vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

226 επισκέπτες, 6 χρήστες
marauder800, Methodios, ZoeM, camber, manoslykos, John K

Vamo Mod vv/vw

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #420 στις: Ιανουαρίου 17, 2013, 18:51 »
Ασθενικο σε σχεση με το stepdown ναι, σιγουρα ειναι και ειναι και λογικο.
Αλλα σε σχεση και με αλλα step up μοντ μια χαρα ειναι.
Στην ιδια κατηγορια με Gripper/LavaV2 κλπ ειναι. (Με IMR μπαταριες παντα)

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1223
  • Φύλο: Άντρας
  • Im back and vaping again.!!!
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #421 στις: Ιανουαρίου 17, 2013, 19:11 »
digitalis
Κάνεις λάθος για το step-down κ' την σύγκρηση με το lava  :yes:
 
Για το step-up, δεν ξέρω  :dontknow:  Έτσι κ' αλλιώς, έχω μάθει να δουλεύω με 2 μπαταρίες κ' έχω μπόλικες, οπότε δεν έχω λόγο να το δουλεύω με μια  :thumpup: 
Μπορώ, βέβαια, όταν βρω ευκαιρία, να το δοκιμάσω  ;) 
Προσωρινά, ακούω αυτά που λένε τα παιδιά για το ότι είναι ασθενικό κ' τα πιστεύω  :)

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #422 στις: Ιανουαρίου 17, 2013, 19:23 »
Μαλλον το διατυπωσα λαθος, κατσε να το ματαγραψω σωστοτερα.  :))
Το step down (δυο μπατ σε σειρα) του Vamo σκοτωνει! (6Volt rms σε 1,3Ω αντισταση... Κανονικα! Το συρμα ειχε γινει... λαμπα οταν το δοκιμαζαμε  ;D )
Το step up του Vamo (μια μπατ) δεν σκοτωνει αλλα ειναι συγκρισιμο με τα αλλα αντιστοιχα step up μοντς (Gripper/LavaV2) που κυκλοφορουν στην πιατσα.
Οταν λεω συγκρισιμο εννοω εχει παρομοια αποδοση σε amperes/watts σταθεροτητα κλπ. Λιγο πανω ή κατω δεν εχει τρελλη διαφορα.
Το step up λοιπον του Vamo δεν σκοτωνει σε σχεση με το step down του αλλα δεν υστερει ουδολως σε σχεση με αλλα step up μοντς.
(Τα συγκεκριμενα step up μοντς δεν σκοτωνουν αλλα δεν τα λες και ασθενικα)

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1223
  • Φύλο: Άντρας
  • Im back and vaping again.!!!
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #423 στις: Ιανουαρίου 17, 2013, 19:28 »
Έτσι είσαι σωστός  :thumpup: :thumpup:
 

Αποσυνδεδεμένος takattack

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίστε γιατί χανόμαστε
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #424 στις: Ιανουαρίου 17, 2013, 20:19 »
Ρε Διονύση τι τα θες τα Vamo εσύ.
Κράτα το κριαράκι σου και πούλα το σ'εμένα την "παλιοκινεζιά¨   ;D ;D :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1223
  • Φύλο: Άντρας
  • Im back and vaping again.!!!
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #425 στις: Ιανουαρίου 17, 2013, 20:43 »
Για back-up το έχω Παναγιώτη μου  :thumpup: 
Και δουλεύει μια χαρά μπορώ να πώ  :)   :yes:

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #426 στις: Ιανουαρίου 17, 2013, 21:55 »
Το χρησιμοποιώ σε ισχύ 6-6.5W, όχι πιο πάνω γιατί τα σεταρίσματα μου θέλω να δουλεύουν και σε απλές Ego, με τις οποίες κυκλοφορώ συνήθως.
Αρα είμαι κάπου στο 1.8Ω +/-0.1, με το Vamo στην ίδια ισχύ υπάρχει σοβαρή διαφορά στη συμπεριφορά ατμίσματος όταν χρησιμοποιώ μία ή δύο μπαταρίες.
Με τη μία ξεκινάμε σχετικά καλά με τάση μπαταρίας 4.2V και παίζει αξιοπρεπώς στην παραπάνω "συντηρητική" ισχύ μέχρι η μπαταρία να φτάσει τα 3.8V. Όμως και πάλι δεν έχει σχέση με τη λειτουργία με δύο μπαταρίες στην ίδια ισχύ. Με τις δύο πάει τρένο μέχρι να σβήσει κάπου στα 6.5V μπαταρίας.
Δεν ξέρω πως παίζουν τα άλλα mod, αλλά μου φαίνεται λογικό λαμβάνοντας υπόψη τη δυσκολία ενός σταθεροποιητή step-up που στην καλύτερη περίπτωση λειτουργεί με συντελεστή απόδοσης 60-70%.
Από την άλλη, με μια μπαταρία το βρίσκω αρκετά καλό σε μέγεθος σε σχέση με το full μήκος με 2 μπαταρίες. Ομολογώ ότι αυτή η δυνατότητα να επιλέγεις το μεγεθος είναι το χαρακτηριστικό του mod. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος με το mod...

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #427 στις: Ιανουαρίου 17, 2013, 22:07 »
Ολα τα αντιστοιχα step up μοντ ετσι λειτουργουν. Οσο πεφτει η μπαταρια πεφτει και η ρυθμιση. Αν δεν λειτουργεις σε εξτριμ σεταπ μπορεις απλα να εξισορροπησεις μονος την πτωση αυτη, ανεβαζοντας λιγο την ρυθμιση σου. (Αν δεις και κανα πινακα με μετρησεις μπορεις και να το ανεβαζεις ακριβως εκει που το θες).
Αμα εισαι με step down ξενοιαζεις με αυτο και απλα νοιαζεσαι (οποιος νοιαζεται... ) για το μεγεθος.

Για αυτα που ζητα και αυτα που προσφερει το συγκεκριμενο μοντ ειναι τουλαχιστον :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος jonelos

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #428 στις: Ιανουαρίου 17, 2013, 22:17 »
Αυτό με τη μία μπαταρια ισχύει και σε avg και σε rms slammer ?

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #429 στις: Ιανουαρίου 17, 2013, 22:26 »
Το avg και το rms δεν ειναι τροπος λειτουργιας αλλα, ας πουμε, διαβασματος της ρυθμισης.
Σαν να μεταφραζουμε σ'ενα αυτοκινητο την ταχυτητα σε μιλια ή σε χιλιομετρα.
Απλα με τα χιλιομετρα (rms) ολοι ψιλοκαταλαβαινομαστε ποσο παμε. Αμα μας πει ο αλλος "ετρεχα με 60 μιλια" βγαζουμε τα κομπιουτερακια... (στη περιπτωση μας τους παλμογραφους... ).



Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #430 στις: Ιανουαρίου 17, 2013, 22:32 »
Το δουλεύω μονίμως σε mode No1.... γιατί μου δουλεύει έτσι καλύτερα σε χαμηλές τάσεις. Με το mode No2 πρέπει να ανεβάσω ισχύ/τάση για να έρθει στα ίσα του...


ΥΓ: Να τωρα που το χρησιμοποιώ, ήδη καταλαβαίνω ότι "αραίωσε" η γεύση, κοιτάω μπαταρία... 3.8V και αυτό με ισχύ 6.5W/1.7Ω, αρα τάση περίπου 3.35! Στη φάση αυτή που "κάμπτεται" η μπαταρία, και 12W να βάλω δεν καταλαβαίνω και ιδιαίτερη διαφορά... ενω με 2 μπαταρίες "σκοτώνει"...
Ομολογώ όμως ότι τα 3.3V του Vamos είναι "πραγματικά", όχι όπως είναι στις Ego, με κενό φορτίο και γονατίζουν μόλις πυροδοτείς....
Ενδιαφέρον θα έχει να το βάλω σε παλμογράφο, αλλά θα πρέπει να φιάξω έναν αντάπτορα ωστε να μετράω υπό φορτίο....

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #431 στις: Ιανουαρίου 17, 2013, 22:52 »
Ειναι "πραγματικα" τα 3,3V, γιατι αντιστοιχουν σε (περιπου) 4Vrms δηλ. πραγματικα V.
Στην ουσια τα ιδια volt/watt θα ρυθμισεις και με avg και με rms. Ειναι κατι που θα το κανεις πρακτικα με την γευση/ντουμανι κλπ που θα παρεις απο τον ατμο.
Το avg με το rms σαν ρυθμιση αλλαζουν, ξαναλεω, οχι σαν τροπος λειτουργιας του μοντ.
Απλα με το rms ειμαστε κοντα στην "πραγματικοτητα" ενω με το avg νομιζουμε οτι βαζουμε λιγοτερα και παιρνουμε περισσοτερα.
Κι οταν λεμε "πραγματικοτητα" εννοουμε την προσπαθεια μας να αντιστοιχισουμε την παλμικη ταση που εχουν αυτα τα μοντ με την συνεχη. Με το avg δεν ειμαστε ουτε καν κοντα, με το rms ειμαστε.
Το μοντ αυτο που εχει να δωσει θα δωσει ειτε ειναι σε avg ειτε σε rms.
Αν θελουμε να ξερουμε που ειμαστε σε σχεση με αλλα μοντ που εχουν συνεχη ταση πρεπει να αναφερομαστε σε rms λειτουργια. Δεν αλλαζει κατι επειδη μας φαινεται πιο μεγαλη η ρυθμιση που κανουμε σε rms απ'οτι σε avg για να παρουμε το επιθυμητο αποτελεσμα.
Ειναι σαν να βαθμολογεις το κοντερ του αυτοκινητου σου σε μιλια/ωρα και να λες οτι πας με 60. Σε χλμ/ωρα εισαι περιπου στα 96.
Αυτο που διαφερει στο παραδειγμα ειναι οτι στα μοντ δεν εχουμε... τροχαια και μπορουμε να παμε με οσα θελουμε...  ;D

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #432 στις: Ιανουαρίου 17, 2013, 23:00 »
Παίδες ποιο είναι το κατώτατο όριο όσο αφορά στην μέτρηση αντίστασης του Vamo?

Εννοώ από ποσα Ω και κάτω δεν την μετράει καν και δείχνει ότι είναι μηδενική.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 17, 2013, 23:23 από Knomax »

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #433 στις: Ιανουαρίου 17, 2013, 23:20 »
 :thumpup: digitalis
Ετσι εξηγείται γιατί τα 3.3V φαίνονται πολλά....

Αποσυνδεδεμένος JHN

Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #434 στις: Ιανουαρίου 17, 2013, 23:56 »
Πάντως αν κατάλαβα καλά,όταν η-οι μπαταρία-ες είναι στο τέλος,πιο σταθερό παραμένει το αποτέλεσμα αν λειτουργεί το mod σε step down,δηλαδή με 2 18350,σωστά;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1006 148732 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:15
από Antiprosopos
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 55 12119 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 09, 2024, 23:13
από ipomonias
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 19 7708 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 09, 2024, 17:53
από Barbapaidi
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2710 602229 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 08, 2024, 10:14
από Giorgos F
Vaporesso GEN MAX MOD [Ηλεκτρονικά mods] 0 505 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 07, 2024, 16:43
από zamploutos
Geek Vape WENAX Q PRO [PODS - AIO (Όλα σε ένα)] 0 511 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 07, 2024, 15:46
από zamploutos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 191699 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 15:17
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1153451 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 13:52
από BigRed
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 346774 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8936 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 210480 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 547798 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr