vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

195 επισκέπτες, 2 χρήστες
tselias69, manoslykos

Vamo Mod vv/vw

Αποσυνδεδεμένος georgis4

  • **
  • 204
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #675 στις: Μαρτίου 01, 2013, 15:07 »
επειδη οπως το πηρα το χρησιμοποιω σε no2 (rms) ρυθμιση,οπως προτεινουν παντου οσα βιντεο και σχολια ειδα,μου φαινοταν σαν καπως πιο *ψωφια* η τζουρα σε σχεση με το lava πχ.
Παιζοντας λοιπον αναμεσα σε no1 και no2 και βλεποντας ΔΙΑΦΟΡΑ πως μου ηρθε και μετρησα με πολυμετρο αναμεσα στα 2 mode σε ρυθμιση 3.9 volt πχ.σε no1 δινει 3.85 και σε no2 2.31...χμμ καποια εξηγηση απο καποιον σχετικο με ηλεκτρονικα? :))
κατι αλλο ειναι πως σε no2 κανει αυτο το *κροταλισμα* που λεει ο bussardo και σε no1 οχι.

Αποσυνδεδεμένος ecigfun

  • ***
  • 593
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα έχω κόψει όλα ! Τελος !!
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #676 στις: Μαρτίου 01, 2013, 15:23 »
ειδικος δεν ειμαι,αλλα νομιζω οτι επειδη ειναι παλμικο,δεν μπορει να μετρηθει με απλο πολυμετρο.

Το εκανα και γω αυτο που λες και εμενα μου βγαζει ...
στο ΝΟ1 3,85 και
στο ΝΟ2 2,45 βολτ
(ρυθμισμενο στα 3,9V)

Αποσυνδεδεμένος georgis4

  • **
  • 204
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #677 στις: Μαρτίου 01, 2013, 15:40 »
Ναι το φανταζομουν οτι για καποιο λογο πηρα τις συγκεκριμενες μετρησεις,πλην το να εχει (θελω να πιστευω  :)) )κατι το vamo,αλλα η διαφορα παρα ειναι εμφανης  στη τζουρα που εχω συνηθισει οποτε και το αφησα σε no1... (οπου δουλευει και σαν το lava) :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 01, 2013, 15:47 από georgis4 »

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #678 στις: Μαρτίου 01, 2013, 15:56 »
Ναι, επειδη ειναι παλμικο δεν μπορει να μετρηθει σωστα με ενα απλο πολυμετρο.
Για να μετρηθει σωστα η εξοδος ενος παλμικου, πολλες φορες δεν κανουν ουτε και ακριβα εργαστηριακα πολυμετρα (που μετρανε true rms).
Η πιο σωστη μετρηση ειναι με παλμογραφο.
Οι μετρησεις που μπορει να παρει καποιος με ενα πολυμετρο ειναι μακρια απο την κανονικη ταση ενος παλμικου. Μπορει να ειναι η μεση ταση (mean ή average), μπορει και κατι αλλο, αναλογα με το πολυμετρο.
Η ταση που πρεπει να μετρηθει σε ενα παλμικο μοντ και που αντιστοιχει σε μια συνεχη ταση ειναι η RMS.
Εχοντας το μοντ σε rms δεν αλλαζεις τον τροπο που λειτουργει το μοντ.
Παλμικο ηταν, παλμικο παραμενει.
Απλα, ξαναλεω, το βαζουμε να δειχνει την ταση που αντιστοιχει σε μια συνεχη.
Ετσι, για να ξερουμε τι μας γινεται, και οχι να λεμε "του εβαλα 3,5 σε avg και σκοτωνει, ενω στα 4 rms ΙΚΕΑ σκετο (ψοφαλογο  :tongue_smilie: )."
Αντιστοιχιση/συγκριση με συνεχεις τασεις γινεται μονο με την rms τιμη.



Αποσυνδεδεμένος galaxias22

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #679 στις: Μαρτίου 01, 2013, 16:03 »
αποσο ξερω μονο το ecdmeter τα μετραει αυτα τα παλμικα μοντ....τοχα διαβασει μεσα στο φορουμ (εδω) παλιοτερα...

Αποσυνδεδεμένος georgis4

  • **
  • 204
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #680 στις: Μαρτίου 01, 2013, 16:16 »
Ολα ωραια και καλα.δηλαδη τα ιδια volt παιρνουμε σε no2 απλα σε συνεχες δηλαδης?(κοιτα να δεις που θυμηθηκα πως ειναι να καθεσαι σε θρανιο :laugh1:)
Αν ναι το συνεχες τοτε στο στομα (μου) φαινεται οχι σαν ικεα αλλα παγκος λαικης :)) (εχει διαφορα ειδικα στο χτυπημα γμτ εκτος αν θελω ψυχολογο) ;D

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #681 στις: Μαρτίου 01, 2013, 16:54 »
Οχι.
Ή καλυτερα να γραψω... ΟΧΙ!
Δεν παιρνουμε σε Νο2 λειτουργια τα ιδια βολτ σε συνεχες.
ΔΕΝ αλλαζει λειτουργια το μοντ!
ΔΕΝ γινεται συνεχες!
Το εναλλασσομενο ρευμα επειδη ακριβως ειναι εναλλασσομενο εχει και αλλες μετρησεις.
Οταν μιλαμε για βολτ, εχει πχ. Ταση ακρων (V peak to peak), μεση ταση (V mean ή V average) και ενεργος ταση (V rms).
Η ταση που μπορουμε να αντιστοιχισουμε ενα ενaλλασσομενο ρευμα με ενα συνεχες ειναι η ενεργος (Vrms).
Αντιστοιχιζουμε!
Δεν παιρνουμε συνεχες ρευμα!
Αλλα αν βαζαμε συνεχες ρευμα θα χρειαζομασταν τοσο οση και η rms του εναλλασσομενου για να εχουμε το ιδιο αποτελεσμα.
Στην πραξη, αμα θελουμε να "στησουμε" ενα παλμικο με ενα γραμμικο μοντ, για να καταλαβαινομαστε οτι τα βαζουμε στα ιδια βολτ, στο παλμικο πρεπει να υπολογιζουμε την Vrms. Αν βαλουμε οποιαδηποτε αλλη, απλα κλεβουμε...
Διαβασμα ΣΚ, Δευτερα προχειρο...  >:( :tongue_smilie: :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος georgis4

  • **
  • 204
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #682 στις: Μαρτίου 01, 2013, 17:56 »
 τον ελενχο ποτε? :))
Μαλιστα....τοτε απλα σχετικα αχρηστη ατμιστικα,για μενα,η λειτουργια rms.
Αν τα 8 watt σε no2 μου βγαζουν ατμιστικο αποτελεσμα οπως τα 5 σε no1 δε βλεπω λογο υπαρξης περα απο απλα μια επιλεον λειτουργια στο μηχανακι μου.μιλαω ατμιστικα παντα . :)
Φιλος digitalis χαρας το κουραγιο σου που ασχοληθηκες για τις επεξηγησεις και να σαι καλα γιαυτο. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ews

Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #683 στις: Μαρτίου 01, 2013, 18:20 »
Σημερα παρελαβα το Vamo απο το Vaporbreak
Δεν εχω αλλη εμπειρια με μοντς αλλα το αποτελεσμα με εχει απογοητευσει
Η γευση που παιρνω δεν ειναι τοσο οραια οσο με τις προηγουμενες μπαταριες μου (Vision spinner kai ego twist)
Τι μπορει να φταιει? Ενω το ρυθμιζω στα ιδια βολτ 3.7-3.8 μου δινει γευση τραχια οριακα καμμενου
Κατεβασα τα βολτ στα 3.4 αλλα η γευση παραμενει χειροτερη απο αυτο που εχω συνηθησει
Βγαζουν ολες οι γευσεις μια καπνιλα
Να διευκρινισω οτι ατμιζω αποκλειστικα φρουτενια γλυκα αρωματα χωρις ιχνος καπνικου
το προβλημα ειναι οτι οταν κατεβαζω τα βολτ για να γλυτωσω την καπνιλα παραγει ελαχιστο ατμο
Αν τα ανεβασω καμμενο κατευθειαν
Χρησημοποιω κυριως Kanger T3 kai Vivi Nova
Το εχει συναντησει κανεις αλλος αυτο? Τι μπορει να φταιει
Διευκρινιζω οτι δοκιμασα και το RMS mode και το αλλο

Αποσυνδεδεμένος ecigfun

  • ***
  • 593
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα έχω κόψει όλα ! Τελος !!
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #684 στις: Μαρτίου 01, 2013, 18:23 »
Εφοσων εχεις δοκιμασει και το Νο1 και το Νο2,δοκιμασε τα παλι αλλα στα βατ αυτη την φορα.
Ξεκινα απο τα 3 βατ.

Αποσυνδεδεμένος ews

Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #685 στις: Μαρτίου 01, 2013, 18:31 »
Απ οτι εχω καταλαβει τα βατ ειναι το ιδιο με τα βολτ στο θεμα γευσης σωστα?
Πχ το να ατμισεις στα 6βατ θα σου δωσει το ιδιο αποτελεσμα οπος το να ατμισεισ στα 3.5 βολτ (χαρην παραδειγματος η προσεγγιση)

Αποσυνδεδεμένος ecigfun

  • ***
  • 593
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα έχω κόψει όλα ! Τελος !!
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #686 στις: Μαρτίου 01, 2013, 18:33 »
δοκιμασε στο Νο2 στα 3 βατ και δες αν σου δινει καμμενο ...

Αποσυνδεδεμένος ews

Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #687 στις: Μαρτίου 01, 2013, 18:41 »
Καμμενο δεν δινει αλλα ουτε και πολλα περισσοτερα.
Μου θυμιζει εποχες που εκανα Marlboro και εκανα τρακα απο κανεναν που καπνιζε τα 1/0.1
Αερας τελειος
Ευτυχως γλυτωσαμε απο δαυτα


Αποσυνδεδεμένος ecigfun

  • ***
  • 593
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα έχω κόψει όλα ! Τελος !!
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #688 στις: Μαρτίου 01, 2013, 18:44 »
αφου δεν σου δινει καμμενο τωρα,ανεβασε σιγα-σιγα τα βατ μεχρι εκει που θα σου αρεσει ,χωρις να εχεις καμμενο.
δοκιμασε και στο Νο1 αν σου αρεσει καλυτερα.Σε βατ παντα.

Ελπιζω αυτα να σε βοηθησουν ...

vamo-vv-18650-vavg.pdf

vamo-vv-18650-rms.pdf

vamo-vv-18350×2-rms.pdf

vamo-vw-18650-rms.pdf

vamo-vw-18350×2-rms.pdf

Αποσυνδεδεμένος ews

Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #689 στις: Μαρτίου 01, 2013, 18:49 »
Το εκανα και κατεληξα στα 4.5 βατ.
Γενικα με βατ παιζετε η με βολτ?
Ποια ειναι η διαφορα?
Ψαχνω στο φορουμ αλλα δεν βρισκω τιποτα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1005 148304 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 09, 2024, 23:30
από ipomonias
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 55 11920 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 09, 2024, 23:13
από ipomonias
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 19 7526 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 09, 2024, 17:53
από Barbapaidi
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2710 601837 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 08, 2024, 10:14
από Giorgos F
Vaporesso GEN MAX MOD [Ηλεκτρονικά mods] 0 393 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 07, 2024, 16:43
από zamploutos
Geek Vape WENAX Q PRO [PODS - AIO (Όλα σε ένα)] 0 385 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 07, 2024, 15:46
από zamploutos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 191510 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 15:17
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1153229 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 13:52
από BigRed
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 346589 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8794 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 210160 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 547299 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr