vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

217 επισκέπτες, 2 χρήστες
Sergios, athmichalop

Twitter

Αναμιξεις υγρων πως γινονται...

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #180 στις: Ιουνίου 21, 2011, 02:39 »

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #181 στις: Ιουνίου 21, 2011, 16:34 »
Ένας χημικός στο αγγλικό φόρουμ, λέει πως και ο πάγος στα τοιχώματα της κατάψυξης κάνει, είναι κατ' ουσίαν (by effect) διυλισμένο νερό.
Σε περίπτωση ανάγκης...


Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #182 στις: Ιουνίου 21, 2011, 19:39 »
Ένας χημικός στο αγγλικό φόρουμ, λέει πως και ο πάγος στα τοιχώματα της κατάψυξης κάνει, είναι κατ' ουσίαν (by effect) διυλισμένο νερό.
Σε περίπτωση ανάγκης...
Μάλλον στερεοποιημένος υδρατμός θες να πεις, άρα καθαρός οπότε πρέπει να κάνει, εκτός κι αν έχει κάτσει κάποιος κιμάς επάνω του, οπότε αποκτά και νοστιμιά  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #183 στις: Ιουνίου 21, 2011, 19:59 »
Μάλλον στερεοποιημένος υδρατμός θες να πεις, άρα καθαρός οπότε πρέπει να κάνει, εκτός κι αν έχει κάτσει κάποιος κιμάς επάνω του, οπότε αποκτά και νοστιμιά  :laugh1: :laugh1: :laugh1:


...νεράκι με .... ψαχνό !!!

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #184 στις: Ιουνίου 21, 2011, 20:07 »
Μάλλον στερεοποιημένος υδρατμός θες να πεις, άρα καθαρός οπότε πρέπει να κάνει, εκτός κι αν έχει κάτσει κάποιος κιμάς επάνω του, οπότε αποκτά και νοστιμιά  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
άλλη ιδέα για DIY άρωμα. χμ...

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #185 στις: Ιουνίου 21, 2011, 20:20 »
Στιβεις οτι θες απο φρουτο εποχης και το αντικαθιστας με νερο σε λιγοτερη ποσοτητα βεβαιως βεβαιως.

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #186 στις: Ιουνίου 21, 2011, 20:45 »
Στιβεις οτι θες απο φρουτο εποχης και το αντικαθιστας με νερο σε λιγοτερη ποσοτητα βεβαιως βεβαιως.
Δεν νομίζω πως όλες αυτές οι γλυκόζες, τα σάκχαρα και τα οξέα θα ταξιμιάσουν με τους ατμο... αλλά θα το δοκιμάσω, τώρα όπου νάναι βγαίνουν τα ροδάκινα.


Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #187 στις: Ιουνίου 21, 2011, 20:49 »
Δεν νομίζω πως όλες αυτές οι γλυκόζες, τα σάκχαρα και τα οξέα θα ταξιμιάσουν με τους ατμο... αλλά θα το δοκιμάσω, τώρα όπου νάναι βγαίνουν τα ροδάκινα.
Αν εννοείς για την αντίσταση, στον Α2 δεν εχω πρόβλημα. Αντικαθιστάτε  ;D

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #188 στις: Ιουνίου 22, 2011, 01:33 »
Μολις μου τελειωσουν τα τυποποιημενα υγρα θελω να αρχισω κ γω τις αλχημειες,με τη βοηθεια καποιων πεπηραμενων φυσικα,οπως απ το forum εδω.Αλλα εχω μια απορια,δεν ειναι πιο "σπαταλο" σε λεφτα το να μην εχεις κατασταλαξει σε γευση κ να δοκιμαζεις ολη την ωρα μεχρι να σου πετυχει?πως επιτυνχανεται ενα καλο αποτελεσμα επιλογης το πολυ 1-3 γευσεων το ανωτερο ωστε να φτιαχνεις μονο αυτες κ να σου μεινει μονο το να τις δημιουργεις κ να χεις για το η.τ.?Αυτο δεν ειναι  το επιδιοκομενο αποτελεσμα ωστε κ να μην χαλας λεφτα ασκοπα σε υγρα αλλα κ στο να χεις τα αγαπημενα σου υγρα ετοιμα για ατμιση?!

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #189 στις: Ιουνίου 22, 2011, 01:47 »
165 μέρες ατμίζεις, δεν ξέρεις περίπου τι θέλεις ώστε να διαλέξεις τα αντίστοιχα αρώματα;


Αποσυνδεδεμένος cobolt

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #190 στις: Ιουνίου 22, 2011, 01:54 »
Και γω πιστεύω πως έχεις κάποια προτίμηση σε κάποιες γεύσεις, και έχεις αποκλείσει κάποιες άλλες. Σου προτείνω να κάνεις τις δοκιμές με μικρές ποσότητες στην αρχή, και με σκέτη βάση, που είναι πολύ φθηνή, και αν τελικά κάποια αρώματα δεν σου αρέσουν, μπορείς να τα πουλήσεις - ανταλλάξεις με κάποιον απο εμάς. Να είσαι σίγουρος πως είναι πολύ πιο οικονομική αυτή η μέθοδος από τα έτοιμα.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #191 στις: Ιουνίου 22, 2011, 01:58 »
165 μέρες ατμίζεις, δεν ξέρεις περίπου τι θέλεις ώστε να διαλέξεις τα αντίστοιχα αρώματα;

Απο τυποποιημενα εταιριας ξερω.Αλλα δεν εχει διαφορα(που σιγουρα θα χει,ειτε αρνητικη ειτε θετικη)απο αυτα το αυτοσχεδιο υγρο?Για να δωσω 1 παραδειγμα,εγω κανω μονο καπνιστικα υγρα που περιεχουν 80%PG,20%VG,16-24mg Νικοτινη κ γευσεις τυπου Camel,virginia απο κλασσικα τσιγαρα κ αλλου τυπου οπως Royal steam(nobacco),fire cured tobacco(nobacco) k freedom(halo)!Τωρα διαφορες pg με vg ποια να χρησιμοποιησω(μια απ τις 2 ή κ τις 2) ποση ποσοτητα απ την καθε μια,κλπ!Απο ποια εταιρεια να παραγγειλω ωστε 100% να ερθουν τα υγρα κ να μην κολησουν σε τελωνεια κλπ,να ναι ασφαλει να μην ειναι δηλ "made in chernobil"!Και φυσικα μεχρι να πετυχω το/τα καλο/α,για τα δικα μου γουστα,υγρο/α δεν ειναι σπαταλη χρηματων μεγαλητερη απ το να επερνα 1 ή περισσοτερα υγρα ετοιμα?Απλα χρειαζομαι μια "μικρη" καθοδηγηση(μη με παρεξηγειτε αναρωτιεμαι καλοπροερετα)!

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #192 στις: Ιουνίου 22, 2011, 02:02 »
Και γω πιστεύω πως έχεις κάποια προτίμηση σε κάποιες γεύσεις, και έχεις αποκλείσει κάποιες άλλες. Σου προτείνω να κάνεις τις δοκιμές με μικρές ποσότητες στην αρχή, και με σκέτη βάση, που είναι πολύ φθηνή, και αν τελικά κάποια αρώματα δεν σου αρέσουν, μπορείς να τα πουλήσεις - ανταλλάξεις με κάποιον απο εμάς. Να είσαι σίγουρος πως είναι πολύ πιο οικονομική αυτή η μέθοδος από τα έτοιμα.

Εγινε,θα μελετησω αυτο το διαστημα καποια αρθρα κ οδηγιες στο forum κ αλλες πηγες κ οταν μου στερεψουν τα ετοιμα που εχω(σε 1μηνα περιπου) θα επανελθω με πιθανες αποριες κλπ.Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #193 στις: Ιουνίου 22, 2011, 02:09 »
Καλός ο cobolt, με κάλυψε.
Δυο πραγματάκια ακόμα:
Freedom halo (απ' ότι κατάλαβα από αυτούς που το δοκίμασαν, δεν είμαι ανάμεσά τους) δεν πρόκειται να βρεις σε άρωμα για ανάμιξη.
Αλλά από την εμπειρία σου ξέρεις τι σου αρέσει: προτιμάς λ.χ. φρουτένια ή τσιγαρίσια; έντονα ή πιο ήπια; κλπ.
Για αρώματα προς μίξη, νομίζω πως η flavourart είναι η λύση, αξιόπιστη κατά γενική ομολογία.
Πάντως ξέρεις προς τα που θα κινηθείς και πλέον, νομίζω, το χειρότερο να κάνεις μέτρια χαρμάνια που θα μπορέσεις μόνος σου να τα βελτιώσεις σε ανεκτά.
Την φάση της 'αγοράς πατάτας' μάλλον την πέρασες ήδη και αν σου ξανατύχει, θα τύχει το πολύ μια-δυο φορές.
Άλλωστε, το ρίσκο της 'πατάτας' υπάρχει πάντα όταν δοκιμάζεις κάτι καινούριο, ότι κι' αν λένε οι άλλοι...




Αποσυνδεδεμένος cobolt

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #194 στις: Ιουνίου 23, 2011, 23:34 »
Ρε παιδιά, κάποιος είχε ανεβάσει προχθές ένα link απο μια εταιρία που φτιάχνει αρώματα, αμερικάνικη νομίζω, έχω φάει το φόρουμ και δεν μπορώ να το βρώ. Όταν το δείς ρε φίλε, κάνε μου ένα π.μ. σε παρακαλώ... Ευχαριστώ (δεν ήξερα που αλλού να το γράψω :P )

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Hashtag Shake and Vape 2 1553 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7479 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1120671 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 541 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 287 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 325913 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8398 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296985 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827121 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 510774 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9471 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 156575 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi