vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

289 επισκέπτες, 5 χρήστες
Buliwyf, camber, manoslykos, Micha3L, grag

Twitter

Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος ipankas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1635 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 21:46 »
Θέλω να ρωτήσω όταν αλλάζετε μπαταρία στα μοντακια η ρύθμιση VV VW χάνεται; δηλαδή πάει στο ελάχιστο ανάλογα με την αντίσταση που έχει ο ατμόποιητής;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1636 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 22:40 »
Ανάλογα το μοντ. Το GOD τη χάνει. Το XPRO M80, ipv3li και snow wolf, όχι. Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν άπειρα είτε στην μια πλευρά ή στην άλλη.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1637 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 01:39 »
Καλησπερα σε ολο το Φορουμ!! Νεος ατμιστης εδω και θελω να κανω το επομενο βημα μ ενα modακι καθως βαρεθηκα να φορτιζω την Vision spinner μου... Απ οσα διαβασα κατεληξα  σ'αυτα τα αρκετα διαφορετικα μεταξυ τους modακια: 1) Joyetech eVic Vt
2) Eleaf istick 50W
3) Kanger Subox Mini
4) iPW D2 75W
Aυτο που ζηταω κυριως ειναι μεγαλη αυτονομια, ευχρηστια και σαφως δυνατοτητα οσο το δυνατον πιο ευχαρηστου ατμισματος! Το ενστικτο μου και το ματι μου λεει Joyetech ομως ολο αυτο με τον ελεγχο θερμοκρασιας κ τις διαφορες με μεταβλητη ισχυ, τις διαφορές αντιστασεων με τα πολυ λιγα και τα πιο πολλα ohm κ.τ.λ μου φαινονται προς το παρον ως πυρηνικη φυσικη οποτε δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσω να το ευχαριστηθω και να εκμεταλευτω τις δυνατοτητες του...τα φωτα σας παρακαλω...
ΥΓ οποιαδηποτε αλλη προταση με χρηματικη αξια στο επιπεδο των προαναφερθεντων εννοειται πως ειναι δεκτη...σας ευχαριστω εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1638 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 01:46 »
Καλησπερα φιλε μου. :bye:
Κατα σειρα προτιμησης τα mod που διαλεξες: 4, 1, 3, 2.
Αυτονομια με οποιοδηποτε με αποσπωμενη μπαταρια θα εχεις απεριοριστη.
Μια στο mod και 1-2-3-4-5.. στην τσεπη, το αυτοκινητο, το γραφειο, την τσαντα της γυναικας (;D) και δε θα ξεμεινεις ποτε.
Ευχρηστο κανενα δε θα σου φανει στη αρχη σε σχεση με τις eGo, αλλα οποιο και να διαλεξεις σε 2 μερες να το μαθεις απ΄εξω.

Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1639 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 01:46 »
Δες και το evic vtc mini με αποσπωμενη μπαταρια ξαι σναβαθμισιμο σε σχεση με τον αδελφο του.και μικροτερο στη χερι.με δευτερη μπαταρια θα εισαι αρχοντας


Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1640 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 01:49 »
Evic vtc mini

Με την αναβάθμιση πάει στα 75w. Έχει μεγάλη οθόνη, δείχνει τα αμπέρ, παίζει ως VW, TC και Bypass, δέχεται αναβάθμιση

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1641 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 02:07 »
Ευχαριστω θερμα για τις αμεσες απαντησεις παιδια..μολις διαβαζα στο Forum για το Joytech mini και απ αυτα που διαβαζω μαλλον μπηκε 1ο στη λιστα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1642 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 09:51 »
Καλησπερα στη παρεα, θα ηθελα τη πολυτιμη βοηθεια σας σε κατι, επειδη σκεφτομαι πολυ σοβαρα τη μελοντικη αγορα καποιου mod συγκεκριμενα του evic vtc mini της joyetech ομως μιας και δεν εχω τι παραμικρη ιδεα για το πως δουλευει ενα συγχρονο mod θα ηθελα να μου πειτε τι ακριβως κανει αυτος ο ελεγχος θερμοκρασιας και αν ειναι σημαντθικο σχετικα με το οτι μπορει να κραταει περισοτερο η αντισταση και να εκμηδενιζει τη πιθανοτητα να παρουμε γευση καμενου απο τα λιγα που εχω ακουσει, θα ηθελα να μου κανετε ενα παραδειγμα ας πουμε αν εχω μια αντισταση 1,5 ωμ που ειμαι εκει ως συνηθως ποσους βαθμους θα πρεπει να ρυθμισω τη θερμοκρασια για να μην παρω καθολου καμενο να μη καψω το φυτιλι και να ατμοποιει καλυτερα το υγρο και απο που καταλαβαινω ποσο θα το ρυθμισω?

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1643 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 10:34 »
Πρωτα απ ολα, δεν παιζεις στα Ω που ξερεις. Οι περισσοτεροι στηνουν απο 0.05Ω εως 0.4Ω. Αυτο που ουσιαστικα κανει το μοντ, ειναι οτι διαβαζει την τιμη της αντιστασης του coil, ενω αυτο ζεστνεται και ετσι ξερει σε τι θερμοκρασια εχει φτασει το συρμα. Οταν πχ εχεις μια αντισταση 0.15Ω και αυτη φτασει 0.35Ω,  ξερει οτι εχει πιασει 230C(τυχαια νουμερα). Τοτε, απλα αρχιζε και μια δινει μια κοβει ρευμα για να κραταει οσο πιο σταθερα μπορει την αντισταση στα Ω που πρεπει, για να εισαι στην θερμοκρασια που θες. Σωστα διαβασες, θα παρεις 0καμμενο. Αλλα πρεπει πρωτα να το φτιαξουν σωστα, γιατι το VTC mini θελει ενημερωση για να διορθωσουν καποια προβληματα που εχει με τον ελεγχο θερμοκρασιας.

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1644 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 10:40 »
Ενοεις πως αν ειναι να παιξεις με ελεγχο θερμοκρασιας θα ηταν καλυτερα να στησεις αντισταση με 0,5 και γενικα με λιγοτερα ωμ?


Και σχετικα θα ηθελα να μαθω αν στο vtc mini μπορεις να κανεις αναβαθμιση μεσω pc ή αν υπαρχει καποιο καλυτερο mod στη συγκεκριμενη κατηγορια θελω να πω εκτος και αν ειναι για 100 ευρω και πανω κατι τετοιο.

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1645 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 10:52 »
Καλημέρα φίλε μου.


Για τον έλεγχο θερμοκρασίας (TC) χρειάζεσαι 2 πράγματα, το mod σου να υποστηρίζει έλεγχο θερμοκρασίας και το σύρμα σου να είναι ένα από αυτά που μπορεί να υποστηρίξει το mod.


Αν πούμε ότι θα πάρεις το Evic, αν θυμάμαι καλά, υποστηρίζει Ni200 & τιτάνιο για έλεγχο θερμοκρασίας.  Οπότε για να έχεις TC πρέπει η αντίσταση σου να είναι φτιαγμένη από ένα από τα 2 αυτά σύρματα.  Έστω λοιπόν ότι επιλέγεις Ni200.  Θα φτιάξεις μία αντίσταση με 3mm διάμετρο και 7 σπείρες, όπως στήνεις συνήθως.  Αυτό φίλε μου θα σου δώσει 0.2Ω αντίσταση γιατί η ωμική αντίσταση του Ni200 είναι πολύ μικρή.


Μετά, επιλέγεις την θερμοκρασία που θέλεις (ξεκίνα από 180-190 βαθμούς και ανέβαινε μέχρι να βρεις το ιδανικό για σένα), ρυθμίζεις τα watt και ατμίζεις.


Προσοχή, αν στήσεις με kanthal 0.2Ω αντίσταση, ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ TC.  Το σύρμα παίζει ρόλο ΟΧΙ η αντίσταση.  Το ξεκαθαρίζω γιατί υπάρχουν πολλά μπερδέματα με αυτό.


Ελπίζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1646 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 11:03 »
Βοηθησες και με το παραπανω! Και μια τελευταια ερωτηση σχετικα με τα v/w, το mod που εχω ειναι v/w μου δινει τη δυνατοτηα να ρυθμισω ειτε τα watt ειτε τα volt, οταν δηλαδη ρυθμιζω το ενα αλλαζει και το αλλο οπως ειναι λογικο, εχω αυτο συγκεκριμενα (kamry 20W απο fastech) εχω παρατηρησει αλλοτε οταν το ρυθμιζω στα 4 volt, τα watt μου τα βγαζει σε διαφορετικες τιμες σε σχεση με αλλα mod που βλεπω στο youtube και καμια φορα νομιζω πως αλλαζουν και οι τιμες στο μοντακι μου αυτο βεβαια ισως ειναι και ιδεα μου το τελευταιο, για παραδειγμα στα 10W τα volt αλλαζουν σε 4,2 και σε video που εχω δει ειναι αλλες οι τιμες, στη φωτο που εστειλα πιο πανω που ειναι 23w και του βγαζει 7,5V εμενα μου βγαζει εξι κομα κατι αν θυμαμαι καλα και η βασικη ερωτηση ειναι ας πουμε αν σε μια αντισταση 1,5 ωμ μια μεση φυσιολογικη τιμη ρυθμισης των watt ειναι να τα ρυθμισουμε 10W, θα ηταν καλο γενικοτερα σε ενα μοντακι εφοσον σου δινει τη δυνατοτητα να ρυθμισεις ειτε τα watt ειτε τα volt εμεις να ρυθμιζουμε τα watt ή τα volt?

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1647 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 11:19 »
Όταν ρυθμίζεις Watt το mod υπολογίζει τα Volt και αντίστροφα.  Υπάρχει τύπος που τα υπολογίζει στον οποίο λαμβάνεται υπόψη και η αντίσταση.  Άρα μην απορείς που άλλος με τα ίδια Watt είχε άλλα Volt, μπορεί να είχε άλλη αντίσταση.


Τώρα για το τι είναι καλό να ρυθμίζουμε, δεν υπάρχει καλό.  Είναι τι σε βολεύει, θες Volt βάλε Volt, θες Watt βάλε Watt.  Νομίζω όμως ότι σε TC Watt ρυθμίζεις (μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια γιατί έχω αρκετό καιρό να χρησιμοποιήσω TC).


Επιπλέον, στο πόσα Watt θα ατμίζεις είναι προσωπικό και παίζει ρόλο και η διάμετρος του σύρματος.  Τα λεπτά σύρματα δεν χρειάζονται πολλά watt τα χοντρά θέλουν.  Εγώ με 30mm kanthal, 7 σπείρες, ~1,6Ω ατμίζω στα 12-15W ανάλογα με το υγρό και την διάθεση.


Αυτό θα το βρεις με δοκιμές φίλε μου  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Giannis.B

  • **
  • 367
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1648 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 11:52 »
Αδερφια τα φωτα σας.
Ψαχνω για μοντ με 2 μπαταριες (αποσπωμενες) απο ελληνικη αγορα.αξιοπιστο,με καλη ποιοτητα κατασκευης,με stealth mod,με σκοπο την αυτονομια.Τιμη ως 150 ευρω +/-.Ζαχαρωνω το ipv 4 s,αλλα δεν ξερω αν ειναι αξιοπιστο,εχει διαφορα απο το istick 100w?Ημουν ετοιμος για το  istick αλλα διαβαζω για κουμπια που κουδουνιζουν και ρευματα διαφορετικα απο αυτα που δειχνει.Υπαρχει καποια αλλη προταση που να αξιζει τα λεφτα της?

Αποσυνδεδεμένος MARK-ANTONY

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1649 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 12:02 »
το ipv έχει και έλεγχο θερμοκρασίας!καλό μοντάκι και το sigelei 150 tc.Επίσης esquare dna 40 box mod,hana one mod complete kit white/black!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102847 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176767 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22347 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285445 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68749 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315732 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126934 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem