vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

182 επισκέπτες, 7 χρήστες
karmakoma, Tem, billaras, razen, SEB, paulxan, sakissalonika

Joyetech eVic

Αποσυνδεδεμένος gewre

  • ***
  • 649
  • Φύλο: Άντρας
    • Παρουσιάσεις και κριτικές ειδών ηλεκτρονικού καπνίσματος
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #390 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 09:18 »
Και μια μικρή αναφορά για τις κοπελιές που τρέξανε να το ρίξουν στην πλάκα (ελπίζω και όχι να κοροϊδέψουν), για κάτι που δε γνωρίζουν.
Έχω στα χέρια μου το firmware του eVic decompiled και παρά το παιδαριώδες της γραφής του, μπορώ να διακρίνω κάποιες αναφορές σε διαχείρηση τάσεως εξόδου, κατά τη διάρκεια πατήματος του κουμπιού. Το πρόβλημα όμως είναι, ότι μαζί με τις αναφορές υπάρχουν και αρκετοί περιορισμοί, που μάλλον οφείλονται στη χρήση step up τεχνολογίας (αυτό ουσιαστικά που έλεγε ο Κρητικό εδώ και πάρα πολύ καιρό.) άρα ναι μεν θα παίζει αλλά όχι με ακρίβεια.
Φυσικά αυτά με μια πρώτη ματιά (όλο το βράδυ χθες  :wall: :wall: :wall: )

Νομίζω ότι πραγματικά δεν αξίζει τον κόπο να κάτσει κάποιος να ασχοληθεί περισσότερο γιατί προφανώς το firmware 1.1 ετσι όπως το βλέπω είναι ουσιαστικά μια πολύ μικρή εικόνα του τι μπορεί να κάνει η πλακέτα (να το πω απλά) του eVic. Όταν θα υπάρξει μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα του εύρους των λειτουργιών θα κάνω ακόμα μία απόπειρα.

PS όποιος ενδιαφέρεται να παίξει ας μου στείλει πμ. Παρακαλώ μόνο άτομα που έχουν ξανακάνει τη δουλειά γιατί δεν έχω χρόνο να εξηγώ τα βασικά. Ευχαριστώ.


Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #391 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 10:03 »
Ε ξερεις τωρα πως ειναι. Τους πιανει η κωλοπιλαλα (που λεμε και στο χωριο μου) να βγαλουν κατι εστω κι αν ειναι ημιτελες η αν κανει μονο τα βασικα και μετα αλλαζουν πραγματα που θα μπορουσαν να ειχαν κανει απο την αρχη απλα για να φαινεται οτι ασχολουνται. Μη σου πω δηλαδη οτι γυρναει σαν σκεψη στο μυαλο μου οτι η version 1.2 υπηρχε απο τη μερα που βγηκε το evic και απλα διαλεξαν την διαδεδομενη πρακτικη να τα δινουν λαου-λαου απλα για να δειξουν ζηλο.
Τεσπα, εχω μερικες ερωτησεις.
Εσυ οπως το ειδες (και πιανομαι απο αυτο που ειπες οτι η 1.1 δειχνει μια πολυ μικρη εικονα των δυνατοτητων της πλακετας) πιστευεις οτι εχει προοπτικες για καλες προσθηκες η απο εδω και περα αν αλλαζει κατι θα ειναι γκατζετοεφετζιδικο και οχι χρησιμο?
Πχ θα μπορουσε να προστεθει η δυνατοτητα να παιζει και με 2 μπαταριες 18350 οπως το vamo η δεν γινεται λογω hardware. Σε μια τετοια περιπτωση θα μπορουσε να "πειραχτει" και το οριο των 2,5A?
Με λιγα λογια, υπαρχει δυνατοτητα ουσιαστικων αλλαγων μεσω firmware η δε μπορεις να κανεις και πολλα γιατι σε περιοριζει το hardware?

PS: Μπραβο σου και μονο που ασχοληθηκες.

Αποσυνδεδεμένος gewre

  • ***
  • 649
  • Φύλο: Άντρας
    • Παρουσιάσεις και κριτικές ειδών ηλεκτρονικού καπνίσματος
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #392 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 11:07 »
Να σου εξηγήσω τι βλέπω για να μην έχουμε παρεξηγήσεις.

Είμαι σε ένα ξέφωτο μέσα στο δάσος με ομίχλη. Αχνά διακρίνω στο βάθος κάποια μονοπάτια. Μερικά οδηγούν κάπου, αλλά έχουν πιάσει χόρτα και έχουν πέσει κλαδιά κορμοί κάνοντας δύσκολη την διάβαση, για να φτάσω μέχρι το τέρμα και να δω που φτάνουν. Άλλα μονοπάτια σταματούν λίγα μέτρα παρακάτω, σαν να τα άφησε στη μέση αυτός που τα άνοιγε. Τα ελάχιστα που είναι φτιαγμένα κανονικά και φτάνουν στον προορισμό τους είναι οι γνωστές λειτουργίες αλλά και πάλι αντί να πηγαίνουν ευθεία κάνουν κύκλους. Όποιος έχει ασχοληθεί καταλαβαίνει τι λέω.

Άρα για να βρω εγώ αυτή τη στιγμή το που μπορεί να φτάσω από το ξέφωτο είναι πραγματικά δύσκολο.

Και απαντώντας τώρα εκτός αλληγορίας.
Το όριο των 2,5 αμπερ μπορεί να ξεπεραστεί φαινομενικά, όμως θα παραμείνει ουσιαστικά. Όπως και σε άλλα mods το όριο αυτό μπάινει με κόφτη για να μην υπερθερμένεταιη πλακέτα. Αν αλλάζοντας τις συχνότητες ελαχιστοποιήσουν το χρόνο όπου έχουμε περισσότερο ρεύμα ίσως και μόνο φαινομενικά χωρίς ιδιαίτερη ουσία, να μεγαλώσει λίγο η τιμή.
Δε νομίζω ότι το κύκλωμα είναι φτιαγμένο για step down λειτουργία, μπορεί να κάνω και λάθος όμως γιατί και αυτό το κομμάτι είναι ημιτελές.
Δε μπορώ να πω σίγουρα τίποτα γιατί έχει κομμένα πράγματα και όχι κλειδωμένα, όπως φανταζόμουνα.
Πολλά πράγματα έχουν μείνει στη μέση και έχει διάσπαρτα κομμάτια άχρηστου κώδικα, που δυσκολεύουν την κατάσταση.

Τα πράγματα που έχει δουλεύουν πολύ καλά, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.


Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #393 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 11:16 »
Ωραιος. Ευχαριστω.
Αρα, απο ο,τι καταλαβαινω, εχουμε αρκετο μελλον και μετα την 1.2! Καλο αυτο.

ΥΓ: Ακομα γελαω με την ατακα σου στο βιντεο "στα 20Watt ειναι τοστιερα"!!!!! χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!! Συμφωνω απολυτα και λεξη προς λεξη!!

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #394 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 11:32 »
Παιδιά, για όριο στα αμπέρ δεν ξέρω αν μπορούν να γίνουν και πολλά. Γνωρίζουμε μέχρι πόση ένταση αντέχει η πλακέτα και τα καλώδια ? Μην περάσει παραπάνω και μας μείνει στα χέρια.

Αποσυνδεδεμένος aristarxos

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
  • H Τέχνη υπερτερεί της Ανδρείας
    • τα παντα για το στοιχημα
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #395 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 12:29 »
καλημερα αλανια...για το θεμα με την καταναλωση ενεργειας στην αναμονη...λοιπον: Μπαταρια Eferst 800w 18350, αφου φορτιστηκε σε Nitecore ι2, μου εδειξε 4,15 Volt.

Την τοποθετησα στο evic ωρα 00:20 και μόλις ανοιξα το παρατησα να μπει σε αναμονη, την οποια ειχα τοποθετησει σε 60min...

Μετα απο 10 ωρες ακριβως (10:20) το εβγαλα απο την αναμονη και μετρησα την μπαταρια με πολυμετρο...μου εδειξε 4,11 Volt.

Να πω πως δεν τραβηξα καμμια τζουρα, ουτε επαιξα με το μενου, εκτος απο το ανοιγμα στην αρχη και την επαναφορα σε κανονικη λειτουργια στο τελος του 10ωρου..

Αυτα..




Αποσυνδεδεμένος mastrakis

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #396 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 12:35 »
Μπορείς να μας πεις πόσο % περίπου σου έφαγε.
Sorry αλλά είμαι και λίγο άσχετος με μπαταρίες κτλ.  :)

Αποσυνδεδεμένος aristarxos

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
  • H Τέχνη υπερτερεί της Ανδρείας
    • τα παντα για το στοιχημα
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #397 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 12:41 »
αν δεν κανουν λαθος τα μαθηματικα μου, 0,4%

Αποσυνδεδεμένος s0undc10ud

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #398 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 12:45 »
aristarxos μπράβο για την υπομονή και για την μέτρηση..

Αυτό δείχνει πως η δική μου κεφαλή τουλάχιστον έχει θέμα.
Έβαλα τη μπαταρία μου πλήρως φορτισμένη 4.19V, και μετά απο 7 ώρες σε stand by ήταν στα 3.88V.


Να σημειώσω ότι οι δοκιμές έγιναν με διαφορετική AW 18350 απ' ότι χτες..

Αποσυνδεδεμένος aristarxos

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
  • H Τέχνη υπερτερεί της Ανδρείας
    • τα παντα για το στοιχημα
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #399 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 12:52 »
απο υπομονη εχω γαϊδουρινη...  8) Ξεχασα να πω πως η μπαταρια ηταν καινουργια..ηταν η δευτερη της φορτιση...μηπως παιζει ρολο αυτο?

Αποσυνδεδεμένος s0undc10ud

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #400 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 12:57 »
Δε νομίζω,

Θα έπαιζε ρόλο στη δική μου περίπτωση αν οι μπαταρίες μου ήταν παλιές και σε κακή κατάσταση, αλλά δεν είναι..  :dontknow:

Σήμερα το βράδυ θα το δοκιμάσω σε μία ολοκαίνουρια αχρησιμοποίητη AW 18350 που έχω αν και δε νομίζω οτι
θα πάρω διαφορετικά αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #401 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 13:40 »
Να υποθεσω οτι ο aristarxos το τεστ το εκανε χωρις ατμοποιητη κουμπωμενο στο evic ενω ο s0undc10ud ειχε ατμοποιητη επανω?

Αυτο το λεω γιατι οπως ειδα και σε καποιο review το evic στελνει ανα τακτα διαστηματα (αρκετα συχνα θα ελεγα) ενα παλμο. Μια τζουριτσα ρευμα. Υποθετω οτι το κανει για να τσεκαρει την αντισταση. Λογικο, αφου με το που του κουμπωνεις ατμοποιητη επανω τον "διαβαζει" και αφου δεν εχει φωτοκυτταρο προφανως καπως αλλιως πρεπει να αντιλαμβανεται οτι εκλεισε (καλα, οχι ακριβως) το κυκλωμα.
Αρα, αν εχεις αντισταση επανω, αυτη η τζουριτσα που στελνει καταναλωνεται, δηλαδη σου τρωει ενεργεια. Αν δεν εχεις δεν εχει και λογο να καταναλωθει.
Δεν ξερω αν το εξηγω σωστα. Ειναι σαν να πατας το κουμπι με ατμοποιητη πανω και χωρις. Στη δευτερη περιπτωση δε θα σου φαει μπαταρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 25, 2013, 13:55 από vato »

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #402 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 13:55 »
λογικο αυτο που λες...
αλλα αν ειναι ετσι πρεπει να τρωει και λιγο υγρο σε καθε τζουριτσα/παλμο  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #403 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 14:02 »
Δες το βιντεο απο το 26:30 και μετα και δες τι ακριβως κανει. Αυτο το "spike" (οπως το λεει αυτος) δεν διαρκει και τοσο για να σου πυρωσει την αντισταση και να καψει υγρο. Αυτο το "τσικ" ομως ανα 5 δευτερολεπτα, σε φασμα 10 ωρων μπορει να σου φαει μπαταρια αν υπαρχει αντισταση. Με την 18650 αυτο περναει στο ντουκου, στη μικρη ομως εχει διαφορα.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Gq0y5_SPki8[/youtube]

Αρα λοιπον, οταν πηγαινουμε για υπνο πρεπει να το κλεινουμε η να βγαζουμε τον ατμοποιητη αν δεν θελουμε να εχουμε απωλειες. Αν δε μας πειραζει το αφηνουμε οπως ειναι.
Αυτο το τονιζω για να μην ανησυχει ο s0undc10ud που υπεθεσε οτι ισως εχει προβλημα η κεφαλη του. Μη νομιζει ο χριστιανος οτι επεσε σε σκαρτο. Φυσιολογικο ειναι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 25, 2013, 14:16 από vato »

Αποσυνδεδεμένος s0undc10ud

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #404 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 14:31 »
Να υποθεσω οτι ο aristarxos το τεστ το εκανε χωρις ατμοποιητη κουμπωμενο στο evic ενω ο s0undc10ud ειχε ατμοποιητη επανω?

Αυτο το λεω γιατι οπως ειδα και σε καποιο review το evic στελνει ανα τακτα διαστηματα (αρκετα συχνα θα ελεγα) ενα παλμο. Μια τζουριτσα ρευμα. Υποθετω οτι το κανει για να τσεκαρει την αντισταση. Λογικο, αφου με το που του κουμπωνεις ατμοποιητη επανω τον "διαβαζει" και αφου δεν εχει φωτοκυτταρο προφανως καπως αλλιως πρεπει να αντιλαμβανεται οτι εκλεισε (καλα, οχι ακριβως) το κυκλωμα.
Αρα, αν εχεις αντισταση επανω, αυτη η τζουριτσα που στελνει καταναλωνεται, δηλαδη σου τρωει ενεργεια. Αν δεν εχεις δεν εχει και λογο να καταναλωθει.
Δεν ξερω αν το εξηγω σωστα. Ειναι σαν να πατας το κουμπι με ατμοποιητη πανω και χωρις. Στη δευτερη περιπτωση δε θα σου φαει μπαταρια.

Έχει πολύ δίκιο ο Vato.

Αυτή ήταν και η δική μου ανησυχία απο τότε που είδα το συγκεκριμένο review αλλά δε βγάζω άκρη μιας που ο aristarxos φαίνεται να μην έχει πρόβλημα με απώλειες.

Όσον αφορά τον παλμό τώρα, είναι τόσο σύντομος που δε προλαβαίνει να πυρακτώσει την αντίσταση καλά καλά.
Σίγουρα δεν καίει υγρό αλλιώς οι 2 σταγόνες που είχα στον 306 πριν κοιμηθώ δεν θα υπήρχαν το πρωί.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 342880 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206755 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542085 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31230 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50397 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597764 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358350 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11860 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193270 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1433 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1434 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 593451 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios