vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

162 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, camber

Vamo Mod vv/vw

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #1725 στις: Αυγούστου 26, 2013, 21:44 »
Όχι, εννοώ ότιέχει max Volt όταν είναι ρυθμισμένο σε Volt. Και max Watt όταν είναι ρυθμισμένο σε Watt. Τώρα ξαναλέω, αν κάποιος έχει διαπιστώσει ο ίδιος κάτι διαφορετικό πάω πάσο. Εγώ έτσι κι αλλιώς είμαι υπέρ του "ρύθμισε στη γεύση". Αλλά το δεν το έχω μετρήσει, αλλά έχει το τάδε όριο γιατί κάπου το διάβασα, κι εδώ τελειώνει η κουβέντα, ακόμα κι αν άλλοι το μετρήσανε και βγάλανε άλλα αποτελέσματα, δεν ακούγεται κάπως επιθετικό..;


Πάρε DNA, αλλά μη βγάζεις ψεύτες όσους το μετρήσανε χωρίς έστω να το έχεις μετρήσει!
Οχι  :nope:  καμια επιθεση δεν υπαρχει καποια διαφορα ουτως η αλλως συζητηση πρεπει να γινεται αλλα μου φαινεται παραξενο ο κατασκευαστης να δινει τιμες που δεν ισχυουν  :yes:




Λιγο of:   Οπως εγραψε και καποιο μελος εχθες εγω εχω ''μπετονιερα'' οποτε δεν εχω και παλι προβλημα με το τι η οχι μπορει να δωσει το vamo  ;)

Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #1726 στις: Αυγούστου 26, 2013, 21:52 »
Τη μπετονιέρα μη κατηγοράς  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3sRvIsZbpM8[/youtube]

Ας δοκιμάσει κάποιος να βάλει 2 Χ 18350 να φτιάξει αντίσταση 1.2 Ohm να ρυθμίσει
6 volts και να πάρει 3-4 τζούρες 4 δευτερολέπτων και να μας πει τη γνώμη του.
Παλμικό είναι μην ξεχνάμε με ότι συνεπάγεται σε μετρήσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 26, 2013, 22:02 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #1727 στις: Αυγούστου 26, 2013, 21:56 »
Κατ'αρχην μη συγκρινουμε DNA με Vamo.
Tο πρωτο ειναι στεπαπ (μια μπαταρια) το δευτερο μιλαμε για οταν ειναι σε λειτουργια στεπνταουν (με δυο μπαταριες)
Για τα στεπνταουν που εχουν ενα ψιλοκαλο κυκλωμα ειναι δεδομενο οτι μπορουν να βγαλουν ανετα αρκετα βατ.
Για το Vamo ακομα μια μετρηση (με 2 μπαταριες) εδω:
http://www.mountainprophet.de/wp-content/uploads/2012/11/vamo-vv-18350-rms.pdf
(απο εδω: http://www.mountainprophet.de/2012/11/02/akkutrager-vamo-vvvw-aka-telescopic-vv-xstar/ )

Aλλα κι εγω που το μετραγα μαζι με τον nasbar σε παλμογραφο για να το τσεκαρουμε, θυμαμαι χαρακτηριστικα το... λαμπαδιασμα του συρματος (2χ0,20mm) στα 6V και 1,5 (ή 1,6Ω, δεν θυμαμαι και καλα... ). Και ναι, στον παλμογραφο εδειχνε κανονικα 6V (rms εννοειτε).
Σορρυ, αλλα δεν ειχαμε τραβηξει φωτο/βιντεο.



Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #1728 στις: Αυγούστου 26, 2013, 21:57 »
Λιγο of:   Οπως εγραψε και καποιο μελος εχθες εγω εχω ''μπετονιερα'' 
Κι ήμουν αν πρόσεξες κι εκεί αυτός που έγραψε το cooooooool...


Το όριο είναι τα Amper. Αυτό το ξέραμε από τα lava και τα provari I. Το provari I και το provari II ρύθμιση 6 V είχαν max. Αυτό σημαίνει πως δεν ξέραν τι λέγαν;
Ο κινέζος κατασκευαστής όταν του βάλεις 2 18350 δεν έχει κανένα πρόβλημα να σου τινάξει τα μυαλά σου στον αέρα. 

Φίλε ROD, μην ξεχνάς πως με δύο μπαταρίες πολλές ασφάλειες και όρια πάνε περίπατο. Εγώ λέω πως αν κάποιος δεν το δοκίμασε ας μην είναι αρνητικός προς αυτούς που το δοκιμάσανε, απλά επειδή είναι χοντρούληδες Ιταλοαμερικάνοι με πισίνα στην αυλή τους! Ε, το δοκίμασε 1,6 Ω και του έδωσε 6V, αν δεν μπορείς να το δοκμάσεις για να το αρνηθείς απλά κάνουμε επανάληψη.

edit: Giannis Pap, να είμαι ειλικρινής στα 6 V το παλμικό θα είναι άντε μέχρι τα 8V (δυστυχώς δεν ξέρω που είναι το pic του απλά μου φαίνεται λίγο ανούσιο σε 2 18350 να κάνει step up για να πιάσει υψηλότερο pic.) Και θα είσαι σε Watt έτσι κι αλλιώς δολοφονικά. Πόσο μεγαλύτερο καψούλι από 30 Watt;;!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 26, 2013, 22:07 από exispathi »

Αποσυνδεδεμένος ROD

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #1729 στις: Αυγούστου 26, 2013, 22:15 »
Δεν κατάλαβα οτι μιλάμε για δυο μπαταρίες μεσα στο vamo :confused1: .
Πάντως εγώ δυο μπαταρίες στη σειρά ή απλό μηχανικό mod, δεν πρόκειται να δουλέψω ποτέ. Απο τη στιγμή που μου δίνει αυτό που θέλω ατμιστικά και με ασφάλεια  ένα μέσο ηλεκτρονικο mod , με μια μπαταρία, γιατι να ρισκάρω; Όπως είπες και σύ, με δυο μπαταρίες , πολλές ασφάλειες πάνε περίπατο :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #1730 στις: Αυγούστου 26, 2013, 22:51 »
edit: Giannis Pap, να είμαι ειλικρινής στα 6 V το παλμικό θα είναι άντε μέχρι τα 8V (δυστυχώς δεν ξέρω που είναι το pic του απλά μου φαίνεται λίγο ανούσιο σε 2 18350 να κάνει step up για να πιάσει υψηλότερο pic.) Και θα είσαι σε Watt έτσι κι αλλιώς δολοφονικά. Πόσο μεγαλύτερο καψούλι από 30 Watt;;!!
Το αστείο είναι οτι στα 6V δίνει σταθερά 6V. (πηγή: ΜπουσαρδοΠαλμογράφος  :tongue_smilie: )

Πάντως με 1.2Ω@6V σε igo-l δεν πήρα καψούλι αλλά μετά από 5-6 απανωτές τζούρες το άφησα να κρυώσει...
(οι μπαταρίες δεν είχαν ζεσταθεί)

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #1731 στις: Αυγούστου 26, 2013, 23:04 »
Εγώ δυστυχώς το δικό μου το έχω δώσει. Αλλά έχω ένα σπίτι που μου δόθηκε από φίλο για επισκευή. Του έβαλα πάνω τον igo L μου, ο οποίος είναι στημένος στα 2Ω, στα 6V απλά στεγνώνει για πλάκα. Από την άλλη αν δε μιλάμε για dripping αλλά για ατμοποιητή άλλης τροφοδοσίας δεν ξέρω πως θα κρατούσε η τροφοδοσία σε τέτοια Watt (όπως και σε άλλες ακριβές μπαταριοθήκες βέβαια, δε φταίει η μπαταριοθήκη που θες να εξατμίσεις τον Βόσπορο!)
Βέβαια στη δοκιμή νιώθω σαν Φιλλιπινέζος βιντεάκιας ακόμα και με 50/50 υγρό!


Υ.Γ.: έχω σταντάρει μακρύ επιστόμια και με διπλό oring να μπορώ να ατμίσω τέτοια πράματα..

Αποσυνδεδεμένος alexos

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #1732 στις: Αυγούστου 26, 2013, 23:22 »
Εχω το εξης προβλημα. Οταν βαζω τις μπαταριες και κουμπωνω το καπακι αναβοσβηνει τρεις φορες η οθονη(που δειχνει οτι κανει επαφη).Οταν ομως παταω 5 φορες για να αναψει δεν κανει τιποτα.
Κανω κατι λαθος?

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #1733 στις: Αυγούστου 26, 2013, 23:25 »
Απλά γιατί δεν το ξέρουν όλοι, μερικές φορές θέλει 6. Εγώ το πατάω μέχρι να ανοίξει..

Αποσυνδεδεμένος alexos

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #1734 στις: Αυγούστου 26, 2013, 23:33 »
οχι δεν ειναι αυτο.Οι σπειρες δεν φαινονται βρωμικες. οι μπαταριες που βαζω ειναι ultrafire πορτοκαλι και panasonic πρασινες.

Αποσυνδεδεμένος dioliv

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #1735 στις: Αυγούστου 26, 2013, 23:41 »
Συμφωνω και εγώ ότι κάποιες φορές θέλει 6 πατηματα για να ανοίξει

Vape Maniac


Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #1736 στις: Αυγούστου 26, 2013, 23:47 »
ΟΚ, πρώτη απόπειρα απέτυχε οπότε ξαναγυρνάω στα βασικά. Απαλοιφή των παραγόντων.


Δοκίμασες τις ίδιες μπαταρίες αλλού;
Στο κάνει πάντα με την ίδια μπαταρία ή κάποιες φορές;
Οι μπαταρίες έχουν μετρηθεί;
Όταν βάζεις τις μπαταρίες και δεν ανάβει είναι πάνω ατμοποιητής; (θα ήταν καλύτερα η δοκιμή χωρίς)


Αυτά μόνο μου έρχονται, αν σε έπιασα κάπου , αλλιώς ας μιλήσει κάποιος πιο έμπειρος επισκευών...

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #1737 στις: Αυγούστου 27, 2013, 00:04 »
Μου το κάνει κι εμένα τώρα τελευταία. Βγάζω τις μπαταρίες, τις ξαναβάζω και συνέρχεται. Αν όχι, τους αλλάζω σειρά και επανέρχεται. Χρησιμοποιώ 2χ18350. Μου το κάνει και στις 2 διαφορετικές μάρκες μπαταριών που χρησιμοποιώ και έχω ελέγξει - μετρήσει τις μπαταρίες και είναι οκ!

exispathi τα έχω δοκιμάσει αυτά που λες. Και τις μπαταρίες αλλού και χωρίς ατμοποιητή. Φαίνεται να είναι θεματάκι του vamo..... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος alexos

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #1738 στις: Αυγούστου 27, 2013, 00:07 »
Ολα (vamo και μπαταριες) ειναι καινουριες απο fasttech
-τις μπαταριες δεν τις εχω δοκιμασει αλλου διοτι ειναι το πρωτο μου mod που παιρνει τις συγκεκριμενες.
-εχω δοκιμασει ολες τις μπαταριες(2χ18650 και 2χ18350) που εχω και δεν δουλευει. Μια φορα αναψε με 1 panasonic που εβαλα αλλα οσο και να ξαναπροσπαθησα δεν αναβε.
- πολυμετρο δεν εχω για να τις μετρησω :) , αλλα δεν νομιζω να ειμαι τοσο γκαντεμης και να φταινε οι μπαταριες.Τωρα εχω βαλει τις 18650 να κανουν την πρωτη φορτιση τους
-τις δοκιμες τις κανω χωρις ατμοποιητη πανω

Μεχρι τωρα δοκιμασα με full φορτισμενες τις 18350 αλλα τζιφος. αυριο θα δοκιμασω και με τις 18650
Η αληθεια ειναι οτι οταν βιδωνω το καπακι δεν αναβοσβηνει παντα η οθονη,8 στις 10. θα δοκιμασω να το καθαρισω αν και δεν βλεπω να εχει βρωμια. Υπαρχει περιπτωση να μην ειναι κεντραρισμενος ο εσωτερικα θετικος πολος του vamo και να μην κανει καλη επαφη?ειδωμεν και ευχαριστω

Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #1739 στις: Αυγούστου 27, 2013, 00:13 »
Κανε αυτο που λεει ο
Απλά γιατί δεν το ξέρουν όλοι, μερικές φορές θέλει 6. Εγώ το πατάω μέχρι να ανοίξει..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Vaporesso GEN MAX MOD [Ηλεκτρονικά mods] 0 138 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 07, 2024, 16:43
από zamploutos
Geek Vape WENAX Q PRO [AIO (Όλα σε ένα)] 0 129 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 07, 2024, 15:46
από zamploutos
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2709 601176 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 07, 2024, 12:45
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 191090 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 15:17
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1152547 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 13:52
από BigRed
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11537 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 346196 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147770 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8482 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209494 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 546036 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33334 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F