vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

273 επισκέπτες, 2 χρήστες
stsoulos, camber

Vamo Mod vv/vw

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2370 στις: Μαρτίου 22, 2014, 02:27 »
Nemesis clone εννοείς φυσικά...
Συγκρινεις όμως διαφορετικής κατηγορίας αντικείμενα...

Αποσυνδεδεμένος Panosbek

  • **
  • 136
  • Φύλο: Άντρας
  • Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2371 στις: Μαρτίου 22, 2014, 02:46 »
Αυτό https://www.fasttech.com/products/1411/10005773/1604509

Τη δική μου τη σύγκριση την έκανα με το μίνι λάβα που έχω από δωρεά του sipropas ας είναι καλά ο άνθρωπος-  και στα δικά μου μάτια το λάβα κερδίζει σαν ποιότητα το βάμο, (τουλάχιστον την ιθάκη την δουλεύει με μονή αντίσταση αξιοπρεπέστατα) όπως προτιμώ το Ninel Mod 18650 από το provari. Δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα ούτε τα ίδια κριτήρια.
Εγώ απλά λέω να πάει να το πιάσει κάποιος στα χέρια του πριν το αγοράσει...το οποιοδήποτε :yes:
Δεν διαφωνώ με κανέναν για τα γούστα του.

Διόρθωση γραμματοσειρά και μορφοποίηση κειμένου
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 22, 2014, 03:09 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2372 στις: Μαρτίου 22, 2014, 03:05 »
Kαι μένα συγκρίνοντας το με Innokin iTaste 134 (https://www.fasttech.com/p/1486000) μου φαίνεται σχεδόν σαν...μπαταρία eGo αλλά πρόκειται για mods διαφορετικής φιλοσοφίας, κατηγορίας και τιμής...
Tώρα το ότι το κλασσικό αλουμινένιο ή ορειχάλκινο Lava (εκτός της SS version της Apollo) με την αρχαία (3+ετίας) πλακέτα είναι ποιοτικότερο (και μάλιστα κατά πολύ) από το SS αλλά και από το ορειχάλκινο Vamo... :hmmm: ακούγεται λίγο κάπως ...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 23, 2014, 00:34 από zacharis1955 »

Αποσυνδεδεμένος johnper

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Heavy vape industry
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2373 στις: Μαρτίου 22, 2014, 08:27 »
Πάντως μετά από 1 μήνα με το Vamo είμαι απόλυτα ικανοποίημενος,  στιβαρή κατασκευή δουλεύει άψογα με όλους τους ατμοποιητες καλή διαχείριση μπαταριών και αν σου την πέσει κανένας μια στο κεφάλι και κάτω.
Είναι το πρώτο μου mod και ευχαριστώ τον Τάσο που με έπεισε να το πάρω.
Αν έπρεπε να να ξανά διαλέξω για πρώτο πάλι αυτό θα έπαιρνα.

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2374 στις: Μαρτίου 22, 2014, 12:54 »
Τα ίδια με τον johnper κι εγώ, μετά από 10 μέρες με το vamo. Στην αρχή το σκεφτόμουν με 18650 για αυτονομία και NOBACCO Epsilon BDC που με είχε απόλυτα καλυμένο ως τότε, αλλά τελικά μου έβγαινε πολύ μεγάλο (βασικά βαριέμαι να πιάνω κουβέντα με τον καθένα τι είναι αυτό, γιατί είναι τόσο μεγάλο, τι παραπάνω κάνει, * 200 φορές τη μέρα), οπότε εκτός σπιτιού είμαι με 18350 και πέρασα σε Aspire BDC 3,5ml, που το κάνουν λίγο κοντότερο από το ως τότε σετ μου (Epsilon BDC+Veve 900). Το stainless steel για $4-5 παραπάνω είναι μονόδρομος.
Για την ιστορία, ενώ μέχρι την περασμένη Παρασκευή έκανα τράκα κανα τσιγάρο σε παρέες, απ' όταν το πήρα είμαι τελείως άκαπνος.

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2375 στις: Μαρτίου 22, 2014, 13:09 »
Το Vamo v2 που έχω εδώ και περίπου ένα χρόνο, είναι όπως το πήρα. Δεν έχει πάθει το παραμικρό και το έχω ρίξει κάτω αμέτρητες φορές και του έχω σφίξει τον πόλο μέχρι αηδίας. Τίποτα. Είναι αρκετά δυνατό για dual coil στα 15W, μετράει τα πάντα, για standby μπαταριοθήκη, δε το αλλάζω με τίποτα...

Αποσυνδεδεμένος octavia

  • **
  • 224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2376 στις: Μαρτίου 22, 2014, 15:52 »
Εγώ πάντως το έπιασα πριν το παραγγείλω από φαστ και μου άρεσε πολύ σε σχέση με το λάβα 1 που είχα και κάηκε και όταν έχουμε φτάσει της 238 σελίδες δεν είναι ένα Μοντ της πλάκας πιστεύω αλλά όταν το παιδί λέει ότι το λάβα που είχε ήταν ποιοτικότερο από το βαμο Ε τότε τι να πω

Στάλθηκε από το WT19i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2377 στις: Μαρτίου 23, 2014, 11:42 »
Καλησπερα!Νεος στο αθλημα ξεκινησα κατευθειαν απο το Vamo v5 και οχι απο τα κλασικα starter ηλεκτρονικα τσιγαρα.Δεν το χω μετανοιωσει απλα αισθανομαι οτι πρεπει να κατσω να μελετησω αρκετα πραγματα που αγνοω σαν καινουριος.

Πρωτη ερωτηση: Πανω στο βαμο εχω κουμπωσει εναν ατμοποιητη της ινοκιν τον iclear 30B.Αυτος εχει μια αντισταση των 2,1 ohm.Εφοσον κατεβω σε αντισταση  στα 1,5 αυτο τι διαφορα σημαινει στην αποδοση?Θα μου τρωει λογικα περισσοτερη μπαταρια?Περισσοτερο υγρο?Θα εχει διαφορα στην παραγωγη ατμου?

Δευτερον.Το μοντ το δουλευω με μια μπαταρια efest τυπου 18350.Αν βαλω και δευτερη 18350 η διαφορα θα ειναι περα απο το μεγεθος ,οτι θα εχω και περισσοτερη αυτονομια?Η κατι αλλο?

Τριτον.Χρησιμοποιω ενα  συγκεκριμμενο υγρο.Εαν θελω να βαλω καποιο αλλης εταιρειας προφανως θα πρεπει να καθαρισω το τανκ του ατμοποιητη αλλα ειναι σωστο να ξεβιδωσω την αντιστασουλα και να την πλυνω και αυτη?

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2378 στις: Μαρτίου 23, 2014, 12:59 »
1. Σημασία έχουν τα watt. Αν έχεις το vamo ρυθμισμένο σε συγκεκριμένα watt, ότι αντίσταση και να βάλεις επάνω θα έχεις το ίδιο ατμιστικό αποτέλεσμα και την ίδια διάρκεια μπαταρίας.

2. Θα έχεις περισσότερη αυτονομία αλλά ακόμα καλύτερη αν βάλεις μια 18650.

3. Πλένεις και την αντίσταση με νερό για να φύγει η προηγούμενη μυρωδιά. Πριν την χρησιμοποιήσεις την αφήνεις να στεγνώσει.


Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2379 στις: Μαρτίου 26, 2014, 18:12 »
Ευχαριστώ αγαπητέ.Σχετικά με το 1, για ποιο λόγο τοτε η εταιρεια βγάζει για τον ατμοποιητή μου 3 διαφορετικές αντιστάσεις (1,5  1,8  και 2,1 ομ) εφ'οσον το ατμιστικό αποτέλεσμα δεν αλλάζει?

Να συμπληρώσω οτι μεχρι στιγμής ειμαι πολύ ευχαριστημένος απο το μοντ μου και δε μου λείπει καθολου το κ.τ!!  :)

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2380 στις: Μαρτίου 26, 2014, 18:16 »
Υπαρχουν μπαταριες μη ρυθμιζομενης, σταθερης τασης
στις οποιες αλλαζοντας τα ωμ της αντιστασης του ατμοποιητη καθοριζεις τα watt στα οποια ατμιζεις.

Αποσυνδεδεμένος ponstan

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...με vv by SEB
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2381 στις: Μαρτίου 28, 2014, 12:20 »
Καλημέρα σε όλες και όλους.
Έκλεισα 4 μήνες περίπου με το vamo στα χέρια μου και με χρήση καθημερινή και έως εξαντλητική (κάθε μέρα στη δουλειά και στο σπίτι) θα έλεγα. Στα
ΥΠΈΡ: Στιβαρή κατασκευή (πέσιμο στο μωσαϊκό από ύψος ενός μέτρου δεν έπαθε απολύτως τίποτα, ούτε παρουσιάσθηκαν γδαρσίματα ή ξέφτισμα της επικάλυψης), δυνατή σταθερή τζούρα ακόμη και στο τελείωμα της μπαταρίας,ωραίο menu,οθονούλα που δείχνει τα πάντα,εμφανίσιμο παρά τον όγκο του(υποκειμενικά πάντα),wattage & voltage άτμισμα με ότι αυτό συνεπάγεται.
ΜΕΊΟΝ: Το μόνο αρνητικό είναι ο όγκος του, γι αυτό και σε εξόδους μου χρησιμοποιώ κάποιο από τα κουτάκια μου (seb, sokin), που είναι αρκετά πιο διακριτικά.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Ιδανικό για κάποιους που ξεκινούν τώρα το άτμισμα, αλλά και γι αυτούς που ήδη ατμίζουν πολύ καιρό και δεν θέλουν να ξοδέψουν μια μικρή περιουσία. :yes:

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2382 στις: Μαρτίου 30, 2014, 05:21 »
Ερώτηση προς κατόχους παλμογράφου.

Το max που μπορεί να δώσει ως δυνατότητα είναι το pic στο παλμικό του με δεδομένο τα amp limit. Σε 2 18350 με ρύθμιση Watt περνάει τα 6 Volt, και σε ρύθμιση Volt τα 15 Watt (ήδη λες που είναι η ερώτηση, αλλά φτάνει..)
Θα με ενδιέφερε να μάθω εάν τα 5 Amp είναι κάτι που καταλάβαμε ή ισχύει. Αν το βάλουμε σε RMS , με 1,2Ω και 6Volt ακουμπάμε τα 5 Amp. Αν μπει σε AVG, όπου τα λάθος αποτελέσματα αφορούν το pic, με δεδομένο το pic των 2 18350 (7,6Volt) 1,2 Ω και 6 Volt θα πάει παραπάνω από 6 λόγω AVG; Μία τέτοια μέτρηση θα δείξει όχι μόνο τη δυνατότητα (έστω και με αυτό το "χακάρισμα") να περάσει τα 5 Amp αλλά και τα 30Watt.

Αποσυνδεδεμένος ikaros1

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2383 στις: Μαρτίου 31, 2014, 23:17 »
Μετα απο 4 μηνες συμβιωσης με το βαμο(v5) απο αλλου περιμενα να βγαλει προβλημα(απο τον κονεκτορα) και απο αλλου ηρθε! Εβγαλε ενα "low load" μετρησα τις μπαταριες  με το βαμ0(efest ) τις εβγαλε "2,7" :idiot1: και αρχισε να καιει!! Ανοιξα το καπακι και ειδα το ελατηριο να εχει ψιλομαζεψει,και τις μπαταριες αρκετα ζεστες! Το τεντωσα οσο μπορουσα με ενα κατσαβιδακι που βρηκα μπροστα μου,αφησα τις μπαταριες να κρυωσουν,και επαιξε παλι!!! Σε αναζητηση καινουριου ελατηριου τωρα,που μπορω να βρω αραγε? Αυτο το "low load" παντως  το χει βγαλει καμια δεκαρια φορες,λογικα καποια στιγμη τα παιζει!! :))


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 190855 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 15:17
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1152177 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 13:52
από BigRed
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11352 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345989 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147569 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8312 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209260 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545682 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33139 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52800 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600839 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361342 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed