vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Vamo Mod vv/vw

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #3135 στις: Ιανουαρίου 09, 2015, 00:33 »
πως μπορούμε να μετρήσουμε ένα βάμο με πολύμετρο?? .όταν μετράω βάζω το ένα καλώδιο στο πόλο και το άλλο στο σώμα πατάω κουμπί και βγάζει 6.07 v σταθερά .και μια άλλη  μέτρηση που έχω κάνει είναι πάνω με τον kayfun τους ακροδέκτες στα βιδάκια εκεί έπαιρνα μέτρηση αλλά όχι ότι έλεγε στο βάμο .πχ στα 4 βολτ που έλεγε έγω μετρούσα 3.6 και όσο ανέβαζα ανέβαινε
Αυτο που θα μετρησεις σε ενα παλμικο μοντ με ενα απλο πολυμετρο ειναι η μεση ταση του παλμικου ρευματος.
Αυτο που μας νοιαζει ομως ειναι η ενεργος ταση του παλμικου ρευματος.
Για να την μετρησεις αυτη, μονο με παλμογραφο.
Επειδη η μεση ταση ειναι μετρησιμη με ενα πολυμετρο ηταν και μια απ'τις αιτιες τα πρωτα παλμικα μοντ να ειναι βαθμολογημενα ετσι (δηλ σε μεση ταση, αυτο που λενε Mean ή Average).
Αλλα απεχει παρασαγκας απο την, ας πουμε, κανονικη ταση η οποια ειναι η ενεργος.
Το V5 οπως και τα περισσοτερα τωρινα παλμικα μοντ (δυστυχως οχι ολα) ειναι βαθμολογημενο σωστα σε ενεργο ταση δηλ. Vrms.
Αν σε νοιαζει να δεις οτι δουλευει και δεν εχει καποια βλαβη πχ, απλα δηλ. ανεβαζει και κατεβαζει βολτ/βατ, τοτε το κανεις οπως ηδη το εχεις κανει, δηλ. με το πολυμετρο στα ακρα της αντιστασης μετρας και καταλαβαινεις οτι ανεβαζει/κατεβαζει αντιστοιχα.
Στην ουσια παιρνεις μια ενδειξη.
Η μεση ταση ειναι μικροτερη της ενεργου, οσο πιο μικρη ρυθμιση βαζεις τοσο μεγαλυτερη αποκλιση εχουν, οσο πλησιαζεις προς τα πανω ορια της ρυθμισης του μοντ τοσο πλησιαζουν μεταξυ τους.
Δεν ξερω αν εχει ξανανεβει αυτο:
http://www.mountainprophet.de/2014/09/15/vamo-v5-die-letzte-echte-vamo/
που εχει μετρησεις του V5 και ειναι αρκετα χρησιμο.
(κλικαρεις την αγγλικη σημαια στ'αριστερα για μια γκουκλικη μεταφραση ή ξεσκονιζεις τα γερμανικα... )

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #3136 στις: Ιανουαρίου 09, 2015, 08:37 »
Εγώ θα επαναλάβω για ακόμη μια φορά πως,τα ρεύματα του V5 με τα ρεύματα του V7 δεν εχουν
καμία σχέση.Αν άλλαξαν κάτι ή όχι δεν το γνωρίζω,αυτό που λέω με σιγουριά είναι πως τα έχω και
τα 2,στο V5 ο τρόπος που λειτουργεί το άτμισμα είναι μέρα με την νύχτα σε σχέση με το V7.


Αν πάλι δεν μπορούν κάποιοι να το καταλάβουν τι εννοώ,θα σας ανεβάσω βιντεάκι για να ακούσετε
απλά τον τρόπο που ατμοποιεί το ένα και αντίστοιχα το άλλο.


Υ.Γ. Δεν λέω πως δεν είναι παλμικό το V7,απλά ότι δεν εχει καμία σχέση.

Αποσυνδεδεμένος sharkovios

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Αντώνης
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #3137 στις: Ιανουαρίου 09, 2015, 12:59 »
Καλημέρα,


μόλις παρέλαβα και εγώ ένα Vamo v5 KSD και θέλω να το δείξω κάπου (όλα τα ρεμάλια οι φίλοι μου λείπουν) :D


Antonis

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #3138 στις: Ιανουαρίου 09, 2015, 13:04 »
Εγώ θα επαναλάβω για ακόμη μια φορά πως,τα ρεύματα του V5 με τα ρεύματα του V7 δεν εχουν
καμία σχέση.Αν άλλαξαν κάτι ή όχι δεν το γνωρίζω,αυτό που λέω με σιγουριά είναι πως τα έχω και
τα 2,στο V5 ο τρόπος που λειτουργεί το άτμισμα είναι μέρα με την νύχτα σε σχέση με το V7.


Αν πάλι δεν μπορούν κάποιοι να το καταλάβουν τι εννοώ,θα σας ανεβάσω βιντεάκι για να ακούσετε
απλά τον τρόπο που ατμοποιεί το ένα και αντίστοιχα το άλλο.


Υ.Γ. Δεν λέω πως δεν είναι παλμικό το V7,απλά ότι δεν εχει καμία σχέση.


Θα συμφωνήσω. Τείνω στο συμπέρασμα μετά από κάμποσο καιρό με το V6 ότι το παλιό άτμιζε καλύτερα. Δυστυχώς μου πήρε κανένα μήνα να το διαπιστώσω...

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #3139 στις: Ιανουαρίου 09, 2015, 13:09 »
Ακριβώς το ανάποδο λέω φίλτατε,το V7 είναι κλάσης ανώτερο...

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #3140 στις: Ιανουαρίου 09, 2015, 13:13 »
Καλημέρα,


μόλις παρέλαβα και εγώ ένα Vamo v5 KSD και θέλω να το δείξω κάπου (όλα τα ρεμάλια οι φίλοι μου λείπουν) :D


Antonis


Καλοάτμιστο φίλε, έκανες καλή επιλογή :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος sharkovios

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Αντώνης
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #3141 στις: Ιανουαρίου 09, 2015, 13:21 »
Thanks θα τον λιώσω, όπως το istick μου xixix


Antonis

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #3142 στις: Ιανουαρίου 09, 2015, 13:42 »
Ακριβώς το ανάποδο λέω φίλτατε,το V7 είναι κλάσης ανώτερο...
Δεν το κατάλαβα, πάντως αυτό που γράφω για το δικό μου ισχύει

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #3143 στις: Ιανουαρίου 13, 2015, 12:57 »
Επανέρχομαι μετά απο μέρες δοκιμής του VAMO V7 40 Watt  σε σύγκριση με το iStick 20 Watt της Eleaf
όπως επίσης και με παλαιότερο VAMO,που το ρεύμα του έκανε "ΚΡΑ" ότι ήταν παλμικό.
Οι δοκιμές έγιναν με 2 υγρά (1 καθε φορά) στημένα στους KLP/GS Air της Eleaf/Dripper Pro by Leo.


Ο λόγος σύγκρισης και δοκιμής ήταν λόγο της αγοράς του GS Air (να εχω μαι δεύτερη γεύση μαζί μου) που για κάποιο
λόγο δεν μου άρεσε ο ατμοποιητής*** αυτός στα υγρά μου.Ξαφνικά είπα να βάλω τον GS Air στο VAMO και εκεί,ήρθε η έκπληξη.Λες και άτμιζα με
άλλον ατμοποιητή.Ομολογώ πως στον καυφουν δεν είχα καταλάβει τέτοια διαφορά παρα μόνο ότι όταν απο το iStick πήγα στο VAMO
είχα πιο δροσερό ατμό χωρίς να αλλάξει κάτι στην γεύση και είχα περισσότερο ομαλή ατμοποίηση.


*** Λες και είχα στιγμιαία καψούλια,μπερδεμένη γεύση,ένα περίεργο πράγμα.


Ειλικρινά δεν ξέρω τι έχουν αλλάξει στο συγκεκριμένο VAMO,όπως έχω ξαναπεί,ΔΕΝ έχει καμία απολύτως σχέση με το παλιό.
Συγκρίνοντας τα μεταξύ τους και τα 3, ατμιστικά πάντα,το χειρότερο ρεύμα το έχει το παλιό VAMO (νομίζω είναι το V3),όπου όταν
ατμοποιεί ακούγεται σαν να τσιγαρίζεις ψάρια στο τιγάνι,μετά έρχεται το iStick που πάλι το ρεύμα του είναι αρκετά παλμικό,
με την διαφορά ότι είναι πολύ πιο δυνατό σε σχέση με το VAMO V3.Στο VAMO V7 τώρα δεν μπόρεσα να καταλάβω ότι έχει παλμικό
ρεύμα (δεν λέω ότι δεν έχει) ακόμη και στον Dripper Pro που όταν ατμίζω με αυτόν,ακούγεται έντονα ο τρόπος που γίνεται η
ατμοποίηση μιας και η αντίσταση δεν είναι "κρυμμένη" όπως τις άλλες περιπτώσεις.




VAMO V7 λοιπόν όπου για μένα όχι απλά υπερκάλυψε τα λεφτά του αλλά ξέφυγε και πολύ παραπάνω σε σχέση με αυτά που περίμενα.


Να συμπληρώσω πως η ανάγνωση αντιστάσεων είναι πραγματικά πολύ καλή,καλύτερη και απο του iStick μιας και
με τις αντιστάσεις του ναυτίλου είχα θέμα,το iStick τις διάβαζε 2,0Ω,το V7 τις διαβάζει 1,8Ω κανονικά όπως είναι.
Έχει Puff Counter (μετράει πόσες τζούρες κάνετε και τις μηδενίζετε όποτε εσείς θέλετε,δεν χάνονται απο την μνήμη αν βγάλετε
την μπαταρία,όπως και όλες οι άλλες ρυθμίσεις).Στην οθόνη έχει επιλογή,εκτός τα Watt+Volt που ατμίζετε να βλέπετε και είτε τα Αμπερ
που χρησιμοποιείτε εκείνη την ώρα,είτε την αντίσταση είτε τον αριθμό των τζούρων που έχετε κάνει.Ρυθμιζόμενος πόλος
στα συν του όπως και η αφαίρεση του Beauty Ring.Τα κουμπιά επίσης,ΔΕΝ κουνιούνται,πολύ καλή κατασκευή  :thumpup: :thumpup: :thumpup:


Γι'αυτούς που θα μιλήσουν ίσως για μετρήσεις,ξαναλέω πως "ατμιστικά" έγιναν οι συγκρίσεις,κάνοντας βόλτα έναν ατμοποιητή
απο mod σε mod.

Αποσυνδεδεμένος NIKOS13

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #3144 στις: Ιανουαρίου 21, 2015, 01:26 »
χθες παρήγγειλα  για το vamo                      http://www.ebay.com/itm/131406693191?_trksid=p2060778.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT     
μου έχει  χαλάσει το σπείρωμα και δε κρατάει κανέναν  ατμοποιητη πανω για να δουμαι         


Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #3145 στις: Ιανουαρίου 21, 2015, 09:12 »
Κακώς που δεν έψαξες για κανένα με ρυθμιζόμενο πόλο,δεν είχε;

Αποσυνδεδεμένος NIKOS13

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #3146 στις: Ιανουαρίου 21, 2015, 09:44 »
οχι ειναι το μονο που βρηκα ειναι ατσαλι απο οτι λεει

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #3147 στις: Ιανουαρίου 24, 2015, 00:47 »
To συγκεκριμένο V7 VAMO 40W να συμπληρώσω,παίζει μια χαρά με subΩμ αντιστάσεις,ενώ στην περιγραφή του
προϊόντος γράφει 0,7Ω και άνω.

Αποσυνδεδεμένος TNT

  • **
  • 340
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #3148 στις: Ιανουαρίου 27, 2015, 20:59 »
Παιδιά θα παραγγείλω και εγώ το vamo v7 40w και ήθελα να ρωτήσω αν οι παρακάτω μπαταρίες θα έχουν καλή απόδοση με το συγκεκριμένο (και αν είναι ασφαλής τύπου imr) ή αν έχετε να μου προτείνετε κάποιες άλλες από fasttech ή και ebay. Ευχαριστώ

https://www.fasttech.com/products/0/10002357/1443728-samsung-inr18650-20r-3-6v-2000mah-rechargeable-li


https://www.fasttech.com/products/0/10004185/1372400-sony-us18650v3-18650-3-7v-2150mah-rechargeable-li

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #3149 στις: Ιανουαρίου 27, 2015, 21:06 »
Οι καλύτερες....

www.fasttech.com/p/1686801

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 7 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 61 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 44 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:04
από zamploutos
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1881 248792 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:38
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767052 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 175 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 01:02
από chkontog
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1415 181505 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:07
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 369 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 335 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 573479 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2480 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8646 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr