vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

200 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #705 στις: Ιουλίου 05, 2013, 01:51 »

Φίλε SO69 περνάω ακριβώς τα ίδια με εσένα αλλά έχω την αίσθηση ότι δεν ειναι θέμα κουμπιού.

Χθες βράδυ καθάρισα τα πάντα, έβγαλα όσο μπορούσα από τον αφρο, το πέρασα με πινέλο με ισοπρο και ότι άλλο μου ερχόταν. Το σκούπισα καλά το κούμπωσα και δουλεψε αμέσως πιο καλα από ποτε!

Την άλλη μέρα νεκρό. Βαζω βγάζω, παίζει. Και έτσι ειναι μέχρι τωρα. ΑΛΛΑ..! 1) Οταν του βάζω μπαταρία, το λεντάκι ανάβει μια φορα και με χαμηλωμενο το led (πιο σκούρο μπλε, όπως αναβόσβηνει το Provari όταν θέλει αλλαγή μπαταρίας), όπως μου έκανε στην αρχή του προβληματος δλδ. Κανονικά το πρόβατο ανάβει δυο "φωτεινές" φορες όταν του βάλεις μπαταρία.

Και 2) Το κουμπί δεν ξανάαναψε φωτεινό ποτέ. Οταν το πατάω, ανάβει με αυτό το "πιο σκοτεινο" φως που περιεγραψα παραπάνω.

Αυτά προς το παρόν.

Γενικα πάντως, όπως το είδα, η ισοπροπυλική αφήνει καταλοιπα παιδιά. Δεν νομίζω ότι κάνει για μπάνιο. Βέβαια ειδικός δεν ειμαι, καμία σχέση. Γυμνή πλακετα αυτή βλέπω πρώτη φορά κι άλλη μια μικρος από σπασμενο τηλεκοντρόλ!

Ps. SO69, εσένα το ledακι έχει επανέλθει πλήρως; Οταν κουμπωνεις μπαταρία αναβόσβηνει 2 φορές;



Αφού δούλεψε έστω και για λίγο μάλλον τη γλίτωσες όπως κι εγώ!
Επιμένω πως πρέπει να το λύσεις και να παίξεις το λαστιχένιο μπορντό κουμπάκι αλύπητα!!!

Ή έχεις δίκιο για τα κατάλοιπα της ισοπροπυλικής τα οποία εμποδίζουν τις επαφές στο εσωτερικό του κουμπιού ή με το μπάνιο διάφορες συσσωρευμένες σκόνες μετακινήθηκαν προκαλώντας το ίδιο αποτέλεσμα. Δεν ξέρω από ηλεκτρονικά ΤΙΠΟΤΑ!
 Όσο για το λεντάκι, όταν κουμπώνεις την μπαταρία ανάβει μία φορά μόλις οι πόλοι του mod και της μπαταρίας έρθουν σε επαφή.
Βλέπεις δύο φλασιές γιατί μέχρι να σταθεροποιηθεί το καπάκι, χάνεται και αποκαθίσταται η επαφή βιδώνοντας.
Μπορεί να φλασάρει και τρεις και τέσσερις και παραπάνω.
 Μην σε ανησυχεί η ένταση του λεντ. Δεν έχει σκοτεινιάσει!
Θυμήσου πως ήταν το κουμπάκι όταν σου ήρθε το provari. Ήταν ματ και θαμπό.
Αυτή η θαμπάδα διαχέει τη δέσμη του φωτός του λεντ σε όλο το σώμα του κουμπιού και το κάνει φωτεινό.
Είναι σαν το χιόνι που ενώ είναι διάφανο, η διάθλαση του φωτός πάνω στις άπειρες γωνίες των κρυστάλλων του, το κάνουν να φαίνεται κάτασπρο και φωτεινό!
Τώρα φαντάζομαι το κουμπάκι είναι διάφανο και λείο από την τριβή με το δάχτυλο και το φως του λεντ βγαίνει και χάνεται ανεμπόδιστα.
Αν το δεις από κάποια συγκεκριμένη γωνία είναι ακόμα εντονότατο ως εκτυφλωτικό!
Η διαφορά είναι ότι με το μπάνιο καθάρισε και η θαμπάδα που έμενε στην από κάτω πλευρά του.
Αν σε χαλάει έτσι, βγάλτο και τρίφτο ελάχιστα με ψιλό γυαλόχαρτο και θα ξαναθαμπώσει.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #706 στις: Ιουλίου 05, 2013, 01:53 »
Μια ερώτηση για εσάς τους κατόχους προβάρι. Πέραν όλων των καλών του συγκριτικά με τα άλλα που τα αποδέχομαι, το ότι δεν έχει τη δυνατότητα να ατμίζω σε βατ δεν το κάνει να υστερεί με τα αντίστοιχα?

Καθόλου.
Το να υπολογίζεις watt στα οποία θες να ατμισεις στο περίπου με αυξομείωση των volt αναλόγως την αντίσταση σου έχει καταντήσει πλέον θέμα δευτερολέπτων.
Ασε που δε χρειάζεται να κολλάει κανείς στα νούμερα, πχ πρέπει να ατμιζω 10,5 watt και τέλος. Αναλόγως με τον ατμοποιητη ή την ωρα της ημέρας ή το υγρό ή άλλους τόσους παράγοντες, τα watt στα οποία ατμιζεις αλλάζουν. Άρα τι να αυξομειωνεις τα watt, τι να αυξομειωνεις τα volt, ενα και το αυτό.

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #707 στις: Ιουλίου 05, 2013, 02:00 »
Μια ερώτηση για εσάς τους κατόχους προβάρι. Πέραν όλων των καλών του συγκριτικά με τα άλλα που τα αποδέχομαι, το ότι δεν έχει τη δυνατότητα να ατμίζω σε βατ δεν το κάνει να υστερεί με τα αντίστοιχα?
Αν ρωτας αν θα θελαμε να ρυθμιζει και τα Watt ή ακομα και τα Ampere ναι, φυσικα, γιατι οχι?
Προσωπικα, οσες περισσοτερες επιλογες εχει ενας χρηστης για να "παιξει" τοσο το καλυτερο.
Αν ομως εννοεις οτι ενα VV ειναι υποδεεστερο ενος VW ή ενος VA μοντ, δεν θα συμφωνησω.
Και παλι προσωπικα.
Το ζητουμενο για μενα ειναι να ειναι V (Variable, μεταβαλλομενη) καποια παραμετρος απο αυτες που εξαρταται η ηλεκτρικη και αρα και η ατμιστικη αποδοση.
Και φυσικα, ολα τα υπολοιπα που θα κανουν ενα ηλεκτρονικο μοντ σημειο αναφορας (ακριβεια, δυναμη, αξιοπιστια, σταθεροτητα κλπ κλπ)

Ως προς την υστερηση, αληθεια, υπαρχει καποιο μοντ (VV, VW, VA... ) εκει εξω με μια μπαταρια που να εχει τη σταθεροτητα κλπ του προβαρι?
Δυστυχως οχι.

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #708 στις: Ιουλίου 05, 2013, 07:21 »
Dna & zorbas & provari ειναι τα κορυφαία ατμιστικά εργαλεία και οταν λεω ατμιστικά εννοώ ατμιστικά οχι αν θα το βάλεις στο pc για να γινει update κλπ αλλα αυτό παίρνεις οταν ατμίζεις.
Οσο περί watt πάει κάπως έτσι ohm - volt =watt

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #709 στις: Ιουλίου 05, 2013, 09:33 »
Τι εννοείς με το ohm - volt =watt?

Αποσυνδεδεμένος nasbar

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #710 στις: Ιουλίου 05, 2013, 10:20 »
Ο νόμος του Ωμ...

Αποσυνδεδεμένος djvolis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
    • vdental
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #711 στις: Ιουλίου 05, 2013, 10:31 »
Dna & zorbas & provari ειναι τα κορυφαία ατμιστικά εργαλεία και οταν λεω ατμιστικά εννοώ ατμιστικά οχι αν θα το βάλεις στο pc για να γινει update κλπ αλλα αυτό παίρνεις οταν ατμίζεις.
Οσο περί watt πάει κάπως έτσι ohm - volt =watt
εχουμε τπτ στοιχεια (μετρησεις κλπ) που καπως να αποδεικνυεται αυτο που λες (δε το λεω με καμμια δοση ειρωνιας προς θεου) απλα καπως να βλεπαμε τις αποκλισεις

Αποσυνδεδεμένος mantzaros

  • **
  • 265
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #712 στις: Ιουλίου 05, 2013, 10:33 »

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #713 στις: Ιουλίου 05, 2013, 10:45 »
εχουμε τπτ στοιχεια (μετρησεις κλπ) που καπως να αποδεικνυεται αυτο που λες (δε το λεω με καμμια δοση ειρωνιας προς θεου) απλα καπως να βλεπαμε τις αποκλισεις


οσεσ μετρήσεις και να δει κάποιος δεν πιστεύω οτι μπορει να πιστει , το ιδιο επαθα εγς οταν πηγα απο lava -βαμο σε προβατο  και τωρα απο πρόβατο σε ζορμπά  με την χρήση καταλαβαίνεις τη διαφορα που εχει το ενα με το αλλο , γνώμη μου παντα μην παραξηγηθουμε  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #714 στις: Ιουλίου 05, 2013, 10:55 »
Ναι παιδιά, έχω κάνει ηλεκτροτεχνια στο πολυτεχνείο ξέρω να υπολογίζω watt δεδομένων των ωμ και βολτ.
Αλλά δεν έχω δει πουθενά ότι αν αφαιρέσεις τα βολτ από τα ωμ παίρνεις watt.

Αποσυνδεδεμένος nasbar

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #715 στις: Ιουλίου 05, 2013, 11:04 »
 Κι ούτε πρόκειται…
 

Αποσυνδεδεμένος mantzaros

  • **
  • 265
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #716 στις: Ιουλίου 05, 2013, 11:11 »
μαλλον λαθος θα κανε ο φιλος..

Αποσυνδεδεμένος djvolis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
    • vdental
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #717 στις: Ιουλίου 05, 2013, 11:14 »
Ναι παιδιά, έχω κάνει ηλεκτροτεχνια στο πολυτεχνείο ξέρω να υπολογίζω watt δεδομένων των ωμ και βολτ.
Αλλά δεν έχω δει πουθενά ότι αν αφαιρέσεις τα βολτ από τα ωμ παίρνεις watt.
μα ο πινακας που σου ποσταρε ο φιλος δε λεει πουθενα για αφαιρεση, το ποστ για την αφαιρεση ειναι απλα λαθος

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #718 στις: Ιουλίου 05, 2013, 11:15 »
Ναι παιδιά, έχω κάνει ηλεκτροτεχνια στο πολυτεχνείο ξέρω να υπολογίζω watt δεδομένων των ωμ και βολτ.
Αλλά δεν έχω δει πουθενά ότι αν αφαιρέσεις τα βολτ από τα ωμ παίρνεις watt.
δεν αφαιρείς ούτε έβαλα την εξίσωση  :eyesplash:
Συνοψίζοντας αφου θες και τη πράξη εδώ εισαι volt² / ohm = watt




(διόρθωση το x2 για να μη παρεξηγηθεί και αυτο έμαθα πως γράφετε το ²  :laugh1: )
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 05, 2013, 11:50 από Vamire »

Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #719 στις: Ιουλίου 05, 2013, 11:17 »
Volts X Volts / Ohm αντίσταση = watts

http://www.ohmslawcalculator.com/ohms_law_calculator.php


 :OnTopicPlease:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342212 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206445 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541378 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31029 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50132 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597194 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357712 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11494 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193016 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1287 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1271 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591796 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios