vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

283 επισκέπτες, 4 χρήστες
Parolos, camber, karmakoma, Tem

Vision Eternity

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9644
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #585 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 21:37 »
Νομίζω ότι η χρυσή τομή είναι το 0.17-0.18. Προσωπικά βέβαια έχω την τάση να χρησιμοποιώ συνήθως το 0.20.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #586 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 11:06 »
@Teo
Σον πρώτο Eternity δοκίμασα μια σταγόνα ακρυλικής κόλλας δύο συστατικών. Σταθεροποιήθηκε ο θετικός πόλος αλλά σε μερικές μέρες χαλάρωσε και πάλι. Στο μεταξύ ήλθε ο δεύτερος και δεν δοκίμασα τίποτε άλλο στο πρώτο.
=======

Τον δεύτερο τον μεταχειρίστηκα σαν βρέφος  :)
Έχω απ' όλα τα σύρματα, 0,15/0,16/0,17/0,18
Και έχω τις ίδιες παρατηρήσεις με αυτές του Tem! Το 0,15 είναι πολύ χαλαρό. Το 0,16 κάπως καλύτερο, αν και όταν τον ανοίγω τα ποτηράκια χρειάζοντα ξανά σπρώξιμο.
Τα 0,17 και 0,18 είναι καλά, αλλά δεν μπαίνουν μέχρι κάτω, δεν κάνουν κλικ δηλαδή.
Για να κουμπώσουν μέχρι τέρμα, χρειάζεται πολύ πίεση και έτσι μετά από μερικές φορές θα λασκάρει ο θετικός πόλος. Μόνο τα μαμίσια σύρματα πάνε μέχρι τέλους με σχετική ευκολία.
Εκτός της περιπτώσεως όπου τα σύρματα που πέρνουμε δεν αντιστοιχούν στην διατομή
που λένε, τότε δεν βλέπω τον λόγο που έχουμε προβλήματα.

Εν πάσει περιπτώσει, από την στιγμή που έχουμε δυσκολίες και τελικά αρκετές ζημιές,
θεωρώ ότι το πρόβλημα οφείλεται σε κατασκευαστική αστοχία. Αν η σύνδεση του σύρματος
ήταν όπως αυτή άλλων ατμοποιητών, π.χ. με βίδες, θα μπορούσαμε να βάζαμε ό,τι σύρμα
θέλαμε χωρίς να καταστρέφαμε τους πόλους ακόμα και αν είμαστε άγαρμποι.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #587 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 11:12 »
Εγω δεν πιέζω τα "ποτηράκια" μέχρι να κάνουν κλίκ..... σίγουρα δεν πάνε μέχρι κάτω αλλά ούτε φεύγουν προς τα επάνω από μόνα τους... Νομίζω έτσι πρέπει να γίνεται για να μη χαλάσει ο πόλος.
Μια ελαφριά πίεση και μόλις σφηνώσουν και δεν πέφτουν είναι ΟΚ. Σίγουρα το 17αρι σύρμα είναι το πιό ταιριαστό στον συγκεκριμένο άτμο αλλά και το διπλό 13αρι είναι ΟΚ. Το 20αρι θέλει λίγη προσοχή αλλά επαναλαμβάνω... ΔΕΝ χρειάζεται να φτάσουν τα ποτηράκια κάτω, ίσα να μην πέφτουν.....

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #588 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 12:01 »
Ετσι οπως τα λες slammer! και να συμπληρωσω οτι η πιεση που θα φανε να ειναι τοση ωστε να μην πεσουν αλλα και τοση ωστε να μην ακουμπανε στο πανω μερος,στο καπακι, για να μην βραχυκυκλωνουν.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #589 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 13:08 »
Συμφωνώ παιδιά.
Τόση πίεση όση χρειάζεται, ώστε αφ' ενός μεν να μην πέφτουν, αφ' ετέρου να μη μείνουν πολύ ψηλά και βραχυκυκλώσουν ακουμπώντας στο καπάκι.
Αυτό όμως το μαθαίνεις μόνον κατασκευάζοντας τις δικές σου αντιστάσεις, διότι οι μαμίσιες
κουμπώνουν κανονικά και με φυσιολογική πίεση, χωρίς έξτρα προσοχή.

Μέχρι λοιπόν να το μάθεις αυτό, κατά πάσαν πιθανότητα έχεις καταστρέψει τον θετικό πόλο.
Για εμένα που μου αρέσει το dripping, είναι εξαιρετικός ατμοποιητής και τον έχω μόνιμο,
αφού τα πλεονεκτήματά του είναι αρκετά και δουλεύει άριστα.
Πλην όμως δεν μπορώ να μην σταθώ σε αυτά που θεωρώ κατασκευαστικές αστοχίες.

1. Πολύ ευαίσθητοι πόλοι χωρίς καθόλου στιβαρότητα στην κατασκευή.
2. "Χαζός" τρόπος στήριξης των συρμάτων στους πόλους.

Ειδικά το 2 είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημά του και αρκετά σοβαρό.


Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #590 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 13:09 »
Το καλό ειναι οτι ο καθένας εχει βρει το τρόπο του πάντως.
Εγω πάλι κουμπώνω μόνο θετικό πόλο το αρνητικό τον αφήνω ετσι όπως είναι και το φιτίλι το βάζω κάτω κάτω.
Ετσι δεν φεύγει με τίποτα δίχως φόβο για σπασίματα!




Λοξίας
πρόσθεσε στα -
υλικό κατασκευής
Κόστος
Ευαίσθητο σπείρωμα 510.
Και λόγο υλικού κατασκευής θερμαίνεται εύκολα!

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #591 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 13:38 »
Το πιάσιμο του συρματος στον eternity σίγουρα είναι πρωτότυπο και εύκολο. Τα είχαμε πεί και στις πρώτες εντυπώσεις. Το μονο ερωτηματικό ήταν η αντοχή του στον χρόνο. Φαίνεται λίγο ευαίσθητο αλλά μετά από 2 μήνες χρήσης δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα, ούτε χαλάρωσαν τα καρφάκια ούτε χάλασε ο πόλος, απλά θέλει το τρόπο του για να κρατήσει πολύ.
Δεν ξέρω αν είναι μειονέκτημα η πλεονέκτημα το πιάσιμο στον συγκεκριμένο άτμο... αν είναι να διορθώσουν μερικά προβληματάκια σε μια επόμενη έκδοση, προτιμώ άλλα σημεία όπως το πιάσιμο του κάθετου φιτιλιού, το υλικό, τη κατασκευή χωρίς καλώδιο στον πόλο... γενικώς όμως είμαι ευχαριστημένος... 

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #592 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 14:32 »
@Vamire
Δεν κατάλαβα τί ακριβώς κάνεις λέγοντας πως αφήνεις τον αρνητικό πόλο όπως είναι.  :hmmm:

=======

Παιδιά, και μόνο που υπάρχει η αδυναμία χρήσης συρμάτων διαφορετικών διατομών από την μια, και η πολύ
προσοχή στον τρόπο που χρειάζεται ώστε να κρατήσει πολύ, δείχνει ότι η πρωτοτυπία στο πιάσιμο του σύρματος
πάει περίπατο και στην θέση της έρχεται η δυσλειτουργικότητα στο σημείο αυτό. Για να μην αναφερθώ στο πόσοι έχουμε χαλάσει τον πρώτο μας Eternity από κατασκευαστική αδυναμία.
Δεν μου αρέσει να παριστάνω τον γκρινιάρη, αλλά τα "θέλει τον τρόπο του", "πρέπει να βρει ο καθένας τον δικό του" κ.λπ
παραπέμπουν στα Windows 95 όταν το τρέχον λειτουργικό είναι τα Windows 8.
Σαφώς και ο καθένας θα παραμετροποιήσει το περιβάλλον εργασίας όπως του αρέσει, αλλά δεν θα το κάνω αυτό
σήμερα, με εντολές της κονσόλας!
Χρειάζομαι στιβαρή και δεμένη κατασκευή και το αν θα βάλω 0,15 ή 0,17, ή 0,20 σύρμα με 3 ή 4 ή 5 σπείρες,
ή αν θα αφήσω μακρύ ή κοντό φυτίλι, είναι το πρόβλημα στο οποίο καλούμαι να πειραματιστώ και να βρω λύση.

Πόσ δύσκολο είναι πια να κατασκευάσουν τον Eternity με τρύπα εισαγωγής αέρα στην καμπάνα και άρα χωρίς καλώδιο στον πόλο, σε SS, με δεμένο σπείρωμα 510 και με κράτημα των συρμάτων με βιδίτσες;

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #593 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 14:54 »
Και κάτι άλλο.
Σε κάποιο βίντεο στο ίντερνετ (που δενμπορώ να ξαναβρώ!), είδα πως ο συγκεκριμμένος που παρουσιαζόταν,
είχε μια διαφορά από τον δικό μου. Το σωληνάκι εισαγωγής αέρα ήταν σε ίση απόσταση από τους δύο πόλους.
Στους δύο Eternity που έχω πάρει, το σωληνάκι είναι πιο κοντά στον θετικό πόλο.
Είναι έτσι και σε εσάς; Μπας και με ξεγέλασε η φωτό στο βίντεο;

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #594 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 14:56 »
Υπάρχει και ο Α7SS... που δεν έχει τις αδυναμίες του Eternity και καλύπτει απολύτως αυτά που αναφέρεις.... (και είναι και bottom feed) και από τιμή σκίζει... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #595 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 14:59 »
Κουμπώνω το ενα που δεν είναι ευαίσθητο και το άλλο κανονικά πάνω δίχως κούμπωμα δηλαδή να κάνει το κλάκ.

Ο ένας πόλος είναι πιο κοντά στο σωληνάκι.

Υπάρχει και αντιγραφή του eternity μήπως είδες αυτο;

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #596 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 15:10 »
Slammer, αυτό που μου αρέσει στον Eternity είναι ότι συγχωρεί ότι μαμακία κάνεις, πέραν της πίεσης στους πόλους.
Μικρή αντίσταση, μεγάλη αντίσταση, κοντό φυτίλι, μακρύ φυτίλι...λίγα βολτς, πολλά βολτς...θα ατμίσεις.
Και μάλιστα με ελάχιστη διαφορά στην απόδοση, γεύση/χτύπημα/ντουμάνι.

Πήρα έναν IGO-L για δοκιμή.
Είναι SS και μικροκαμωμένος, έχει εύκολο κράτημα των συρμάτων και ικανοποιητική χωρητικότητα για dripping.
Αλλά δεν παίζει με χαμηλές αντιστάσεις. Αν σου βγει 1,3 Ωμ μόνο τα mod που δίνουν 3V μπορούν να μην δώσουν καμμένο.
Από την άλλη ένα DIY υγρό μου, ενώ στον Eternity πάει σφαίρα με την γεύση του πράσινου μήλου άψογη και ατμό
ντουμάνι σκέτο, στον IGO-L με "πνίγει". Δεν βγάζει σχεδόν καθόλου καπνό στην εκπνοή και "γδέρνει" τον λαιμό!
Γι' αυτό και στέκομαι στον Eternity που έχει τον ένα πόλο λασκαρισμένο και αύριο μεθαύριο θα τα φτύσει εντελώς.
Και μου την δίνει να πάρω τρίτο μέσα σε 2 μήνες...

Τον Α7SS, δεν τον έχω δοκιμάσει. Αλλά λέω να του δώσω μια ευκαιρία! Τι στο καλό ερευνητές ατμιστές είμαστε;  :))
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 17, 2013, 16:29 από Λοξίας »

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #597 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 15:17 »
Vamire  τώρα κατάλαβα. Έτσι κάνω κι εγώ αλλά δεν ζορίζω ούτε τον αρνητικό πόλο.

Έχει γούστο να είδα τον κλώνο! Τέσπα δεν έχει σημασία.

Αποσυνδεδεμένος Brian Clough

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #598 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 21:39 »
Τον χρησιμοποιω 2 ημερες, ειναι ο πρωτος μου επισκευασιμος και η διαφορα ειναι πραγματικα χαωδης με αυτους που χρησιμοποιουσα (CE4+ & MT3). Εχω και χτυπημα αλλα και ντουμανι μαζι (σε χαμηλη νικοτινη 5-7). Δεν εχω καμμενο με τις μανισιες (ακομη) και περιμενω να δω ποτε θα μου βγαλει το κλασικο κουσουρι με το καρφακι για να τον ''εγχειρησω''. Γι αυτο πηρα και δευτερο για το φοβο των ιουδαιων...


-Τον χρησιμοποιω σε ego, δεν ξερω πως συμπεριφερεται σε mod το οποιο θα το εχω μεσα στην εβδομαδα οποτε αρχιζουν και τα πειραματα

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #599 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 22:27 »
Το φυτίλι από το καρφάκι θα το βγάλεις σε κάποια φάση, εγώ δεν είχα σκοπό να το αφαιρέσω αλλά κάποια στιγμή το φυτίλι έκανε μια κοιλιά προς τα έξω, βαρέθηκα να τον εγχειρίσω, κι αφού το χρησιμοποιώ μόνο ως dripper, το έβγαλα.


Πάνω σε mod, κατά την ταπεινή μου άποψη και επειδή χρησιμοποιούσα Ego μπαταρίες, πάει πιο καλά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 342881 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206755 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542085 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31238 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50397 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597764 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358350 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11860 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193270 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1433 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1434 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 593453 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios