vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

342 επισκέπτες, 0 χρήστες

Joyetech eVic

Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #1050 στις: Ιουνίου 17, 2013, 13:46 »
εγω πάλι πιστεύω οτι δεν φταίει ο πόλος.
μάλλον την άκουσε ο αισθητηρας που μετράει τα Ω.


σήμερα παρελαβα την νέα κεφαλή.


ελπίζω να μου κρατήσει κανα μήνα.


@Giannis Pap
μακαρί να είχε την δύναμη να δώσει καμένο... :))


Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #1051 στις: Ιουνίου 17, 2013, 21:35 »
Στο evic μετά από χρήση περίπου μισής ώρας και με αρκετή ζέστη στο περιβάλλον μου ανεβάζει θερμοκρασία το κυρίως σώμα από την μπαταρία. Η μπαταρια είναι samsung 2600mah.

Επειδή το αλουμίνιο έχει μεγαλύτερη θερμοαγωγιμοτητα από το ατσάλι κάνω μια υπόθεση ότι ατσάλινα σώματα ζεσταίνονται λιγότερο.

Οι ερωτήσεις τωρα:

Α) σε όλα τα μοντ οι μπαταρίες ανεβάζουν αρκετή  θερμοκρασία (ότι ανεβάζουν είναι λογικό. Δεν ξέρω το ποσο) ή το evic πρωτοτυπεί?

Β) έχει κάποιος συνφορουμιστας στο ίδιο μοντ δοκιμάσει αλουμινένιο και ατσάλινο σώμα? Αν ναι, το ατσάλι είναι πιο δροσερό ή τα ίδια πάνω κάτω?

Sent from my 2 using (frequently) my brain.


Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #1052 στις: Ιουνίου 17, 2013, 21:50 »
Με το ατσάλι θερμαίνετε λιγότερο. Ομως δεν παύει να ανεβάζει θερμοκρασία το evic.

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #1053 στις: Ιουνίου 17, 2013, 22:53 »
Καλημέρα.

Εχω το evic εδώ και 6 μήνες περίπου. Τώρα τελεταία άρχισε να μου βγάζει το μήνυμα ... "Atomizer short".
Ξέρει κάποιος τι μπορεί να σημαίνει ή γιατί το βγάζει ;
κανονικά αυτό το βγάζει όταν έχει βραχυκύκλωμα. αλλά έλα που και εμένα (6 μήνες έχω αυτό που το έχει πάθει) τελευταία μου το βγάζει με οποιοδήποτε ατμοποιητή βάλω πάνω. και ατμοποιητές που στάνταρ δεν κάνουν βραχυκύκλωμα. Δοκίμασες με άλλο ατμοποιητή να δεις αν στο βγάζει πάλι;
prof: το είχες ξαναγράψει πάλι αν θυμάμαι καλά, και είναι λογικό όπως ρώτησες , αν τραβάς 1 ώρα σερί τζούρες να ζεματίσει  ειδικότερα τώρα που έβγαλε και ζέστη (το eVic βγήκε χειμώνα, οπότε δεν πρόλαβε κανείς να δει το καλοκαίρι τις θερμοκρασίες του - το θερμόμετρο του σε 40βαθμούς θα ανάβει συνέχεια στο display).... γιατί διάβασα ότι αυτό συνέβει έπειτα από διάρκεια 1 ώρας.
Και με λιγότερο από μια ώρα σερί, ναι, και με ατσάλινο σώμα θερμαίνεται. Λιγότερο μεν, αλλά θερμαίνεται πάλι.
@ Giannis Pap: Το θέμα δεν είναι μόνο πόσες τζούρες έκανες, αλλά πόση διάρκεια είχαν :) . άλλος έκανε 900 τη μέρα, με λιγότερο συνολικό χρόνο από 400 άλλου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 17, 2013, 23:04 από ksakis »

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #1054 στις: Ιουνίου 17, 2013, 23:20 »
Καλά θυμάσαι, το είχα αναφέρει αλλά όχι τόσο έντονο αυτό το θέμα όσο του ότι το επιστόμιο του Epsilon XL (αλουμινένιο) σχεδόν δεν μπορούσα να το ακουμπήσω στα χείλη μετά από μισή ώρα. Το "έλυσα" αυτό με τον Protank το οποίο ζεσταίνεται ελάχιστα ακόμη και μετά από αρκετή χρήση λόγω της αντίστασης κάτω.

Αφού λύθηκε όμως αυτό και με την χρήση να γίνεται συστηματική αφού εδώ και 4 μέρες δεν έβαλα κτ στο στόμα αναδύθηκε το ζέσταμα του κυρίως σώματος από την μπαταρία. Αν αφεθεί λίγη ώρα δροσίζει γρήγορα αλλά αν παίξει χρήση 20 λεπτών+- γίνεται αρκετά ζεστό.

Το θερμομετράκι ανάβει εύκολα καθώς είναι από μαμά ρυθμισμένο στους 35. Το βάζεις να φορτίσει και μόλις το βγάλεις είναι συνήθως αναμμένο. Λύνεται εύκολα όμως αυτό αφού έχει ρύθμιση να το βάλεις όπου θέλεις εσύ. Το έχω βάλει στους 40 προς το παρόν και δεν έχει ανάψει ποτέ ακόμη και αν είναι πολύ ζεστό το σώμα.

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #1055 στις: Ιουνίου 17, 2013, 23:30 »
και 10' να τραβάς τζούρες σερί, πάλι θα ζεσταθεί. σκέψου πόσο θα ζεσταθεί στο μισάωρο και. μόνο το χειμώνα δεν ζεσταινόταν εύκολα. τώρα καλοκαίρι θα έχει θέμα. και αν κάνει κάνα upgrade στο firmware να σταματάει τη λειτουργία του eVic όταν ανάβει το θερμόμετρο, θα πρέπει να ρυθμίσουμε το θερμόμετρο στους 50 βαθμούς

Αποσυνδεδεμένος manoslykos

  • **
  • 151
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #1056 στις: Ιουνίου 18, 2013, 12:26 »
Έχει κάνεις την αυτή την κεφαλή: Joyetech eVic Easy Head; θα ήθελα τις εντυπώσεις του.

Αποσυνδεδεμένος kmiglis

  • **
  • 129
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμίζω και πετώ!
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #1057 στις: Ιουνίου 18, 2013, 12:50 »
Εγω στους 50 τοο σεταρα .

Αποσυνδεδεμένος manoslykos

  • **
  • 151
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #1058 στις: Ιουνίου 18, 2013, 12:57 »
τι εννοείς γιατι είμαι και λίγο αργόστροφος. 5,0 volts; είναι κάτι σαν kick δηλαδή;

Αποσυνδεδεμένος hotcarver1

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #1059 στις: Ιουνίου 18, 2013, 17:47 »
Παίδες μια βοήθεια πριν την αγορά!Είμαι ανάμεσα σε evic και zmax mini telescopic sigelei.Που να καταλήξω?Ευχαριστώ!

Στάλθηκε από το LT30p μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #1060 στις: Ιουνίου 18, 2013, 19:06 »
Τελικά δεν άντεξα και του φόρεσα το νέο του κοστουμάκι. By Leo (όπως λέμε "by Armani"...  :D).

H αρχική σκέψη ήταν για καλύτερη συμπεριφορά στην θερμοκρασία στην μπαταρία αλλά φυσικά και για την εμφάνιση. Στην θερμοκρασία είναι μεν καλύτερο από του τσουρουφτερό αλουμίνιο αλλά και πάλι η μπαταρία εκπέμπει αρκετή θερμότητα. Από εμφάνιση μου αρέσει πάρα πολύ είναι η αλήθεια.

Το πακέτο περιλαμβάνει το τηλεσκοπικό σωλήνα (2 κομμάτια), την τάπα της μπαταρίας και σαν εξτρά παίρνεις το πάνω μέρος της κεφαλής είτε σε καμπύλη που "κλείνει" (όπως η μαμά κεφαλή evic), είτε σε ίσιο. Προτίμησα σε κυρτό. Μαζί με το πάνω μέρος παίρνεις και ένα o-ring καθώς το πάνω μέρος μπορεί να παίξει και τον ρόλο του ρυθμιστή αέρα.

Μερικές φωτό:







Στο καπάκι της κεφαλής με τέρμα βιδωμένο αυτό μένει ένα μικρό κενό για τον αέρα. Ξεβιδώνοντας ελαφρώς μπαίνει λιγότερος αέρας



Με το μαμά σώμα της μπαταρίας. Μαζεύει αρκετά το μήκος στην 18650 θεωρώ:



Είχα πάντοτε την απορία τι γίνεται με το υγρό που μερικές φορές βρίσκω στην κεφαλή από μικροδιαρροή ή υγρασία. Τελικά το πρόβλημα εξομαλύνεται με μία επέκταση της κεφαλής. Εδώ είναι φορεμένη η επέκταση αυτή και το δαχτυλίδι του protank. Μεγαλώνει αρκετά το μήκος και ασχημαίνει ελαφρώς αλλά τουλάχιστον έχω το κεφαλι μου ήσυχο για ενδεχόμενες διαρροές ότι δεν θα περάσουν από την κεφαλή. Για πιο επίσημες εμφανίσεις (σε κανά σουβλατζίδικο π.χ. γιατί λόγω Τρόικας εκεί είναι η πιο επίσημη για καιρό...   :)  ) μάλλον θα βγαίνει αυτή η προέκταση και θα φοράει την μικρή μπαταρία του (δεν την έχω φορτίσει ακόμη και έχω μεγάλη απορία πόση αυτονομία θα δίνει καθώς μικραίνει πάρα πολύ το συνολικό μέγεθος).

Τελική εικόνα με προέκταση και δαχτυλίδι του Protank:



To βάρος μεγαλώνει μεν και είναι εμφανές στο χέρι αλλά λογικά είναι και θέμα συνήθειας.

Αποσυνδεδεμένος manoslykos

  • **
  • 151
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #1061 στις: Ιουνίου 18, 2013, 19:58 »
καλορίζικο. βέβαια κι εγώ που ρώτησα πιο πάνω ρώτησα γιατί το ίδιο ποδαράκι του leo θέλω. αλλά για την κεφαλή είδα αυτό www.youtube.com/watch?v=ZAqHQ2J1EBo και μου άρεσε

Αποσυνδεδεμένος peritzan

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 18, 2013, 21:00 από peritzan »

Αποσυνδεδεμένος georgenik

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #1063 στις: Ιουνίου 18, 2013, 20:53 »
Παίδες μια βοήθεια πριν την αγορά!Είμαι ανάμεσα σε evic και zmax mini telescopic sigelei.Που να καταλήξω?Ευχαριστώ!

Στάλθηκε από το LT30p μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
για αυτό τι λες
http://www.replacesmoke.com/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B1/variable-voltage/smoktech-sid-vv-vw-mod-detail.html

Έχει κάνεις την αυτή την κεφαλή: Joyetech eVic Easy Head; θα ήθελα τις εντυπώσεις του.
την Πήρα μόλις σήμερα και δουλεύει μια χαρα με αντίστασης που φτιάχνω εγώ στα 1.7ως2.1Ω.


Συγχώνευση συνεχόμενων πόστς
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 18, 2013, 21:23 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος manoslykos

  • **
  • 151
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #1064 στις: Ιουνίου 18, 2013, 21:08 »
ευχαριστώ παιδιά.
έχει προστασία που αλλάζει στα 3,3 & 3,7 volts;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342264 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206472 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541422 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31044 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50158 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597218 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357746 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11509 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193048 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1301 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1294 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591881 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios