vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

257 επισκέπτες, 2 χρήστες
lagoudakis, stamatisgr

ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #660 στις: Ιουνίου 30, 2013, 22:45 »
σε 2 ωρες ειναι κομπλε, τωρα με τη ζεστη.

Συνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #661 στις: Ιουνίου 30, 2013, 22:56 »
συμφωνω με τον συναγωνιστη,αλλα για σιγουρια αφησε το ολο το βραδυ...πιστευω ολα να πανε καλα και να εχουμε ανασταση λαζαρου

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #662 στις: Ιουνίου 30, 2013, 23:17 »
Μονο στην Ελλάδα συμβαίνουν αυτα.
Ακου ζήτησε ισοπροπυλική αλκοόλη και του έδωσαν κατι αλλο. Σιγά μη του έδωσαν και vg ρε παιδιά.
Ισοπροπυλική αλκοόλη του έδωσαν 100% απλα δεν ξέρουμε τι περιεκτικοτητα της οταν την αγοράζουμε απο φαρμακείο.
Μπορεί ειναι 95% ισοπροπυλική αλκοόλη και το υπόλοιπο νερο όπου εκει μπορεί να εχει αλατα αν ειναι μούφα το νερο αν πάλι δεν εχει :P εξατμίζεται άπλα καθυστερεί.
Πιστεύω αν δοκιμάσει με καθαρή δεν θα εχει πρόβλημα.
Πάντως εγω ειμαι τις άποψης οταν κατι παίζει μη το πειράζεις εκτος αν εχεις τα χρήματα να το ξανα αγοράσεις δίχως να πονέσεις.
Οι πόλοι ενα καλο καθάρισμα καθε βδομάδα και ολα τέλεια.

Αποσυνδεδεμένος DeareN

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
  • Always looking for genesis attys and hybrids...
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #663 στις: Ιουνίου 30, 2013, 23:29 »

Και κουπονάκι για την ανεξαρτησία τους, τρομάρα τους μόνο 5%




We hope you have a fun and safe Fourth of July and can take some time to relax and spend the day with friends and family.
[/size]On this special day, we will be offering a coupon for 5% off everything at www.ProVape.com

Coupon code: JULY4

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #664 στις: Ιουλίου 01, 2013, 14:01 »
Update. Πήγα από το φαρμακείο που την είχα πάρει. Με έβαλε μέσα ο άνθρωπος και μου έδειξε το μπουκάλι, 99% έλεγε. Πήρα μια άλλη σύνδεσμος τωρα 99.9%, σφραγισμένο μπουκάλι ήταν, θα σας πώ το βράδυ νέα. Καλα που υπάρχει και το φόρουμ να μοιραζόμαστε το πόνο μας!


Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #665 στις: Ιουλίου 01, 2013, 16:09 »
Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα και να μην έφταιγε το φραπέδιασμα, γιατί μου κάνει εντύπωση η ισοπροπυλική να σου έκανε την ζημιά. Έστω και 99%

Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #666 στις: Ιουλίου 01, 2013, 18:28 »
Επειδή ήμουνα έτοιμη να κάνω και εγώ ένα μπανάκι στο δικό μου Provari μετά από ένα χρόνο χρήσης, ήθελα να ρωτήσω το εξής πρωτού το κάνω:


Τι διαφορετικό επιτυνγχάνουμε με τον μπανάκι σε σχεσή με το απλό καθάρισμα των πόλων? Αρπάζει πχ μάκα και η πλακέτα η οποία θα καθαρίσει με το μπάνιο?

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #667 στις: Ιουλίου 01, 2013, 21:02 »

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,13108.msg644190.html#msg644190

Ο  Άρης στον πίνακα της provape γράφει:
Καλησπερα,
Επειδή είδα κάποια συζήτηση σε σχέση με "μπάνιο" του ProVari με Ισοπροπυλικη αλκοόλη, θέλω να διευκρινησω ότι αυτό δε γίνεται για προληπτική συντήρηση (όπως πρέπει κανείς να κάνει με τους πόλους) αλλά μόνο για την αντιμετώπιση συγκεκριμένων προβλημάτων αν ποτέ υπάρξουν.

Αποσυνδεδεμένος eagle721

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #668 στις: Ιουλίου 02, 2013, 00:30 »
ξέρει κανείς που μπορώ να βρω ετοιμοπαράδοτο mini provari 2.5 silver?  σε όποιο μαγαζί έψαξα στην ελλάδα δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο.

Αποσυνδεδεμένος Nikosgor

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #669 στις: Ιουλίου 02, 2013, 01:19 »
εγω ετσι την επαθα στο πρωτο μπανιο του...εβαζα μπαταρια και τιποτα...

μετα ειδα οτι επειδη το αφησα ορθιο κατεβηκε ολη η βρωμια και η μακα στον πολο και δεν εκανε επαφη...
με ενα κατσαβιδακι το ετριψα λιγο, εφυγε η βρωμα και δουλεψε μια χαρα...


τωρα τελευταια μου κανει το εξης χαζο:

αν βιδωσω μεχρι τερμα το καπακι της μπαταριας δεν δουλευει..αν το ξεβιδωσω λιγο δουλευει μια χαρα...
αλλα μου την σπαει γιατι ψιλοπαιζει..

του εχει συμβει κανενος κατι τετοιο;

Αποσυνδεδεμένος makis1975

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #670 στις: Ιουλίου 02, 2013, 01:27 »
εχει συμβει σε μενα.ξαφνικα το επαθε  αλλα μετα απο μερικες μερες επανηλθε απο μονο του.δεν το κανει πλεον

Αποσυνδεδεμένος SAL

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #671 στις: Ιουλίου 02, 2013, 03:47 »
Επειδή ήμουνα έτοιμη να κάνω και εγώ ένα μπανάκι στο δικό μου Provari μετά από ένα χρόνο χρήσης, ήθελα να ρωτήσω το εξής πρωτού το κάνω:


Τι διαφορετικό επιτυνγχάνουμε με τον μπανάκι σε σχεσή με το απλό καθάρισμα των πόλων? Αρπάζει πχ μάκα και η πλακέτα η οποία θα καθαρίσει με το μπάνιο?

Δεν είχα προσέξει ότι είχε γίνει μόδα. Επειδή κάποιους μπορεί να μην τους καλύπτει η επίσημη απάντηση να προσθέσω την άποψή μου για το "προληπτικό μπάνιο" ισοπροπυλικης αλκοόλης.

Θεωρητικά η σκόνη που επικάθεται στην πλακέτα θα μπορούσε να δημιουργήσει 2 διαφορετικά προβλήματα:

1) Δημιουργία βραχυκυκλώματος
Κοινώς, η σκόνη θα δημιουργήσει πάνω στην πλακέτα μια αγώγιμη διαδρομή εκεί που δεν πρέπει και θα προκαλέσει κάποια βλάβη -είτε προσωρινή είτε μόνιμη. Αυτό το σενάριο είναι εξαιρετικά απίθανο να συμβεί, χώρια ότι πιθανότατα θα δώσει συμπτώματα πολύ πριν συμβεί ανεπανόρθωτη βλάβη.

2) Υπερθέρμανση
Η σκόνη που επικάθεται πάνω στην πλακέτα σχηματίζει ένα στρώμα που εμποδίζει την απαγωγή της θερμότητας με αποτέλεσμα την βλαβη κάποιου στοιχείου του κυκλώματος λόγω υπερθέρμανσης. Αυτό το σενάριο παρότι πιο πιθανό από το προηγούμενο, πάλι είναι εξαιρετικά απίθανο για πολλούς λόγους.
Πρώτον, χρειάζεται πολληηηηή σκόνη. Με τον ρυθμό που μαζεύει σκόνη τo pcb σε ενα ηλεκτρονικό μοντ θα χρειαστουν πολλά χρόνια για να δημιουργηθεί πρόβλημα (εκτός αν δουλεύεις σε ορυχείο/λατομείο).
Δευτερον, λόγω του τρόπου χρήσης των ατμιστικών συσκευών (λίγο ΟΝ, πολύ OFF κοκ.) θα προλάβει να κρυώσει (εκτός αν είσαι υπερ-μανιώδης ατμιστής).
Τρίτον, το provari έχει κάποιο σύστημα παρακολούθησης της θερμοκρασίας και θα σβήσει όταν δει υπερθέρμανση (εκτός αν... δεν την δει).
Τέταρτον, ακόμα και αν υπερθερμανθεί, είναι πιθανό να βγάλει κανα error, να κανει reset, να σβήσει, ή κάτι άλλο χωρίς να πάθει μη αναστρέψιμη βλάβη.
Πέμπτον, θυμήσου γιατί αγόρασες το provari. Έχει ένα κύκλωμα με πολύ μικρές απώλεις(<10% νομίζω), γεγονός που μεταφράζεται σε λιγότερη έκλυση θερμότητας σε σχέση με τα άλλα. Αν λοιπόν το provari είχε θέμα με σκονο-υπερθέρμανση, τότε τα κινέζικα θα σκάγανε με ρυθμό βεγγαλικών την Ανάσταση (καθώς έχουν διπλάσιες απώλεις 15-20%).


Τέλος, για να μην παρεξηγηθώ, να προσθέσω ότι ένα μπάνιο ισοπροπυλικης αλκοόλης δεν προκαλεί βλάβη αν γίνει σωστά και το προτείνω να γίνεται ακριβώς με την ίδια συχνότητα που κάναμε μέχρι τώρα προληπτικό μπάνιο σε όλα μας τα ηλεκτρονικα: ρουτερακια, πισιά, αποκωδικοποιητες κλπ. (Ακριβώς αυτό) 


Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #672 στις: Ιουλίου 02, 2013, 04:18 »
Επί του πρακτέου πάντως και επειδή από εκεί ξεκίνησε η κουβέντα, εγώ αποφάσισα το μπάνιο επειδή αρκετές φορές άρχιζε και αναβόσβηνε η ένδειξη χαμηλής μπαταρίας ενώ ο μπαταρίες ήταν ακόμα στην μέση. Υποθέτω ότι και η λύση της Provape αυτή θα ήταν αν έστελνα mail.

Προφανώς και μετά την εμπειρία μου δεν θα πρότεινα το μπάνιο αν δεν υπάρχει κάποια ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά αν και από ότι βλέπω διάφοροι κάτοχοι δεν αντιμετώπισαν ποτέ πρόβλημα με επαναλαμβανόμενα "μπάνια".

Να δώσω κι ένα τελευταίο update, το Provari αναστήθηκε! Δεν κατάλαβα ποτέ τι έφταιξε, ίσως η πρώτη ισοπροπυλική, ίσως ότι το είχα αφήσει όρθιο και δεν υπήρχε ροή αέρα μέσα στο tube ώστε να στεγνώσει καλά, δεν θα μάθω ποτέ.


Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #673 στις: Ιουλίου 02, 2013, 05:22 »
Έχουν περάσει αρκετά mini provari από τα χέρια μου και στο τελευταίο που έχω παρατηρήθηκε όπως έγραψες να μου αδειάζουν οι μπαταρίες τις οποίες πάντα μου τις διαβάζει στο 4.1 ή 4.2 στην αρχή, να διαρκούν μόλις και μετά βίας 2 ώρες μην πω και λιγότερο.

Στην αρχή σκέφτηκα πως ήρθε το τέλος των μπαταριών - σημειωτέον πως κάποιες που τις δουλεύω συνεχώς τις έχω από τον Μάιο του 2012 - όμως και πριν τις πετάξω, καθάρισα τον εσωτερικό πόλο ο οποίος ήταν κατάμαυρος, με αιθυλική αλκοόλη μη μετουσιωμένη 97% και άστραψε από καθαριότητα.
Το ίδιο με το σπείρωμα του και το ελατήριο το οποίο οφείλω να πω ότι ήταν σε καλύτερη κατάσταση.

Δουλεύει πλέον τέλεια όπως πρέπει και τις μπαταρίας μου της βγάζει στο 3.4 μετά 6-7 ώρες χρήσης και 2 ml περίπου κατανάλωσης υγρού σε genesis ατμοποιητές.
Μιλάω πάντα για AW imr 18350.

Πιστεύω λοιπόν πως δεν χρειάζονται ούτε μπάνια ούτε κάτι άλλο πέραν του απλού καθαρισμού
είτε με αιθυλική αλκοόλη είτε με ισοπροπυλικη αλκοόλη στον πόλο, σπείρωμα και ελατήριο και
καλό είναι να γίνεται και προληπτικά κάθε ας πούμε 15-20 μέρες να χει κανείς το κεφάλι του ήσυχο.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari™ & Mini ProVari™ V2 * V2.5
« Απάντηση #674 στις: Ιουλίου 02, 2013, 05:35 »
Επειδή κινδυνεύω να κατηγορηθώ, θα πω ότι η γνώμη μου έχει να κάνει με την εμπειρία μου στο δικό μου μηχάνημα.
Μέχρι στιγμής τα προαιρετικά μπάνια που του εχω κάνει έχουν αποδείξει ότι το κρατούν σε άψογη κατάσταση.
Θεωρώ επίσης σημαντικό να αναφέρω ότι το πλύσιμο με ίσοπρο γίνεται κ σε αλλά κυκλώματα τα οποία δουλεύω συνέχεια εδώ κ 27 χρόνια σε ηλεκτρονικά μέσα πλοίων.
Για τους γνωρίζοντες είναι το ηλεκτροκλιν. ανάλογο της ίσοπρο...
Από εκεί κ πέρα ο καθένας μπορεί να έχει τους οποίους φόβους του κ φυσικά την άποψη του...
πάω για ύπνο. Καλημέρα σας.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342166 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206412 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541347 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30993 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50092 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597159 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357661 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11456 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192975 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1262 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1241 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591717 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios