vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

172 επισκέπτες, 5 χρήστες
ZoeM, manoslykos, tasos1976, John K, camber

Vamo Mod vv/vw

Αποσυνδεδεμένος ikaros1

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #510 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 21:29 »
Με μια μπαταρια παντως panasonic CGR-18650 το βαμο, δε κανει καλη επαφη και αναβοσβυνει συνεχεια! >:(

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #511 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 21:34 »
Αντικατέστησε το ελατήριο με ένα πιό ισχυρό π.χ. κάτι σαν αυτό: http://www.fabvape.gr/provape/provari-accessories-provape?product_id=303 

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #512 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 22:01 »
Μια φωτογραφία με όλα τα κομμάτια που αποτελείται,
μετά από μια πτώση έσπασε το κουμπάκι τις πλακέτας και το άνοιξα μπας και καταφέρω και το επισκευάσω.

Να την λοιπόν



Πολύ χρήσιμη φωτογραφία ... σε ευχαριστούμε πολύ . :yes: :yes:

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 01, 2013, 22:07 από kritikos727 »

Αποσυνδεδεμένος zoo

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #513 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 22:06 »
Του προβαριού τα ελατήρια είναι στενά στη βάση τους για το Βάμο. Θέλουν λίγο άνοιγμα για να μπουν αλλά φαντάζομαι ότι μετά δεν θα πέσουν από εκεί ποτέ. Επίσης είναι λίγο πιο κοντά από του Βάμο αλλά σημαντικά πιο σκληρά οπότε με λίγη επιμήκυνση θα είναι μια χαρά. Αύριο που θα κάνω την μετατροπή (μαζί με καθάρισμα και Noalox) θα σας πω.

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #514 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 22:16 »
Το πρόβλημα με το ελατήριο το έλυσα τοποθετώντας το ελατήριο του (κατά τη προσωπική μου γνώμη απαράδεκτο σε ποιότητα κατασκευής) mini hatch ecig, ανάποδα. Κι επειδή έχω διαβάσει πως ζεσταίνεται η βάση του μπορώ να δηλώσω πως δεν κάνει τίποτα ιδιαίτερο. Ακόμα κι όταν το ζορίζω προσπαθώντας να οξειδώσω όλο το mesh με παλμό καν'να μισάωρο, ζεσταίνεται ολόκληρο το mod, όχι η βάση, κι αυτό σε αναμενόμενα κι ανεκτά επίπεδα.

Είναι το SS ?
Άν ναι για αυτό σου ζεσταίνετε .
Καθάρισε τα σπειρώματα την βάση του ελατηρίου , το ελατήριο  καλά με βενζίνη καθαρή και βάλε αγώγιμο γράσο ελάχιστο η Noalox , θα μετριαστή η θα εξαφανιστεί το πρόβλημα . :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #515 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 22:43 »
Πολύ καλό αγώγιμο γράσο είναι αυτό της GRANVILLE: http://www.zorzosae.gr/index.php?target=products&product_id=29895

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #516 στις: Φεβρουαρίου 02, 2013, 16:42 »
Το λειτουργω απο χτες με 2*16340 και η διαφορα σε δυναμη ειναι αισθητη σε σχεση με μια 16340 ή μια 18650 στα 4 volt με boge carto στα 2.2 που χρησιμοποιώ.
Μια ακομη απορια... Αν το δουλευει κανεις με τα συγκεκριμενα cartos...
Ακουγετε και σε σας το carto την ωρα του ατμισματος, σαν... πως να το περιγραψω... ''ουρα κροταλια'' ενα τρρρρρρρρρρ εντονο... διαφορετικο αποτι σε αλλο mod... στο wildfire δεν ακουγετε ετσι.
Φταιει που ειναι παλμικο??
Και το αλλο που δεν ειχα απαντηση.. Αφηνοντας το κουμπι ειναι νορμαλ που εξακολουθει να δινει ρευμα στον ατμο για μισο δευτερο (ισως και λιγοτερο) περιπου?

Αποσυνδεδεμένος zoo

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #517 στις: Φεβρουαρίου 02, 2013, 16:44 »
Λοιπόν, η συντήρηση - μετατροπή έγινε (κι ο ασθενής είναι ακόμη ζωντανός!  :)) ).

Από τα Χριστούγεννα περίπου που έχω το Vamo δεν το είχα συντηρήσει - καθαρίσει καθόλου. Μπαταρίες και καθημερινή χρήση μόνο του έκανα. Σήμερα το καθάρισα με ισοπροπυλική αλκοόλη. Τα πάσα της επέκτασης και του καπακιού της μπαταρίας ήταν πεντακάθαρα. Ο κονέκτορας για τους άτμο έβγαλε μπόλικη μαυρίλα. Τέλος το ελατήριο είχε κάτι σαν άλατα (σαν άσπρη πούδρα) στις κάτω σπείρες που επίσης καθαρίστηκαν.

Στη συνέχεια έβαλα Noalox στα σπειρώματα της προέκτασης και του καπακιού της μπαταρίας (τώρα βιδώνουν εντελώς αθόρυβα και πολύ γλυκά), καθώς και στη βάση του ελατηρίου. Συντήρηση τέλος.

Η μετατροπή έγινε στο ελατήριο. Πήρα ένα ελατήριο από ProVari και το προσάρμοσα στο Vamo. Για να μπει πρέπει να ανοίξει (να μεγαλώσει σε διάμετρο) η κάτω κάτω σπείρα του με ένα μυτοτσίμπιδο, ώστε να μπορέσει να κουμπώσει στην υποδοχή του ελατηρίου που έχει το Vamo στο καπάκι της μπαταρίας. Αν δεν το ανοίξετε πολύ μπαίνει σφιχτά (ακόμη και με το Noalox) αλλά έτσι δεν πρόκειται να πέσει και να το χάσετε ποτέ! Επίσης, μεγάλωσα λίγο το ελατήριο ώστε να έχει το ίδιο μήκος με αυτό του Vamo (είναι λίγο πιο κοντό στην κανονική του μορφή). Είναι σκληρό το ελατήριο του προβαριού και δεν χάνει εύκολα το σχήμα του, οπότε αν θέλετε το κάνετε και λίγο πιο μακρύ για μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα.

Αποτέλεσμα, τέλος τα κουδουνίσματα με τις 18650! Πρέπει να γίνω βίαιος για να καταλάβω ότι κουνιέται η μπαταρία από τη θέση της! Επίσης, με το ελατήριο του Vamo και με τις 18650 μπαταρίες όταν ακουμπούσα όρθιο το Vamo έβλεπα την οθόνη του να τρεμοπαίζει ελάχιστα. Υποθέτω ότι στιγμιαία, έχανε την επαφή του ο θετικός πόλος της μπαταρίας από την πλακέτα, για τόσο λίγο ώστε να μειωθεί η ένταση του φωτισμού της οθόνης αλλά να μην κλείσει το Vamo. Τώρα με το προβατο-ελατήριο μπορώ ακόμη και να το κοπανήσω όρθιο στο τραπέζι χωρίς καμία παρενέργεια!Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα τη μετατροπή!


@ NewHolborn
Το κροτάλισμα οφείλεται στην παλμική λειτουργία (στη συχνότητα του παλμικού, από όσο έχω καταλάβει) και είναι φυσιολογικό.
Επίσης λίγο αφού αφήσεις το κουμπί (για ελάχιστο χρόνο) φαίνεται ότι δίνει ρεύμα. Δεν ξέρω αν αδειάζει κανέναν πυκνωτή η πλακέτα ή αν απλώς ακόμη δεν έχει κρυώσει η αντίσταση αλλά πράγματι φαίνεται σαν να μην κλείνει αμέσως το Vamo. Θεωρώ ότι δεν πρέπει να σε ανησυχεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 02, 2013, 16:54 από zoo »

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #518 στις: Φεβρουαρίου 02, 2013, 17:08 »
Πολύ καλό αγώγιμο γράσο είναι αυτό της GRANVILLE: http://www.zorzosae.gr/index.php?target=products&product_id=29895
Δεν είναι το ss, κι έτσι κι αλλιώς έχω ήδη καλύψει το μπάτζετ του Φλεβάρη, (και ναι, αυτό περιλαμβάνει, γράσο, υγρά, φυτίλια, τα πάντα..). Δε ζεσταίνεται ιδιαίτερα, έτσι κι αλλιώς σε μία πτώση με ξεκούμπωτα τα καπάκια μπαταρίας και το oddity βιδωμένο πάνω του, τσάκισε το σπείρωμα σε μια γωνιά, το πάτησα με μια τανάλια, το "βαζελίνωσα", και τώρα και βιδώνει, και δεν παίζει κι η μπαταρία του. Και να φανταστείς ότι μου είχε πέσει αλλη φορά στο δρόμο, πατήθηκε από αμάξι (!) κι απλά ξεκόλησσε το vivi nova  από πάνω του. Αν παίζει λοιπόν η μπαταρία ένα μικρούλι πιάσιμο με μια τανάλια, και ακόμα και χωρίς έξτρα ελατήριο εν κουνιέται φύλλο μέσα.

Το λειτουργω απο χτες με 2*16340 και η διαφορα σε δυναμη ειναι αισθητη σε σχεση με μια 16340 ή μια 18650 στα 4 volt με boge carto στα 2.2 που χρησιμοποιώ.
Μια ακομη απορια... Αν το δουλευει κανεις με τα συγκεκριμενα cartos...
Ακουγετε και σε σας το carto την ωρα του ατμισματος, σαν... πως να το περιγραψω... ''ουρα κροταλια'' ενα τρρρρρρρρρρ εντονο... διαφορετικο αποτι σε αλλο mod... στο wildfire δεν ακουγετε ετσι.
Φταιει που ειναι παλμικο??
Και το αλλο που δεν ειχα απαντηση.. Αφηνοντας το κουμπι ειναι νορμαλ που εξακολουθει να δινει ρευμα στον ατμο για μισο δευτερο (ισως και λιγοτερο) περιπου?
Φταίει περίπου το γεγονός ότι είναι παλμικό. Πρόκειται για πολύ χαμηλή συχνότητα παλμικού συγκεκριμένα, 33,3 Hz, δεν το μέτρησα, κι εγώ ότι έχω ακούσει αντιγράφω.. Tο κάνει σε συγκεκριμένη αναλογία Volt, σε ό,τι συσκευή μπορείς να κουμπώσεις πάνω, από carto, vivi, genesis... Τέλος πράγματι μένει λίγο ανοιχτό άπαξ και το αφήνεις όπως λες σε όλα τα Vamo, αλλά δε θεωρώ ότι είναι μεγάλο πρόβλημα, αφήνεις το κουμπάκι λίγο νωρίτερα.


Συγχώνευση συνεχόμενων πόστς
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 04, 2013, 02:17 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος ouzou

  • **
  • 204
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτέ ξανά πίσσα....
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #519 στις: Φεβρουαρίου 02, 2013, 18:30 »
Γιατί μου βγάζει LoV εφόσον είναι γεμάτες οι μπαταρίες μου????
Ρε παιδιά πέρνει και 2*16340????
Δέν το ήξερα  8) :o

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #520 στις: Φεβρουαρίου 02, 2013, 19:05 »

Και γω δεν ηξερα οτι λειτουργει με 16340 αφου δεν αναφερετε καν στα καταστηματα που το πουλανε αλλα επειδη τις ειχα ειπα κατσε να δοκιμασω...
Και μονή 16340 και 2πλη σε σειρα λειτουργει κανονικα! Λιγο κολυμπανε ομως...
Αυτες που εχω βεβαια ειναι unprotected... με ανυσηχει καπως.... Mallon θα το λειτουργω με την 18650 efest imr που πηρα για να χω το κεφαλη μου ήσυχο... αν και εχει κυκλωμα προστασιας το mod δεν νομιζω να διατρεχω σοβαρο κυνδινο... εε  :dontknow:  ?

Αποσυνδεδεμένος zantos

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #521 στις: Φεβρουαρίου 02, 2013, 20:12 »
Γιατί μου βγάζει LoV εφόσον είναι γεμάτες οι μπαταρίες μου? ???
Ρε παιδιά πέρνει και 2*16340? ???
Δέν το ήξερα  8) :o
οταν επιλεγεις πολα βολτ-βατ,σε συνδιασμο με χαμηλη αντισταση η καποιο στιγμιαιο βραχυκυκλωμα στον ατμο.το κανει για προστασια.κατεβασε λιγο τα βολτ-βατ.κοιτα και το σιλικονακι του πολου.παθαινουν και εκει

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #522 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 01:51 »
παρελαβα και τα καινουργια ελαττηρια που μου εστειλε το healthcabin. πολυ σκληρα,καλυπτοντας ολο το καπακι, οι μπαταριες  πλεον ειναι πολυ σταθερες  και δεν ζεσταινεται καθολου χαμηλα στο καπακι :thumpup:



Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #523 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 02:36 »
Αυτες oi 16340 που εχω βεβαια ειναι unprotected... με ανυσηχει καπως...

Don't worry! Δεν πρόκειται να συμβεί τίποτα...

Αποσυνδεδεμένος kermitlabros

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #524 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 12:12 »
Kαλημερα και απο μενα,
Παρτε ενα link για τις οδηγιες του mod γιατι εγω μπερδευτηκα παρολες τις φιλοτιμες προσπαθειες του Μιχαλη(ευχαριστω πολυ παντως)!!!
http://www.meshweaver.com/temp/vaping/VAMO_VV_VW_MOD_V2_USER_GUIDE.pdf

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2711 602123 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:28
από stavax
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1006 148657 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:15
από Antiprosopos
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 55 12080 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 09, 2024, 23:13
από ipomonias
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 19 7683 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 09, 2024, 17:53
από Barbapaidi
Vaporesso GEN MAX MOD [Ηλεκτρονικά mods] 0 482 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 07, 2024, 16:43
από zamploutos
Geek Vape WENAX Q PRO [PODS - AIO (Όλα σε ένα)] 0 487 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 07, 2024, 15:46
από zamploutos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 191664 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 15:17
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1153398 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 13:52
από BigRed
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 346721 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8916 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 210411 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 547704 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr