vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

361 επισκέπτες, 9 χρήστες
soulplayer, lounik, Doubt, dallaskdp, djfloor, chkontog, camber, manoslykos, gfilip

Vamo Mod vv/vw

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2160 στις: Δεκεμβρίου 06, 2013, 18:34 »
Έχω μία ultrafire που γράφει πάνω 4200 mAh. Την είχα βάλει το βράδυ να φορτίζει, και ξεκίνησα το άτμισμα το πρωί με γεμάτο τον evod (2ml παίρνει, νομίζω) και μαζί με το υγρό τελείωσε κι η μπαταρία. Άτμιζα με μια μέση ισχύ 5,5-6W. Ο Evod έχει πάνω αντίσταση 2.2Ω. Αν κάνω σωστά τις πράξεις μου βγαίνει ότι άτμιζα με 1,65A ένταση. Αυτό δε σημαίνει ότι αν θεωρητικά είχα μονίμως πατημένο το κουμπί άτμισης μια μπαταρία 4200mAh θα μου έβγαζε 2,5 ώρες περίπου;

Σημείωση: Μήπως παίζει ρόλο που αφήνω το Vamo σε κατάσταση "αναμονής" αντί να τον κλείνω μετά από κάθε τζούρα-σετ τζουρών;

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2161 στις: Δεκεμβρίου 06, 2013, 18:41 »
Φίλε θα σε απογοητεύσω αλλά μούφα 4200 είναι οι ultrafire, όποτε μπορέσεις αντικατέστησέ την με panasonic NCR18650B που είναι πραγματικά 3400mAh. Απ' ότι το έχω ψάξει, η Panasonic ακόμη το δουλεύει να βγάλει 4000mAh σε 18650. Ισως την επόμενη χρονιά να τις δούμε.

edit: το διόρθωσα, δεν το είχα προσέξει, αλλά είδα την παρατήρηση του φίλου από κάτω
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 06, 2013, 21:34 από vagskarm »

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2162 στις: Δεκεμβρίου 06, 2013, 20:01 »
Ο συνατμιστης φανταζομαι θελει να πει 18650 και οχι 19650 :)

O evod παιρνει 1,5μλ με το ζορι.
Η αυτονομια σου ειναι οντως σαν 430mah....  :(
Καλυτερα να παρεις αλλες μπαταριες. aw και panasonic προτεινουν οι περισσοτεροι  :thumpup:
Ολες οι χχχFire εχουν αξιολογηθει ως κατω του μετριου (πολυ κατω ομως..) απο πολυ κοσμο.
Γενικα δε μπορω να καταλαβω πως παιρνει καποιος μπαταριες που λεγονται πχ ULTRA FIRE....!!!  :tongue_smilie:
Οπως ενα κρανος που ειχε ενας φιλος μου και ηταν μαρκας "Bye"!!!!  :laugh1: :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 06, 2013, 20:07 από nikos523 »

Αποσυνδεδεμένος Amcm

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2163 στις: Δεκεμβρίου 06, 2013, 21:35 »
Να γιατί είναι καλό να μη βιάζεται κανείς να πάρει MOD. Γιατί κατά πάσα πιθανότητα δε θα έχει προλάβει να ενημερωθεί επαρκώς. Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε μια απογοητευτική αγορά (πχ στο φίλο πιο πάνω που πήρε μπαταρίες και θεωρούσε ότι είναι 4300mAh) ή και σε με μια επικίνδυνη αγορά (αν πχ οι μπαταρίες αυτές είχαν αγοραστεί για ένα μηχανικό MOD).

Δε συμφωνώ με την άποψη που λέει ότι κάθε μπαταρία που ονομάζεται ...FIRE είναι για τα σκουπίδια (αν και αναγνωρίζω την πιθανά πολύ κακή ποιότητά τους). Αν είσαι συνειδητοποιημένος στο τι αγοράζεις μπορεί να είναι μια καλή και συμφέρουσα αγορά. Πχ οι πορτοκαλί ULTRA FIRE με τη δηλούμενη χωρητικότητα 1200mAh, αν αγοραστούν για αυτό που πραγματικά είναι (μια φτηνή 18350 για ηλεκτρονικό MOD με χωρητικότητα περίπου 700mAh) είναι ίσως μια χαρά. Αν τις πάρεις ως 1200mAh για μηχανικό, είναι μάλλον λάθος.

Αυτό που προτείνω στους νέους συνατμηστές, είναι να διαβάζουν όχι μόνο τα τελευταία θέματα ή τα τελευταία post του forum, αλλά να ξεκινήσουν από πολύ πιο παλιά. Τα παλιά θέματα και τα παλιά post σε δημοφιλή θέματα, κρύβουν πολύ γνώση και εμπειρία μέσα τους.

Και αν κάποιος δεν προλαβαίνει να ενημερωθεί πριν κάνει την αγορά του, ας κάνει μια ερώτηση στο forum. Συνήθως παρατηρείται άτυπος διαγωνισμός ποιος θα προλάβει να βοηθήσει πρώτος!! :)

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2164 στις: Δεκεμβρίου 06, 2013, 23:02 »
παιδια αυτο που μας ενδιαφερει στο η.τ ειναι το ποσο γρηγορα μπορει να αποφορτιστει μια μπαταρια και οχι τοσο η χωρητικοτητα της.
γιαυτο ειναι πολυ καλυτερες μπαταριες με χαμηλη εσωτερικη αντισταση hi drain.
εαν δειτε γραφηματα αποφορτισης υπαρχουν μπαταριες με πολυ μεγαλη διαρκεια αλλα σε χαμηλο βολταζ που εμας μας ειναι αχρηστο.
προτιματε γενικα τα χαμηλωτερα mah, εως 2000 εκτος απο panasonic που και οι μεγαλυτερες παιζουν καλα.

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2165 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 17:16 »
Συνέχισα τη συζήτηση για τις μπαταρίες εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,8365.new.html#new

Πάντως δε θεωρώ ότι αυτό με τις μπαταρίες είναι λόγος για να μην αγοράσεις mod εξ αρχής. Προσωπικά δεν είχα διαβάσει τόσο για τις μπαταρίες όσο για τα υπόλοιπα γιατί θεώρησα ότι οι μπαταρίες, εφόσον υπάρχουν από δεν ξέρω κι εγώ από πότε, θα είναι εξελιγμένες και δε θα παρουσιάζουν προβλήματα. Δεν πειράζει, όμως. Κάθε εμπόδιο για καλό. Με τη samsung που μου έδωσε είμαι αρκετά ικανοποιημένος, άντε να του έρθουν κι οι panasonic να ησυχάσουμε.

Αποσυνδεδεμένος pjdb

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • A NON PROVARI OWNER
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2166 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 18:37 »
το v5 το εχω μια εβδομαδα.Βασικα το δουλευω με fogger v1 με αντισταση 2,0ω.η αυτονομια του η μαλλον η διαχειριση ενεργειας του ειναι αριστη.και με την cgr 18650(japan) αλλα κυριως με τις γκρι no name 18350 η την μπλε 18650 ultrafire 2400? λειτουργει 5 εως 6 ωρες και τις βγαζω πριν με ειδοποιησει.Η δυναμη του τι να πω το sigelei max το ειχα στα 10w στον fogger τωρα μονο στα 6w.Οχι οτι ειναι δυνατοτερο του max γιατι λιγο πριν παραλαβω(2 μερες)τα τιναξε.Συγκρινομενα, το v5 δειχνει πιο φτηνο ελαφρυτερο και το παχος του μεταλου λεπτοτερο, και τα δυο ss.

Αποσυνδεδεμένος Panos40

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω να μάθω για το η.τ.
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2167 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 20:16 »
Ρε παιδιά τελικά ο vamo 5 έχει mean και rms ή έχει μόνο rms; Διάβασα πως άλλοι έχουν και τα δύο και άλλοι μόνον rms. Πως γίνεται αυτό; Το εργοστάσιο δε βγάζει μία έκδοση vamo 5;

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2168 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 22:03 »
Ορίστε το δικό μου. Είχε έρθει σε mean.

Sent from my Optimus G using Tapatalk Pro


Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2169 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 22:04 »
Δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο εργοστάσιο που βγάζει vamo. Υπάρχουν πολλοί κατασκευαστές και όπως είναι λογικό πολλές διαφορετικές εκδοχές.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2170 στις: Δεκεμβρίου 08, 2013, 02:02 »
Νέος ατμιστής, κάτοχος Vamo V5 κι έχω την εξής απορία: Για ποιο λόγο δεν προτείνονται οι mods σε αρχάριους ατμιστές; Ίσα ίσα, θεωρώ ότι για έναν αρχάριο (όπως εγώ) είναι ό,τι πρέπει, αφού μπορεί να ρυθμίζει την ένταση με την οποία ατμίζει, πάνω κάτω πάνω κάτω μέχρι να βρει το sweet spot. Και δε χρειάζονται και τίποτα γνώσεις. Δεν είναι ανάγκη δηλαδή να πάει ο νέοπας και να διαβάσει νόμο του Ωμ και τύπους ηλεκτρικής ισχύος κτλ. Του λες «με το + δυναμώνει και τρώει πιο πολλή μπαταρία, με το - εξασθενεί και εξοικονομείς μπαταρία απλώς αν το βάλεις πολύ ψηλά θα σου φέρνει καμένο» και τέλος. Άντε να του εξηγήσεις περιληπτικά ότι V και W είναι άλλο πράγμα, το πολύ πολύ του λες να ρυθμίζει W αντί για V και τελειώνει η ιστορία.
V2 Έχεις!
Όσον αφορά το γιατί δεν προτείνουμε Μοντ στους νέους, φαντάσου το από τη σκοπιά του μέσου καπνιστή, που είναι δύσπιστος, προκατειλημμένος, δεν το έχει πάρει απόφαση 100%, ίσως είναι και μιας κάποιας ηλικίας, και είναι σαν να του ζητάς να κάνει μεταπτυχιακές σπουδές στην Κβαντομηχανική!


Στάλθηκε από το Sony XPERIA M μου χρησιμοποιώντας TAPATALK 4.3.1


Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2171 στις: Δεκεμβρίου 08, 2013, 02:41 »
Εεε όχι δα... :)
Για τον άπειρο ατμιστή, το αντίστοιχο του μεταπτυχιακού στη κβαντομηχανική θα είναι να του πεις να στρίψει σύρματα με και χωρίς και να κάνει και microcoil ή κανένα περίεργο σετάρισμα από αυτά που βλέπουμε σε φωτό και λέμε "πως το 'κανε τώρα αυτό;"

Εγώ δεν θα έλεγα σε νέο ατμιστή να ξεκινήσει με ego μπαταρία. Ναι, να πάρει έναν άτμο εμπορίου από αυτούς που όλοι θεωρούμε αξιόπιστους και καλούς σε απόδοση και να τον βάλει σε ένα vamo. Ειδικά τώρα που υπάρχει και η fasttech, το vamo (με μπαταρία και φορτιστή) θα του στοιχίσει λίγο παραπάνω από δυο καλές ego με φορτιστή και λιγότερο από δυο τύπου twist με φορτιστή. Κι αν τελικά δεν του αρέσει το άτμισμα, θα το δώσει και θα πάρει και λίγα ευρώπουλα πίσω, ενώ τις ego θα τις παρατήσει στο συρτάρι.

Το vamo νομίζω, είναι (πλέον και λόγω κόστους απόκτησης) καλύτερο για αρχάριο από ότι και το vv1. Και σίγουρα δεν χρειάζεται να εξηγήσεις τον νόμο του Ωμ. Όπως είπε και ο συνατμιστής, λες πολύ απλά στον νέο "+ ανεβάζει ισχύ και - κατεβάζει ισχύ, παίξε μέχρι να βρεις που σου αρέσει καλύτερα"... Θα το βρεί, θα γουστάρει και για τα υπόλοιπα θα σε ρωτήσει από μόνος του...  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2172 στις: Δεκεμβρίου 08, 2013, 02:56 »
Θα του δωσεις ενα ροπαλο δλδ. Εγω ειχα μαθει να αλλαζω φυτιλοαντιστασεις στους ce3 για ενα χρονο, και ημουνα ακομα με εγκο απλες, και με δυο τουιστ με το ζορι, λογω μεγεθους. Αν μου εδειχνες κατι τυπου βαμο οταν ψαχτηκα για η.τ., θα εφευγα τρεχοντας. (Τωρα εχω παει στο αλλο ακρο, βαμο -svd με μεγαλες μπαταριες και καηφουν που δεν το λες μικρο, αλλά δεν εχει σημασια). Η πλειοψηφια των νεων ατμιστων θελει κατι μικρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 08, 2013, 03:41 από Πολυκράτης »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2173 στις: Δεκεμβρίου 08, 2013, 03:02 »
Έχεις και δίκιο και άδικο. Αυτό είναι το ωραίο με τις δημόσιες συζητήσεις. Για μένα μακάρι ο κάθε άσχετος που με βλέπει με το vamo την άλλη μέρα να το αγοράζει. Επειδή όμως δεν συμβαίνει συχνά κάτι τέτοιο, θα συνεχίσω να προτείνω κάτι πιο βατό σε ενδιαφερόμενους να ξεκινήσουν το Η.Τ., με την ελπίδα να καταλήξουν τελικά σε κάτι πιο σωστό.

Στάλθηκε από το Sony XPERIA M μου χρησιμοποιώντας TAPATALK 4.3.1


Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #2174 στις: Δεκεμβρίου 08, 2013, 04:24 »
Φίλε Πολυκράτη είπα δεν θα έλεγα να ξεκινήσει με ego, δηλ. θα προτεινα να πάει καλύτερα σε vamo. Κυρίως λόγω του οικονομικού αλλά και της ποιότητας ατμίσματος που προσφέρει σε συγκριση με μια απλή ego ή μια twist. Δεν νομίζω πως είναι παράλογο αυτό... :)

Τώρα, σχετικά με το μέγεθος, έχετε δίκιο και οι δύο !!! Η φωτό στο άβατάρ μου δείχνει το μοντάκι και τους άτμο που χρησιμοποιώ. Ένας λόγος που κατέληξα εκεί είναι και το μέγεθος (ακόμα και 18650 όταν βάζω, δυσανασχετώ κάπως). Το vamo είναι ρόπαλο, κλαρίνο κι ό,τι άλλο θέλετε, τό είχα και συμφωνώ απολύτως. Παρόλα αυτά θεωρώ ότι αυτή τη στιγμή, κλαρίνο ή όχι, είναι ή πιο καλή λύση και για νέους αλλά και για "παλιούς" που δεν θέλουν να ξοδευτούν.

Εννοείται ότι στον νέο θα έδειχνα και ego και twist και μηχανικά και vv/vw κουτάκια ή σωλήνες, αλλά ναι, σαν αρχική επιλογή θα πρότεινα το vamo.

Eεε κι αν ήθελε κάτι πιο διακριτικό, δεν θα του έβαζα και το πιστόλι στον κρόταφο  :D :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Vaporesso GEN MAX MOD [Ηλεκτρονικά mods] 0 15 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:43
από zamploutos
Geek Vape WENAX Q PRO [AIO (Όλα σε ένα)] 0 23 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:46
από zamploutos
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2709 601008 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:45
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 190977 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 15:17
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1152385 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 13:52
από BigRed
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11428 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 346092 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147647 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8373 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209362 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545827 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33229 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F