vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

175 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, PsykieG, camber, e-akapnos, lagoudakis

Twitter

Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3880
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #45 στις: Μαρτίου 22, 2014, 12:41 »
Αν δεν έχεις vv που μετράει αντίσταση, τότε ένα ωμόμετρο ή πολύμετρο είναι απαραίτητο αν θέλεις να ασχοληθείς με επισκευάσιμους. Όχι μόνο για να μετράς την αντίσταση αλλά κυρίως για να βλέπεις αν υπάρχει κάποιο βραχυκύκλωμα. Δεν είναι ακριβά και θα σε γλυτώσουν από πολλούς μπελάδες.

Στο θέμα μας...

Η διπλή αντίσταση βγαίνει τα μισά Ωμ από τις επί μέρους αντιστάσεις. Επομένως αν θέλεις να έχεις 1.3Ω αντίσταση θα πρέπει να φτιάξεις 2 αντιστάσεις των 2.6Ω.

Παίρνουμε σαν δεδομένο ότι έχεις σύρμα 0.20 και θα στρίψεις σε διπλό φυτίλι 1mm. Πόσο μεγάλη θα σου βγει η αντίσταση εξαρτάται από το μήκος του σύρματος. Δηλαδή πόσες σπείρες θα κάνεις, πόσο σφιχτά θα τυλίξεις και πόση απόσταση θα αφήσεις από τους πόλους. Κάνε 4 σπείρες και βίδωσε την αντίσταση στη θέση της. Μετά ξεβίδωσε, ίσιωσε το σύρμα και μέτρα το μήκος του. Από τους πίνακες εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,10681.0.html μπορείς εύκολα να βρεις ότι για να είναι η αντίσταση 2.6Ω θα πρέπει το σύρμα να έχει μήκος 7.56 πόντους αν είναι NiChrome, 6.14cm αν είναι Kanthal-D ή 5.72cm αν είναι Kanthal-A1. Προσθέτεις λοιπόν ή αφαιρείς σπείρες μέχρι να φθάσεις στο επιθυμητό μήκος.



Αποσυνδεδεμένος vasilisx360

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #46 στις: Μαρτίου 22, 2014, 13:48 »
Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για της άμεσες απαντήσεις..  Μόλις πάω σπίτι θα ξεκινήσω της δοκιμές..  Δυστυχώς δεν ξέρω για το σύρμα παραπάνω πληροφορίες εκτός από το 0,20.

Όσο για την μπαταρία και την μέτρηση των ωμ περιμένω την νέα mini z από την nobacco η οποία θα παίρνει και μικρές αλλά και μεγάλες μπαταρίες..  Θα πάρω και έναν kayfun lite plus και φαντάζομαι θα είμαι κομπλέ.

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος tzoust

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #47 στις: Απριλίου 05, 2014, 22:20 »
δουλευω τον τελευταιο καιρο με μηχανικο mod κ ατμοποιητες με κεραμικο.η αντισταση που πιστευω με ικανοποιησε τον τελευταιο καιρο κιμενεται απο 0.8-1.2 Ωμ.με τη διατομη συρματος μπορω να εχω σωστη αναλογια χτυπημα-γευση?

Αποσυνδεδεμένος nekann11

  • *
  • 26
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #48 στις: Ιουνίου 26, 2014, 09:45 »
Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα σας παρακαλώ τα φώτα και την εμπειρία σας σχετικά με την ερώτηση που εχω θέσει ως τίτλο του θέματος. Χρησιμοποιώ Σοφια by leo - kayfun lite - diver v2. Η περιήγηση μου στο φορουμ και στο Ίντερνετ γενικά μάλλον με μπέρδεψε σχετικά με τα είδη-διατομες-πόσες σπείρες χρειάζονται, γι αυτο προτίμησα να ακούσω τις γνώμες-συμβουλές σας πριν απο την παραγγελία μου.
Το κύριο που με ενδιαφέρει ειναι πλούσιος και πυκνός ατμός. Οποτε ποιο συρμα μπορώ να αγοράσω για να το πετύχω και σε τι τύπου αντισταση ;


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος tearsforfear

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #49 στις: Ιουνίου 26, 2014, 10:32 »
φιλε εχω και εγω τους ατμοποιητες που αναφερεις αλλα λογω ευκολιας στησηματος χρησημοποιω τον kayfun.
γιαμενα τα καλυτερα στησηματα ειναι
28ρι καντθαλ 6 σπηρες
ριπον καντθαλ 0.8 χ 0.1 2-3 σπειρες
στημενα παντα με βαμβακι.


εχω δοκιμασει πολλα συρματα και διαφορα στησηματα και για μενα φιλε αυτα ειναι τα καλυτερα σε μηχανικο μοτ χωρις κικ.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #50 στις: Ιουνίου 26, 2014, 10:34 »
Καλημέρα! Στον KFL σίγουρα μπορείς να φτιάξεις ένα ωραιότατο Microcoil, λεπτομέρειες για το οποίο μπορείς να βρεις στο Micro coil setup.

Για τη Σοφία και τον Diver, είμαι σίγουρος ότι και πάλι γίνεται αλλά σε πολύ μικρότερη κλίμακα μεγέθους μιας και ο χώρος τοποθέτησης της αντίστασης είναι σημαντικά περιορισμένος. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
και στο Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες.

Καλή ανάγνωση. :thumpup:

Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #51 στις: Ιουνίου 26, 2014, 10:43 »
Η περιήγηση μου στο φορουμ και στο Ίντερνετ γενικά μάλλον με μπέρδεψε σχετικά με τα είδη-διατομες-πόσες σπείρες χρειάζονται, γι αυτό προτίμησα να ακούσω τις γνώμες-συμβουλές σας πριν απο την παραγγελία μου.
Το κύριο που με ενδιαφέρει είναι πλούσιος και πυκνός ατμός. Οπότε ποιο σύρμα μπορώ να αγοράσω για να το πετύχω και σε τι τύπου αντισταση ;

Πλούσιο και πυκνό ατμό δεν δίνει το σύρμα αλλά τα watts και η σύνθεση του υγρού που ατμίζεις.
Το σύρμα δίνει γεύση και αυτό με περιορισμό εφόσον καλύπτει μικρή επιφάνεια.

Προσωπική εμπειρία, για καλή γεύση αλλά και άμεση παραγωγή ατμού δίνουν τα πιο χονδρά σύρματα,
εφόσον συνοδεύονται με περισσότερα watts. Π.χ. 0.28 mm & 0.30 mm σύρματος με αντίσταση τύπου
micro coil 7-8 σπείρες σε τρυπανάκι 1.8-2.0 mm θεωρώ το καλύτερο σε φιτιλάτους ατμοποιητές όπως
Kayfun που είναι μέσα σε αυτούς που έχεις. :)


Αποσυνδεδεμένος vilsnick

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #52 στις: Ιουνίου 26, 2014, 10:46 »
Για τον kayfun lite+, θα σου προτεινα και εγω στησιμο με kanthal 0.28 5-6 σπειρες σε 2αρι τρυπανακι, η kanthal 0,25 7-8 σπειρες επισης σε 2αρι τρυπανακι, παντα περασμενο οικολογικο βαμβακι.... :thumpup: 

Αποσυνδεδεμένος nekann11

  • *
  • 26
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #53 στις: Ιουνίου 26, 2014, 16:39 »
Σας ευχαριστω πολυ!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #54 στις: Ιουνίου 26, 2014, 20:18 »
Για τον kayfun lite+, θα σου προτεινα και εγω στησιμο με kanthal 0.28 5-6 σπειρες σε 2αρι τρυπανακι, η kanthal 0,25 7-8 σπειρες επισης σε 2αρι τρυπανακι, παντα περασμενο οικολογικο βαμβακι.... :thumpup:


 :hmmm:  Μηπως τα εγραψες αναποδα (διατομες-σπειρες)???

Αποσυνδεδεμένος dimitrisd

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #55 στις: Ιουνίου 26, 2014, 21:47 »
φιλε εχω και εγω τους ατμοποιητες που αναφερεις αλλα λογω ευκολιας στησηματος χρησημοποιω τον kayfun.
γιαμενα τα καλυτερα στησηματα ειναι
28ρι καντθαλ 6 σπηρες
ριπον καντθαλ 0.8 χ 0.1 2-3 σπειρες
στημενα παντα με βαμβακι.


εχω δοκιμασει πολλα συρματα και διαφορα στησηματα και για μενα φιλε αυτα ειναι τα καλυτερα σε μηχανικο μοτ χωρις κικ.


ΠΟΣΗ ΔΙΑΜΕΤΡΟ?

Αποσυνδεδεμένος tearsforfear

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #56 στις: Ιουνίου 26, 2014, 22:50 »
φιλε στη μεση της οδοντογλυφηδας εισαι οκ. μην τρεχεις για τραπαωακια κτλ. εγω τα εχω αλλα λογω ευκολιας το κανω στην οδοντογληφηδα που με βολευει και πιο μετα στο σεταρησμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitrisd

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #57 στις: Ιουνίου 26, 2014, 22:51 »
ευχαριστω πολυ  :)

Αποσυνδεδεμένος animus

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #58 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 02:21 »
Βρε παιδιά πήρα έναν κλώνο  kaifyn  μου το σεταρανε στο μαγαζί. Ολα Οκ μέχρι σήμερα. Πήγα να κανω καινούρια αντίσταση κατά δεν μπορωωω. Έχω 30 σύρμα και 2.5 τρυπανακι. Πόσες βόλτες να το φέρω  για αντίσταση από 1.3 και πάνω ;έχω  το  zigelei  το μοντακι και δεν μου την διαβάζει αν είναι κάτω από 1.3-1.4

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #59 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 02:50 »
5 ή περισσοτερες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246338 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572248 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1937 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8074 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122079 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 708 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 418 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326876 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8637 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298063 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827681 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511830 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios