 2013, 16:32 »
Ωπα, μπερδεύτηκα με λιγότερα και περισσότερα volts !!! Φίλε Πάνο, επειδή το υποψιάστηκα αυτό που λες, εδώ και καιρό προσθέτω 6-7 σταγόνες ή και λιγότερες (από μπουκαλάκι με μικρή σύριγγα) όταν το νοιώθω ότι στεγνώνει, άρα δεν είναι αυτό. Άλλωστε, δεν ρίχνω το υγρό πάνω στην αντίσταση αλλά στο πλάι. Θα ακολουθήσω σε πρώτη φάση την συμβουλή του ksakis θα ξεκινήσω από χαμηλά Volts σε καινούργια αντίσταση και θα ανεβάζω τα volts σταδιακά να δω μήπως πάει καλύτερα. Αν δεν πιάσει αυτό πάμε σε άλλη προσπάθεια και δια της ατόπου απαγωγής.... θα το βρω κάποια στιγμή !

Αποσυνδεδεμένος asteriosl

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #472 στις: Νοεμβρίου 19, 2013, 16:38 »
θα σου πω οτι κι εγώ τον dripper τον έχω σα δεύτερο ατμοποιητή αλλά τον δουλεύω ως εξής: αντιστάσεις 1-1,5ωμ και volt όσο πάει για να μη μου βγάζει Ε το πρόβατο. αντίσταση αλλάζω μια φορά το μήνα. σύρμα χρησιμοποιώ ribbon kanthal 0,5

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: The Dripper
« Απάντηση #473 στις: Νοεμβρίου 26, 2013, 20:27 »
Τον αγόρασα πρόσφατα (δεύτερο χέρι), και του έχω παραδοθεί! Καταπληκτικό μηχανάκι ή, όπως έχω ξαναγράψει κάπου, επαγγελματικό εργαλείο γευσιγνωσίας ατμιστικων υγρών! Το αγαπημένο μου στήσιμο είναι με σύρμα 0,20 - 0,17 - 0,20 και φυτίλι 2αρι silica. Αντίσταση 1,5 - 1,7Ω. Είναι σαν να ατμιζω για πρώτη φορά υγρά που ατμιζω εδώ και μήνες! :D

Sent from my ST21i using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: The Dripper
« Απάντηση #474 στις: Νοεμβρίου 26, 2013, 23:29 »
έχουμε κανένα σεταπ να παίρνει παραπάνω σταγόνες εκτός από το διπλό 2άρι? Είχα τον vision και μου κρατούσε περισσότερο

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: The Dripper
« Απάντηση #475 στις: Νοεμβρίου 27, 2013, 13:03 »
Ψάξε στις προηγούμενες σελίδες του νήματος, και θα βρεις πολλές πληροφορίες. :)

Sent from my ST21i using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος xristoskap11

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #476 στις: Νοεμβρίου 27, 2013, 13:30 »
Μακαρι να επαιρνε και ενα βαρελι υγρο μεσα αλλα αυτος ο ατμοποιητης και για 3 τζουρες υγρο να χωρουσε παλι για μενα βασιλιας θα ηταν με την γευση που μου δινει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ex-prince

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #477 στις: Νοεμβρίου 27, 2013, 14:04 »
O the dripper είναι ο βασικός μου ατμόποιητής από την αρχή της ατμιστικης μου καριερας :D   και δεν έχω βρει ακόμα κάποιον να με ικανοποιεί σε ευκολία και  γεύση.Άψογος!!!

Αποσυνδεδεμένος kotsilaris

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #478 στις: Νοεμβρίου 27, 2013, 22:45 »
ρε παιδια, επειδή είμαι λίγο άσχετος. Εχω τον dripper κανα 3 εβδομάδες - ΑΠΑΙΧΤΟΣ- και τώρα τελευταίες 2 μέρες έχω φτιάξει περιπου 5-6 αντιστάσεις και μου έρχεται συνέχεια μια μεταλλική γεύση. Οι αντιστάσεις μου είναι κακοφτιαγμένες ή κάτι άλλο φταίει?

Αποσυνδεδεμένος filikos4

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
  • I find your lack of faith disturbing
Απ: The Dripper
« Απάντηση #479 στις: Νοεμβρίου 27, 2013, 23:16 »
Τις αντιστάσεις τις έφτιαξες με σύρματα με κ χωρίς αντίσταση ; Εάν έκανες μόνο με αντίσταση , αυτός είναι κ ο λόγος της μεταλικής γεύσης

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 355393 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10595 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191493 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 814 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 685 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589309 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797384 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7365 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313024 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6865 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12151 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13429 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711