vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

275 επισκέπτες, 6 χρήστες
john67, lagoudakis, skoubri, nightdream, dimitrist, Parolos

Twitter

Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #810 στις: Νοεμβρίου 25, 2015, 21:10 »
Σιγουρα παιζει ρολο το καθε αρωμα, αλλα & οι βασεις που χρησιμοποιουμε για να βγαλουμε ενα καλο αποτελεσμα. Για παραδειγμα το Virgin Leaf το φτιαχνω αποκλειστικα με βασεις της μαμας T-Juice & μου δινει σχεδον ιδιο αποτελεσμα οπως το ετοιμο...

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #811 στις: Νοεμβρίου 25, 2015, 21:53 »
Στην τελικη, μηπως καποιες εταιρειες αραιωνιυν τα αρωματα και καποιες αλλες οχι τοσο?

Είναι κι αυτό πιθανό προκειμένου να αυξήσουν το κέρδος τους...

Πάντως η εταιρία δεν προτείνει 15%, αλλά 10-15%. Άρα δοκίμασε με 10% και αν θέλεις κάτι παραπάνω, προσθέτεις. Προσωπικά 10% έχω βάλει, αλλά στο επόμενο μάλλον θα το μειώσω στο 7%....γούστα είναι....Δοκίμασε με χαμηλό ποσοστό στην αρχή σου προτείνω  ;)

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #812 στις: Νοεμβρίου 25, 2015, 23:57 »
Ειναι πολυ καλο, αλλα στην τελικη, τα αρωματα εχουν διαφορετικη συγκεντρωση απο εταιρεια σε εταιρεια? Μου ειναι δυσκολο να πιστεψω πως π.χ. βαζοντας 5% απο το αρωμα της atmoslab ειναι το ιδιο με το να βαλω 5% απο την tjuice, αφου της τελευταιας εναι πιο "αραιομενα" και ελαφρια νομιζω.
Στην τελικη, μηπως καποιες εταιρειες αραιωνιυν τα αρωματα και καποιες αλλες οχι τοσο?

Κατάλαβες τι σου έγραψα πριν;

Είναι σύνθετα αρώματα. Της Άτμος δεν είναι, τουλάχιστον δεν γνωρίζω εγώ κάποιο. Όταν βάζεις 5% Άτμος βάζεις 5% βατόμουρο, ας πούμε. Όταν βάζεις T-Juice 10% βάζεις στην ουσία 2-3 ή και παραπάνω αρώματα στην βάση σου. Δηλαδή, το Jack the Ripple μιας και είπα για βατόμουρο πριν, είναι βατόμουρο+βανίλια παγωτό+ότι άλλο έχει μέσα. Είναι μια συνταγή. Οπότε δικαιολογείται να θέλει μεγαλύτερο συνολικό ποσοστό μέσα στο τελικό σου υγρό.

Σαν να σου λέω φτιάξε μια συνταγή με αρώματα

φράουλα 5%
αχλάδι 5%
λάιμ 2%
γλυκαντικό 1%.

13% άρωμα δεν θα βάλεις;

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #813 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 00:27 »
Ναι φίλε μου αλλά αν βάλεις 15% jack πας αδιάβαστος, εγώ δηλαδή, οι άλλοι δεν ξέρω. Εννοώ ότι μου κάθεται πολύ βαρύ και μπουχτιστικό και μετά το πρώτο τανκάκι, δε μου κάνει κέφι να ξαναγεμίσω, μου φαίνεται κουραστικό.
Προσωπικά, πολύ σπάνια θα ξεπεράσω το 10% αρώματος, όποιο κι αν είναι αυτό και σταδιακά κατεβάζω κι άλλο το ποσοστό.
Υποκειμενικά είναι αυτά βέβαια κι ο καθένας ανάλογα με τα γούστα του :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #814 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 00:56 »
Άλλο ήταν το point μου όμως, ότι επειδή είναι συνθέτη συνταγή θέλει 10%, έστω, αντί για 2-3-5 μιας σκέτης γεύσης, φράουλα, πεπόνι, whatever...

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #815 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 10:37 »
Έχω κάπως διαφορετική άποψη...

Όταν κάποιος φτιάχνει μιά δική του συνταγή, βάζει οτι ποσοστά νομίζει από το κάθε άρωμα. Όμως δεν σημαίνει οτι το ποσοστό θα είναι το αρχικά προτεινόμενο για το καθένα από τον δημιουργό των αρωμάτων.... Δηλαδή έστω οτι θέλει κάποιος να χρησιμοποιήσει 4 αρώματα που το κάθε ένα έχει προτεινόμενο 4%. Το 4% είναι για να γίνει ένα τελικό υγρό που το 4% του θα είναι άρωμα. Εάν βάλουμε 4 αρώματα του 4%, δεν σημαίνει οτι το συνολικό ποσοστό αρώματος στο υγρό μας θα είναι 4 χ 4% = 16%..... Θα πρέπει να μειωθούν τα ποσοστά τόσο ώστε το σύνολό τους να είναι 4% στο τελικό υγρό. Άρα από το καθένα θα βάλουμε 1%.

Το κάθε άρωμα γενικώς έχει την δική αρχική πυκνότητα και σύσταση. Για να μην χρειαστεί να ψάχνουμε τρόπο να βάλουμε πχ στα 10ml τελικού υγρού, πχ 3 δέκατα της σταγόνας, ο δημιουργός το αραιώνει (πχ με PG, με βενζυλική ή αιθυλική αλκοόλη) ώστε να μπορούμε να το διαχειριστούμε. Εάν υποθέσουμε οτι η αρχική πυκνότητα του αρώματος κόστισε πολύ στον δημιουργό και παράλληλα θέλει να είναι ανταγωνιστικός, ενδεχομένως αραιώνει περισσότερο το άρωμα ώστε να σου δώσει 10ml σε λογική τιμή, αλλά αναγκαστικά σου προτείνει μεγαλύτερο ποσοστό για να έχεις τη γεύση που δημιούργησε. Απότελεσμα το υγρό σου να στοιχίζει τελικά ακριβότερα και ο δημιουργός με έμμεσο τρόπο να εισπράτει περισσότερα ή γιατί όντως του κόστισε ακριβότερα ή επειδή θέλει να βάλει περισσότερα στην τσέπη.

Καταλήγοντας πιστεύω οτι το 10-15% στα συγκεκριμένα αρώματα δεν σημαίνει οτι προτείνεται επειδή περιέχει πολλά αρώματα, αλλά επειδή συντρέχει κάποιος από τους παραπάνω λόγους.

Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #816 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 12:30 »
...συμφωνώ απόλυτα με τον από πάνω...  ;D
Επίσης να συμπληρώσω ότι όλα τα  αρώματα της T-Juice δεν είναι ίδια. Κάποια είναι πιο έντονα κάποια όχι όπως επίσης κάποια χρειάζονται ωρίμανση αρκετών ημερών κάποια σχεδόν καθόλου ή μόνο 1-2 μέρες.
Θα πρότεινα σε κάποιον που δεν τα έχει δοκιμάσει στο παρελθόν να ξεκινήσει από 10% και από εκεί και πέρα να παίξει ανάλογα με τα γούστα του.

Αποσυνδεδεμένος Apoelara

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #817 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 14:44 »
Κι εγω την ισια υποψια εχω παιδια.Τα αρωματα καποιων εταιρειων πρεπει να ειναι πιο συμπικνωμενα απο αλλα. Δεν γινεται η halcyon haze να μου λεει (μεσω email)οτι το ποσοστο αρωματος που βαζουν ειναι 25-30% (!) ενω πχ η atmoslab να βαζει 5-7%. Δηλαδη σκεφτειτε να εβαζα 25% atmos τι θα ειχα :confused1:. Αρα καποια αρωματα ειναι αραιωμενα λογικα.

Αποσυνδεδεμένος leftk14

  • **
  • 250
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #818 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 15:00 »
Περα απ οτι η καθε εταιρια μπορει να χρησιμοποιει αρωματα διαφορετικης πυκνοτητας, πιστευω πως παιζει ρολο και το καθε αρωμα σε τι ποσοστο πρεπει να διαλυθει για να αποδωσει σωστα. πχ απο την atmos αλλα αρωματα θελουν 5% και αλλα 2-3%. Για την t-juice τωρα, η εταιρια προτεινει 10-15% στο colonel custard αλλα γαι εμενα το 7-8% ειναι το ιδανικο.

Αποσυνδεδεμένος yellowsubmarine

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #819 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 15:43 »
η δική μου εμπειρία από άρωμα cubana σε 12άρα  vg  της GF το 10% έδωσε "αχνό" αποτέλεσμα
(ελπίζω στην ωρίμανση πλέον )
Ξέρει κανείς πως τα πάει με τις βάσεις της Pink Mule ; :confused1:

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #820 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 17:05 »
Αύξησε το ποσοστό αρώματος (πόσο δε μάλλον που χρησιμοποιείς μόνο VG...)...

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #821 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 15:22 »
ψαχνω το αρωμα vamp vape(οχι ετοιμο υγρο),αλλα σε κανα δυο μαγαζια που κοιταξα ειναι εξαντλημενο,μηπως εχει δει καποιος που υπαρχει αμεσα διαθεσιμο?

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #822 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 15:30 »
Εδώ  πρέπει να  έχει       http://www.atmosfaira.com/t-juice-flavour-vamp-vape.html

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #823 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 11:55 »
Παιδια το colonel custard απλα τελειο.
Το μονο κακο (συνηθισμενο για μενα) ειναι οτι μου το 'πνιξε κι αυτο η vg... Το φτιαξα 13% αρωμα σε 75vg/25pg και 11μερες ωριμανση κι η γευση ειναι ωραιοτατη μεν, υποτονικη δε.
Τι να κανω ομως που παραπανω pg με χαλαει στο λαιμο και στη γευση...
Θα ανεβασω λιγο ακομα το αρωμα στο επομενο 30μελο αλλα φοβαμαι οτι δε θα δω και μεγαλη βελτιωση.

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #824 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 12:02 »
για να δουμε,εγω παραγγειλα το vamp vape και το jack the ripple  :tongue_smilie: .

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 27 6292 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:41
από Sergios
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1117311 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825436 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508551 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9140 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155334 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569429 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244458 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294897 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1975 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763407 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1302 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog