vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

150 επισκέπτες, 0 χρήστες

Joyetech eVic

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #975 στις: Ιουνίου 08, 2013, 22:56 »
Να συμπληρωσω... η ισχύς για σωστό ατμισμα εξαρτάται πάρα πολύ απο τον ατμοποιητή.
Πολλοί εργοστασιακοί από τα 7W και επάνω βγάζουν καμμένο, για τον απλουστατο λόγο ότι δεν έχουν σχεδιαστεί γι αυτό. Μερικοί εργοστασιακοί πάνε και λίγο παραπάνω....
Στους επισκευάσιμους όμως το όριο των 6.5-7W είναι ανέκδοτο. Φυτιλοαντιστάσεις με χοντρά σύρματα >0.17 θέλουν την ισχύ τους, γιατί πολύ απλά έχουν μεγάλο μήκος σύρματος και ατμοποιούν περισσότερο υγρό. Για πλάκα το δουλεύεις πάνω από 9W....
Aς μη μιλήσω για τζένεσις με mesh, που εκεί το evic πραγματικά δεν φτουράει....

Το evic είναι πολύ καλό και ιδανικό για εργοστασιακούς ατμοποιητές και εν μέρει για τους επισκευάσιμους....

Αποσυνδεδεμένος iliteo

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #976 στις: Ιουνίου 08, 2013, 23:06 »

 1) Από όσα ξέρω δεν πρέπει να αναμιγνύουμε υγρά εκτός και αν είναι τα ίδια με απλά διαφορετική νικοτίνη. Αν λοιπόν θέλω να δοκιμάσω άλλο υγρό τι ακριβώς πρέπει να κάνω? Ανοίγω τον ατμοποιητή (αν δεν έχει τελειώσει το υγρό) αδειάζω το υγρό, σκουπίζω το φυτίλι με χαρτί για να τραβήξει όσο γίνεται από το παλιό υγρό και γεμίζω με το άλλο? Υποθέτω ότι το φυτίλι δεν πρέπει να πλένεται με νερό λόγω της αντίστασης (αν θέλω να το χρησιμοποιήσω εννοώ σχετικά άμεσα και να μην περιμένω 2-3 ώρες να στεγνώσει)? Ή είναι άλλη διαδικασία?


Εγώ το βάζω κάτω από την βρύση, το πλένω, και το τινάζω καλά.
Το καίω για λίγα δευτερόλεπτα να στεγνώσει η αντίσταση και του στάζω λίγο υγρό πάνω της, για να τραβήξει υγρό.
Το γεμίζω με το άλλο υγρό.
Ότι υπολείμματα από το νερό βρύσης υπάρχουν στην καμπίνα, διαλύονται μέσα στο νέο υγρό.
Σκουπίζω όμως καλά με χαρτί τα σπειρώματα εξωτερικά.
Εξάλλου οι ατμοποιητές είναι κάτι που αλλάζουμε περιοδικά, οπότε δεν θέλει και πολύ σκέψη.
Ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα.
Για τα υπόλοιπα θα σου απαντήσουν συμφορουμήτες που έχουν τον evic.
Καλώς ήλθες και καλο-άτμιστα.

Αποσυνδεδεμένος kmiglis

  • **
  • 129
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμίζω και πετώ!
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #977 στις: Ιουνίου 08, 2013, 23:48 »
Τα καταφερνει μια χαρα με τους επ/μους ακομα και αντισταση 1.4 που ειχα πριν. Τωρα φοραω 1.8 εαν το βλεπετε. Κουκλακι δεν ειναι με bod by leo?

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #978 στις: Ιουνίου 09, 2013, 11:09 »
Να συμπληρωσω... η ισχύς για σωστό ατμισμα εξαρτάται πάρα πολύ απο τον ατμοποιητή.
Πολλοί εργοστασιακοί από τα 7W και επάνω βγάζουν καμμένο, για τον απλουστατο λόγο ότι δεν έχουν σχεδιαστεί γι αυτό. Μερικοί εργοστασιακοί πάνε και λίγο παραπάνω....
Στους επισκευάσιμους όμως το όριο των 6.5-7W είναι ανέκδοτο. Φυτιλοαντιστάσεις με χοντρά σύρματα >0.17 θέλουν την ισχύ τους, γιατί πολύ απλά έχουν μεγάλο μήκος σύρματος και ατμοποιούν περισσότερο υγρό. Για πλάκα το δουλεύεις πάνω από 9W....
Aς μη μιλήσω για τζένεσις με mesh, που εκεί το evic πραγματικά δεν φτουράει....

Το evic είναι πολύ καλό και ιδανικό για εργοστασιακούς ατμοποιητές και εν μέρει για τους επισκευάσιμους....
Σωστά. μίλησα δεδομένου τον ατμοποιητή που μας έδειξε.
Τα καταφερνει μια χαρα με τους επ/μους ακομα και αντισταση 1.4 που ειχα πριν. Τωρα φοραω 1.8 εαν το βλεπετε. Κουκλακι δεν ειναι με bod by leo?

είναι όντως.

Εγώ το βάζω κάτω από την βρύση, το πλένω, και το τινάζω καλά.
Το καίω για λίγα δευτερόλεπτα να στεγνώσει η αντίσταση και του στάζω λίγο υγρό πάνω της, για να τραβήξει υγρό.
για να στεγνωσει το φυτίλι. (για να μην τον μπερδέψουμε τον άνθρωπο, γιατι διαβασα και σε αυτον οτι μπερδεψε την αντισταση με το φυτιλι. θεωρουσε οτι η αντισταση ειναι το φυτιλι) η αντίσταση είναι μέταλο. στην προκειμένη περιπτωση νικελ χρωμίου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 09, 2013, 11:16 από ksakis »

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #979 στις: Ιουνίου 09, 2013, 11:47 »
Σας ευχαριστώ όλους καταρχάς για τις απαντήσεις και την βοήθεια.

////
είναι όντως.
για να στεγνωσει το φυτίλι. (για να μην τον μπερδέψουμε τον άνθρωπο, γιατι διαβασα και σε αυτον οτι μπερδεψε την αντισταση με το φυτιλι. θεωρουσε οτι η αντισταση ειναι το φυτιλι) η αντίσταση είναι μέταλο. στην προκειμένη περιπτωση νικελ χρωμίου.
Ίσως δεν το έγραψα εγώ σωστά. Δεν μπέρδεψα την αντίσταση με το φυτίλι. Αλλά πλένοντας το φυτίλι λογικά θα πλυθεί/βραχεί και η αντίσταση αφού στον συγκεκριμένο είναι φιξ οπότε θα θέλει υποθέτω καλό στέγνωμα για να μην έχει παραμείνει υγρασία πάνω στην αντίσταση όταν είναι να λειτουργήσει.

Σήμερα έκανα και την πρώτη αλλαγή υγρού. Άνοιξα τον ατμοποιητή. Έχω αγοράσει εξτρά φυτίλια/αντιστάσεις για να μην ξεμείνω και σκέφτηκα να βάλω ένα καινούριο. Μετά σκέφτηκα να δοκιμάσω χωρίς αλλαγή. Έπλυνα το τόιχωμα του ατμοποιητή και το φυτίλι το πίεζα πάνω σε χαρτί κουζίνας. Ρούφηξε αρκετά θα έλεγα και το φυτίλι δεν έδειχνε στεγνό μεν αλλά ούτε και υγρό. Έβαλα τον Βιρτζινια και μετά από 3-4 ρουφηξιές μου ήρθε το νέο υγρό.

Προς το παρόν όλα πάνε καλά. Η μπαταρία φαίνεται πολύ δυνατή (ίσως είμαι και εγώ ήπιος ατμιστής), διαρροές δεν έχω, οπότε η δεύτερη απόπειρα μου φαίνεται να ρολάρει καλώς.  :)

Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #980 στις: Ιουνίου 10, 2013, 13:15 »
γεία σας παιδια.


πήρα και εγώ πρόσφατα το evic+body by fani.
στην αρχη το είχα με 18650 και όλα οκ.
μετα ομώς του έβαλα μια 18350 και εγίνε στολίδι...τεσπα το κράτησα με την 18350.
όμως σε ανύποπτες στιγμές το έπιανα κλειστό.


εν τέλη καταλαβα οτ φταίει το ελατήριο και σε εναν μεγαλο κραδασμό μετακινείτε η μπαταρία και χάνει την επαφή.ειδικά αν είναι η μπαταρία χωρίς βυζι.
γενικά το ελατήριο είναι για κλάματα.


τι μπορώ να κάνω?που μπορώ να βρώ ενα δυνατό ελατήριο..


ορίστε και μια pic.



Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #981 στις: Ιουνίου 10, 2013, 13:19 »
Σημερα παρελαβα μερικα ελατηρια απο εδω.. Ειναι για φακους και δεν ξερω αν θα βρεις το διαμετρημα που χρειαζεσαι...

Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #982 στις: Ιουνίου 10, 2013, 14:21 »
ευχαριστώ πολύ φίλε μου...


βρήκα ενα ελατήριο απο εναν φακό και το εκοψα και το εβαλα εσωτερικά με το άλλο.


απλά δεν είναι χρυσό αλλα ασημένιο...


το πρόβλημα λύθηκε απλά έχω ενδοιασμούς .μηπως και προκλήθεί κάποιο πρόβλημα αγωγιμότητας?


είναι λάθος αυτο που έκανα?


να και μια φώτο.



Αποσυνδεδεμένος ALEXCOOL

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #983 στις: Ιουνίου 10, 2013, 18:48 »
βγηκε εδω στα 18.74$

http://www.healthcabin.net/index.php?main_page=product_info&cPath=1174&products_id=8278

(Image removed from quote.)

οπως και ο ατμοποιητης στην μεγαλη εκδοση στα 15$

http://www.healthcabin.net/index.php?main_page=product_info&cPath=1174&products_id=8277

(Image removed from quote.)
γνωριζεις μηπως ποσα αμπερ αντεχει στην εξοδο γιατι θα ηθελα να την χρησημοποιησω με την "ιθακη"..εχω ενα προβλημα να την σεταρω με δυο αντιστασεις παρολο που χρησημοποιω imr μπαταριες(ή εστω αν γνωριζει κανεις κανενα καλο παντρεμα evic με ιθακη?)..ευχαριστω..

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #984 στις: Ιουνίου 10, 2013, 19:57 »
καλο παντρεμα evic με ιθακη?)..ευχαριστω..
1.8 έως 2.2 Ohm μονή αντίσταση

Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #985 στις: Ιουνίου 10, 2013, 21:12 »
Και φυσικά το έφερε και η Fast Tech http://www.fasttech.com/p/1375005
με 57 €

Κομπλέ σέτ:
1*Control Head, 1*Battery Tube, 1*18650 Battery, 1*USB Cable, 1*Wall Adapter, 2*User Manual

Αποσυνδεδεμένος nasbar

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #986 στις: Ιουνίου 10, 2013, 22:33 »

τι μπορώ να κάνω?που μπορώ να βρώ ενα δυνατό ελατήριο..



Υπάρχει το καπάκι από την Siam mods σε δύο μαγαζιά, στην atmomixani και στο atmistique, το οποίο είναι πολύ ωραίο αλλά έχει 12€.
Το πιθανότερο είναι να ταιριάζει το σπείρωμα… βέβαια πριν αγοράσεις, αν αγοράσεις, μία δοκιμή είναι αναγκαία…

Αποσυνδεδεμένος ALEXCOOL

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #987 στις: Ιουνίου 11, 2013, 01:30 »
1.8 έως 2.2 Ohm μονή αντίσταση
ετσι την δουλευω εδω και τρεις μηνες και δουλευει super αλλα με δυο αντιστασεις δεν αντεχει το "βικακι" :angry_orange: :'( .(καθως και με διπλο cartomizer ζοριζεται λιγο και αυτο γιατι μπορει να δωσει μονο μεχρι 2.5Α :( )τελος παντων..σε ευχαριστω. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #988 στις: Ιουνίου 11, 2013, 11:31 »

Υπάρχει το καπάκι από την Siam mods σε δύο μαγαζιά, στην atmomixani και στο atmistique, το οποίο είναι πολύ ωραίο αλλά έχει 12€.
Το πιθανότερο είναι να ταιριάζει το σπείρωμα… βέβαια πριν αγοράσεις, αν αγοράσεις, μία δοκιμή είναι αναγκαία…
Πολυ ωραιο σχέδιο αλλά και πολύ ακριβό δυστυχώς.

@@@@
Παρατηρω ότι το σώμα της μπαταρίας ζεσταίνεται κάπως μετά από χρήση μισής μιας ώρας περίπου. Είναι φυσιολογικό αυτό?
Ή μήπως ζεσταίνεται από το χέρι μου το αλουμίνιο (που δεν νομίζω αλλά καλοκαίρι ειναι).

Η εγγύηση που έχει ποια είναι επισήμως (εννοώ η κεφαλή κυριως) ? 1 χρόνος που μου ειπαν στο κατάστημα ή παραπάνω?

Sent from my 2 using (frequently) my brain.


Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #989 στις: Ιουνίου 11, 2013, 13:03 »
Κανονικά, με βάση οδηγία της Ε.Ε., τα ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά (φαντάζομαι και πολλά άλλα) προϊόντα που διακινούνται νόμιμα στην Ε.Ε. πρέπει να έχουν εγγύηση καλής λειτουργίας 2 ετών. Βέβαια, έχω παρατηρήσει ότι κυκλοφορούν και προϊόντα με μικρότερη εγγύηση.

Άγνωσται αι βουλαί των οδηγιών!
 :D


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342382 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206575 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541660 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31121 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50236 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597352 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357858 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11569 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193121 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1341 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1341 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592081 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios