vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

157 επισκέπτες, 5 χρήστες
Blackwolf, manoslykos, kyrgiannis, maprix, Milarepa

Twitter

Υγρά και αρώματα after-8

Αποσυνδεδεμένος vimana

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
    • UCA coin
Απ: Υγρά και αρώματα after-8
« Απάντηση #2280 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 17:47 »
το ίδιο πράγμα είναι, για ημερομηνία λήξης πρόκειται! ποιά η διαφορά;

Απ: Υγρά και αρώματα after-8
« Απάντηση #2281 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 17:53 »
Θα πω στην τύχη ότι είναι 17/11/15.

Η διαφορά όπως είπαμε είναι ότι γράφοντας Best Before, δεν σημαίνει ότι το προϊόν σου χαλάει μετά από αυτή την ημερομηνία.

Αποσυνδεδεμένος vimana

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
    • UCA coin
Απ: Υγρά και αρώματα after-8
« Απάντηση #2282 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 18:12 »
To ίδιο πράγμα με άλλα λόγια είναι ρε παιδιά! χανόμαστε στη μετάφραση νομίζω, τελοσπάντων...

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Υγρά και αρώματα after-8
« Απάντηση #2283 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 19:17 »
απλα παιδια, αν το υγρο που θα δειτε στο ραφι εχει χρωμα κιτρινο, δεν εχει ωριμασει.
αν το χρωμα του ειναι μελι-πορτοκαλι, τοτε ειναι ετοιμο προς καταναλωση και εχει την γνωστη γευση.
δεν πανα εχει ληξει προ δημηνου...εγω θα το επαιρνα

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά και αρώματα after-8
« Απάντηση #2284 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 19:55 »
Το θέμα δεν είναι το Best Before ή το Expiration Date.
Το θέμα είναι ότι βάση της φωτογραφίας του φίλου, δεν αναφέρεται η ημερομηνία παραγωγής του υγρού. Οπότε μετά τα τελευταία κρούσματα, δεν γίνεται να ξέρει ο χρήστης αν το υγρό έχει προλάβει να ωριμάσει ή όχι. Κανονικά θα έπρεπε το υγρό να είναι έτοιμο για χρήση με το που συσκευαζεται. Από ότι έχει ειπωθει όμως αυτό δεν συμβαίνει λόγω αυξημένης ζήτησης. Κακώς κατά τη γνώμη μου.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Αν δεν κάνω λάθος, το χρονικό διάστημα μεταξύ ημερομηνίας παραγωγής και λήξης που έγραφε ο κατασκευαστής, ήταν ένα έτος. Με αυτό το δεδομένο, μπορούμε να υπολογίσουμε την ημερομηνία παρασκευής. Νομίζω, και δεν αναφέρομαι σε σένα αποκλειστικά, ότι εφόσον έχουμε αυτό το δεδομένο, είναι υπερβολή να τα χώνουμε στον κατασκευαστή χωρίς να γνωρίζουμε το λόγο για τον οποίο άλλαξε αυτό το κομμάτι της ετικέτας. Οκ, όλους μας βολεύει να διαβάζουμε πότε φτιάχτηκε, ιδιαίτερα για τη συγκεκριμένη εταιρεία, όπου έχει αποδειχθεί ότι χρειάζονται έξτρα ωρίμανση. Αλλά όπως είπα, μπορούμε να το υπολογίσουμε.

Το Best Before και το Expiry δεν είναι ταυτόσημες έννοιες. Το πρώτο εφαρμόζεται σε λιγότερο ευπαθή προϊόντα, πχ ξερά ζυμαρικά, ενώ το δεύτερο σε εξαιρετικά ευπαθή που έχει αποδειχθεί ότι όντως, μετά από χ χρονικό διάστημα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι επικίνδυνα προς κατανάλωση, πχ γάλα. Ακόμα και στα ελληνικά μεταφράζονται διαφορετικά, "ανάλωση κατά προτίμηση πριν από" το πρώτο και "ημερομηνία λήξης" το 2ο.

Όσον αφορά τα υγρά αναπλήρωσης, εφόσον υπάρχει νομική υποχρέωση, νομίζω ότι το Best Before ταιριάζει καλύτερα. Και αυτό διότι το περιβάλλον ενός υγρού αναπλήρωσης είναι εχθρικό προς τους μικροοργανισμούς. Στην ουσία έχει την έννοια του "λεβέντη μου, άφησες το υγρό 2 χρόνια στο ντουλάπι. Περιμένεις από χημικές ενώσεις που συνεχώς αλλάζουν (βλ. ωρίμανση) μετά από δύο χρόνια, να σου αποδώσουν το ίδιο?". Και η δική μου άποψη είναι ότι τα υγρά δεν χαλάνε, όσον αφορά επικινδυνότητα. Το ότι μπορεί τα αρώματα να εκφυλίζονται, μου φαίνεται λογικό σε βάθος χρόνου.

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά και αρώματα after-8
« Απάντηση #2285 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 20:04 »
Συμφωνώ με όσα λες.
Σε αυτό που δεν συμφωνώ όμως είναι η διάθεση ετοίμων υγρών που δεν έχουν προλάβει να δέσουν και ζητούν περαιτέρω ωρίμανση. Όταν κάποιος αγοράζει υγρό, το αγοράζει για να το ατμισει άμεσα. Αυτός είναι και ο σκοπός του άλλωστε. Και να μην ξεχναμε ότι η πλειοψηφία των ατμιστων δεν είναι μέλη ομάδων ή forums για να ενημερώνονται τι γίνεται. Όπως και να έχει κάποιες πρακτικές της εταιρείας με έχουν δυσαρεστησει ως πελάτη για αυτό και εκφράζω τις αντιρρήσεις μου. Από εκεί και πέρα είναι θέμα κατασκευαστή αν θέλει να δώσει κάποιες πληροφορίες.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Υγρά και αρώματα after-8
« Απάντηση #2286 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 20:11 »
νομιζω πολλες εταιριες σε ετοιμα υγρα τους αναφερουν καποιες παραμετρους οταν αυτο χρειαζεται.
οπως το να αφησεις το υγρο μια μερα ανοιχτο το μπουκαλακι κτλ..
σιγουρα το οτι εχει ειπωθει απο πολους ατμιστες το ατονο θεμα με το smoke και εγω πιστευω οτι θα ηταν καλο να υπηρχε καποια επισημανση.
βεβαια ο καθε κατασκευαστης πραττει οπως επιθυμει.
και εμεις σαν καταναλωτες ατμιστες που πληρωνουμε για το προιον,θα πρεπει πιστευω με τον τροπο μας να πραξουμε αναλογα,με οποιο τροπο το αντιλαμβανεται ο καθενας απο εμας το''πραττω αναλογα''.
 με προσφατη προσωπικη εμπειρια με smoke x και αμβροσια αρωματα,ειχα πολυ καλα αποτελεσματα και με τα δυο.

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά και αρώματα after-8
« Απάντηση #2287 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 20:16 »
αι γεια σου,το θεμα ειναι αν τα εβγαλε στην καταναλωση και ειναι ετοιμα για αυτο η τα εβγαλε βιαστικα για ευνοητους λογους.
Τωρα αν ληγουν σε 1 η 2 χρονια και πρεπει να καταναλωθουν ''καλυτερα'' η ''μεχρι'' τοτε ειναι ας το πω ευγενικα υπεκφυγες
ο αλλος αγοραζει σημερα ενα υγρο και θελει σημερα,αντε σε ενα μηνα να το ατμισει και οχι να το αφησει 1η 2 χρονια
οσο και αν αυτο καλυπτει τον παρασκευαστη νομικα,δεν καλυπτει τον καταναλωτη που δινει σημερα τα ευρω του και θελει σημερα να το ατμισει
εγω ετσι το βλεπω,συγχωρεστε με αν ειμαι απολυτος.



οσα εγραψα αφορουν το κειμενο του φιλου knight

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά και αρώματα after-8
« Απάντηση #2288 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 20:38 »
Σε αυτό δεν μπορώ να διαφωνήσω, έχοντας υπόψιν το ότι η πλειοψηφία των ατμιστών αυτό θέλει, "αγοράζω-γεμίζω-ατμίζω". Προσωπικά μπορώ να πω ότι δεν με ενοχλεί, μόνο και μόνο γιατί τα υγρά με γεύσεις τα ατμίζω μόνο στα διαλλείματα από τη σκέτη βάση. Οπότε το να περιμένω 2 βδομάδες να ατμίσω την Αμβροσία μου, δεν με ενοχλεί καθόλου!

Θα διαφωνήσω με την έκφραση "υπεκφυγές" καθώς δεν είναι υπεκφυγή το να πράττεις αυτό που ορίζει η Νομοθεσία.

Όσο για το λόγο που η εταιρεία διαθέτει τα υγρά της με πρόσφατες ημερομηνίες παραγωγής, οφείλεται σε δύο λόγους: α) μεγάλη ζήτηση β) ακόμα δεν έχει ομαλοποιηθεί εντελώς η κατάσταση με την εισαγωγή πρώτων υλών λόγω CC. Και αυτά δεν είναι εικασίες αλλά τα γνωρίζω. Μία ερώτηση πάντως στο νήμα του κατασκευαστή, ίσως να προσφέρει περισσότερο "φως" στην υπόθεση.

Απ: Υγρά και αρώματα after-8
« Απάντηση #2289 στις: Νοεμβρίου 30, 2015, 22:45 »
Έκανα την πρώτη μου απόπειρα ιδιοκατασκευής υγρών και μπορώ να πω είμαι πολύ χαρούμενος με το αποτέλεσμα.

Πήρα:

100 ml Balanced Atmos 0 mg
100 ml Balanced Atmos 20 mg
2x10 ml After-8 Smoke-X

Τα έβαλα όλα μαζί σε ένα μπρίκι (γιατί αυτό είχα διαθέσιμο), τα ανακάτεψα καλά, τα έβαλα πάλι στα μπουκαλάκια από τις βάσεις και τα άφησα σε ένα ντουλάπι δέκα μέρες.

Τώρα που γράφω αυτό, ατμίζω το δημιούργημά μου για πρώτη φορά.

Δεν ξέρω αν έκανα κάποιο τραγικό λάθος στην διαδικασία, αλλά έχω ένα υγρό το οποίο μου θυμίζει πάρα πολύ το Smoke, έχει μια υποψία σοκολάτας χωρίς όμως να είναι πολύ έντονη και σχεδόν 2 ml αργότερα δεν με έχει μπουκώσει καθόλου.

Έχει πάρα πολύ καλή παραγωγή ατμού (σε σχέση πάντα με έτοιμο Smoke, γιατί δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει έτοιμο Smoke-X για πιο άμεση σύγκριση) και αρκετά καλό throat hit.

Εν κατακλείδει, με 25,40€ έφτιαξα 220ml υγρού που εύκολα γίνεται το καθημερινό μου υγρό και με τα λεφτά που γλυτώνω με αυτόν τον τρόπο θα μπορώ να παίρνω και κανένα premium υγρό για ειδικές περιπτώσεις.

Εάν υπάρχει κανείς που σκέφτεται να δοκιμάσει DIY αλλά για κάποιο λόγο κολώνει επειδή διαβάζει όλες αυτές τις διαδικασίες στο νήμα με τις ιδιοπαρασκευές υγρών, μπορεί να δοκιμάσει αυτό που έκανα εγώ.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά και αρώματα after-8
« Απάντηση #2290 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 08:17 »
Υπάρχει γενικά σοβαρό πρόβλημα με τα capital conrtols και τις εισαγωγές, οπότε σε αυτό τον τομέα δημιουργούνται ανωμαλίες οπως η διάθεση φρέσκων υγρών που δεν έχουν προλάβει να ωριμάσουν.
Οι επιλογές του κατασκευαστή είναι δύο, είτε σταματάει να πουλάει για 2-3 μήνες για να φτιάξει στοκ, είτε πουλάει κανονικά και μεταφέρει την "υποχρέωση" της ωρίμανσης στους καταναλωτές.
Νομίζω ότι το πρώτο σαν σενάριο δεν παίζει για καμία επιχείρηση, το δεύτερο σίγουρα θα έπρεπε να το αναφέρει o κατασκευαστής ώστε οι αγοραστές να κάνουν τα κουμάντα τους.
Τώρα σχετικά με την ημερομηνία παραγωγής ή την ημερομηνία "λήξης", για εμένα είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα.

@rosenred
Ο τρόπος για να πάρεις το βέλτιστο αποτέλεσμα είναι να κάνεις μαγνητική ανάδευση σε κλειστό μπουκάλι για 5-6 ώρες και μετά να το αφήσεις στην άκρη για ένα μήνα περίπου.
Το υγρό που έφτιαξες σίγουρα δεν θα σε μπουχτίζει ως γεύση αφού και δεν έχει ωριμάσει και έχεις χρησιμοποιήσει ποσοστό κάτω του 10% στο άρωμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 01, 2015, 08:27 από thenetpoet »

Απ: Υγρά και αρώματα after-8
« Απάντηση #2291 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 11:12 »
Ναι πράγματι, βγαίνει 9% με τις αναλογίες που έβαλα.

Παρόλα αυτά, για πρώτη απόπειρα και αφού κατάφερα να μην γεμίσω το σύμπαν βάσεις και αρώματα, θα μου δώσω συγχαρητήρια. Θα ασχοληθώ στο μέλλον με μαγνητικές αναδεύσεις και τα λοιπά :)


Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Υγρά και αρώματα after-8
« Απάντηση #2292 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 17:17 »
Σε επικοινωνια με αφτερ8 μου αναφεραν οτι ΟΥΤΕ τα αρωματα προλαβαινουν να ωριμασουν.ποσο μαλλον τα ετοιμα.
παρακαλω μην αγοραζετε ετοιμα και αρωματα της αφτερ8, αφηστε τα να ωριμασουν... :idiot1: .
η αποσυρση απο την αγορα για ενα διαστημα ειναι μονοδρομος, αλλα που...

εγω το ειπα
τα μονα σωστα ωριμασμενα υγρα ειναι κρυμμενα σε κατι σκοτεινα ντουλαπια των μελων, εδω και εκει... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Micha3L

  • **
  • 491
  • Φύλο: Άντρας
  • IT ℑℑ by ℠
    • vaping ... 8years
Απ: Υγρά και αρώματα after-8
« Απάντηση #2293 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 19:28 »
Χαίρομαι πραγματικά όταν μια εταιρεία πηγαίνει καλά και δη Ελληνική, όχι όμως εις βάρος των καταναλωτών της.
Τι πρέπει να κάνουμε λοιπόν όλοι εμείς οι ''εθισμένοι'' π.χ. στο smoke, στην Ambrosia etc. etc.?
Nα σταματήσουμε να αγοράζουμε  :hmmm: η να περιμένουμε 2 μήνες μέχρι να ωριμάσει στο ντουλάπι μας το έτοιμο υγρό(αν είναι δυνατόν)  :wall:

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Υγρά και αρώματα after-8
« Απάντηση #2294 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 19:59 »
Σήμερα δεν άντεξα και γέμισα ένα τανκακι με smoke και pink mule βάση 10ημερών ωρίμανσης.
Καλύτερο από αυτό με βάση της ατμος και ωρίμανση ενός μήνα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103724 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176949 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 383 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285683 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209626 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68852 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315899 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15679 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 127026 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95419 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem