vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

403 επισκέπτες, 4 χρήστες
lounik, Tem, Jorge, camber

Twitter

Αλλαγη γευστικων κριτηριων

Αποσυνδεδεμένος stam

  • ***
  • 637
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 Οκτώβριου 2011 εκανα το τελευταιο μου τσιγαρο
Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2012, 02:20 »
εγώ εχω παρατηρήσει το άλλο.ότι όσο πάει χρειάζομαι πιο πολύ ποσοστό άρωμα για να νιώθω την γεύση.τώρα πχ για να καταλάβω ωραία το άρωμα βάζω 10% με την πηνελόπη που αποδίδει καλά το άρωμα.


όχι μόνο με 1 άρωμα αλλά είναι γενικό αυτό.δεν ξέρω τι γίνετε αλλά πιστεύω ότι το άρωμα στο υγρό μασ κάτι κάνει στην γεύση μασ που θα έλεγα ότι είναι προσ το κακό.δηλαδή οπωσ το βλέπω εγώ μειώνεται η γεύση που νιώθουμε από τα αρώματα.

μια καλή λύση κ βοηθάει πολύ είναι να κανεισ σκέτη για καμία βδομάδα.

εγώ γούστα δεν εχω αλλάξει.μόνο με την καραμέλα το εχω πάθει.που κ πάλι μου αρέσει αλλά δεν παίρνω άρωμα καραμέλασ οπότε φτιάξω υγρό.σαν να χάλασε το άρωμα είναι αλλά δεν έχει χαλάσει.άλλοι που δοκίμασαν το νιώθουν κανονικά.

η αλήθεια είναι ότι εχω ένα μικρό φόβο μην αλλιωθει η αίσθηση τησ γεύσησ η τησ όσφρησησ σε μόνιμο επίπεδο μετά από τόσο άρωμα.

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #16 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2012, 08:55 »
Θα συμφωνήσω με τον stam σε αυτά που λέει παραπάνω και από προσωπική μου εμπειρία θα σας πω τα εξής.
Χρησιμοποιούσα για μεγάλο χρονικό διάστημα συγκεκριμένο άρωμα και είχα φτάσει να βάζω 15-17 σταγόνες στα
10 ml προκειμένου να πάρω γεύση και πάλι όχι πολλά πράγματα.

Εδώ και δύο μήνες περίπου ατμίζω σκέτη βάση χωρίς άρωμα.
Χτες έριξα για πλάκα σε 6 ml υγρό 3 σταγόνες από το παραπάνω άρωμα.
Μιλάμε ότι μετά από 1 ώρα που δοκίμασα η γεύση που πήρα ήταν πολύ δυνατή και το αραίωσα και άλλο για να το
ατμίσω.
Οπότε συστήνω να ατμίζετε που και που για κάποιο χρονικό διάστημα σκέτη βάση προκειμένου μετά να
απολαμβάνετε καλίτερα τα αρώματά  σας.
Επίσης παρατηρώ και σε συγκεκτρώσεις που πάω ατμιστές να χρησιμοποιούν τόσο πολύ άρωμα στα υγρά τους
με αποτέλεσμα όταν ο ατμός τους έρχεται σε μένα να με πνίγει η μυρωδιά από το πολύ άρωμα.

ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΠΑΠΟΥ. :yes: :yes: :yes: :yes:
Παιδιά μειώστε τα αρώματα και αν δυνατόν καταργήστε τα.
Πιστεύω ότι αν υπάρχει κάτι στο η.τ. που μπορεί να κάνει ζημιά στην υγεία μας είναι τα αρώματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 15, 2012, 23:06 από papoys »

Αποσυνδεδεμένος efhkal

  • ***
  • 572
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ποτέ δε φοβήθηκα τα άσχημα,πάντα τα μέτρια έτρεμα.
Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2012, 09:03 »
Ξεκινησα με καπνικα...λατακια και ντεισερτ σιπ....μου αρεσανε πολυ τοτε τα καπνικα....ειχα και ενα πρασινο μηλο και δεν ηθελα καν να το πλησιασω ενω ολοι μου λεγανε ειναι πολυ καλο καντο......καποια στιγμη κανω τζουρα απο το ντεισερτ και αηδιασα ετσι ξαφνικα....το ιδιο και με τα λατακια ξαφνικα μου βρωμαγανε.....γεννηθηκε ο μεγαλος ερωτας με την καραμελα......και στροφη 180 μοιρων.....παρατησα τα καπνικα και αρχισα τα γλυκα....απο τοτε καπνικο δεν...ολα σχεδον με αηδιαζουν....για 1 ml το αντεχω παραπανω οχι....οτι γλυκο υπηρχε το ατμιζα ωσπου συνειδητοποιω οτι για να νιωθω την γευση οπως πριν ηθελα 20 σταγονες στα 10ml...οποιος αλλος το ατμιζε  :wall: :wall: και δικαιως.......προσπαθησα να κανω ενα διαλειμμα με σκετη βαση αλλα αντεξα μια μερα.....ηρθε η γευση στα φυσιολογικα της μετα απο ενα διαστημα......ηρθε και το μπισκοτο κανελας το οποιο δεν βαρεθηκα ποτε σε αντιθεση με την καραμελα που σταματησα να την ατμιζω γιατι καμια δεν μου αρεσει.......το πρασινο μηλο δε?τωρα μου αρεσει πολυ ........αβυσσος η γευση του ατμιστη ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος kimmi

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • 생활은 아름답습니다
Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2012, 09:42 »
Πολύ ενδιαφέρον νήμα.
Να προσθέσω απλά μια σημαντική κατ´εμέ παράμετρο.
Θεωρώ πως μεγάλη σημασία έχουν και οι ατμοποιητές που χρησιμοποιούμε.
Αποδίδουν πολύ διαφορετικά ο καθένας το ίδιο υγρό.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Re: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #19 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2012, 09:47 »
Βεβαίως βεβαίως ....
Αλλά αν αρχίσουμε να μιλάμε και γιαυτους ... πάει θα ξεφύγουμε στο νήμα να μιλάμε μόνο για το ποιος ατμοποιητης είναι καλύτερος...

Οπότε,συμφωνώ μαζί σου,αλλά ας μην το πάμε το θέμα προς τα εκεί,και ας μιλα ο καθένας για τον δικό του ατμο...αλλά να εστιάζει μόνο στο υγρό ;)

Sent from my A100 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος efhkal

  • ***
  • 572
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ποτέ δε φοβήθηκα τα άσχημα,πάντα τα μέτρια έτρεμα.
Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #20 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2012, 09:50 »
σε αυτο συμφωνω με τον kimmi.....με τους εργοστασιακους νομιζα οτι ειχα γευση....μετα τον επισκευασιμο μου λενε δοκιμασε απο καποιο εργοστασιακο και νιωθω οτι τον αδικο γιατι τον βαζω σε συγκριση......τα υγρα μου πλεον το μαξιμουμ ειναι 5-7 σταγονες αρωμα......ωφειλετε λιγο και σε αυτο νομιζω

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Re: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #21 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2012, 10:47 »
Βεβαίως βεβαίως ....
Αλλά αν αρχίσουμε να μιλάμε και γιαυτους ... πάει θα ξεφύγουμε στο νήμα να μιλάμε μόνο για το ποιος ατμοποιητης είναι καλύτερος...

Οπότε,συμφωνώ μαζί σου,αλλά ας μην το πάμε το θέμα προς τα εκεί,και ας μιλα ο καθένας για τον δικό του ατμο...αλλά να εστιάζει μόνο στο υγρό ;)

Sent from my A100 using Tapatalk


Δεν γίνεται αυτό.
Έχει σχέση και ο άτμο με τη γεύση
Αν πριν απο 3 μήνες για παράδειγμα δεν άρεσε κάποιο υγρό μπορεί να φταίει και ο άτμο και αλάζοντάς τον να αρέσει

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Re: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #22 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2012, 11:03 »

Δεν γίνεται αυτό.
Έχει σχέση και ο άτμο με τη γεύση
Αν πριν απο 3 μήνες για παράδειγμα δεν άρεσε κάποιο υγρό μπορεί να φταίει και ο άτμο και αλάζοντάς τον να αρέσει
ακριβως...το ζω αυτο,αν βαλω τριμπεκα στον eco c μου αρεσει πολυ,αν το βαλω σε καρτο δεν θελω ουτε τζουρα να τραβηξω,μιλαμε για αηδια,επισης οπως εχει αναφερθει παιζει ρολο και το να κανεις 2-3 γευσεις την ημερα γιατι η συνηθεια ειναι ασχημο πραγμα

Αποσυνδεδεμένος ManosRadX

  • **
  • 152
  • Φύλο: Άντρας
Re: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #23 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2012, 11:17 »
Αυτο για το τριμπεκα ήθελα να γράψω κι εγω σε κάρτο και σε ce3 δεν ατμιζεται με τπτ με τον steam machine έχει ωραια γεύση, είναι το μοναδικό υγρό που μου χει τύχει αυτο.

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Re: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #24 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2012, 11:30 »
ακριβως...το ζω αυτο,αν βαλω τριμπεκα στον eco c μου αρεσει πολυ,αν το βαλω σε καρτο δεν θελω ουτε τζουρα να τραβηξω,μιλαμε για αηδια

Αυτο για το τριμπεκα ήθελα να γράψω κι εγω σε κάρτο και σε ce3 δεν ατμιζεται με τπτ με τον steam machine έχει ωραια γεύση, είναι το μοναδικό υγρό που μου χει τύχει αυτο.

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Πολύ σωστά και θα βγούν ωραία συμπεράσματα και για κάποιον που θα το δοκιμάσει , θα δεί ότι υπάρχουν και άλλοι που το έχουν διαπιστώσει (παράδειγμα το συγκεκριμένο που το ανέφεραν ήδη 2 ατμιστές)

Αποσυνδεδεμένος hemlock

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #25 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2012, 11:32 »
Για την υποκειμενικότητα της γεύσης θα βγούν... συμπεράσματα ? 8)

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #26 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2012, 11:33 »
Ναι θα βγούν κάποια συμπεράσματα 8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #27 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2012, 15:39 »
Η αποδοση της εντασης της γευσης απο ατμοποιητη σε ατμοποιητη διαφερει. Η αλλοίωση της γευσης ειναι σπανιοτερη - συχνα σε καρτο (μου φανηκε περιεργο που ο φιλος αναφερθηκε στον ce3 που ειναι κατα κοινη παραδοχη απο τους καλυτερους του εμποριου σε θεμα γευσης) οπως παιζουν ρολο και λεπτομερειες που θα αλλαξουν γευση στο ιδιο εργαλειο (φυτιλι, παχος ποιοτητα κλπ). Το θεμα του νηματος εδω ειναι σαφες ομως, αναφερεται στο συχνο φαινομενο της αλλαγης απο συμπαθεια σε αντιπαθεια ενος ιδιου αρωματος (ενω υποτιθεται οτι εχουμε κατα καποιο τροπο καταληξει οτι χρησιμοποιουμε τον αλφα, βητα ή και γαμα ατμοποιητη και ξερουμε τι μας δινουν). Δεν παμε να βγαλουμε συμπερασμα οτι παρτε παρτε επισκευασιμο, οποτε μην το μπλεξουμε με ποιος ατμο ειναι καλυτερος πάλι, θα ξεφυγουμε και ειναι ωραιο το θεμα.

Πιστευω οτι το ατμισμα, σε συνδυασμο με γευσεις, και τοσο εντονες δε (μη ξεχναμε οτι το κτ ειχε κυριως μια γευση, και οι παραλλαγες και διαφορές απο μαρκα σε μαρκα ηταν πολυ πιο ήπιες σε συγκριση με τις διαφορές γευσεων του ητ) ιδιως τον πρωτο καιρο, αποσυντονιζει και "τρελλαινει" την αισθηση της γευσης. Ο οργανισμος μας δεν ειναι συνηθισμενος σε αυτο, και μαλιστα με την ένταση που υπαρχει στα υγρα. Επιμενω επ αυτου οτι οι δοσολογιες που υπαρχουν στα ετοιμα υγρα ή που προτεινονται στα diy ειναι υπερβολικοτατες - δεν ατμιζεις ροδακινο, ατμιζεις το "τσιγαρο" σου με ενα ελαφρο αρωμα ροδακινου. Σε συγκριση παλι με το κτ, αν θυμαστε, οι καπνιστες που εκαναν αρωματικα πουρα ή πίπα, δεν καπνιζαν οσο συχνα καπνιζει καποιος κανονικο τσιγαρο. Οπως δεν τρως ολη μερα γλυκο βυσσινο, οπως δεν βαζεις πάνω σου δυο λιτρα απο την αγαπημενη σου κολωνια. Καταληγω οτι εξ αιτιας της "τρελλας" και του αποσυντονισμου που παθαινουν οι γευστικοι μας καλυκες, ειναι πιθανο σε πολυ κοσμο μια γευση που του αρεσει για λιγο να μην του αρεσει μετα, ή και το αντιθετο, τα γευστικα κριτηρια αλλάζουν γιατι οι καλυκεςδεχονται ¨αφυσικες" επιθεσεις.

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #28 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2012, 20:39 »
Προσωπικά, μια και έχω 2 εβδομάδες συστηματικός ατμιστής, χωρίς καθόλου κ.τ., προτιμάω τα καπνικά για να μην ξαναπέσω στο ριμάδι.

Σίγουρα, όσο περνάει ο χρόνος, η όσφρηση γίνεται καλύτερη και πιο εκλεκτική, μια και το κ.τ. μας είχε στερήσει σημαντικό τμήμα της. Ισως αυτό σιγά σιγά μας οδηγεί σε αναζήτηση νέων αρωμάτων. Εγώ θα μπορώ να μιλήσω πιο ασφαλέστερα σε μερικούς μήνες.

Αποσυνδεδεμένος DISA

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
  • e-lquid mixer
Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #29 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2012, 23:03 »
εγω με καπνικα ξεκινησα και με καπνικα συνεχιζω + καραμελα και καραμελοειδη και βανιλια ειτε μονα τους ειτε mix με καπνικα. οσα αλλα εχω δοκιμασει τα αφησα.

εκανα καποια στην αρχη οπως καπουτσινο, red bull, virginia, gold ducat που ενω μου αρεσαν παρα πολυ, μετα ξαφνικα δεν ηθελα να τα ξανακανω, τα μπουχτισα. απο ατμοποιητη χρησιμοποιω Α2Τ και FAT να πω επισης πως μεσα στην μερα αλλαζω και 5-6 γευσεις!!! :idiot1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102333 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176667 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285256 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209535 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68679 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126843 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95243 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem