vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

192 επισκέπτες, 0 χρήστες

Vision Eternity

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9644
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #405 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 14:22 »
Θα έλεγα ότι πάει για αλλαγή-αντικατάσταση

Αποσυνδεδεμένος DeathAngelGr

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #406 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 23:08 »
Γεια σας παιδια.
Σημερα παρελαβα και εγω τον πρωτο μου επισκευασιμο τον visioneternity.
Διαβασα ολο το θεμα απο την αρχη μεχρι το τελος.
Αλλα επειδη ειμαι πολυ νεος (10-15 μερες) ατμιστης και δεν γνωριζω πολλα πρακτικα ,αν και θεωρητικα διαβασα παρα πολλα , θα ηθελα τα φωτα σας!!
Εχω μπαταρια εγκο 900 και θα ηθελα να μου προτεινετε τι συρμα να παρω και φυτιλι και απο που (καποιο που να ειναι αξιολογο και καλο και απο Ελλαδα φυσικα).
Επισης ποσες σπειρες να κανω πανω στο φυτιλι για να δουλεβει καλα στην εγκο 900 η ενα καλο σεταπ γι αυτην την μπαταρια.
Το ατμοποιητη τουλαχιστον ξεκινωντας θα τον χρησιμοποιω και σαν τανκ και σαν ντριπ.
Περα απο συρμα και φυτιλι χρειαζομαι κατι αλλο ?
Επισης το φυτιλι διαβαζω οτι το καιμε σε γκαζακι η αντιανεμικο αναπτηρα μεχρι να κοκκινησει πριν βαλουμε τις αντιστασεις πανω.
Δεν θα χαλασει το φυτιλι ετσι , να παρει φωτια και να γινει σταχτη ας πουμε ?
Ας πω οτι ο βιζιον ετερνιτυ θα χρησιμοποιηθει ειτε με ετοιμο υγρο Μπεμπεκα(ειτε 50Pg-50Vg μονο) και με El toro guevara.Αυτα τα αναφερω σε περιπτωση που ανηκουν στα υγρα που κανουν "ζημια".
Ευχαριστω εκ των προτερων και ζητω συγνωμη για το μεγεθος του μυνηματος και τις μαλλον χαζες αποριες μου .

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9644
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #407 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 23:27 »
Δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα με τις μπαταρίες και  τον συνδυασμό τους με τον Eternity. Θα σου πρότεινα φιτίλι διατομής 1 ή 2mm και σύρμα 0.17, 0.18 ή 0.20. Το 0.20 προσαρμόζεται με κάποια δυσκολία στους πόλους του ατμοποιητή αλλά δίνει άριστα αποτελέσματα σε συνδυασμό με διπλό φιτίλι των 2mm ή τετραπλό του 1mm. Σπείρες 4-5.
Πέρα απο σύρμα και φιτίλι δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο. Θα έλεγα επίσης οτι δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα με τα υγρά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 23, 2013, 23:38 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #408 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 23:40 »
Oσο ειχα το φυτιλι στο καρφακι ολα πηγαιναν καλος.απο την ωρα που το εβγαλα αρκετες φορες παιρνω καμμενα,κατι που πριν δεν το ειχα νιωσει.πιστευω οτι κανει δουλεια εκεινο το φυτιλι.και μαλιστα σε μενα που ερειχνα τις σταγονες στο κεντρο ,βοηθουσε πολυ στην τροφοδοσια.αντε τωρα να το ξαναβαλεις.θα προσπαθησω.
Επισης οταν βαζετε την αντισταση στους πολους θελει να μπει οσο δυνατον πιο κατω γιατι αλλιως βρισκει στο καπακι με το καρφακι και κανει βραχυκυκλωμα.Σε ενα στησιμο που εκανα πριν βαλω το καπακι με το καρφακι το δοκιμαζα και για να μετρησω αντισταση και δουλευε κανονικα.Μολις βιδωνα το καπακι μου εβγαζε Ε1 στο provari.το ξαναεβγαζα και παλι δουλευε μεχρι που πιεσα τα ποδαρακια να κατσουν πιο μεσα(0,20 συρμα θελει ποιο λεπτο).

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #409 στις: Ιανουαρίου 24, 2013, 00:55 »
...

Εχω μπαταρια εγκο 900 και θα ηθελα να μου προτεινετε τι συρμα να παρω και φυτιλι και απο που (καποιο που να ειναι αξιολογο και καλο και απο Ελλαδα φυσικα).
Επισης ποσες σπειρες να κανω πανω στο φυτιλι για να δουλεβει καλα στην εγκο 900 η ενα καλο σεταπ γι αυτην την μπαταρια.
Το ατμοποιητη τουλαχιστον ξεκινωντας θα τον χρησιμοποιω και σαν τανκ και σαν ντριπ.
Περα απο συρμα και φυτιλι χρειαζομαι κατι αλλο ?
Επισης το φυτιλι διαβαζω οτι το καιμε σε γκαζακι η αντιανεμικο αναπτηρα μεχρι να κοκκινησει πριν βαλουμε τις αντιστασεις πανω.
...


Ξεκίνα με ένα "συμβατικό" setup, διπλό φυτίλι 2mm και 4 ή 5 σπείρες με σύρμα 17. Δεν χρειάζεται αρχικά να πειράξεις το κάθετο φυτίλι, επικεντρώσου στο βασικό φυτίλι και την αντίσταση. Σίγουρα θα ασχοληθείς και με αυτό αλλά όχι ακόμα.
Φρόντησε όταν φιάχνεις την αντίσταση να αφήνεις το κατάλληλο μήκος στα φυτίλια ώστε να μπαίνουν στο κενό, παράπλευρα του σπειρώματος της βάσης. Δεν πρέπει να μπαίνουν πολύ, ισα-ίσα να βρίσκουν πάτο.
Σε πρώτη φάση επίσης "παίξε" σε dripping γιατί το τάνκ είναι αρκετά πιο δύσκολο.
Αν μπείς στον κόπο να παραγγήλεις φυτίλι και σύρμα, φρόντισε να πάρεις και ένα κομμάτι mesh 325, θα σου χρειαστεί μελλοντικά.
Το φυτίλι το καίμε καλά ωστε να φύγουν τυχόν υπολείμματα από τα χημικά κατεργασίας του, που αλλιώνουν την γεύση. Άλλα φυτίλια έχουν περισσότερα και άλλα λιγώτερα, αλλά όλα (κατα την αποψη μου) χρειάζονται κάψιμο. Τα φιτίλια δεν καίγονται, βασικά δεν παθαίνουν τίποτα απολύτως κατά το κάψιμο.

Αποσυνδεδεμένος fotisman

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #410 στις: Ιανουαρίου 24, 2013, 01:08 »
Σε πρώτη φάση επίσης "παίξε" σε dripping γιατί το τάνκ είναι αρκετά πιο δύσκολο.


Επειδή κι εγώ είμαι σε «πρώτη φάση» θα μπορούσε κάποιος απ' τους παλιότερους να πει τα μυστικά του τανκ; Το χρησιμοποίησα κάποιες φορές και μάλλον σκ... τάκανα.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #411 στις: Ιανουαρίου 24, 2013, 01:19 »
Σε τάνκ λειτουργία θα πρέπει να πετύχεις την τροφοδοσία, που σε ντρίπ είναι εξασφαλισμένη. Η τροφοδοσία γίνεται αποκλειστικά από το κάθετο φυτίλι που στον Eternity είναι σχετικά δύσκολο να φιαχτεί-αλλαχτεί. Δες σχετικά πόστ λίγες σελίδες πιο πίσω...


Αποσυνδεδεμένος fotisman

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #412 στις: Ιανουαρίου 24, 2013, 01:23 »
Όταν είναι καινούργιος όμως;

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 24, 2013, 07:59 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος DeathAngelGr

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #413 στις: Ιανουαρίου 24, 2013, 01:34 »
Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες.
Οσο για το mesh το μονο πουγνωριζω γι αυτο ειναι οτι αν καταλαβα καλα ειναι σαν συρματοπλεγμα και μπαινει πανω απο το φυτιλι. Επισης απο οσο καταλαβα ειναι πιο δυσκολο στο να το σεταρεις καψεις κανεις ρανεις και τα λοιπα.
Βασικα θελω να παραγγειλω φυτιλι και συρμα (και mesh αν αποδειχτει οτι τα καταφερνω) ετσι ωστε να εχω να πειραματιζομαι οποτε και οταν χρειαζεται.Μπορειτε να μου προτεινετε κατι μιλωντας παντα για πανω στον vision eternity...

Αποσυνδεδεμένος necronius

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #414 στις: Ιανουαρίου 24, 2013, 01:59 »

Τον πήρα κι εγώ πριν 2-3 μέρες  :))
Υπάρχει κάποιο link με λεπτομέρειες για φιτίλια του στυλ τι κερδίζεις με το ένα ή τι χάνεις με το άλλο , η δεν έχει και τόσο σημασία?
πρέπει/μπορώ να κάνω σ'ένα καινούργιο φιτίλι γιατί νομίζω πως το 'χω μπερδέψει με το dry-burn στο κεφάλι μου και αν το βάλω κατευθείαν με χαλάει η γεύση του. Έκαψα και μια αντίσταση αλλά την έκανα λαμπτήρα πυρακτώσεως πρώτα  ;D


Κάνα ωραίο tutorial/video με γενικές πληροφορίες στο αντικείμενο θα ήταν βολικό γιατί δε βρήκα κάτι

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #415 στις: Ιανουαρίου 24, 2013, 03:24 »

Αποσυνδεδεμένος DeathAngelGr

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #416 στις: Ιανουαρίου 24, 2013, 23:59 »
τελικα σημερα που τον κουμπωσα πανω ειναι πολυ καλος ...
ωραια γευση , πολυ ντουμανι και εχει και το χτυπημα του.
Για την τιμη του πιστευω πολυ καλος .
Σαν τανκακι ειναι πολυ καλος κατα την αποψη μου αλλα σαν ντριπ πολυ πιο εντονος σε γευση ντουμανι και χτυπημα.
Αυτα με την μανισια αντισταση και φυτιλι.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #417 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 00:13 »
Που να φιάξεις και καμμιά καλή αντίσταση...

Εξοικειώσου με τις έτοιμες για αρχή για να μάθεις τα κόλπα και φιάχνεις και τις δικές σου μετά.
Το καλό με τον Eternity είναι ότι παίζει καλά, και συγχωρεί λάθη και ατέλειες ακόμα και σε τανκ λειτουργία, καθώς έχει την τάση να υπερτροφοδοτεί.
Keep Walking  :thumpup: 

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9644
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #418 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 00:37 »
...................
Σαν τανκακι ειναι πολυ καλος κατα την αποψη μου αλλα σαν ντριπ πολυ πιο εντονος σε γευση ντουμανι και χτυπημα.
Αυτα με την μανισια αντισταση και φυτιλι.
με την μανίσια φιτιλοαντίσταση δεν είναι και πολύ καλός βέβαια..............

Αποσυνδεδεμένος DeathAngelGr

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #419 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 00:40 »
ναι τωρα κοιταω να δω να παρω και συρμα φυτιλι γιατι δεν εχω ....
απλα ψαχνω να δω τι ειναι καλο να παρω και απο που

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343357 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 29, 2024, 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 207204 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542474 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31579 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50750 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 598085 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358784 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11970 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193692 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1516 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1539 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 594890 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios