vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

293 επισκέπτες, 8 χρήστες
grag, azzazel, maprix, Jorge, tibolaso, Milarepa, camber, Buliwyf

Twitter

Αναμιξεις υγρων πως γινονται...

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #315 στις: Αυγούστου 10, 2011, 11:22 »
Καλησπερα παιδια, επειδη μολις τελειωσω με 4 μπουκαλακια απο fun που εχω και περιμενουν, λεω να αρχισω τις αλχημειες κι εχω 2 αποριες.

1)pg απο φαρμακειο εχετε δοκιμασει και αν ναι τα υγρα που πετυχατε ειναι ιδια με την pg του funstore? αλλο με 2 ευρω τα 50ml κι αλλο με 6-8ευρω 1L. (προσωπικα υποψιοζομαι πως ειναι ακριβως το ιδιο απλως θελω αν καποιος εχει δοκιμασει να μας πει τη γνωμη του! )
2)Οταν λεμε ωριμανση εννοουμε μια μερα περιπου με ανοιχτο το στομιο στο μπουκαλι δλδ να αεριζεται? Η κλειστο?

Thanks!

1. "γνώμη μου" δεν αξίζει για να γλυτώσεις 5-10 ευρώ το μηνα να πάρεις απο φαρμακείο πιγκι ....και να μην εισαι και σίγουρος αν πήρες σωστή που κανει για ατμισμα  , αν θέλει αραίωση κλπ κλπ . ενω με 4 ευρω παίρνεις απο φλαβορ τα 100μλ και εισαι σίγουρος .
2. ωρίμαση σημαίνει να δέσει το άρωμα ...αρκετοί έχουν πει οτι στα αρώματα τησ φλαβορ ειναι μύθος κατα την γνώμη μου δεν χάνεις τπτ να τα αφήνεις μια μέρα να δένουν ...οχι ανοιχτό γιατί θα ξεθυμάνει η νικοτίνη  ....
 

Αποσυνδεδεμένος titos

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #316 στις: Αυγούστου 10, 2011, 12:27 »
Αυτο που εχω παρατηρησει εγω σχετικα με την οριμανση ειναι πως τα υγρα μετα το ανακατεμα αποκτουν μια θολουρα ή και αφρο στην επιφανεια η οποια μετα απο 5-6 ωρες χανετε και το υγρο πλεον ειναι διαυγες, κρυσταλινο .
Αναφερομαι στα λευκα-διαφανη υγρα και αρωματα.

Στα μπερδεματα ετοιμων χρωματιστων υγρων που κανω παλι παρατηρω πως μετα απο μερικες ημερες το υγρο μαλακωνει χρωματικα δηλαδη γινετε πιο ανοιχτο, πιθανον να παιζει ρολο και η θερμοκρασια περιβαλλοντος.

Και ΠΑΝΤΑ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙ οπως λεει ο φιλος LoOk γιατι τις πρωτες φορες που εφτιαξα υγρο και καπου ειχα διαβασει πως θελει να ειναι ανοιχτο το σκευος το αποτελεσμα ηταν απλος ατμος , την αλλη μέρα τα 9mg νικοτηνης ειχαν εξ-ατμιστει μοναχα τους, ειχαν γινει καπνος... χα χα χα !!!

Αποσυνδεδεμένος notis_2011

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο αετός πεθαίνει στον αέρα ελεύθερος και δυνατός!!
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #317 στις: Αυγούστου 10, 2011, 12:48 »
Σε συζήτησή μας με φίλο συν-ατμιστή μου είπε πως τα μπουκαλάκια θα πρέπει να είναι κλειστά κατά την ωρίμανση του υγρού διότι εξατμίζεται η νικοτίνη.Επίσης για το θέμα του ψυγείου που έχει αναφερθεί κατά καιρούς(εάν θα πρέπει να τα βάζουμε στο ψυγείο τα υγρά μας)είναι ότι καλό είναι να τα βάζουμε στο ψυγείο όταν έχουμε σκοπό να τα καταναλώσουμε μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα(βέβαια πιστεύω πως κανείς δεν το κάνει αυτό,εννοώ ότι όταν φτιάχνουμε τα υγρά μας τα φτιάχνουμε για να τα καταναλώσουμε εκείνον τον καιρό και όχι μετά από 5-6 μήνες).Όσο αφορά το θέμα της ωρίμανσης καλό θα ήταν να τα αφήνουμε 2 μέρες για να ωριμάσουν.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #318 στις: Αυγούστου 10, 2011, 12:50 »
Και ΠΑΝΤΑ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙ οπως λεει ο φιλος LoOk γιατι τις πρωτες φορες που εφτιαξα υγρο και καπου ειχα διαβασει πως θελει να ειναι ανοιχτο το σκευος το αποτελεσμα ηταν απλος ατμος , την αλλη μέρα τα 9mg νικοτηνης ειχαν εξ-ατμιστει μοναχα τους, ειχαν γινει καπνος... χα χα χα !!!
.....ειναι σιγουρο πως εξατμιζεται η νικοτινη τοσο ευκολα,
απο τη μια μερα στην αλλη ???
Ειναι συνηθης τακτικη να αφηνουν πολλοι ανοιχτα τα υγρα που κανουν η' παραλαμβανουν ετοιμα,
για ωριμανση ???:dontknow:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2011, 13:03 από yiannis rasta »

Αποσυνδεδεμένος notis_2011

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο αετός πεθαίνει στον αέρα ελεύθερος και δυνατός!!
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #319 στις: Αυγούστου 10, 2011, 12:59 »
Σίγουρος ποτέ δεν είμαι,και πιστεύω πως δεν θα μπορεί να σου δώσει κανείς μια σίγουρη απάντηση.Επείδη ο φίλος μιλάει με εταιρεία που διανέμει υγρά και δίνω βαρύτητα στα λόγια του ανέφερα τι ακριβώς μου είπε.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #320 στις: Αυγούστου 10, 2011, 13:02 »
Εγώ έχω την εντύπωση ότι η ωρίμανση είναι "εσωτερικό" θέμα του υγρού. Αυτή την εντύπωση μου την ενίσχυσε και ο titos παραπάνω με τις παρατηρήσεις του. Άντε και να ανοίξεις για κάνα δυο λεπτά το μπουκαλάκι για να πάρει αέρα. Από εκεί και πέρα νομίζω ότι απλά χρειάζονται κάνα δυο μέρες για να "δέσουν" τα συστατικά μεταξύ τους. Κι αυτό περισσότερο για DIY υγρά. Εκτός αν τα έτοιμα είναι τόσο φρέσκα δηλ. μόλις να βγήκαν από την παραγωγή.

Αποσυνδεδεμένος titos

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #321 στις: Αυγούστου 10, 2011, 14:47 »
Σχετικά με τα υγρά που η συσταση τους αποτελειται σε μεγαλυτερο βαθμο απο vg-φυτικη γλυκερινη >70%, εχει παρατηρηθει πως εαν μεινει για μεγαλο διαστημα στον ήλιο (1 μηνα μου ειπαν) ''φωτοσυνθετει'' και γινετε το υγρο μας πρασσινο.
Επειδη δε το πιστευα ψαχνοντας ανακαλυψα πως και γι'αυτο η vg-φυτικη γλυκερινη πωλειται σε κλειστοχρωμο-σκοτεινο μπουκαλακι όπως και τα ετοιμα προς ατμισμα φυτικά υγρα της flavourart για παράδειγμα.
Ακόμα εαν θα δείτε εάν δεν καθαριζετε συχνα την εσοχη-σπειρωματα του φωρτιστη μου βιδωνει η μπαταρια θα βρειτε πρασσινα υπολειμματα σαν μούχλα.
Το ίδιο συμβαινει και εαν μενει για πολυ καιρο το cartomizer αχρησιμοποιητο, πολλες φορές εαν αφησεις στην άκρη ένα για 5-6 μερες επειδη βαρέθηκες τη γευση και πας να το ξαναχρησιμοποιησεις, οταν το φυσηξεις απο τη πλευρα του επιστομιου θα δεις στο σημειο που βιδωνει η μπαταρια να σταζει κλειστοχρωμο υγρο το οποιο οφειλεται περισσοτερο στη ''φωτοσυνθεση'' της vg και λιγοτερο στο καψιμο του φυτιλιου.  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #322 στις: Αυγούστου 10, 2011, 14:55 »
Αν είναι clearomizer, το καταλαβαίνω. Αλλά στο απλό καρτομάιζερ πού να μπει το φως εκεί μέσα!!

Αυτό με το πρασίνισμα μου είχε συμβεί παλιά με ένα υγρό Johnsons Creek. Και δεν ήμουν ο μόνος. Άραγε να αλλάζει μόνο το χρώμα; Για να αλλάξει το χρώμα δεν είναι απίθανο να άλλαξαν κι άλλα πράγματα.  :-\

Αποσυνδεδεμένος titos

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #323 στις: Αυγούστου 10, 2011, 15:28 »
Σωστος ο Atmos....μηπως μουχλιαζει το υγρο βασει αδρανειας,ελλειψη κάυσης? Ενας θεος ξερει, πολλα σεναρια κανουμε, τι γινετε τελικα ολοι οι Χημικοι ειναι καπνιστες, ζητηται Χημικος-Φυτικος για μαθηματα ενοργανης Χημείας! ;D

(ψηλοβγηκαμε και off topic αλλα εχουν ουσια κατι τετοιες αποριες :confused1: :wall:)

Αποσυνδεδεμένος trabakoulas

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #324 στις: Αυγούστου 10, 2011, 16:05 »
1. "γνώμη μου" δεν αξίζει για να γλυτώσεις 5-10 ευρώ το μηνα να πάρεις απο φαρμακείο πιγκι ....και να μην εισαι και σίγουρος αν πήρες σωστή που κανει για ατμισμα  , αν θέλει αραίωση κλπ κλπ . ενω με 4 ευρω παίρνεις απο φλαβορ τα 100μλ και εισαι σίγουρος .


Ευχαριστω για την απαντηση, ομως εχεις δοκιμασει και ειδες καποια διαφορα ή απλα φανταζεσαι?
Επισης δεν ειναι μονο η χρηματικη διαφορα των 5-10 ευρω που λες αλλα και το οτι προσωπικα δεν μου αρεσει να με πιανουν "κοτσο" πουλωντας μου το ιδιο προιον 500% πανω επειδη φερει καποια ετικετα.
Γιατι η διαφορα δεν ειναι 5-10 ευρω αλλα 50+ οταν 100ml αραιωμενης PG εχουν 4 ευρω, και 1Ltr (1000ml) αναραιωτης φαρμακευτικης PG κοστιζει max κανα 10αρικο.

Ομως αν υπαρχει οντως καποια διαφορα-την οποια μπορει να μας την πει καποιος που εχει δοκιμασει σε diy και τα 2- τοτε δε το συζηταμε εννοειται πως χρησιμοποιεις την PG της flavorart.

Οποτε οποιος εχει δοκιμασει ας μας πει τη γνωμη του!!!! :)

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #325 στις: Αυγούστου 10, 2011, 18:57 »
Εγω οπως και αρκετοι απο εδω μεσα τη χρησιμοποιουμε συνεχως. Δεν υπαρχει καμια διαφορα τουλαχιστον οσο αφορα το ατμισμα.
Για καλο και για κακο ριξε και μια ματια εδω
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2011, 19:02 από vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος trabakoulas

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #326 στις: Αυγούστου 10, 2011, 20:40 »
Ευχαριστω φιλε μου, δεν ειχα δει πως υπαρχει τετοιο topic! Οποτε απο βδομαδα βουρ για PG-VG απο το φαρμακειο και βαση-αρωματα απο funstore!! Βαση εννοειται 40αρα ετσι? Και μια αλλη απορια τελευταια, να προτιμησω την traditionalη ή καποια αλλη?

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #327 στις: Αυγούστου 10, 2011, 20:57 »
αν θέλεις μια μέση ισορροπημένη αναλογία PG - VG, τότε η βάση Traditional είναι μια σωστή επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #328 στις: Αυγούστου 10, 2011, 20:59 »
....velvet cloud 40 δοκιμασμενη και οχι πολυ δυνατη αλλα καλη  :yes: :bye:

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #329 στις: Αυγούστου 10, 2011, 21:03 »
....velvet cloud 40 δοκιμασμενη και οχι πολυ δυνατη αλλα καλη  :yes: :bye:

Και σίγουρα οχι πραγματικα 40αρα...κατά την γνωμη μου... :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102844 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176767 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68748 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315732 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126933 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem