vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

88 επισκέπτες, 3 χρήστες
babis1993, Jorge, camber

Twitter

Αλλαγη γευστικων κριτηριων

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #30 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2012, 23:57 »
Εμενα μου εχει τυχει αρώμτα που άτμιζα μανιωδώς να τα σιχαθώ τοσο πολύ που να μη θελω ουτε να τα δώ, παράδειγμα
τα Hypnotic Mist και Liquid amber της FA.
Αυτό εγινε εντελώς ξαφνικά, εκει που τα ατμιζα τα σιχαθηκα σε βαθμό να πετάξω τον ατμοποιητή, και μου είναι αδυνατον να εξηγήσω το γιατί...
Αυτό δεν μου εχει συμβεί με όλα τα αρώματα που ατμιζα αλλά με καποια απο αυτά.

Το αναποδο δηλ. καποιο αρωμα που δεν μου αρεσε αρχικά αλλά μετά να το άτμιζα μανιωδώς δεν μου εχει τυχει....

Αποσυνδεδεμένος stam

  • ***
  • 637
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 Οκτώβριου 2011 εκανα το τελευταιο μου τσιγαρο
Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #31 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2012, 10:02 »
κ κατι αλλο...

εγω που εχω εντονο προβλημα με το στομαχι μπορω να πω οτι μερικα αρωματα με πειραζουν...

συνηθως εντονα οπως φραουλα....prime....capten jack...7leaves...σοκολατα


τωρα τι σχεση εχει το αρωμα με το στομαχι δεν ξερω αλλα εμενα με πιανει :confused1: :confused1:

η αν φαω καμενο 5-6 φορες,εκει ειναι που δεν την παλευω με τιποτα..

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #32 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2012, 10:28 »
Ξεκινησα να ατμιζω καπνικα αρωματα και μονο. Κυριως maxboro αν θυμαμαι καλα και παντα αντιπαθουσα το virginia και τα λατακια. Σταδιακα περασα στα γλυκα και το κραταω πολυ καιρο τωρα. Δεν αλλαζω πολλες γευσεις την ημερα αλλα καποια στιγμη για μια δυο μερες κανω κατι αλλο απο τα κουλουρακια κανελας που κανω συνηθως γιατι αλλιως δεν καταλαβαινω γευση καθολου. Η αληθεια ειναι οτι οταν δεζομαι διαρκως την ιδια γευση μετα απο καποιο καιρο τη χανω και η θα πρεπςι να βαλω πιο πολυ αρωμα η να αλλαξω γευση για λιγο. Τωρα σκεφτομαι να δοκιμασω παλι καπνικα για να δω πως θα μου φανουν...

Αλλαζουν τα γουστα μου λοιπον αλλα οχι αποτομα. Πολυ σταδιακα.και αυτο γινεται μαλλον λογω κορεσμου στην ιδια γευση.

Διαβαζω απο πολλους οτι κανουν σκετη vg. Φοβαμαι λιγο να μπω στη διαδικασια να το κανω για μερες αυτο γιατι ειναι αγευστη και κανω και φλωρεξ (0 mg νικοτινη) και φοβαμαι οτι θα ειναι σαν να ατμιζω αερα μετα απο κανα δυο ωρες...

Edit: τωρα που το σκεφτομαι ξαφνικα σιχαθικα το καπουτσινο της ιναβερα που ρκανα φανατικα. Σιγα σιγα το εκανα ολο και πιο εντονο για να το καταλαβαινω και μολις εφτιαξα 50 μλ απο δαυτο με περιπου 8% αρωμα το εβαλα στην ακρη... Ας το ατμισει (φαει) η μαρμαγκα...

Στάλθηκε από το GT-P1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 16, 2012, 10:49 από domaze »

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #33 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2012, 20:05 »
Θυμάμαι όταν άρχισα το άτμισμα ξεκίνησα με το Virginia της FA, το οποίο με το ζόρι το τελείωσα (30 ml), αφου το ανακάτεψα με Φουντούκι του Καλλιτέχνη. Είπα οτι δεν θα ξανααγοράσω Virginia με τίποτα!!!!!!


Δεν ξέρω τι με έπιασε και μετά από 9 μήνες, παρήγγειλα Virginia απο FA σε άρωμα βέβαια αυτή τη φορά, μιας και άρχισα να θυμάμαι το άρωμα της και να μου λείπει!!!


Το έχω εδώ και δυο μέρες πιπίλα... Άντε βγάλε συμπέρασμα!!!! :wall:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #34 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2012, 00:40 »
θυμηθηκες το αρωμα που μισησες και ενιωσες να σου λειπει και το παρήγγειλες? ???
Αυτο δεν το ακουω συχνα.. :)

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #35 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2012, 00:56 »
Σκέψου ότι έχω το μπουκαλάκι με το άρωμα μαζί μου και στο ενδιάμεσο του ατμίσματος το ανοίγω να το μυρίσω κιόλας!!!


Άστα να πάνε!!  :idiot1:  Είμαι καμμένο χαρτί :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #36 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2012, 01:07 »
Γενικά, όλοι συμπεριφερόμαστε απρόσμενα στο θέμα αυτό.
Λογικό, αφού η αίσθηση είναι καινούργια στην ανθρώπινη ιστορία...

Η θεωρία του Πολυκράτη στο θέμα
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,12939.msg487516.html#msg487516
μπορεί να γίνει μια σωστή αφετηρία και να δούμε αν μπορούμε να εντάξουμε την περίπτωσή μας εκεί.

Α... πολλές φορές παίζει ρόλο και η... στομαχίσια εμπειρία μας σε κάποιες γεύσεις.
Κι ίσως να κρατάμε μια πρόχειρη ατομική στατιστική:
Έχουμε αλλαγή διάθεσης σε όλα τα αρώματα ή μόνο σε ένα-δύο;
Το υπόβαθρο των γεύσεων που μας αρέσουν μένει σταθερό ή αλλάζει κι αυτό;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 21, 2012, 01:35 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #37 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2012, 01:51 »
Άρχισα με ry4, το γύρισα σε red bull, σοκολάτα FA, irish dream FA, μετά βανίλια, καρύδα fa. Κάπου βαρέθηκα τα γλυκά εκεί και πήγα για 7φύλα, tuscan και dark vapure της FA. Έχω καιρό που κάνω τώρα εναλλάξ πράσινο μήλο, πορτοκάλι, καφέ και λεμονάδα του atmoslab. Τώρα θέλω να πάρω την Gina του ατμός...


Παλαβομάρα η κατάσταση. Δεν ξέρω τι θέλω και όταν επιστρέφω στα παλιά μου αρέσει πάλι η γεύση τους.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #38 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2012, 02:00 »
Παίζει ρόλο και η ψυχολογία, σε συνδυασμό με την πορεία μας σαν ατμιστές.

Στην αρχή δεν θέλουμε τσιγαρίσιες, για να επιβεβαιώσουμε την υπεροχή μας απέναντι στον νικημένο εχθρό (ΚΤ).
Μετά, δοκιμάζουμε και κανένα ΚΤ (έλα μωρέ, δεν πειράζει) και κυνηγάμε τσιγαρίσιες γεύσεις για να ξεγελαστούμε.
Και "ξεκινά" ο κύκλος...

Άλλοι, πάλι, ξεκινούν με τσιγαρίσιες για να μην έχουν απότομες αλαγές στη νέα τους ζωή. Δοκιμάζουν δειλά μερικές φρουτένιες, γλυκένιες και καφε-σοκολατένιες και ή συνεχίζουν ή γυρνούν στα αρχικά.

Το όλο θέμα είναι συνάρτηση πολλών παραμέτρων, γι αυτό και ο λαβύρινθος...

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #39 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2012, 02:46 »
Χμ... Λοιπον.
Λάτρευα latakia, virginia, black old tobacco. Πλέον τα απεχθάνομαι, όπως και οτιδήποτε άλλο έχω κάνει μέχρι τώρα. Συνήθως κολλάω με ένα υγρό κ το κάνω συνέχεια, αλλά ποτέ δεν έχω φτάσει στο σημείο να πω πως το σιχάθηκα, ΠΡΙΝ δοκιμάσω κάποιο άλλο που να μου αρέσει.
Μέχρι χθες, που δοκίμασα κάποια inawera, για ένα εξάμηνο έκανα ένα συγκεκριμένο (nobacco exclusive flavorless) που είναι σχετικά άγευστο. Απλά έχει μια ανεπαίσθητη γεύση καραμέλας βουτύρου.
Σήμερα είπα να αλλάξω και πηρα να αρχίσω τα inawera που δοκίμασα χθες. Τα black cherry tobacco και tobacco symphony. E, ήδη έχει αρχισει να μη μου αρέσει το flavorless...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #40 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2012, 04:51 »
Επειδή ο αριθμός των οσμών που μπορούμε να αντιληφθούμε είναι απεριόριστος
παρόλο που το ρεπερτόριο γεύσεων είναι περιορισμένο, όταν με το άτμισμα η οσμή
περνάει μέσα από την στοματική κοιλότητα στη μύτη στο πάνω μέρος δίνει εντολή
στον εγκέφαλο για αντίδραση. Η αίσθηση της όσφρησης είναι 10000  φορές πιο
ευαίσθητη από την αίσθηση της γεύσης. Αυτό που νομίζουμε πως γευόμαστε είναι
κατ’ ακρίβεια αυτό που μυρίζουμε.
Πολλές φορές μας προσελκύει κάποια οσμή που είναι ασυνήθιστη ή διαφορετική από
αυτή που έχουμε συνηθίσει.
Αυτό είναι που μας κάνει πολλές φορές να αλλάζουμε γευστικές προτιμήσεις ή να μας
εντυπωσιάζουν άλλες, τις οποίες με τον καιρό τις προσπερνούμε με την ίδια λογική και
δοκιμάζουμε και κάτι άλλο.
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως έχουμε διαφορετικές πλέον προτιμήσεις αλλά απλά κάτι
άλλο μας τράβηξε και το οποίο θα το ξεπεράσουμε και θα πάμε πάλι σε κάποιο άλλο
καινούργιο και αυτό με τη σειρά του θα το αντικαταστήσουμε στο μέλλον και πολύ
πιθανόν να ξαναγυρίσουμε πάλι στα ίδια που είμαστε πριν ξεκινήσουμε το ταξίδι της
γεύσης -όσφρησης.
Π.χ. ξεκίνησα το άτμισμα με Decadence American Red μετά πήγα στο Tribeca δοκίμασα
με λαχτάρα πολλά Decadence και αρκετά F.A. από καπνικά σε φρούτα, μετά Halo 4,5
γεύσεις μετά Atmos Lab και ενώ όλα αυτά μου άρεσαν εν τούτοις εδώ και μερικούς
μήνες έχω επιστρέψει σε παλιά λημέρια με Tribeca σταθερά και εξακολουθώ και δοκιμάζω
καινούργιες γεύσεις.
Βρίσκω πολλές ωραίες γεύσεις απλά κάπου έχω έδρα και λιμάνι να γυρίζω ...  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4689 500004 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 03, 2024, 20:04
από anetost
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12279 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7537 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21161 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195257 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1874 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5018 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110308 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181536 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos