vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

153 επισκέπτες, 5 χρήστες
Ηρακλης, Buliwyf, mathimatikos1966, stamatisgr, Tem

Vision Eternity

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #330 στις: Ιανουαρίου 17, 2013, 23:11 »
Μέσα στο mesh στριβω το φυτίλι του 1.5 ή 2 του 1 χιλιοστού. Η διάσταση του mesh είναι 14x14 και μαζί με το φυτίλι βάζω στο εσωτερικό του mesh ένα τρυπανάκι του 1 χιλιοστού.
Η διαδικασία είναι αυτή που ακολουθείται στον A2T


Δές το video από το 6:20 και μετά:



Η διαφορά είναι ότι βάζω ελαφρώς μεγαλύτερο mesh και στριβω μαζί με τα φυτίλι/α ένα τρυπανάκι ή μια καρφίτσα (που αφού το στριψω καλά το αφαιρώ μετά), αλλά και ακριβώς όπως το δείχνει το video είναι κατ' αρχην ΟΚ.
Η διαφορά στον eternity είναι ότι το φυτιλάκι δεν περνάει από πάνω αλλά από κάτω, αφού στο πάνω μέρος το καρφάκι είναι πολύ στενό και τερματίζει. Άρα θα χρειαστεί μεγαλύτερη προσοχή στο κόψιμο του μήκους γιατί θα πρέπει να είναι ακριβώς... με λίγη εξάσκηση το πετυχαίνεις.
Επιπλέον για καλύτερη απόδοση ανακάλυψα ότι δεν χρειάζεται να μένει καθόλου φυτίλι για να ακουμπά στην αντίσταση, οπότε μπορεί να κοπεί σύριζα, αλλά τότε χρειάζεται κάψιμο το mesh. Αυτό όμως είναι πιο προχωρημένο σετάπ και μπορείς αρχικά να το αγνοήσεις και να πάς "by the book"
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 17, 2013, 23:17 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #331 στις: Ιανουαρίου 17, 2013, 23:54 »
Ωραιος.
Βασικα και εγω αυτο παρατήρησα οτι οταν δεν ακουμπάει το φιτίλι εχει καλύτερη απόδοση.
Εγω θέλω να βρω αλλο τρόπο πάντως απλά δεν εχω το mesh στα χέρια μου για να παίξω.
Aν το καταφέρω και το στερεώσω μόνιμα θα ποσταρω tutorial :)
θα δοκιμάσω βέβαια και με το τρόπο σου.
Και ολα αυτά όταν θα εχω στα χέρια μου meshακι.
Μια απορία χαζή... Το κάψιμο ειναι υποχρεωτικό για την υγεία μας ή μπορούμε να το βάλουμε και έτσι;
tnx

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #332 στις: Ιανουαρίου 17, 2013, 23:59 »
Το κάψιμο του φυτιλιού ή του mesh?
To φυτίλι το καίω πάντα άσχετα αν υπάρχουν φυτίλια που είναι πιο "καθαρά" από άλλα, όλα κάτι έχουν! Σκοπός του καψίματος είναι να καούν διάφορες ουσίες που προστέθηκαν στην διαδικασία πλεξίματος των ινών ωστε να γίνουν πιο ευκολοκατέργαστες.


Το mesh το καίμε ή το οξειδώνουμε (καλύτερα) για να χάσει την αγωγιμότητα του. Αν το mesh είναι αρκετά μακρυά από την αντίσταση (>1 χιλιοστό) δεν χρειάζεται κάψιμο, αν έχουμε κοντοκουρέψει το φυτίλι και έτσι μπορεί το mesh να μας βραχυκυκλώσει την αντίσταση, τότε θέλει κάψιμο. Εγώ πάντα κοντοκουρεύω το φυτίλι και το καίω...

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #333 στις: Ιανουαρίου 18, 2013, 00:04 »
Ναι για το meshάκι μας έλεγα :)
Βραχυκύκλωμα = κάψιμο αντίστασης = κάψιμο μπαταρίας; Εκτός αν υπάρχει προστασία στο modάκι;
Sorry για το offtopic.
Εγω πάντως εχω σκεφτεί μια ιδέα πως θα μπορούσε να είναι το καρφάκι στο επόμενο ve αλλά δεν πιάνουν τα χέρια μου.
Δεν θα χρειαζόταν ουτε mesh ουτε τίποτα.Απλη διαδικασία!

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #334 στις: Ιανουαρίου 18, 2013, 12:48 »
Καλημερα παιδια, τολμησα και γω να βαλω χερι στον V.E. και εβγαλα το φυτιλι απο το καρφι, εμεινε ενα μικρο κομματακι στην πανω τρυπουλα οπως λεει και ο φιλος slammer. Αν το αφησω ετσι, χωρις φυτιλι (μιας και το χρησιμοποιω μονο σαν dripp) θα παθει τιποτα; Παντως ειδα μεγαλη διαφορα στο χτυπημα και λιγο στη γευση (ισως ειναι η ωρα να αλλαξω αντισταση)

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1213
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #335 στις: Ιανουαρίου 18, 2013, 12:57 »
Δεν έχεις πρόβλημα, Φώτη.  :thumpup:
Άστο έτσι  :yes:
Είναι καλήτερα για dripping. :)

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #336 στις: Ιανουαρίου 18, 2013, 13:04 »
Να σαι καλα φιλε μου, παντως θα προσπαθησω να το 'φαω' λιγο με τη λιμα μηπως βγαλω και το κομματακι απο το φυτιλι που εμεινε πανω  ::)  !!!

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #337 στις: Ιανουαρίου 18, 2013, 14:24 »
Τελικα μαγκες ηταν πολυ πιο ευκολο απ οτι περιμενα, το "φαγωμα" με τη λιμα ηταν παιχνιδακι, λιγο προσοχη θελει και ΟΧΙ δυναμη, ανοιξε και η τρυπουλα απο πανω ωστε να να μπορεις να βαλεις καινουριο φυτιλι , εγω παντως θα το αφησω χωρις γιατι το απολαμβανω καλυτερα  :D  !!!

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #338 στις: Ιανουαρίου 18, 2013, 14:29 »
To μέταλλο είναι "χαλβάς", τρώγεται αμέσως...

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #339 στις: Ιανουαρίου 18, 2013, 15:01 »
Θα αλλαξω και καποια στιγμη μεσα στη μερα (οταν βρω χρονο) και την αντισταση και θα πεταξει λεμε  :laugh1:  !!! Ευχαριστω φιλοι συνατμιστες για τις συμβουλες και τα κολπα που μου δινετε γιατι αλλιως θα πηγαινα στα "τυφλα". Μεσα σε δυο μηνες εχω μαθει παρα πολλα σε σχεση με αλλους που ατμιζουν τουλαχιστον ενα χρονο (μονο και μονο γιατι δεν ασχολουνται με το φορουμ). Να στε καλα μαγκες κι εγω να ξερετε θα συνεχισω να σας ζαλιζω για να μαθω πολλα ακομα που δεν ξερω ωστε καποια στιγμη να ειμαι σε θεση να δινω και γω συμβουλες  :thumpup: .


Υ.Γ.: To ξερω πως βγηκα λιγο offtopic του θεματος αλλα ηθελα να τα πω ολα αυτα. Αν δημιουργει καποιο προβλημα αυτο το post παρακαλω να το διαγραψετε.

Αποσυνδεδεμένος necronius

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #340 στις: Ιανουαρίου 18, 2013, 15:17 »
Για το φιτίλι στο καρφάκι.... φαντάζομαι πως αφού από το εργοστάσιο το φιτίλι είναι "σφηνωμένο" μέσα στο καρφί για να βγαίνει με τράβηγμα ( αν θυμάμαι καλά ), αν βάλεις το καινούργιο φιτίλι μέσα και το πατήσεις με μια οδοντογλυφίδα π.χ. δε θα κάτσει σταθερά όπως το προηγούμενο ?

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #341 στις: Ιανουαρίου 18, 2013, 16:12 »
Φιλε μου αν χρησιμοποιησεις 1,5mm φυτιλι δεν πιστευω να εχεις προβλημα (το 2mm δεν νομιζω να χωραει), αλλα δεν το εχω δοκιμασει για να σου πω σιγουρα.

Αποσυνδεδεμένος gtm

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #342 στις: Ιανουαρίου 18, 2013, 17:26 »
εμενα μου συμβαινει κατι παραξενο χωρις φυτιλι σε driping καμενο μα το καμενο. εβαλα φυτιλι                    με  χιλια  ζορια και αμεσως διορθωθηκε

Αποσυνδεδεμένος makis1975

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #343 στις: Ιανουαρίου 18, 2013, 17:55 »
δεν συμβαινει μονο σε εσενα.ειχα κι εγω το ιδιο θεμα

Αποσυνδεδεμένος gtm

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Eternity
« Απάντηση #344 στις: Ιανουαρίου 18, 2013, 17:59 »
μου ειναι περιεργο γιατι  διαβασα πολλους που αφαιρεσαν αλλα σε μενα το απολυτο καμενο
επεσα σεπροβληματικο? :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343451 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 29, 2024, 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 207264 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542557 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31649 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50819 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 598178 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358887 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 12034 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193773 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1570 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1594 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 595070 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios