vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

162 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, marauder800, bokostas, Βασίλης Γ, joki, camber, guss

Vamo Mod vv/vw

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2145 στις: Δεκεμβρίου 03, 2013, 20:23 »
αυτό συμβαίνει και σε άλλα μοντ μην ανησυχείς μπορεί να μην κάνει καλή επαφή ο πόλος στο μοντ ή να έχει λίγο υγρό πάνω, εγώ έχω παρατηρήσει να δείχνει διαφορετικά ωμ με μία μπαταρία και διαφορετικά με δύο, αλλάζουν όμως και με την χρήση γιατί πιάνει μάκα πάνω η αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος D KAPNAS

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2146 στις: Δεκεμβρίου 03, 2013, 21:20 »
Kαποιος εύκολος τροπος υπάρχει να βγαλω την κεφαλη από το το vamo 2
να καθαρίσω την πλακέτα από υγρα που εχουν πεση μεσα, δεν δουλεύει το δεξί κουμπί θέλει πολύ δύναμη,
δοκίμασα με πενσα βάζοντας μια χοντρη πετσέτα αλλα τίποτα το γρατσούνισα λιγο
το ζέστανα με το φλόγιστρο τίποτα λες και είναι κολλημένο

Αποσυνδεδεμένος skopos

  • **
  • 485
  • Φύλο: Άντρας
    • Αερολεσχη Κομοτηνης
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2147 στις: Δεκεμβρίου 04, 2013, 09:08 »



Ενσωμάτωση του video
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 04, 2013, 09:49 από joyeman »

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2148 στις: Δεκεμβρίου 04, 2013, 12:18 »
Κάποια Vamo, απλά......δεν ανοίγουν όπως αυτός ο τύπος δείχνει !   >:(

Αποσυνδεδεμένος D KAPNAS

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2149 στις: Δεκεμβρίου 04, 2013, 17:54 »
ο τύπος στο βίντεο το άνοιξε με ελάχιστη δύναμη έτσι απλά, που σημαίνει ότι τοχει ξανακάνει κι άλλες φορές και είναι το χρώμιο στυλ, λεπτότερο και πιο μαλακό μέταλλο από το stainless steel φαντάζομαι, αφήνω την προσπάθεια γιατί θα το καταστρέψω μέχρι να βρεθεί κάποιος τρόπος.

Αποσυνδεδεμένος marnik

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2150 στις: Δεκεμβρίου 04, 2013, 19:17 »
κι εγω μια απο τα ιδια .δεν ανοιγει μα τιποτα .σκεφτομαι να το κοψω γιατι εχουν χαλασει τα σπειρωματα.απο την αρχη ηταν μποσικα και τελικα μετα απο ενα χρονο τελος.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2151 στις: Δεκεμβρίου 04, 2013, 22:15 »
ΟΛΑ οσα δεν εχουν βιδωτο δαχτυλιδι ετσι ανοιγουν :yes: . Εχω ανοιξει και chrome και s.s.    Η πρωτη φορα ειναι ζορικη. Μετα χαλαρωνει...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 05, 2013, 19:21 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος istergios

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
  • Never Surrender
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2152 στις: Δεκεμβρίου 04, 2013, 23:24 »
Με κατσαβιδι και σφυρι (ακουγεται βαρβαρο αλλα λειτουργησε σε μενα τουλαχιστο) . Βαζεις το κατσβιδι στην ενωση οσο το δυνατο πιο παραλληλα με το σωμα του Vamo και το χτυπας . Με προσοχη , σιγα-σιγα και αλλαζοντας συνεχεια σημειο καποια στιγμη λασκαρει . Το ξανασυναρμολογησα , θελω να πω επεζησε  :D . Το δοκιμασα σε εκδοση ss .

Αποσυνδεδεμένος ponstan

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...με vv by SEB
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2153 στις: Δεκεμβρίου 05, 2013, 14:49 »
Κοιτα, στο δικο μου το VAMO v5 οι 2 18350 μπαινουν μεσα ισα-ισα, δεν ξερω αν θα μπορουσες να βαλεις δυο με καρουμπαλακι, γιατι οι δικες μου (κατι EH) δεν εχουν, απο την αλλη ομως, παρατηρησα οτι στην 18650 εχει ενα μικρο περιθωριο εκει υποθετω οτι θα μπορουσε να παρει μια με καρουμπαλακι.
Και τα δύο είδη μπαταριών είτε με καρουμπαλάκι είτε χωρίς, χωρούν μια χαρά ;)

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2154 στις: Δεκεμβρίου 06, 2013, 17:36 »
Νέος ατμιστής, κάτοχος Vamo V5 κι έχω την εξής απορία: Για ποιο λόγο δεν προτείνονται οι mods σε αρχάριους ατμιστές; Ίσα ίσα, θεωρώ ότι για έναν αρχάριο (όπως εγώ) είναι ό,τι πρέπει, αφού μπορεί να ρυθμίζει την ένταση με την οποία ατμίζει, πάνω κάτω πάνω κάτω μέχρι να βρει το sweet spot. Και δε χρειάζονται και τίποτα γνώσεις. Δεν είναι ανάγκη δηλαδή να πάει ο νέοπας και να διαβάσει νόμο του Ωμ και τύπους ηλεκτρικής ισχύος κτλ. Του λες «με το + δυναμώνει και τρώει πιο πολλή μπαταρία, με το - εξασθενεί και εξοικονομείς μπαταρία απλώς αν το βάλεις πολύ ψηλά θα σου φέρνει καμένο» και τέλος. Άντε να του εξηγήσεις περιληπτικά ότι V και W είναι άλλο πράγμα, το πολύ πολύ του λες να ρυθμίζει W αντί για V και τελειώνει η ιστορία. Μόλις βρει την άκρη του, θα αρχίσει, αν θέλει, να ψάχνεται με ατμοποιητές, τι παίζει με τα πολλά και τα λίγα Ω κτλ κτλ. Εκτιμώ ότι είναι πολύ καλύτερο από το να πάρει ένα η.τ. με fix voltage κι επειδή έτυχε να πήρε ατμοποιητή με πολύ ψηλή ή πολύ χαμηλή αντίσταση να απογοητευτεί από τη γεύση/ένταση και να το παρατήσει. Το μόνο μου θέμα ήταν σε μια φάση που έβγαλα την μπαταρία και δεν μπορούσα να βρω πώς ανάβει πάλι. «Πατήστε 5 φορές συνεχόμενα το κουμπί ατμίσματος». Μάλιστα, τι εννοεί συνεχόμενα;

Το πατούσα κι εγώ 5 φορες παρατεταμένα (  :wall: ). Τίποτα. «Βρε μήπως εννοεί για 5 sec;» Να το πατάω για 5 sec, τίποτα. Και ξανά 5χ παρατεταμένα. Και ξανά για 5 sec. Μέχρι που απο τα νεύρα μου το πάτησα πολλές φορές και άναψε, και τότε: «Αααααααααααα, αυτό εννοούσε "συνεχόμενα"».  :tongue_smilie:

Τεσπα, κάπου διάβασα ότι το Vamo έχει θέμα με τη μόνωση του πόλου και μπορεί να φύγει από τη θέση της. Ισχύει αυτό; Κι αν ναι, σε μια τέτοια περίπτωση υπάρχει κίνδυνος να μου καεί η πλακέτα; ή να αχρηστευτεί η μπαταρία; ή να μου κάψει τον ατμοποιητή;

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2155 στις: Δεκεμβρίου 06, 2013, 17:50 »
Αν φύγει (πιο συνηθισμένο είναι να κοπεί) τότε θα βραχυκυκλώνει και δεν θα σου δουλεύει. Με ένα μικρό ο-ring λύνεται το θέμα.

edit: όσον αφορά τα μοντ για νέους ατμιστές: αν σε κάποιον, του φτάνουν μία-δύο μπαταρίες 1000άρες ας πούμε, και τον ικανοποιεί το άτμισμα με αυτές, δεν υπάρχει λόγος να περάσει σε μοντ. Αν όμως δεν ικανοποιείται αρκετά και θέλει αυτό το κάτι παραπάνω, ειδικά αν αυτό τον κρατήσει στο η.τ. τότε μια χαρούλα. Ο σκοπός είναι να το ευχαριστιόμαστε, όχι να παιδευόμαστε.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 06, 2013, 17:58 από vagskarm »

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2156 στις: Δεκεμβρίου 06, 2013, 17:55 »
Καλώς ήρθες και με γειά το εργαλείο!
Για πολλούς λόγους δεν συστήνεται μοντ σε νέους ατμιστες.
Μερικοί στο φτερό
Μέγεθος
Πολυπλοκότητα
Τιμή
Έξτρα (μπαταρίες φορτιστές)
Πώς χτυπάει στο μάτι
Κ.α.

Εγώ πχ έκανα 3 μήνες με ego/m&m/ego vv και μετά πήρα βαμο. Στην αρχή όλα τα μοντ με επισκευασιμο πάνω μου θύμιζαν εργαλείο βασανισμού από το saw.. Δεν είχα σκοπό να πάρω ποτέ. Κάθε 3 βδομάδες όμως ήθελα κάτι παραπάνω από αυτό που είχα!

Καλό είναι να "ανεβαίνεις" σταδιακά για να έχεις μια άποψη για όσο περισσότερα γίνεται. Έτσι θα βρεις αυτό που χρειάζεσαι και θα εκτιμήσεις το καλό μοντ αργότερα.
Συν ότι θα έχεις καβατζα αν τύχει κάτι απρόοπτο.

Τέλος πάντων, δεν θα συνεχίσω άλλο γιατί θα βγούμε εντελώς οφ :)

Sent from my Optimus G using Tapatalk Pro
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 06, 2013, 18:04 από nikos523 »

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2157 στις: Δεκεμβρίου 06, 2013, 18:09 »
Σωστά αυτά που λες. Βασικά, πήρα το vamo επειδή είμαι ψείρας και θέλω να έχω επιλογές αλλά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Το μόνο μου θέμα είναι ότι μου τρώει πολύ γρήγορα τις μπαταρίες. Έχω δυο 18650 η μία 4300 mAh η άλλη γύρω στις 3000 νομίζω. Αυτή με τα 4300 μου τελειώνει μετά από 5 ώρες ατμισματος. Είναι λογικό. Ατμίζω στα 5W μ.ό. και η αλήθεια είναι ότι το έχω λίγο πιπίλα, καθώς είναι αρχή ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2158 στις: Δεκεμβρίου 06, 2013, 18:21 »
Ποιά μπαταρία είναι 4300 mAh ? Δεν νομίζω να υπάρχει, μήπως εννοείς 3400 mAh ?

Πόσα ml κάνεις με μία μπαταρία έχεις μετρήσει ? Σε ρωτάω γιατί οι 5 ώρες δεν σημαίνει τίποτε. αλλος σε 5 ώρες κάνει 1ml και άλλος (βλέπε εγώ) κάνει 4 ml.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2159 στις: Δεκεμβρίου 06, 2013, 18:24 »
Φαντάζομαι είναι μούφα οι μπαταρίες. Αυτή με τα 4300 μάλλον θα είναι 430 :laugh1:
Εγώ λόγο εργοστασιακού ατμοποιητή είμαι στα 7 βατ και δεν μπορώ να ανέβω. Με aw 2000mah βγάζω μιάμιση μέρα περίπου με 4μλ/μέρα.

Sent from my Optimus G using Tapatalk Pro


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Vaporesso GEN MAX MOD [Ηλεκτρονικά mods] 0 30 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:43
από zamploutos
Geek Vape WENAX Q PRO [AIO (Όλα σε ένα)] 0 36 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:46
από zamploutos
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2709 601027 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:45
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 190979 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 15:17
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1152414 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 13:52
από BigRed
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11433 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 346101 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147649 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8374 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209363 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545850 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33234 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F