vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

169 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, Milarepa, Tazz

Vamo Mod vv/vw

Αποσυνδεδεμένος kerk

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
    • ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΗΣΗΣ
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #585 στις: Φεβρουαρίου 10, 2013, 10:11 »
Το πρόβλημα με το σφάλμα "02" δεν το έχω, αλλά απο οτι έχω διαβάσει εδω μέχρι στιγμής, παρουσιάζεται περισσότερο με χρήση μιας μπαταρίας ή με κάποιους συγκεκριμένους ατμο. ΥΠΟΘΕΤΩ λοιπόν οτι είναι κάποια ένδειξη "undercurrrent" ή "overcurrent". Αν είναι έτσι τοτε θα πρεπει να παρουσιάζεται σε συγκεκριμένες συνθήκες δηλ. ασθενικές μπαταρίες και ατμο με χαμηλή αντίσταση που καταναλώνουν πολύ ρεύμα.  Επίσης, επειδή όλες οι πληροφορίες που είχαμε για τους κωδικούς σφάλματος (Lo V - Lo Ω) ήταν απο το V1, υπάρχει κάποιος που να αντιμετώπισε τον κωδικό "02" με το πρώτο vamo ( με το μικρό - μαλακό ελατήριο) ; γιατί πιθανολογώ οτι ο συγκεκριμένος κωδικός μπορεί να υπάρχει μόνο στα V2.

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #586 στις: Φεβρουαρίου 10, 2013, 13:14 »
Βρηκα αλλο ενα σημειο που μου κανει παλι το ιδιο ασχετα αν εχω βαλει καινουριες μπαταριες ή οχι και παρακαλω αν μπορει καποιος να επιβεβαιωση αν προκειται το δικο μου απλα να επαθε καποια βλαβη... Το εντοπισα σημερα παιζοντας με τα watt. Συγκεκριμενα το κανει στα 6 watt ειτε στο mod 1 ειτε στο mod 2. Το αισθανθικα με το carto παλι αρχικα.. εκει μια δινει για ενα δευτερο νορμαλ ρευμα και μετα στιγμιαια ανεβαζει ουτε γω ξερω ποσο ρευμα και δινει καμμενο. Κουμπωνω πανω τον ce4 το ιδιο.. στα 6 watt σε mod 2. Μετα παρακολουθω τον ατμοποιητη εξωτερικα πατωτντας το κουμπι.... και πραγματικα μια λαμπαδιαζε (αυτο φαινοταν εξωτερικα χωρις να ανοιξω τον ατμοποιητη.. το σιλικονακι γινοταν γλομπος!) μια εσβηνε... κατι το οποιο δεν θα επρεπε καν να συμβαινει αφου ειναι σε απλο mod2. Το κανει και με μια 18350 αλλα με 2 πιο εντονα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 10, 2013, 14:38 από NewHolborn »

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #587 στις: Φεβρουαρίου 10, 2013, 13:30 »
Αν θυμαμαι καλα στα 6watt εχει αυτο το bug και εχει αναφερθει, αλλα για πιο σιγουρα πρεπει να ψαξεις πιο πισω.

Αποσυνδεδεμένος kerk

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
    • ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΗΣΗΣ
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #588 στις: Φεβρουαρίου 10, 2013, 14:11 »
Βρηκα αλλο ενα σημειο που μου κανει παλι το ιδιο ασχετα αν εχω βαλει καινουριες μπαταριες ή οχι και παρακαλω αν μπορει καποιος να επιβεβαιωση αν προκειται το δικο μου απλα να επαθε καποια βλαβη... Το εντοπισα σημερα παιζοντας με τα watt. Συγκεκριμενα το κανει στα 6 watt ειτε στο mod 1 ειτε στο mod 2. Το αισθανθικα με το carto παλι αρχικα.. εκει μια δινει για ενα δευτερο νορμαλ ρευμα και μετα στιγμιαια ανεβαζει ουτε γω ξερω ποσο ρευμα και δινει καμμενο. Κουμπωνω πανω τον ce4 το ιδιο.. στα 6 watt σε mod 2. Μετα παρακολουθω τον ατμοποιητη εξωτερικα πατωτντας το κουμπι.... και πραγματικα μια λαμπαδιαζε (αυτο φαινοταν εξωτερικα χωρις να ανοιξω τον ατμοποιητη.. το σιλικονακι γινοταν γλομπος!) μια εσβηνε... κατι το οποιο δεν θα επρεπε καν να συμβαινει αφου ειναι σε απλο τροφοδοτικο mod2. Το κανει και με μια 18350 αλλα με 2 πιο εντονα.


Ναι είναι το περίφημο "6w bug" ( http://www.mountainprophet.de/2012/11/17/der-vamo-6w-bug/ ). Είναι πρόβλημα software απο οτι λέει στο λινκ, στα 6.5 ή 5.5 ή σε οποιαδήποτε άλλη ρύθμιση είναι μια χαρά. Υποτίθεται οτι στο V2 δεν θα υπάρχει, αλλά ποτέ δεν ξέρεις !!!

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #589 στις: Φεβρουαρίου 10, 2013, 14:34 »

Επισης το αρχικο προβλημα που ειχα αναφερει... οποτε συνηθως αλλαζω μπαταριες στο mod αλλα ακομα και αρκετες φορες που το ανοιγοκλεινω, δοκιμασα να το αποφυγω οπως μου προτεινε ο ecigfun να το αποφυγω πατοντας στιγμιαια το κουμπι.. αλλα δεν πιανει τελικα..
Μπορει να το κανει και στο δευτερο πατημα και στο τριτο.. Μεχρι να στρωσει σε καποια φαση.. Σαν να θελει συγκεκριμενο χρονο μεχρι να ''εκτονώσει'' και μετα οκ.. :dontknow:

Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #590 στις: Φεβρουαρίου 12, 2013, 03:11 »

Καταρχήν θέλω να ευχαριστήσω την dimitra78 για την βοήθεια της όταν έψαχνα πώς να ντύσω το vamo μου και επίσης θέλω να προσθέσω αυτό το αρχείο το όποιο σε συνδυασμό με αυτά που μου είπε η dimitra78 με βοήθησαν να το ντύσω. Είναι το vamo ss και το έχω περίπου μια εβδομάδα, είπα να το μαζέψω λίγο πριν πάθει τίποτα γρατζουνιές επίσης τοποθέτησα στην οθόνη προστασία από ζελατίνα προστασίας οθόνης κινητού.
Α και να μη ξεχάσω όταν πάμε να εκτυπώσουμε το αρχείο, στις επιλογές εκτύπωσης, συνήθως έχει σαν προεπιλογή κάτω από το size options τσεκαρισμένο το Fit, αν το αλλάξουμε σε Αctual size τότε εκτυπώνεται κανονικά στο μέγεθος του vamo, ελπίζω να βοηθήσω κατά αυτό το τρόπο όποιον θέλει να το ντύσει οικονομικά.
Να το λοιπόν:

https://www.dropbox.com/s/0ytgp5wuwirxfbr/VAMO.pdf


Να και οι φωτογραφίες:



« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 12, 2013, 03:24 από golfakis »

Αποσυνδεδεμένος nikolis2000

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #591 στις: Φεβρουαρίου 12, 2013, 03:33 »
Πολυ ωραιο το εκανες.Επισης εχουμε τα ιδια ηχεια( σκοτωνουν) και παρομοιο ποντικι (εγω ειμαι πιο Moba  :tongue_smilie: )
Ον τοπικ παλι.μια χαρα και θενξ για τα blueprints αλλα πως ακριβως τα χρησιμοποιουμε?


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 12, 2013, 03:35 από Giannis Pap »

Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #592 στις: Φεβρουαρίου 12, 2013, 03:41 »
Κατεβάζεις το αρχείο το ανοίγεις με adobe reader το εκτυπώνεις, αλλά διάλεξε όπως προανέφερα Actual size πριν το εκτυπώσεις θα δεις την επιλογή με το που πατήσεις εκτύπωση και μετά τα χρησιμοποιείς σαν οδηγούς για να κόψεις οποιοδήποτε αυτοκόλλητο θες.
Α και παρεμπιπτόντως τα ηχεία τα σπάνε έχω 2 ζευγάρια ενωμένα φαντάσου τι γίνεται….


Μην κάνετε κατάχρηση της "Παράθεσης"
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 12, 2013, 03:43 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος taurus65

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
  • In God we trust.
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #593 στις: Φεβρουαρίου 12, 2013, 12:40 »
Μια προσεκτική εξέταση στον πόλο του δικού μου vamo ανέδειξε την ύπαρξη δυο scratches όπως φαίνεται στην επισυναπτόμενη φωτο.
Είναι πράγματι τόσο ευαίσθητος?Από τι υλικό είναι? Στην εβδομάδα που το κατέχω έχει συνολική χρήση μιας ώρας κι αυτό με CE4!!
O δικός σας πόλος είναι αψεγάδιαστος?

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #594 στις: Φεβρουαρίου 12, 2013, 12:50 »
Αυτά τα scratches μάλλον είναι από κατασκευής...Οι βλάβες στον πόλο από ατμοποιητή συνήθως φαίνονται σαν βαθουλώματα ή σαν κυκλικά scratches...

Αποσυνδεδεμένος taurus65

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
  • In God we trust.
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #595 στις: Φεβρουαρίου 12, 2013, 15:29 »
zacharis55 ευχαριστώ για τη λογικοφανή ερμηνεία που στάθηκε αφορμή για την αλλαγή του. Οφείλω ένα δημόσιο ευχαριστώ στον Σταύρο του steamforce για την κατανόηση και την πρόθυμη αντικατάσταση.

ΥΓ Αν και το καινούριο έχει ενα γδάρσιμο-αποχρωματισμό στην επαφή της κεφαλής με την μπαταρία  :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #596 στις: Φεβρουαρίου 12, 2013, 15:55 »
Μην το ψάχνεις πολύ...Ολα τα κινέζικα κάποιο μικροελαττωματάκι θα το έχουν σίγουρα...

Αποσυνδεδεμένος taurus65

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
  • In God we trust.
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #597 στις: Φεβρουαρίου 12, 2013, 16:06 »
Η μικρή μου εμπειρία αυτό δείχνει αγαπητέ Zacharis1955(λυπάμαι για τη μετονομασία πριν) :bye:

Αποσυνδεδεμένος ecigfun

  • ***
  • 593
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα έχω κόψει όλα ! Τελος !!
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #598 στις: Φεβρουαρίου 14, 2013, 18:44 »
αποσυναρμολογηση / συναρμολογηση του Vamo

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Vgr9k4j6CnQ&feature=player_embedded#![/youtube]

Αποσυνδεδεμένος Pigeonaras

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #599 στις: Φεβρουαρίου 15, 2013, 17:05 »
Λοιπόν, το μηχανημα δουλευει μια χαρα με τις μπαταρίες απο το "Full Pack" (2 X 18350 ICR 900mah "no name").
Έχω πάρει επιπλεον 2 Χ 18350 IMR 800mah μάρκας "ΕΗ".
Με αυτές μόνο έχω το εξής πρόβλημα: Είτε το δουλέυω με μία είτε με δύο, αρκετές φορές μου σβήνει μόνο του.Ακόμα και πάνω στο άτμισμα....
Και τις πιο πολλές φορές πριν σβήσει βγάζει στην οθόνη του "02".
Μήπως είναι ελλατωματικές οι μπαταρίες ??? ??? ??? ???
Έχω αριθμησει τις μπαταρίες μου για να τις ξεχωρίζω και συμπέρανα ότι όταν το δουλεύω με μια συγκεκριμενη 18350 βγάζει σχεδόν συνέχεια σφάλμα.
Όχι ότι με την άλλη δεν βγάζει αλλά το φαινόμενο στη συγκεκριμένη είναι ποιο συχνό.....
Έχει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα ??? ?

Επίσης να αναφέρω ότι δεν παίζει να είναι πρόβλημα κακής επαφής μπαταριών-ελατηρίου διότι έχω τεντώσει αρκετά το ελατήριο και επίσης το έχω κολλήσει με κολλητήρι στην βάση του καπακιού  :)) :)) :)) :))
Ακόμα έχω μετρήσει και την αντίσταση του με πολύμετρο και είναι περίπου 0,4 Ohm ......

Τελικα το προβλημα βρεθηκε.
Ελαττωματικη η μια μπαταρια...

Sent from my phone using my hands


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1005 148505 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 09, 2024, 23:30
από ipomonias
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 55 12022 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 09, 2024, 23:13
από ipomonias
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 19 7633 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 09, 2024, 17:53
από Barbapaidi
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2710 602000 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 08, 2024, 10:14
από Giorgos F
Vaporesso GEN MAX MOD [Ηλεκτρονικά mods] 0 454 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 07, 2024, 16:43
από zamploutos
Geek Vape WENAX Q PRO [PODS - AIO (Όλα σε ένα)] 0 462 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 07, 2024, 15:46
από zamploutos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 191620 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 15:17
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1153353 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 13:52
από BigRed
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 346676 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8885 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 210312 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 547624 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr