vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

135 επισκέπτες, 1 χρήστης
JohnDag

Smoktech Vmax

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: Smoktech Vmax
« Απάντηση #825 στις: Μαΐου 30, 2012, 16:55 »
Το πρόβλημα που λες πως έσβησε τι μπαταρίες είχες;;;

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Smoktech Vmax
« Απάντηση #826 στις: Μαΐου 30, 2012, 17:00 »
Φίλε Steamboy,
έχεις απόλυτο δίκιο αλλά δεν έιχα άλλο ατμοποιητή γι αυτο έβαλα το dc 1.5. Επίσης δεν είχα την άνεση να προμηθευτώ ProVari που είναι αρκετά πιο σταθερό. Ακόμα, δεν έχω τη γνώση ν'ασχοληθώ με επισκευάσιμα atmo/carto. Τι θα πρότεινες με μεγάλη χωρηικότητα και ντουμάνια σαν το DC?

Ευχαριστώ


Δε χρειάζεται φίλε μου να διαθέσεις πολλά χρήματα ή να ασχοληθείς οπωσδήποτε με επισκευάσιμους,κλπ.
Μπορείς απλά να προμηθευτείς carto για το τανκ σου με λίγο πιο μεγάλη ή και μονής αντίστασης (από 1.8-2.4 Ohms) και θα είσαι μια χαρά.
Ακόμη μπορείς να δοκιμάσεις κάποια clearomizer, όπως το CE4+ με χωρητικότητα 2ml περίπου που έχουν μεγάλη αντίσταση 2.4 Ohms και πάνω (χρειάζεσαι adaptor 510-eGo).
Όσον αφορά το άλλο σου θέμα, αν έχεις στη διάθεσή σου άλλο ζεύγος μπαταριών, τσέκαρε και δες αν λειτουργεί με εκείνες απροβλημάτιστα. Αν ναι, τότε είναι οι μπαταρίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 30, 2012, 17:09 από Steamboy »

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: Smoktech Vmax
« Απάντηση #827 στις: Μαΐου 30, 2012, 17:05 »
Οι 16340 έχουν θέμα στο vmax θέλει 18350 το λέω με βάση τη έχω παρατηρήσει στο δικο μου vmax

Αποσυνδεδεμένος skoubri

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smoktech Vmax
« Απάντηση #828 στις: Μαΐου 30, 2012, 17:14 »
@manos
Οι μπαταρίες είναι 2x Ultrafire 18350 1200mAh 3.7V unprotected

@Steamboy
...δυστυχώς δεν έχω άλλες. Ευχιαριστώ για τη πρόταση σου αλλά γενικότερα δυσκολεύομαι να βρω αναλώσιμα στο εμπόριο (εννοώ για φυσικά καταστήματα καθ'οτι δεν υπάρχει δυνατότητα για ηλεκτρονικές παραγγελίες). Ανταπτοράκι έχω  :laugh1:. Θα ψάξω να βρω πάντως αυτά που είπες.

Ευχαριστώ :)

Αποσυνδεδεμένος DISA

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
  • e-lquid mixer
Απ: Smoktech Vmax
« Απάντηση #829 στις: Μαΐου 30, 2012, 17:18 »
Αν βρεις cartomizer boge 510LR για το τανκ, παρ'το. Εχει αντισταση 2.2Ω και βγαζει πολυ ατμο και γευση.
Αν μενεις νοτια μπορω να σου δωσω ενα και να το δουμε το vmax.

Αποσυνδεδεμένος skoubri

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smoktech Vmax
« Απάντηση #830 στις: Μαΐου 30, 2012, 17:21 »
 :hmmm: Ευχαριστώ για τη πρόταση, θα το κοιτάξω...

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Smoktech Vmax
« Απάντηση #831 στις: Μαΐου 30, 2012, 17:21 »
Τίποτα φίλε μου :thumpup:
Πάντως, όταν και αν μπορέσεις καλύτερα να προμηθευτείς δύο ζεύγη μπαταριών 18350 είτε protected ή IMR καλύτερα και για περισσότερη ασφάλεια.
Επίσης, έχε στο νου σου να αριθμείς τις μπαταρίες σου και να τις βάζεις με την ίδια σειρά( π.χ. 1+2 και όχι 2+1).
Δυστυχώς στο θέμα φυσικών καταστημάτων δε μπορώ να σε βοηθήσω και πολύ, κάνω μόνο online παραγγελίες, αλλά υπάρχουν αρκετά στην Αθήνα τα οποία έχουν και πίνακα εδώ στο forum που μπορείς να πληροφορηθείς για διαθεσιμότητα προϊόντων σχετικών με αυτά που σου πρότεινα.
Τα boge 510D, που προτείνει επίσης ο Disa, θεωρώ πως κορυφαία και δεν είναι πολύ δύσκολο να προμηθευτείς.

 :bye:

Αποσυνδεδεμένος timeco

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smoktech Vmax
« Απάντηση #832 στις: Μαΐου 30, 2012, 17:26 »
Βαγγέλη, δεν πρέπει να αλλάζεις την σειρά? δηλ. την μια φορά 1+2, την επόμενη 2+1, κοκ.?
Για να μην "συνηθίζουν" οι μπαταρίες σε ένα συγκεκριμένο ποσοστό εκφόρτισης? Δεν σου κάνω πλάκα.. :)) έτσι κάνω.

Αποσυνδεδεμένος skoubri

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smoktech Vmax
« Απάντηση #833 στις: Μαΐου 30, 2012, 17:31 »
Θα τις αριθμήσω ευθύς αμέσως γιατί ο συνδυασμός που τις έχω τωρα δουλεύει άψογα! Ο λόγος που έπαιξα με 1200mAh είναι καθαρά η χωρητικότητα άρα και η διάρκεια, αλλά δυστυχώς είναι unprotected  :(

Πάντως έχω διαβάσει και τη θεωρία του timeco... τελικά τι ισχύει? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος timeco

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smoktech Vmax
« Απάντηση #834 στις: Μαΐου 30, 2012, 17:34 »

Πάντως, όταν και αν μπορέσεις καλύτερα να προμηθευτείς δύο ζεύγη μπαταριών 18350 είτε protected ή IMR καλύτερα και για περισσότερη ασφάλεια.
από θεωρία σκίζω λέμε.. :)) το μόνο σίγουρο είναι το από πάνω..

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1213
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: Smoktech Vmax
« Απάντηση #835 στις: Μαΐου 30, 2012, 17:34 »
@skoubri
Άλλαξε τις μπαταρίες σου  :yes:
Έχει μεγάλο θέμα το κριάρι με τις μπαταρίες  :yes:

Βαγγέλη
Τις μπαταρίες δεν τις έχω αριθμήσει, τις βάζω έτσι, νομίζω ότι δεν υπάρχει θέμα με το πώς τις βάσεις. :)
Άν ακούσετε καμιά έκρηξη κ' δείτε στις ειδήσεις ότι έσκασε η.τ. κ' ο ιδιοκτήτης του είναι στο Κρατικό της Νίκαιας, αυτός θα είμαι εγώ  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Σωβαρά τώρα, δεν έχω παρατηρίσει να ζεστένονται οι μπαταρίες.
Μπορώ να πώ ότι ο ατμο -C καίει στην κυριολεξεία αλλά το κριάρι είναι φυσιολογικά  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Dep-ON

  • ***
  • 900
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί-Ζω ProVari+Iatty+GG Stealth+Zeus+DVW
Απ: Smoktech Vmax
« Απάντηση #836 στις: Μαΐου 30, 2012, 17:38 »
 :hmmm:  κατι unprotected Ultrafire 18350 1200mAh.... κίτρινες . :thumpdown:..που εχω εγω,,,,και βαζω σε ενα VV.... σταματάνε μόνες....και μετα απο λίγο...αν τις κουνήσω.... επανέρχονται  .....στην αρχη νόμιζα παει χάλασε το VV  :(

προσοχή στις  Ultrafire

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Smoktech Vmax
« Απάντηση #837 στις: Μαΐου 30, 2012, 17:38 »
Βαγγέλη, δεν πρέπει να αλλάζεις την σειρά? δηλ. την μια φορά 1+2, την επόμενη 2+1, κοκ.?
Για να μην "συνηθίζουν" οι μπαταρίες σε ένα συγκεκριμένο ποσοστό εκφόρτισης? Δεν σου κάνω πλάκα.. :)) έτσι κάνω.


Δε γνωρίζω και πολλά από "stacking", αλλά όσοι γνωρίζουν λένε πως καλύτερα (είτε σε μηχανικό ή σε ηλεκτρονικό mod) να αριθμούν τα ζεύγη και να τα τοποθετούν με την ίδια σειρά πάντα.
Στο παράδειγμά μου λέω, μπαταρία Α(Νο.1)+μπαταρία Β(Νο.2), την επόμενη πρέπει πάλι να μπουν Α+Β και όχι Β+Α.
Επίσης, οι μπαταρίες πρέπει να είναι ίδιες και ποτέ διαφορετικές. Αν η μια είναι IMR AW 18350 έτσι πρέπει να είναι και το ταίρι της.
Προσωπικά, είχα την άποψη πως σε ηλεκτρονικό mod κανονικά δε θα έπρεπε να παίζει κανένα ρόλο η σειρά, μιας και το ρεύμα το τραβάει ταυτόχρονα και απ τις δυο και όχι όπως στο μηχανικό που τραβάει περισσότερα ζόρια η μια απ της δύο.
Αλλά, όπως είπα, δε γνωρίζω και οπότε ακολουθώ τις συμβουλές πιο έμπειρων με τέτοιου είδους γνώσεις.

Αποσυνδεδεμένος timeco

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smoktech Vmax
« Απάντηση #838 στις: Μαΐου 30, 2012, 17:39 »
Διονύση, δεν τίθεται θέμα έκρηξης ή ακόμα και θέρμανσης. Η τοποθέτηση εναλλάξ ή όχι, έχει να κάνει με την διάρκεια ατμίσματος και ζωής των μπαταριών μακροπρόθεσμα. Λάθος??
Το σκίσαμε το θέμα... :)) :)) Ας πάμε να διαβάσουμε αλλού!! :)) :bye:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5559.0.html

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: Smoktech Vmax
« Απάντηση #839 στις: Μαΐου 30, 2012, 17:48 »

Δε γνωρίζω και πολλά από "stacking", αλλά όσοι γνωρίζουν λένε πως καλύτερα (είτε σε μηχανικό ή σε ηλεκτρονικό mod) να αριθμούν τα ζεύγη και να τα τοποθετούν με την ίδια σειρά πάντα.
Στο παράδειγμά μου λέω, μπαταρία Α(Νο.1)+μπαταρία Β(Νο.2), την επόμενη πρέπει πάλι να μπουν Α+Β και όχι Β+Α.
Επίσης, οι μπαταρίες πρέπει να είναι ίδιες και ποτέ διαφορετικές. Αν η μια είναι IMR AW 18350 έτσι πρέπει να είναι και το ταίρι της.
Προσωπικά, είχα την άποψη πως σε ηλεκτρονικό mod κανονικά δε θα έπρεπε να παίζει κανένα ρόλο η σειρά, μιας και το ρεύμα το τραβάει ταυτόχρονα και απ τις δυο και όχι όπως στο μηχανικό που τραβάει περισσότερα ζόρια η μια απ της δύο.
Αλλά, όπως είπα, δε γνωρίζω και οπότε ακολουθώ τις συμβουλές πιο έμπειρων με τέτοιου είδους γνώσεις.
Βαγγέλη όχι κ στο ηλεκτρονικό τα περισσότερα ζόρια τα τρώει η μια μπαταρία όπως κ στα box vv και σε όλα τα μοντ που περνούν 2 μπαταρίες στη σειρα. Για αυτο πρέπει να της έχεις άμα ζεύγη κ το 1-2 μετα να μπαίνει 2-1 .

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343789 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 29, 2024, 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 207522 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542931 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31885 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 51075 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 598480 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 359163 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 12242 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 194027 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1719 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1799 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 595542 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios