vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

458 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, Tem, mbreznik, Ηρακλης, Buliwyf

Twitter

Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #375 στις: Δεκεμβρίου 06, 2013, 05:58 »
Από που προμηθεύεσαι Acetyl Pyrazine και Ethyl Maltol Crystals?  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #376 στις: Δεκεμβρίου 06, 2013, 10:24 »
AP έχει κι εδώ (Atmorama π.χ.) τα Crystals από TPA (The Perfumers Apprentice) Αμερική. Έχει πάρει το μάτι μου και Ευρώπη όμως σε κάποια e-shops.

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #377 στις: Δεκεμβρίου 06, 2013, 14:56 »
καλησπερα ατμιστες καμια συνταγη με virginia εχει κανει κανενας καμια μιξη καλη και να του αρεσε

Εντελώς από απλή περιέργεια ανάμιξα virginia & gold ducat και τα δυο της inawera σε αναλογία 4 virginia / 1 gold ducat.
To αποτέλεσμα μου θύμισε αμυδρά κάτι σε καπνό πίπας...  Κάτι μου φαίνεται να του λείπει βέβαια, αλλά σαν πρώτη εντύπωση το βρήκα αρκετά καλό.
Η βάση μου είναι περίπου 65% pg, 25% vg και 10% wfi

Συνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #378 στις: Δεκεμβρίου 06, 2013, 15:30 »
Πιθανόν έχεις πολύ νερό στο μίγμα σου φίλτατε.
Ενδιαφέρον συνδιασμός!! Το gold ducat, το έχω πει και στο νήμα των inawera παλιά, είναι πολύ καλό για μίξεις με άλλα πιο 'στεγνά' καπνικά αρώματα! Πρέπει να έχουμε όμως κατά νου, ότι είναι αρκετά δυνατό.
Βρίσκω τον συνδιασμό που δοκίμασες (χωρίς να τον έχω κάνει) πολύ σωστό σε σχέση με αυτό. Ίσως αν έκανες τον συνδιασμό 3:1, να ήταν ακόμη πιο πλούσιο και να κάλυπτε αυτό που λείπει.


Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #379 στις: Δεκεμβρίου 06, 2013, 16:15 »
Θα το δοκιμάσω και σε 3:1 σίγουρα, αλλά επειδή όπως είπες το ducat είναι πολύ δυνατό, προεικάζω ότι θα μου κρύβει αρκετά την αίσθηση του virginia. Ήδη στο 4:1 κάνει αρκετά αισθητή την παρουσία του. Δεν ξέρω ... :)

Ίσως λίγο ry4 asian...

10% νερό είναι πολύ; Αν είναι πιο παχύρευστο το υγρό θα έχει κάποια διαφορά στη γεύση λες;

Συνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #380 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 02:51 »
Είναι πιθανόν να επηρεάζεται η γεύση, καθόσον δεν είναι όλα τα αρώματα υδατοδιαλυτά.
Γενικά πάντως, αυτό που νομίζω είναι πιο σωστό, είναι το νερό να είναι 10-15% της ποσότητας της VG, αφού η pg  δεν είναι το ίδιο παχύρεστη (είναι ο λόγος που οι vg βάσεις είναι αραιωμένες με wfi). Ειδικά σε τόσο λιγη σε αναλογία vg, είναι πιθανόν να μην χρειάζεται καν νερό.

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #381 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 03:48 »
Μα και οι έτοιμες νικοτινούχες PG δεν είναι αραιωμένες με 5% νερό; Αν θυμάμαι καλά κάπου είχα διαβάσει και για μέχρι 10%...

Το θέμα με τα υδατοδιαλυτά αρώματα δεν το κατέχω, αλλά είχα την εντύπωση πως μόνο τα αρώματα από αιθέρια έλαια δεν είναι υδατοδιαλυτά... Υπάρχουν κι άλλα;
Επίσης αν δεν διαλυθεί εντελώς το άρωμα στο τελικό υγρό, δεν θα εμφανιστεί ορατός διαχωρισμός των υλικών σε μορφή στοιβάδων, μέσα στο μπουκάλι;
Και τέλος ένα 10% νερό στο τελικό υγρό είναι ικανό να επηρεάσει ένα μη υδατοδιαλυτό άρωμα; Αν ισχύει αυτό, τότε και με 5% νερό πχ δεν θα είχα πρόβλημα;

Φίλε μου μην με παρεξηγήσεις, δεν πουλάω εξυπνάδα  :) ... Όντως δεν το κατέχω το θέμα, δεν το έχω ψάξει τόσο, οπότε όποια παραπάνω πληροφορία μου είναι πολύ χρήσιμη !

Συνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #382 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 04:09 »
Καμία παρεξήγηση..... Ούτε εγώ το κατέχω ΤΟΣΟ πολύ, όσο αναζητάς.
Από την άλλη όμως, πιστεύω ότι είναι πολύ το 10% νερό ειδικά για τόσο μεγάλη ποσότητα pg. Επιπλέον, σίγουρα το νερό (και κυρίως αν είναι αρκετό) επηρρεάζει με κάποιο τρόπο το τελικό σου υγρό.


Αυτό που εγώ κάνω (επειδή χρησιμοποιώ κυρίως μηδενική vg για αραιώσεις) είναι αρχικά να την αραιώνω (μόνο αυτή) με ένα 10% wfi. Αν οι υπόλοιπες vg, pg  που χρησιμοποιείς είναι ΕΤΟΙΜΕΣ ΒΑΣΕΙΣ (που έτσι πρέπει να είναι) δεν χρειάζεσαι επιπλέον νερό σε καμία περίπτωση και σε οποιοδήποτε συνδιασμό και να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #383 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 13:11 »
Και μια συνταγή από εμένα, που έχω καιρό να ποστάρω. Την έφτιαξα για φίλη, νεότατη ατμίστρια, και μου άρεσε τόσο που έφτιαξα και label.

Σε σκέτη VG,

3,5% FA Cookie
1,0% Atmos Strawberry
0,5% FA Hazelnut.



Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #384 στις: Δεκεμβρίου 08, 2013, 11:13 »
Δεν γραφω συνηθως για συνταγες, και αυτο γιατι συνηθως ψαχνομαι στις καθαρες γευσεις οπως τις εμπνευστηκε ο παρασκευαστης, ομως ειχα παντα ενα κενο στην "καφε+σοκολατα" ως λατρης αυτης και νομιζω μετα απο πολλες δοκιμες κατεληξα στον απολυτο συνδιασμο που πραγματικα για μενα τα σπαει, γιατι δινει καφε/σοκολατα με μια καπνικη επιγευση :


ΥΛΙΚΑ



ΒΑΣΗ:
UMAMI


ΑΡΩΜΑΤΑ :
AFTER-8 = ΚΑΦΕΣ + CHOKO MINT + THE JACK + COOKIES


ETOIMA ΥΓΡΑ :
HALO = CAFE MOCHA + BELGIAN COCOA


Θα δωσω τις δικες μου αναλογιες ομως καλα ειναι να γνωρισετε
αυτουσιες τις παραπανω γευσεις για να τις καταλαβετε πριν τις
συνδυάσετε στο δικο σας παρασκευασμα.


Κατα'ρχας η βαση ειναι 70pg/30vg στα 9mg, τα υγρα της HALO ειναι στα 12mg


Για 50ml παρασκευασμα εχουμε τις εξης αναλογιες:


38ml ειναι η βαση umami + απο 4ml τα υγρα της HALO + 4ml Αρωματα AFTER-8 = 38+4+4 +4 = 50ml


Ας θεωρησουμε οτι καπου στις 30 σταγονες εχουμε 1ml απο τα αρωματα της After-8
χρειαζομαστε 120 σταγονες αρωμα, οποτε :


ΚΑΦΕΣ = 30 σταγονες
COOKIES = 30 σταγονες
CHOKO MINT = 20 σταγονες
THE JACK = 40 σταγονες


Καλη επιτυχια σε οσους το δοκιμασουν και καλη απόλαυση !!
























Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #385 στις: Δεκεμβρίου 14, 2013, 19:46 »
Και δυο εύκολα από μένα:

1. Tricamax: Από ένα μέρος Tribeca (Halo), Cam Blend (FA DIY) και Maxx Blend (DYI).
2. Vicamax: Από ένα μέρος Virginia (FA DIY), Cam Blend (FA DIY) και Maxx Blend (DYI).

Αποσυνδεδεμένος Souhdezos

  • *
  • 66
  • Just a Svoemesto fan..Keep vaping...
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #386 στις: Δεκεμβρίου 21, 2013, 16:35 »
Πρώτη συνταγή μίξης που μου πέτυχε!!10 σταγόνες Nutacco και 10 σταγόνες Apache σε 20ml βάσης 50-50 και 2 μέρες ωρίμανση.Πραγμάτικα απίστευτο,όσοι έχετε και τα 2 αρώματα δοκιμάστε το και πείτε μου εντυπώσεις.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #387 στις: Δεκεμβρίου 29, 2013, 00:47 »
Το atmos habana είναι ιδιαίτερο υγρό. Πρέπει να του συμπεριφερθείς ανάλογα για να δείξει τη δύναμη του πούρου που έχει μέσα του. Το θεωρώ σαν το καπνικό του Καλλιτέχνη που ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα, καθώς δεν φαίνεται να έχει κοινή καταγωγή με τα τελευταία.

Σήμερα μύριζα το ανοικτό μπουκαλάκι και δοκίμαζα διάφορους συνδυασμούς με άλλα μπουκαλάκια, ομοίως.
Κι αυτό γιατί η προηγούμενη μίξη μου είχε αποτύχει.

Λοιπόν, το συνδύασα με nutacco, όπως λέτε οι περισσότεροι, αλλά κάτι σαν να έλειπε... πολύ "ξηρή" οσμή.
Τη λύση έδωσε ένα ξεχασμένο τριαντάφυλλο από FA.

Καθώς τα αρώματα της τελευταίας είναι πιο διακριτικά, προτείνω:

Στην έτοιμη βάση της αρεσκείας σας, πάρτε 9,4 ml και βάλτε...
6 σταγόνες Habana (0,30ml)
3 σταγόνες nutacco (0,15 ml)
6 σταγόνες τριαντάφυλλο (0,2 ml)

Το αποτέλεσμα φαντάζει κιόλας διαφορετικό.
Φρέσκια αναφορά σε 7 μέρες, μετά την ομογενοποίηση.



Και να που το τριαντάφυλλο αποδείχτηκε πιο δυνατό από όσο περίμενα.
Για όσους θέλουν πολύ περισσότερο καπνικό και μεστό, με μια απαλή "διαφορετική" μυρωδιά...

7 σταγόνες Habana
4 σταγόνες nutacco
3 σταγόνες τριαντάφυλλο

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 31, 2013, 01:03 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #388 στις: Ιανουαρίου 21, 2014, 20:47 »
Έχω κολλήσει αφάνταστα στο Freedom της Ηalo και επειδή με 10+ml την ημέρα το κόστος του ατμίσματος (χωρίς να υπολογίσω όλα τα λοιπά) έχει ανέβει στα ύψη, "την ψάχνω" για DIY προσομοίωση της γεύσης του συγκεκριμένου. Παράγγειλα Εthyl Maltol που από τις περιγραφές κατάλαβα ότι γλυκίζει χωρίς έντονο άρωμα την γεύση, με σκοπό να το αναμίξω με καπνικά αρώματα μπας και κάνω κάτι. Κάποιος από τους συνατμιστές που έχει την γεύση του Freedom έχει κάποια ιδέα??? :dontknow:

Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #389 στις: Ιανουαρίου 21, 2014, 21:02 »
Σε Diy δεν ξέρω κάτι. Αν θες δοκίμασε το traditional και το turkish της Liqua, είναι πολύ κοντά... ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102469 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176698 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 352 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22315 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285314 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209550 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68703 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315660 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126876 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95253 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem