vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

364 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, Mimhsdr, ZoeM

AGA Tiamat - Genesis atomizer

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #135 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 21:03 »
κανεις δεν ξεκινησε κατι σαν ''εμπειρος'' .
ωραιο το στησιμο σου απο την στιγμη που σε καλυπτει....
τωρα περιμενουμε εσυ να πεις εντυπωσεις για το πως σου δουλευει  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #136 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 21:05 »
Εγώ φυτιλάτο, φίλε, τον είχα με 2πλό 2mm φυτίλι, η μία άκρη έμπαινε εκεί που την έχεις και εσύ και η άλλη απέναντι, στην τρυπούλα δίπλα στον πόλο με το βιδάκι. Ετσι δεν έχεις θέμα τροφοδοσίας. Την αντίσταση την πρώτη φορά στον πόλο με το βιδάκι, αλλά είδα ότι η τρύπα της καμπάνας είναι ακριβώς απέναντι, οπότε την έβαλα στο 2ο σετάρισμα εκεί που την έχεις και εσύ.

Αποσυνδεδεμένος kerk

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
    • ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΗΣΗΣ
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #137 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 21:10 »
2πλο δυάρι είναι και σε μένα το φυτίλι, 20αρι kanthal 2.5Ω η αντίσταση. Το φυτίλι το έβαλα έτσι γιατί δυσκολευόμουνα να το βάλω στη τρύπα που αναφέρεις  :( . Πάντως κάτι δεν δουλεύει καλά, δεν μου το βγάζεις απο το μυαλό  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #138 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 21:17 »
εγώ για να το καταφέρω, χρησιμοποιούσα ένα μικρό σταυροκατσαβοδάκι, πολύ γλυκά, ίσα να μπει 1-2 χιλιοστά, μετά με το χέρι πάλι γλυκά γλυκά.

Μια φορά τον δοκίμασα έτσι όπως τον έχεις και κάθε 3 τζούρες καμμένο, δεν με προλάβαινε το καημένο, οπότε έκανα άλλο με χρήση των δύο τρυπών.

Αυτό ήταν το πρώτο βίντεο που είχα δει:

Αυτός βέβαια μάλλον βάζει 1.5 φυτίλι, αλλά ο τρόπος μου άρεσε και τον δοκίμασα με καλά αποτελέσματα.

Κι εγώ ίδιο σύρμα, αλλά προτιμώ αντιστάσεις κάτω από 2. Τώρα με mesh τον έχω στα 1.6.

Αποσυνδεδεμένος kerk

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
    • ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΗΣΗΣ
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #139 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 21:22 »
Ευχαριστώ, θα φτιάξω καινούριο φυτίλι & θα προσπαθήσω να το βάλω και στις 2 τρύπες. Να δούμε αν θα βελτιωθεί και το χτύπημα ....
Οσο για την αντίσταση, μην νομίζεις οτι υπολόγισα τιποτα, τρίτη αντίσταση που φτιάχνω είναι, τυλιγα-τυλιγα και μου βγήκε 2.5  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #140 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 21:32 »
κι εγώ τύλιγα τύλιγα και μετά ξετύλιγα ξετύλιγα  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

σκέφτομαι για μεγαλύτερο σύρμα, έτσι ώστε λίγο περισσότερες σπείρες χωρίς να ανέβει η αντίσταση, θα δούμε, νάμαστε καλά να δοκιμάζουμε.

Αποσυνδεδεμένος galaxias22

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #141 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 21:37 »
τελικα εχω μπερδευτει με τους AGA.....ειναι ενας ατμοποιητης ή πολλοι διαφορετικοι?

επειδη βλεπω μοντελα  w,t,s,mini....τωρα βλεπω και version2....τελικα ποσα μοντελα υπαρχουν ρε παιδια?

μπορειτε να βοηθησετε?

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #142 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 21:54 »
Για φυτίλι σε τζένεσις ΜΗΝ το πηζετε στο φυτίλι στο τάνκ.
Ενα κομματι που απλά να φτάνει μεχρι κάτω αρκεί για την τροφοδοσία. Το φυτίλι ανεβάζει ευκολότερα υγρό απ οτι το πλέγμα.
Εγω αν και σε αυτόν δεν εχω κανει πείραμα, θα εριχνά ΕΝΑ φυτίλι μεσα στο τάνκ , και θα είχα τριπλή μπουκλα επάνω.
Για να ανεβάσει υγρό το ένα αρκεί, και ισως θα ηταν καλύτερη "αποθήκη" υγρού το τριπλό επάνω.
Επίσης, δεν ειναι θέμα πλεγματος η τρύπα που πρεπει να το κοιτάει.
Και στο φυτίλι, αν η τρύπα του αέρα είναι αλλού για αλλού, και παλι το ίδιο αποτέλεσμα με το πλέγμα έχει.
τα δύο φυτίλια μεσα στο τάνκ, ενδέχεται να δημιουργούν υπερτροφοδοσία, η οποία δεν δίνει βεβαια μπουρμπουλήθρες και τέτοια, αλλα απλά δεν προλαβαίνει να ατμοποιηθεί ολο το υγρό, και παει τζάμπα.
Θελει μηκος μεσα στο τάνκ, όσο θα βαζατε και το πλέγμα. Ισα να ακουμπάει κάτω.

Αποσυνδεδεμένος kerk

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
    • ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΗΣΗΣ
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #143 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 22:26 »
Η αλήθεια είναι οτι καπου-καπου έχω μπουρμπουληθρίτσες .... υπερτροφοδοσία λοιπόν ... οκ θενκ γιου αλεξ, θα τροποποιήσω αρχικά το υπάρχον φυτίλι και μετα θα συνεχίσω με περεταίρω ψάξιμο αν δεν βελτιωθεί.

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #144 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 22:30 »
Σε μηχανικο ή ηλεκτρονικο μοντ το εχεις πανω ?

edit :  μολις τωρα ειδα πως γραφεις 8w...  :wall:


Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

  • ***
  • 509
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #145 στις: Ιανουαρίου 22, 2013, 22:39 »
Καλησπέρα σε όλες και όλους!!!

Τελικά, όσο και αν έλεγα ότι ποτέ δεν θα καταλήξω σε επισκευάσιμο... πως τα φέρνει η ζωή...

Για να μην σας ζαλίζω με τα υπαρξιακά μου, περιμένω αύριο να μου έρθει το Aga-T V.2 ... πέρα από υπομονή, και επειδή ότι υλικά θα έχει το πακετάκι θα πάνε υπέρ πίστεως μιας και είμαι ατσουμπαλοαμπντάλης με δύο αριστερά χέρια... τι ακριβώς μες θα χρειαστώ? φυτίλια θα χρειαστώ αν βάλω μες? να υποθέσω ότι το κανθαλ είναι μιας καλής ποιότητας σύρμα? και γενικά τι θα χρειαστώ να αγοράσω? κάθε πότε θα πρέπει να αλλάζω μες και σύρματα (κατά μέσο όρο)?

από βιντεάκια αυτό που μου φάνηκε πιο βολικό και επεξηγηματικό είναι το...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=9qyZuL3MAuI[/youtube]

καμμιά άλλη πρόταση, τόσο για βίντεο παρουσίασης όσο και για να μου κάνει τη ζωή πιο εύκολη με τον ατμοποιητή?

Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #146 στις: Ιανουαρίου 22, 2013, 23:00 »
Ρίξε μια ματιά εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,8644.0.html

Αποσυνδεδεμένος galaxias22

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #147 στις: Ιανουαρίου 22, 2013, 23:08 »
επειδη αποσο καταλαβα απο αυτα που εχω διαβασει οι διαστασεις του mesh ποικιλουν αναλογως ατμοποιητη...στον aga t v2 τι διαστασεις πρεπει να ειναι το mesh?

edit....κατι διαβασα για 3χ4.....ισχυει?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 22, 2013, 23:25 από galaxias22 »

Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #148 στις: Ιανουαρίου 22, 2013, 23:39 »
Αν κρίνω από τον προκάτοχό του στην οπή του mesh τόσο είναι, αύριο που θα τον έχω
θα έχω άποψη επ αυτού. Γιατί δεν φτιάχνεις τόσο και αν δεν χωράει να το στρίψεις ή να
το κόψεις πριν το τελικό κάψιμο. Θα σου έλεγα να μην το λυπηθείς και να κάνεις 4 Χ 4
και κόβεις ανάλογα  :)

Αποσυνδεδεμένος ntoumanaki

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
  • Η Μακεδονία Είναι Ελληνική
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #149 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 02:35 »
εγω εχω παρει τον Griffin συμφωνα με την φωτο, αν και απο την εταιρια που τοω πηρα, στο site τον αναφερει ως 100% Επισκευάσιμος Genesis style ΔΙΑΦΑΝΟΣ.
prvth fora me mesh, και μια χαρα μπορω να πω.
απλα ΔΕΝ γεμιζει ευκολα.η οπη που ειναι για τουτη την δουλεια, θελει πολυ ζορι για να μη αρχισει να πεταει υγρο απο την οπη του mesh.
και το δευτερο κακο, ειναι το βιδωμα του καπακιου. πιανει με μια-μιαμιση στροφες.και ειναι πολυ αερατα τα πασα γενικος...
μου φαινεται, θα κανω μεγαλυτερη οπη με νεα πασα για το γεμισμα, και θα φαω λιγο
το καπακι για να πιασουν καλυτερα τα πασα..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342389 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206580 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541666 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31127 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50239 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597356 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357861 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11573 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193123 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1346 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1343 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592087 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios