vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Vamo Mod vv/vw

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #1365 στις: Ιουνίου 15, 2013, 00:19 »
Ολα τα παλμικα εχουν την πιθανοτητα να "ακουστουν".
Αλλα λιγοτερο, αλλα περισσοτερο, αλλα καθολου.
Αναλογα του σχεδιασμου τους και της υλοποιησης τους.
Και της ποιοτητας κατασκευης.
Επισης αναλογα του φορτιου ή του ατμοποιητη ή της τασης εξοδου.
Καποια μπορει να το κανουν σε καποιο ευρος τασης (πχ απο τα 4,5-5,5V)
Δεν ειμαι σιγουρος, νομιζω οτι θυμαμαι μια περιπτωση παλια στο φορουμ οπου στον ιδιο ατμοποιητη (did νομιζω :dontknow: ) στο ιδιο μοντ (δεν θυμαμαι ποιο) στα ιδια Ωμ αλλα να αλλαζει το συρμα (kanthal/NiCr) και υπηρχε στη μια εκδοχη το φαινομενο του θορυβου. Δεν θυμαμαι σε ποια απ'τις δυο αλλα δεν εχει και καμια σημασια.

Στην ουσια ειναι μηχανικος συντονισμος καποιων εξαρτηματων σε καποια συχνοτητα αρμονικη ή υποαρμονικη της συχνοτητας του μοντ.
Δεν υπαρχει καποιος κινδυνος.

Εκτος κι αν σας ελαχε το σουπερ χρεπι και μετα απο λιγο αρχισει να διαλυεται.
Αλλα θα το καταλαβετε μαλλον απ'την αλλαγη του ηχου  :tongue_smilie: ;D ;D





Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #1366 στις: Ιουνίου 15, 2013, 00:41 »
Δεν ειμαι σιγουρος, νομιζω οτι θυμαμαι μια περιπτωση παλια στο φορουμ οπου στον ιδιο ατμοποιητη (did νομιζω :dontknow: ) στο ιδιο μοντ (δεν θυμαμαι ποιο) στα ιδια Ωμ αλλα να αλλαζει το συρμα (kanthal/NiCr) και υπηρχε στη μια εκδοχη το φαινομενο του θορυβου. Δεν θυμαμαι σε ποια απ'τις δυο αλλα δεν εχει και καμια σημασια.

Στην ουσια ειναι μηχανικος συντονισμος καποιων εξαρτηματων σε καποια συχνοτητα αρμονικη ή υποαρμονικη της συχνοτητας του μοντ.

Τι ατμίζεις?  :hmmm:   Το όνομά σου το θυμάσαι?  :hmmm: :-\ :laugh1:
Θα σε ρώταγα τι είναι οι υποαρμονικές, αλλά φοβάμαι οτι δεν θα θυμάσαι......ή μήπως θυμάσαι? :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #1367 στις: Ιουνίου 15, 2013, 00:44 »
be nice... Αν μιλάει τελικά για το κροτάλισμα του ατμοποιητή το κάνουν πολλά αλλά με συγκεκριμένους ατμοποιητές.

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #1368 στις: Ιουνίου 15, 2013, 01:10 »
Όταν ειχα το Lava mini και ακουγα μουσικη με ακουστικά, μόλις το εφερνα στο στόμα να ατμισω και πατουσα το fire, ακουγα βομβο μεσα από τα ακουστικά. :idiot1:
Δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αυτο σε σχεση με αυτο που λέτε για το vamo...


Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #1369 στις: Ιουνίου 15, 2013, 01:30 »
 :yes: Ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες (emi) απο καποια αρμονικη.
Και αν θυμαμαι καλα υπαρχουν στο φορουμ, δεν θυμαμαι ομως που (sensk το καλοκαιρι πλησιαζει, θα τα πουμε οι δυο μας...  :tongue_smilie: )  και αναφορες που επηρεαζοταν η ληψη τηλεορασεων με το πατημα του μοντ. Μιλαμε βεβαια για τηλεορασεις με κεραιες εσωτερικες, δηλ. ευπαθεις σε οποιαδηποτε μορφη παρεμβολης.

Και για να μην τρομαζουμε με τον ορο "ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες", δεν μιλαμε για εντασεις και συχνοτητες που πλησιαζουν το επικινδυνο για τον ανθρωπο.

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #1370 στις: Ιουνίου 15, 2013, 09:54 »
Ευχαριστώ και για τα link τον @Γιάννης Κ. και όλους τους άλλους που απάντησαν στο θέμα "Vamoκροτάλισμα"  :) .


Ξεκίνησα να αλλάζω volt και σταμάτησε να κροταλίζει στα 5.4 v.  Δεν μου αρέσει όμως να ατμίζω εκεί 'πάνω, αλλά κατάλαβα οτι δεν υπάρχει θέμα.
Το επόμενο βήμα ήταν να δοκιμάσω με άλλον ατμοποιητή. αλλά δεν είχα κάτι έτοιμο [ επισκευάσιμο ]  οπότε έβαλα εναν Vivi Nova, στα  3.8v,.. και δεν κροτάλιζε !!!


Σκεφτόμουν λοιπόν να αλλάξω αντίσταση σε Ω στον DID, αλλά επειδή με είχε παιδέψει μέχρι να τον φέρω εδώ που τον έχω, σήμερα θα βρώ και θα δοκιμάσω [ αφου πρώτα σετάρο ] εναν VENUS Dripper που έχω. Θα κάνω την δοκιμή μου και θα σας ενημερώσω.


=============
@ exispathi  Αυτό που έγραψα εννοούσα. Οτι κάνει το Vamo και οχι ο ατμοποιητής αυτόν τον θόρυβο.
=============
@ digitalis    Οντως ατμίζω με DID (mesh) στα 3.6v 2Ω αντίσταση του έχω φτιάξει. 


 

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Κ.

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #1371 στις: Ιουνίου 18, 2013, 15:37 »
Πρόβλημα ο vamo τελικά( 2 εβδομάδες χρήση). Βγήκε το o-ring του θετικού πόλου και μου μετράει όλους τους άτμο 0-0.1 ohm  :wall: .

Απ'οτι είδα είναι γνωστό πρόβλημα. Ψάχνοντας βρήκα αναφορές και στο παρόν θέμα. Αυτό που με προβληματίζει, είναι ότι πρόσεχα να μην σφίγγω τους άτμο επάνω. Αν δεν πρόσεχα τι θα γινόταν δηλαδή;

Έφυγε σήμερα για έλεγχο στο replace smoke που το πήρα και ελπίζω να έκανα καλά που προτίμησα Ελληνικό κατάστημα. Θα ενημερώσω και στο κατάλληλο θέμα για το θέμα εγγύηση, μόλις έχω νεότερα.

Η επιστροφή στις ego πόνεσε.


Αποσυνδεδεμένος PanosLion

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #1372 στις: Ιουνίου 18, 2013, 20:57 »
φίλε Γιάννη ελπίζω να είναι τυχαίο το γεγονός. Έχω τον Vamo γύρω στους 2 μήνες, του έχω βγάλει τα μάτια και ακόμα δουλεύει μία χαρά. Κάτι κακό για τον πόλο είναι να μένει με υγρό, κάτι που μου τυχαίνει τακτικά γιατι παλεύω να μάθω κάτι επισκευάσιμους. Όταν έχεις νέα απο το service πες μας τι έγινε. ;)

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Κ.

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #1373 στις: Ιουνίου 18, 2013, 21:18 »
Τον πόλο τον καθάριζα 1 φόρά κάθε μέρα τουλάχιστον σε vamo και ego.

Πήρα κ'εγώ επισκευάσιμο και στην 2η μέρα που άρχισα να του παίρνω τον αέρα έμεινα να τον κοιτάω  :wall: . Θα ενημερώσω μόλις μάθω νεότερα.


Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #1374 στις: Ιουνίου 18, 2013, 21:20 »
Επεσες σε προβληματικη παρτιδα/εργοστασιο.  Αυτο συμβαινει με τα κινεζικα, μπορει να σου βγει σκυλι  :thumpup:   μπορει να σου βγει και χρεπι :thumpdown: ... Κι εγω εχω εναν, κανενα πενταμηνο και τωρα τελευταια του προσεχω τον πολο και δεν εχει παθει τιποτα :respect: :respect:  φτου-φτου

Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #1375 στις: Ιουνίου 18, 2013, 21:22 »
Τον πόλο τον καθάριζα 1 φόρά κάθε μέρα τουλάχιστον σε vamo και ego.

Πήρα κ'εγώ επισκευάσιμο και στην 2η μέρα που άρχισα να του παίρνω τον αέρα έμεινα να τον κοιτάω  :wall: . Θα ενημερώσω μόλις μάθω νεότερα.


ποιον επισκευασιμο έχεις?


εγώ του έχω πετάξει τα μάτια...το εχω για δοκιμές και δεν καταλαβαίνει τίποτα...




Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #1376 στις: Ιουνίου 18, 2013, 21:24 »
Η λύση αυτού του προβλήματος σε όλα τα κινέζικα mods είναι ή ένας κοντός αντάπτορας 510-510 (http://tinyurl.com/http-www-atmistique-gr-el-co) ή ένας αντάπτορας 510 to eGo (http://tinyurl.com/lmh86ca) βιδωμένοi μόνιμα επάνω...

Αποσυνδεδεμένος PanosLion

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #1377 στις: Ιουνίου 18, 2013, 21:29 »
ο vamo έχει ωραία βάση και όλα κάθονται καλά πάνω στον πόλο.αν βάλω ανταπτοράκι θα είναι σαν στραβοχυμένος... έχει ανοίξει κανείς vamo? πρέπει να είναι σφινωτά τα κομμάτια του... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #1378 στις: Ιουνίου 18, 2013, 21:34 »
  Γενικα παντως οι μεσατοι ατμο ειναι πολυ πιο φιλικοι με τους πολους (ενα απο τα προτερηματα τους - σοβαρο)... Τους ρυθμιζεις τη πρωτη φορα , ο θετικος τους να ακουμπαει ισα-ισα το πολο της μπαταριας στο καργαρισμα, φροντιζεις να μην εχουν διαρροες προς τα κατω, αν εχουν (π.χ. RSST), και τελος  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Κ.

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo Mod vv/vw
« Απάντηση #1379 στις: Ιουνίου 18, 2013, 21:45 »
@malossi Χτύπησα τον did. Ξέρω πως λογικά κακώς πήγα σε ακριβό αλλά ....τον ήθελα και τον πήρα  :tongue_smilie: . Μου κανε κλικ .


@zacharis1955 Έχω ανταπτοράκι 510 to ego αλλά δεν μου κάθετε καλά οπτικά το ρημάδι.


@panosLion σφηνωτά είναι η κεφαλή του. Δες video εδώ αν θες .





 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2710 601446 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:14
από Giorgos F
Vaporesso GEN MAX MOD [Ηλεκτρονικά mods] 0 206 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 07, 2024, 16:43
από zamploutos
Geek Vape WENAX Q PRO [PODS - AIO (Όλα σε ένα)] 0 181 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 07, 2024, 15:46
από zamploutos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 191181 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 15:17
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1152693 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 13:52
από BigRed
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11605 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 346260 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147823 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8528 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209679 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 546760 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33409 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F