vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

61 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, john67, tony1976, treloneritis, antiklitos140, Milarepa, manoslykos

Vamo Mod vv/vw

Αποσυνδεδεμένος xagios

  • **
  • 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Μου αρέσει η μοναδικότητα και όχι η μαζικότητα
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #3090 στις: Ιανουαρίου 01, 2015, 13:23 »
Ναι ισως φταιει η αγνοια μου δε λεω .. αλλα γιατι βραχυκυκλωνε περασε υγρο χαλασε κατι εκανα εγω κατι λαθος καινουριο ηταν .. και γιατι το εκανε μονο οταν εσφιγγα τον ατμοποιητη

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #3091 στις: Ιανουαρίου 01, 2015, 13:32 »
Λάθη γίνονται συνέχεια, δεν χρειάζεται να ψάχνουμε φταίχτες. Το όλο θέμα είναι να μαθαίνουμε από αυτά και να μην τα ξανακάνουμε :)
Ευτυχώς δεν έπαθες τίποτα φίλε μου. Προσοχή σε μπαταρίες, φορτιστές και γενικά τα υλικά που μπορούμε να επιλέξουμε φίλε μου.
Τώρα για αστοχία υλικού σε ηλεκτρονικά κυκλώματα δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Συμβαίνει ακόμα και στα πιο ακριβά προϊόντα.

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #3092 στις: Ιανουαρίου 01, 2015, 13:44 »
Το μοντ σιγουρα ειχε θεμα κ εκανε σωστα τη δουλεια του ως προς το να προηδοποιησει τον χρηστη με διαφορα errors (short,low κτλπ) προσοχη παιδια σε ολα..

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #3093 στις: Ιανουαρίου 01, 2015, 13:47 »
athan μολις τωρα μου εκατσε ενδειξη short και low,βιδωσα και ξεβιδωσα τον ατμοποιητη 2-3 φορες και επανηρθε (η μπαταρια πληρως φορτισμενη και σε αλλο mod η ιδια αντισταση λειτουργει κανονικα)
πως εξηγηται? (οι πολοι ειναι καθαροι)

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #3094 στις: Ιανουαρίου 01, 2015, 13:50 »
Atomizer low οr short σου εβγαλε να φανταστω,ειναι θεμα πολου η του μοντ η του ατμο,η αντισταση δεν εχει κανενα θεμα.

Αποσυνδεδεμένος andreasp

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #3095 στις: Ιανουαρίου 01, 2015, 13:54 »
athan μολις τωρα μου εκατσε ενδειξη short και low,βιδωσα και ξεβιδωσα τον ατμοποιητη 2-3 φορες και επανηρθε (η μπαταρια πληρως φορτισμενη και σε αλλο mod η ιδια αντισταση λειτουργει κανονικα)
πως εξηγηται? (οι πολοι ειναι καθαροι)


Οτι βραχυκυκλωνει ο θετικος πολος με το αρνητικο γιατι εχει φαγωθει το λαστιχακι.
Ψαξε εδω μεσα και θα την βρεις την λυση.


Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #3096 στις: Ιανουαρίου 01, 2015, 14:08 »
οχι andreasp το λαστιχακι δεν ειναι φθαρμενο μολις το ελεγξα μαλλον θεμα επαφης πολων ειναι,προφανως δεν εκατσε καλα

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #3097 στις: Ιανουαρίου 01, 2015, 15:51 »
Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους!
 
 Μήπως γι΄ αυτό που συνέβη στον φίλο μας xagios δεν φταίνε ούτε η μπαταρίες ούτε το Vamo, αλλά η άγνοια
 Απ΄ότι μας λέει ο ίδιος, το Vamo του "έλεγε" ότι έχει βραχυκύκλωμα:
 
 αλλά αυτός αντί να διορθώσει το βραχυκύκλωμα, το κτυπούσε. Μόνο που δεν μιλούσε το καημένο το Vamo...
 
Ακόμη και μετά το γεγονός, δεν αντελήφθη το λάθος του: 
Το ότι εξακολουθούσε να το χρησιμοποιεί ενώ βραχυκύκλωνε και το ότι κτυπούσε μια ηλεκτρονική συσκευή για να δουλέψει ενώ τα κυκλώματα προστασίας απέκοπταν την λειτουργία του, μεταφράζονται σε "δεν πειραξα τιποτε".

Όσο για τις "μπλέ" μπαταρίες, Trustfire ή άλλες, μαϊμούδες ή μη, μια χαρά αντέδρασαν.
 Κάηκε στο δάκτυλο ο άνθρωπος, αλλά τι άλλο θα περιμέναμε να κάνουν μπαταρίες Lion όταν τις βραχυκυκλώνουμε; Υπερθερμάνθηκαν και εκτονώθηκαν τα αέρια όπως έπρεπε. Ούτε έσκασαν ούτε τίποτε.
 Και για να μην παρεξηγηθώ, με αυτό που γράφω δεν υπονοώ ότι θα πρέπει να εμπιστευόμαστε αμφιβόλου ποιότητας μπαταρίες!
 
 
 Πόθεν προκύπτει αυτό, για μπαταρίες εν σειρά;
Αν θυμάμαι καλά, όταν βάζουμε μπαταρίες σε σειρά μια από τις δύο "ταλαιπωρείται" περισσότερο, νομίζω η μπροστινή. Γι αυτό έχει ειπωθεί ότι δεν είναι καλό να βάζουμε πάντα την ίδια μπροστά, αλλά να τις αλλάζουμε.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #3098 στις: Ιανουαρίου 01, 2015, 17:22 »
Δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο.  Το ρεύμα είναι το ίδιο και στις δύο.   Η έννοια του "εμπρός - πίσω" πως ορίζεται;
Σαφώς πρέπει να είναι στην ίδια κατάσταση/φόρτιση/χρήση αλλά η σειρά τοποθέτησης δεν μπορώ να φανταστώ ότι μπορεί να έχει κάποια σημασία.
Αν σου είναι εύκολο,  θα εκτιμούσα κάποια παραπομπή.

Καλό απόγευμα.

Sent Through Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #3099 στις: Ιανουαρίου 01, 2015, 20:04 »
Και εγώ δεν το έχω ακούσει αυτό με τη σειρά των μπαταριών αν και λόγω μακράς ενασχόλησης με ηλεκτρικά τ/κ έχω διαβάσει αρκετά για μπαταρίες.
Λογικά δεν μπορεί να ισχύει, γιατί αλλιώς δεν θα μπορούσαμε να έχουμε έτοιμα packs με μπαταρίες εν σειρά αφού θα ήταν πάντα η ίδια μπαταρία πρώτη.




Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #3100 στις: Ιανουαρίου 01, 2015, 20:09 »
δεν υπαρχει θεμα απο οτι γνωριζω με την σειρα των μπαταριων

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #3101 στις: Ιανουαρίου 01, 2015, 20:41 »
xagios,
Έχω αγοράσει το ίδιο μοντάκι με το δικό σου με τα ίδια παρελκόμενα και μπαταρίες αλλά απο το banggood, δεν νομίζω να διαφέρουν σε τίποτε. Απο τον Ιούνιο η μπλέ μπαταρία 18650 του βάμο δουλεύει σερί μέχρι σήμερα, ο φορτιστής του μου χάλασε πρίν 2 μέρες, μόλις έβαλα την μπαταρία στον φορτιστή δεν άναβε το led, τον άνοιξα μήπως έχει κοπεί κανένα καλώδιο αλλά δεν είδα τίποτα και τον πέταξα στα σκουπίδια.
Βραχυκύκλωμα μυρίζομαι στο δικό σου απο την μεριά των μπαταριών προς την πλακέτα. Πολύ θα ήθελα να ξέρω αν η πλακέτα του βάμο σου κάικε.
Επίσης καλό θα ήταν να ανοίξεις ένα νέο θέμα για το συμβάν με όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς να δώσεις γιατί μιλάμε για έκρηξη ηλεκτρονικού τσιγάρου και όσο πιο πολλά γνωρίζουμε για αυτό τόσο το καλύτερο, ίσος στο μέλλον να μπορούμε να αποτρέψουμε τέτοια περιστατικά.


Αποσυνδεδεμένος xagios

  • **
  • 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Μου αρέσει η μοναδικότητα και όχι η μαζικότητα
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #3102 στις: Ιανουαρίου 01, 2015, 20:54 »
Εμενα ο φορτιστης δεν δουλευε απο τις πρωτες ημερες,δεν χρησιμοποιουσα και τις δυο μαζι τις μπλε, ετυχε ...δεν ξερω τι ηταν ακουστηκε μπαμ παντως και αρχισε να βγαινει καπνος με τρομερη πιεση απο κατω ...οι μπαταριες εχουν κολλησει μεσα και λογω ημερων τα εβαλα ολα σε μια σακουλα... ακουστηκε οτι ισως φταιω εγω κλπ.... ναι  δεν ειπα ποτέ πως δεν φταιω... ενας νεος χρηστης ειμαι που διαβαζω αρκετα για να μαθω, αλλα πιστευω πως αντιπροσωπευω αρκετους χρηστες που ειναι ακομα στην αρχη ... το λαθος το δικο μου, αν ειναι , πιστευω θα βοηθησει να μην κανουν αλλοι τα ιδια  και ισως  το να ειναι περισσοτερο υποψιασμενοι σε τετοια θεματα ... δεν εχω κανενα σκοπο να κατηγορησω το mod" το καημενο " ή τις "τιμιες" μπαταριες απλα το επαθα και το εγραψα ..τιποτε αλλο
ΥΓ και σε μαγαζι τον πηγα αλλα ειπε οτι δεν μπορει να τον φτιαξει

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #3103 στις: Ιανουαρίου 01, 2015, 20:59 »
Δεν βλέπω τον λόγο που κάποιος χρήστης φορτίζει σωστά τις μπαταρίες του και τις τοποθετεί σωστά στο μόντ του μπορεί να προκαλέσει ο ίδιος την έκρηξή του.

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #3104 στις: Ιανουαρίου 02, 2015, 01:02 »
... ακουστηκε οτι ισως φταιω εγω κλπ.... ναι  δεν ειπα ποτέ πως δεν φταιω... ενας νεος χρηστης ειμαι που διαβαζω αρκετα για να μαθω, αλλα πιστευω πως αντιπροσωπευω αρκετους χρηστες που ειναι ακομα στην αρχη ... το λαθος το δικο μου, αν ειναι , πιστευω θα βοηθησει να μην κανουν αλλοι τα ιδια  και ισως  το να ειναι περισσοτερο υποψιασμενοι σε τετοια θεματα ... δεν εχω κανενα σκοπο να κατηγορησω το mod" το καημενο " ή τις "τιμιες" μπαταριες απλα το επαθα και το εγραψα ..τιποτε αλλο

Φίλε μου δεν είχα σκοπό να σε θίξω. Αν έτσι το εξέλαβες, ζητώ συγγνώμη.  :respect_hat:

Λάθη κάνουμε όλοι μας και περισσότερο από όλους εγώ. Θεώρησα καλό να γράψω όσα έγραψα γιατί ακουστήκαν απόψεις όπως να επικοινωνήσεις με τον πωλητή κλπ. λες και οι πωλητές είναι υπεύθυνοι όταν βραχυκυκλώνουμε μπαταρίες ή όταν κτυπάμε ηλεκτρονικές συσκευές για να λειτουργήσουν. Επειδή πολλοί διαβάζουν το φόρουμ, καλό θα είναι να ενημερώνονται σωστά και να αντιμετωπίζουν τις συσκευές τους με την δέουσα προσοχή.

Νομίζω ότι το κύριο πρόβλημα είναι στο ότι δεν έχουμε ακόμη συνειδητοποιήσει την ποσότητα της ενέργειας που βρίσκεται αποθηκευμένη στις μπαταρίες Li-Ion, ούτε την ταχύτητα με την οποία αυτή μπορεί να αποδεσμευθεί. Συμπεριφερόμαστε σ’ αυτές όπως τις μπαταρίες των 1,5V που βάζαμε στα παιχνίδια (που και αυτές ακόμη θέλουν προσοχή). Ίσως αν αντιμετωπίζαμε τις συσκευές μας σαν να λειτουργούσαν με εναλλασσόμενο ρεύμα μέσης τάσης (220V) όπως οι λοιπές συσκευές που έχουμε στο σπίτι μας, θα ήμασταν πιο ασφαλείς. Όπως δεν κλοτσάμε το μίξερ ή την τοστιέρα όταν δεν λειτουργεί, έτσι  δεν θα κτυπούσαμε  τις συσκευές μας και όταν δημιουργούσαν κάποιο πρόβλημα, θα βγάζαμε τις μπαταρίες όπως θα βγάζαμε από την πρίζα τις ηλεκτρικές μας συσκευές.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1882 249589 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:08
από Tem
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 139 41035 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:56
από Tem
Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες [Κλώνοι επισκευάσιμων] 2916 420491 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:48
από Tem
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 820 158382 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:25
από Valantis04
Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου [Μπαταρίες για mod] 104 15745 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 16:37
από netsplit
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131285 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 167 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 185 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 190 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 280 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 176 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767657 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966