vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

403 επισκέπτες, 0 χρήστες

Εθεάθη συνατμιστής!

Αποσυνδεδεμένος Gatilaras

  • **
  • 230
  • Φύλο: Άντρας
  • Που πας ρε γιδα μες την καταιγιδα χωρις μπλοκε?
Απ: Εθεάθη συνατμιστής!
« Απάντηση #1500 στις: Ιουλίου 11, 2016, 13:46 »
Εγω παραμενω στο ον τοπικ και συνεχιζω,Εθεαθησαν 3 συνατμισται,2 μηχανοβιοι χθες στην Γλυφα φθιωτιδας με vtc τιρκουαζ και ego one ο ενας και vtc μαυρο και..... δεν ξερω τι ατμοποιητη ο αλλος και αλλος ενας παλι στην Γλυφα οπου διεκρινα μονο γιατι οδηγουσα ενα καιφουνι επανω,σημερα το πρωι πλατεια Λαου στη Λαμια εθεαθη κυριος με cloud και μηχανικο οπως μου φανηκε. 

Αποσυνδεδεμένος Tedys

  • **
  • 110
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εθεάθη συνατμιστής!
« Απάντηση #1501 στις: Ιουλίου 11, 2016, 13:47 »
Psitgr
Ναι φιλε μου δεν το λεω το καταστημα για να μην θεωρηθει διαφημηση
tepeha
Αν και απο τι λεμε και λενε και οι ερευνες δεν υπαρχει παθητικο ατμισμα , εγω δεν πολυ ντουμανιζω μπροστα στα ανιψια μου

Απ: Εθεάθη συνατμιστής!
« Απάντηση #1502 στις: Ιουλίου 11, 2016, 13:47 »
οι ερευνες δειχνουν παθητικο 0

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εθεάθη συνατμιστής!
« Απάντηση #1503 στις: Ιουλίου 11, 2016, 13:50 »
Νομίζω πως το έχουμε κουράσει απίστευτα το θέμα. Άτμισμα σε θάλαμο νεογνών, άτμισμα σε ΜΜΜ, άτμισμα σε τράπεζες κλπ κλπ.....
Άκρη πιστεύω δε βγάζουμε. Κάποιοι πιστεύουν ότι είναι ΟΚ να ατμίζουν παντού, κάποιοι όπου επιτρέπεται το κάπνισμα και κάποιοι άλλοι κάπου ενδιάμεσα.
Ο καθένας βάζει τα όρια του και λειτουργεί μέσα σε αυτά όπως κάνει και με όλες τις υπόλοιπες καθημερινές ανθρώπινες συμπεριφορές-συνήθειες. Επιχειρήματα υπάρχουν απ'όλες τις πλευρές. Να συμφωνήσουμε δεν υπάρχει περίπτωση. Εγώ επιλέγω να μην ατμίζω σε σχολεία, ΜΜΜ, καταστήματα, μουσεία, σινεμά, δημόσιες υπηρεσίες κλπ. Αυτός όμως είμαι εγώ κι ας γνωρίζω πως οι έρευνες δείχνουν πως δεν υφίσταται παθητικό άτμισμα. Οι υπόλοιποι το γνωρίζουν? Μάλλον όχι και δεν έχω καμία διάθεση να τους το πω εγώ. Οι δικοί μου άνθρωποι είναι ενημερωμένοι και μέχρι εκεί. Τα υπόλοιπα είναι ευθύνη του κράτους, των υπηρεσιών υγείας κλπ.
Ας ατμίζει λοιπόν καθένας όπου νοιώθει άνετα και ας αναλάβει τις ευθύνες που απορρέουν από αυτό, αν υπάρχουν ευθύνες.
Υποσημείωση 1: Δεν πιστεύω στις γενικεύσεις περί κακής εικόνας της ατμιστικής κοινότητας αν κάποιος ατμίζει σε χώρο που εγώ δεν επιθυμώ. 
Υποσημείωση 2: Ζητώ συγγνώμη για το off topic  
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 11, 2016, 13:56 από mankar72 »

Αποσυνδεδεμένος dartaholics

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εθεάθη συνατμιστής!
« Απάντηση #1504 στις: Ιουλίου 11, 2016, 13:53 »
Υπαρχει καπου καποια αποτυπωση του κυριου Φαρσαλινου περι ατμισματος και παιδιων που μπορω να διαβασω γιατι 2-3 μερες γινεται μεγαλη συζητηση περι αυτου..
Οπως πιθανον σωστα αναφερθηκε και στο τοπικ με τα μαιευτηρια η κουβεντα παιζει πολυ μεταξυ οτι το ατμισμα δεν αποτελει προβλημα και που θα ηταν καλο για διαφορους αλλους λογους να μην ατμιζουμε.
Και παλι θεωρω σωστο (ασχετα με το αν κανει καλο η κακο) οτι πχ σε παιδικο καταστημα καλο θα ηταν να το αποφευγουμε απο θεμα προτυπων και επειδη πιθανον καποιοι γονεις οπως λετε και εσεις απο αγνοια μπορει να προκαλεσουν προβλημα απου μονο καλο δεν θα κανει στη δικη μας κοινοτητα.

και ον topic Σαββατο βραδυ σε γαμο σε κτημα ισως ειμασταν περισσοτεροι οι ατμιστες απο τους καπνιστες πλεον αχαχαχα

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Εθεάθη συνατμιστής!
« Απάντηση #1505 στις: Ιουλίου 11, 2016, 14:02 »
Οι περισσότεροι ατμιστές ατμίζουν μπροστά στα παιδιά τους.
Πολλοί ατμίζουν σε φιλικά σπίτια μπροστά σε παιδιά -με την άδεια των γονιών.

Θα ήθελες να μας πεις γιατί δεν είναι σωστό;

Kι εγώ ατμίζω μπροστά στο παιδί μου. Στο σπίτι μου όμως.
Βλαβερό ή μη, μπορεί κάποιοι να το θεωρούν προκλητικό και θέλω να το σεβαστώ.
Είτε στον παιδικό σταθμο, είτε σε κλειστή παιδική χαρά είτε στα Jumbo κλπ, μπροστά σε παιδιά άλλων, εάν δεν έχω την άδεια τους, δεν ατμίζω. Στο πάρκο που τον πάω, ατμίζω. Σε σπίτι φίλων με παιδιά και πάντα με την άδεια τους, ατμίζω.
Προσωπικά, δεν με ενοχλέι να ατμίζουν μπροστα στο παιδί μου γιατί είμαι από τους τυχερούς με τη σωστή ενημέρωση.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Εθεάθη συνατμιστής!
« Απάντηση #1506 στις: Ιουλίου 11, 2016, 14:15 »
@mankar72
Βρε φίλε αν το έχουμε κουράσει τότε μην κάνεις τους μισούς εδώ μέσα να  νιώσουν άσχημα!
Αν είναι υποκειμενικό και απόφαση του καθενός τότε από πού και ως πού η αποδοκιμασία και μετά "συγνώμη, οφ-τόπικ"; Είμαστε κακοί άνθρωποι; Ανόητοι; Όχι καλοί για παρέα; Κακοί γονείς; Πάνε παιδάκια στον παιδίατρο λόγο προβλημάτων από ατμιστές και το έχασα;

Δεν υπήρξε κανείς από "την άλλη πλευρά" ΠΟΤΕ που να πετάχτηκε στο άσχετο να πει "μα καλά, τι άνθρωποι είσαστε εσείς που δεν ατμίζετε μπροστά στον Χ ή στο μέρος Τάδε".
Δηλαδή ούτε το 2011 που μπήκα δεν ήταν τόσο θέμα αυτό, τι σας έπιασε όλους τώρα που ξέρουμε και δυο πράγματα παραπάνω;

@stepeha:
Αν κάνεις και σε άλλους χώρους (με άδεια) δεν κάνεις μόνο σπίτι σου.
Και εμπίπτεις στην κατηγορία (κατά mankar72) του κακού ατμιστή που αγνοεί πως δεν είναι σωστό το άτμισμα μπροστά σε παιδιά σε κλειστούς χώρους.
Κάνω ακριβώς ότι κι εσύ, φαίνεται πως και οι δυο έχουμε πρόβλημα και δεν το ξέρουμε.
Οπότε θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος (κι εσύ αν θέλεις) από πού και ως πού συμπεραίνετε αυθαίρετα πως κάνω κάτι άλλο. Και θα ήθελα και κάποτε κάποιους από τους πολύ θυμωμένους να πει και κάτι λογικό πέρα από το πόσο θυμωμένος είναι.



Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Εθεάθη συνατμιστής!
« Απάντηση #1507 στις: Ιουλίου 11, 2016, 14:24 »
Big, δεν έγραψα πως κάνεις κάτι διαφορετικό...  :)

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εθεάθη συνατμιστής!
« Απάντηση #1508 στις: Ιουλίου 11, 2016, 14:38 »
Φίλε BigSur ειλικρινά δεν καταλαβαίνω :dontknow:
Γιατί με αυτά που έγραψα κάνω τους μισούς εδώ μέσα να νιώσουν άσχημα?
Δε νομίζω πως αποδοκίμασα κανέναν, απλά εξέφρασα την δική μου στάση-επιλογή. Και εγώ ατμίζω μπροστά στα παιδιά μου αλλά επιλέγω να μην ατμίζω σε συγκεκριμένους κλειστούς δημόσιους χώρους. Δεν είναι υποκειμενικό αυτό? Το που θέλει να ατμίζει ο καθένας δεν είναι δική του απόφαση? Εγώ υποστηρίζω την ελευθερία να ατμίζει ο καθένας όπου νοιώθει άνετα αναλαμβάνοντας την ευθύνη της πράξης του, χωρίς να το κατακρίνω αν και σε κάποιες περιπτώσεις διαφωνώ. Τόσο απλά.
Τα υπόλοιπα για κακούς γονείς, κακή παρέα και κακούς ανθρώπους αν τα πίστευα δεν θα ήμουν εδώ αυτή τη στιγμή να απαντώ :D 

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Εθεάθη συνατμιστής!
« Απάντηση #1509 στις: Ιουλίου 11, 2016, 14:47 »
@Stepeha:
Βασικά, με ξέρεις εδώ χρόνια και το φαντάστηκα. :laugh1:
Αλλά κάπως έμμεσα (αλλά μόνιμα) υποννοείται από τους συνομιλητές όποτε κάποιος κάνει το "σφάλμα" να μην δικαιώσει την φωνή της... ηθικής κατακραυγής και πλέον δεν ξέρω από πού θα μου έρθει. Με συγχωρείς.

@mankar72:
Γιατί είναι σωστό να ατμίζουμε σε κλειστό περιβάλλον με παιδιά;
Βρε φίλε αυτό εσένα σου λέει "εγώ ατμίζω μπροστά στα παιδιά μου αλλά επιλέγω να μην ατμίζω σε συγκεκριμένους κλειστούς δημόσιους χώρους.";
Θέτει το θέμα παιδιά-κλειστό περιβάλλον. Το οποίο σημαίνει σπίτια, δωμάτια, αμάξια, τα πάντα. :dontknow:
Και δεν το θέτει θετικά, καθώς ξέρουμε πως το άτμισμα δεν είναι "σωστό", δεν δυναμώνει, τρέφει ή θεραπεύει κανέναν, είναι απλά μια ανεκτή συνήθεια.

EDIT:
Σπίτι και με πιο ήρεμο μυαλό βλέπω πως μπέρδεψα του συνατμιστές, αποδίδοντας στον έναν τα του άλλου. Τα αφήνω διαγραμμένα για να... τα χαρείτε. Ελπίζω στην ανοχή και των δυο συνατμιστών (με τους οποίους και όταν διαφωνούμε  μπορούμε να συζητάμε.) και ζητώ την συγνώμη τους για το μπέρδεμα ταυτοτήτων, ειδικά από τον mankar72 που τον στόλισα από σπόντα!
:-[
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 11, 2016, 20:03 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εθεάθη συνατμιστής!
« Απάντηση #1510 στις: Ιουλίου 11, 2016, 15:28 »
Που να υπήρχε φόρουμ για το κάπνισμα και να υπήρχαν ανάλογα νήματα και περιστατικά απο την καθημερινότητα!  Μακελιό για τα πρέπει τα μη και τα εφόσον και τις επιλογές του καθενός.

Πάντως είμαστε μια κοινοτητα που είναι αρκετά ενημερωμένη και πιστεύω οι περισσότεροι το ψάχνουμε παραπάνω από το κανονικό.

Λοιπόν καθημερινά βλέπω για να ξεκινήσω έτσι, ότι αναλογικά με τους καπνιστές είμαστε ακόμα ένα μεγάλο τίποτα!
Ζω και εργάζομαι σε μέρος που είναι παγκόσμιος προορισμός και καθημερινά βλέπω την αναλογία αυτή.

Τις προάλες αμερικάνοι με rx200 μόντες ξεμόντες ατμους και καλά σε παράταξη στο τραπέζι,
και επειδή μολις βλεπουν οι δικοί μου σερβιτόροι κλπ τέτοιους
τρέχουν να μου φέρουν τα μοντάκια τους να τα δω, να μου πουν με πλάκα σάβο αυτοί σε έχουν και άλλα τέτοια. 

Έλα όμως που οι 7 στους 10 ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ. Τους έβγαλα και φωτογραφία αλλά δεν φαίνεται καλά χαχα.
Δεν υπάρχει χειρότερη εκόνα για μένα απ αυτή. Αφου δεν είχαν και πούρα πάλι κάλα. 

Μόνο κάτι άραβες  σκάσανε μύτη με κάτι περιέργα πολύ ψαγένοι μου είπανε αλλά είχα ρεπό.

Τέλος πάντων ο καπνός καλά κρατεί και κυριαρχεί.  
Εχθες βγηκα στα μπαρς και αν δεν ήμουν πιωμένος θα ένιωθα άσχημα έτσι που με κοιτάγανε όλοι και ειδικά οι ξενέρωτες οι κατσαρόλες οι ακαπάκωτες οι ελληνίδες που βγαίνουν έξω τρεις τρεις.
Πήρε φωτιά ο τσουνάμι γιατί κάπως στραβά την είδα.

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εθεάθη συνατμιστής!
« Απάντηση #1511 στις: Ιουλίου 11, 2016, 15:37 »
"ειδικά οι ξενέρωτες οι κατσαρόλες οι ακαπάκωτες οι ελληνίδες που βγαίνουν έξω τρεις τρεις." 


:)) :)) :))
Εισαι τεραστιος...

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εθεάθη συνατμιστής!
« Απάντηση #1512 στις: Ιουλίου 11, 2016, 15:45 »
@mankar72:Βρε φίλε αυτό εσένα σου λέει "εγώ ατμίζω μπροστά στα παιδιά μου αλλά επιλέγω να μην ατμίζω σε συγκεκριμένους κλειστούς δημόσιους χώρους.";
Θέτει το θέμα παιδιά-κλειστό περιβάλλον. Το οποίο σημαίνει σπίτια, δωμάτια, αμάξια, τα πάντα. :dontknow:
Και δεν το θέτει θετικά, καθώς ξέρουμε πως το άτμισμα δεν είναι "σωστό", δεν δυναμώνει, τρέφει ή θεραπεύει κανέναν, είναι απλά μια ανεκτή συνήθεια.

Αυτό εμένα μου λέει ότι έχουμε μπερδέψει τα μπούτια μας :laugh1:
Απαντάς σ' εμένα για κάτι που έγραψε ο φίλος Stepeha. Επίσης δεν κατάλαβα που κατηγοριοποίησα τους ατμιστές σε καλούς και κακούς όπως ισχυρίζεσαι. Τέλος πάντων ίσως να είμαι ζαλισμένος λόγω φόρτου εργασίας. Το σταματώ εδώ.

Διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 12, 2016, 01:35 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Εθεάθη συνατμιστής!
« Απάντηση #1513 στις: Ιουλίου 11, 2016, 16:02 »
Ίσως είμαι εγώ και πια δεν ξέρω τι λέω σε ποιόν.
Στοπ για μια ανάσα. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Εθεάθη συνατμιστής!
« Απάντηση #1514 στις: Ιουλίου 11, 2016, 16:30 »
Κοίτα να δεις τώρα δίλημμα. Να σε δώσω μπας και γλιτώσω το κεφάλι μου ή να πολεμήσω πλάι σου για την τιμή των όπλων; Σε κάθε περίπτωση savo, χάρηκα πολύ που σε γνώρισα. :laugh1: :laugh1: :laugh1:


Σε έδωσα. Έρχονται... :lotpot:


:popcorn:




 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342324 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206538 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541492 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31078 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50193 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597293 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357814 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11539 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193075 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1321 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1316 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592030 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios