vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

95 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, Sergios, Aoratix, treloneritis, manoslykos, camber, Milarepa

Twitter

Joyetech eVic

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #1185 στις: Ιουλίου 11, 2013, 16:00 »
Με πάρα πολύ απλά λόγια, όταν διαλέγεις watt διαλέγεις την ισχύ που θες, ανεξάρτητα με τα volt που θα δώσει. ( π.χ. στην αρχή η joyetech έδινε 15watt, αλλά ήταν ψέματα γιατί δεν ήταν εφικτό. και δεν ήταν εφικτό γιατί με μια αντίσταση 2ohm, θα έπρεπε να δώσει περίπου στα 5,5volt που το eVic δίνει όμως μόνο μέχρι 5volt.)
για να βρω ένα καλό παράδειγμα για το τι ζητάς και τι σου δίνει, ας πουμε ότι διαλέγεις ισχύ 8watt (εύκολο νούμερο για να κανω την πράξη με το μυαλό μου με την αντίσταση που θα σου πω) και έχεις αντίσταση 2ohm. Τα volt θα είναι 4. Αν βάλεις μια πιο μεγάλη αντίσταση με τα ίδια watt, π.χ. 2,5ohm θα ανέβουν τα volt μόνα τους για να μπορέσει να δώσει αυτή την ισχύ που ζητάς.(θα πάνε περίπου 4,5volt)
ήταν το πιο εύκολο παράδειγμα που σκέφτηκα να σου πω για να καταλάβεις πως παίζει η αναλογία όλων αυτών.
Το στάνταρ είναι: Με την ίδια ισχύ, αν αλλάζεις αντίσταση προς τα πάνω, όσο ανεβαίνει η αντίσταση, ανεβαίνουν και τα volt (τάση).
Υ.Γ.  Βέβαια πολύ καλό είναι αυτό που έχει το evic,, αλλά προσωπικά θα μου άρεσε να μπορώ να έχω επιλογή ΚΑΙ στα αμπέρ, (άλλα μοντς έχουν) και να του ζητάω π.χ. 1,8amper ένταση (και πάλι με πράξη γίνεται)  και η τάση πάει επίσης ανάλογα την αντίσταση.

 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 11, 2013, 16:06 από ksakis »

Αποσυνδεδεμένος dioliv

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #1186 στις: Ιουλίου 11, 2013, 16:14 »
Σε ευχαριστώ και εσένα φίλε μου για την πλήρη ανάλυση!

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος gastonegr

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #1187 στις: Ιουλίου 11, 2013, 16:57 »
και προσοχη στα πεσιματα υπερ ευαισθητο.

Αποσυνδεδεμένος dioliv

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #1188 στις: Ιουλίου 11, 2013, 17:14 »
Σαν τα μάτια μου...

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος dioliv

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #1189 στις: Ιουλίου 14, 2013, 22:52 »
Ποιο καλο παιδι μπορει να μου πει πως ρυθμιζω το μετρητη για τις τζουρες δηλαδη να βλεπω στο τελος της ημερας ποσες τραβηξα?

Αποσυνδεδεμένος tengu

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΑΡΙΟΣ
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #1190 στις: Ιουλίου 15, 2013, 00:13 »
το συνδεεις στο pc, vapor set, puff set, kκαι εκει σου λεει total puff και reset puff, στο reset puff σου λεει ποσες εχεις το μηδενηζεις
και το ξαναβλεπεις το επομενο βραδυ, οπου το ξανακανεις reset για να ξαναμετρησεις. :)
πως το βλεπεις το evicακι μεχρι τωρα? εγω το εχω κοντα δυμηνο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.....

Αποσυνδεδεμένος dioliv

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #1191 στις: Ιουλίου 15, 2013, 00:17 »
Μόνο στο pc το βλέπω δηλαδή όχι πάνω στο mod? Όσο για το evic το γουστάρω τρελά!

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος tengu

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΑΡΙΟΣ
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #1192 στις: Ιουλίου 15, 2013, 00:23 »
οχι το βλεπεις και στο μοντακι, κανε reset puff στο pc και μετα στην οθονη του μοντ με κρατημενη αριστερα την ροδελα κανα 3 δευτερα
θα δεις μηδενισμενες τις τζουρες....
εκεινο που με εχει κατακτησει σε αυτο το μοντακι ειναι η ρυθμηζομενη τζουρα σε watt η volt.... :yes:
τα σπαει ομως.... :yes:

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #1193 στις: Ιουλίου 15, 2013, 00:40 »
Μόνο στο pc το βλέπω δηλαδή όχι πάνω στο mod? Όσο για το evic το γουστάρω τρελά!

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Όπως τα λέει ο tengu. Απλά στο γράφω πιο αναλυτικά μιας και το έχω μπροστά μου.

Μπαίνεις στο μενού του εβικ->vapor set-> puff set -> reset puff. Απλά αυτό το κάνεις κάθε μέρα είτε το πρωί είτε το βράδυ μετά την τελευταία τζούρα σου και είναι έτοιμο για το πρωί.

Εναλλακτικά μπορείς να μην μηδενίζεις και κάθε 2-3 μέρες συνδέοντας στον υπολογιστή βλέπεις τις τζούρες ανά μέρα.

Κάτι που μου άρεσε είναι ότι στην 1.3 μπορείς να έχεις ταυτόχρονα τις εξής πληροφορίες:

- πάνω αριστερά βολτ και αντίσταση
- πάνω δεξιά τζούρες και alarm τζούρας (αν το θέλεις. Αλλιώς μετράει μόνο τις τζούρες)
- στο κέντρο, τα βατ.
- και κάτω από τα βατ την μπαταρία σε μπάρα.

Τα δύο πρώτα τα ρυθμίζεις πάλι στο vapor set->home screen και επιλέγεις στο L, R τι θα δείχνει.

Αποσυνδεδεμένος dioliv

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #1194 στις: Ιουλίου 15, 2013, 00:48 »
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!
Δε ξέρω ρε παιδιά το μηδενισα αλλά μου μετράει μόνο αντίστροφα τις υπολοιπομενες τζούρες προς τα κάτω και τα μηδενικά από το reset παραμενουν!!!


Συγχώνευση συνεχόμενων πόστς
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 15, 2013, 09:41 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #1195 στις: Ιουλίου 15, 2013, 02:01 »
Κάτι κάνεις λάθος. Η πάνω δεξιά γωνία της οθόνης έχεις τη δυνατότητα εκτός από alarm για τζούρες να βάλεις και αλαρμ για χρόνο. Αυτό δουλεύει λίγο περίεργα και ίσως εκεί κάνεις κάτι λάθος. Κάνε το εξής. Στην R screen άφησε την μπαταρία. Πήγαινε τώρα και μηδένισε το puffs. Βγες από το μενού.

Κράτα το δαχτυλίδι προς τα αριστερά. Η πάνω αριστερά μεριά της οθόνης θα αλλάζει τις πληροφορίες που θα σου δίνει. Η μία από αυτές (μετά το ρισετ) θα είναι της μορφής:

0000
2250

Ο πάνω αριθμός είναι οι τζούρες και κάθε φορά που θα πατάς θα αυξάνει. Ο κάτω αριθμός είναι οι υπολειπόμενες τζούρες με βάση την μπαταρία και την χρηση σου.

Γενικά το μενού θέλει λίγο σκάλισμα μέχρι να μπεις στο νόημα. Μετά από λίγο όμως θα το κάνεις με κλειστά μάτια ότι θέλεις.

Επίσης, αν δεν αυξάνουν οι τζούρες μήπως έχεις βάλει κάποιο άλαρμ και το έχεις υπερβεί? Αν ναι, νομίζω ότι σε αυτή την περίπτωση οι τζούρες σταματούν να μετρούν. Προφανώς είναι ένας τρόπος να σε ενημερώσει ότι το όριο ξεπεράστηκε. Απενεργοποίησε το αλαρμ και τσέκαρε πάλι.

Αποσυνδεδεμένος dioliv

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #1196 στις: Ιουλίου 15, 2013, 02:18 »
Όταν πάω για reset είναι πάντα μηδέν το alarm είναι στο never και οι τζούρες δεν αυξάνουν στην επάνω σειρά μόνο μειώνουν στην κάτω στο total reset το νούμερο σου βγάζει?

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #1197 στις: Ιουλίου 15, 2013, 02:38 »
Εκτός από το νεβερ του αλάρμ έχει και διαμόρφωση στο "by puff". Δοκίμασε και εκεί να το βάλεις νεβερ. Το δοκίμασα μόλις και όταν βάζω νεβερ στο "by puff" στο κάτω νούμερο του πάνω δεξιά είναι 0000 και στο πάνω αυξάνει με τις τζούρες.

Αν αυξάνει "τρέλα" δηλαδή πατάς για μια τζούρα 5 δευτερόλεπτα και αυτό αυξάνει κατά 4 μονάδες τότε το έχεις σαν αλαρμ με χρόνο.

Από την αρχή.
Vapor set
Homescr
Homescr r
Alarm puff
Exit
Alarm set
Customize
Click στο νούμερο που βγάζει (δεν έχει σημασία τι είναι. Βάλτο 0090)
By puff
Never(εδώ εμένα μου βγάζει 0000 στο κάτω από την πάνω δεξιά περιοχή. Αν πχ του βάλω 400 μου βγάζει αυτό το νούμερο και σε κάθε τζούρα αυτό μειώνεται)
Exit
Exit

Τσέκαρε μια πάλι.

Αποσυνδεδεμένος dioliv

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #1198 στις: Ιουλίου 15, 2013, 03:16 »
Λοιπόν πάνω Αριστερά μηδέν κάτω αριστερά οι τζούρες που υπολοιποντε (αυτό αλλάζει με κάθε τζούρα προς τα κάτω) πάνω δεξιά μηδέν κάτω δεξιά μηδέν μένουν σταθερά!!,, στη μέση τα volt κάτω η μπαταρία.. κοίτα ξενύχτι για το  evic...

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #1199 στις: Ιουλίου 15, 2013, 03:25 »
Κατι τρέχει με κάποιο αλαρμ που έχεις βάλει και δεν μετράει τζούρες. Μπες στα μενού που σου είπα και κάνε δοκιμές με τα σετ αλαρμ που σου γράφω. Εμένα τα μετράει κανονικά. Αντί να νεβερ στο αλαρμ βάλε καστομαιζ και βάλε το πχ στα 400 για να δεις συμπεριφορά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1873 247285 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:37
από Aoratix
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 0 36 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:41
από zamploutos
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 42 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:44
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572603 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2089 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8211 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122671 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 790 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 493 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 327291 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8832 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298390 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140