vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Απο χρήστης ηλεκτρονικού τσιγάρου σε καπνιστή

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Απο χρήστης ηλεκτρονικού τσιγάρου σε καπνιστή
« Απάντηση #45 στις: Μαΐου 13, 2010, 13:19 »
Ειλικρινά κύριοι (και κυρίες) δεν καταλαβαίνω την έντονη επιθυμία (μερικών) σας να καπνίσετε!
Μετά από 8 μήνες πλήρους ακαπνίας, όταν δεν έχω εύχερο το GGTS μου, σκέφτομαι αυτόματα να πιάσω ένα ΚΤ.
Άλλες φορές περνά αμυδρά από το μυαλό μου. ΑΛΛΑ ποτέ δεν  κατέβαλα καμιά ιδιαίτερη προσπάθεια για να απορρίψω άμεσα τη σκέψη και την πράξη και φυσικά δεν ενέδωσα.
Αυτές τις ΛΙΓΕΣ στιγμές σκέφτομαι την πικρίλα, το βάρος στο στήθος που είχα, την ΠΙΣΣΑ (χωρίς πούπουλα) που θα πάει να κάτσει μεσ' τα πνευμόνια μου, την "βαριά" αίσθηση του καπνού.
Για όσους οι παραπάνω σκέψεις δεν είναι αρκετά αποτρεπτικές (εκτός από υγρά με λίγο ψηλότερη περιεκτικότητα από τη συνήθη σε νικοτίνη, όπως και προαναφέρθηκε) προτείνω υγρά σε VG και υψηλότερες τάσεις ατμίσματος σε συνδυασμό με ένα αποδοτικό ατμο. Η περισσότερη παραγωγή ατμού (οπτικά και αισθαντικά), η αίσθηση πληρότητας και ίσως ακόμα και το ψιλομπούκωμα που θα προκαλέσει, μπορεί πιστεύω άνετα να καλύψει την έντονη επιθυμία για ΚΤ.

Θεωρώ το ΚΤ οριστικά διαγεγραμμένο και βλέπω το ΗΤ ως κάτι εναλλακτικό (και όχι ως υποκατάστατο του ΚΤ). Ατμίζω γιατί μ' αρέσει η απαλή αίσθηση και γεύση του, γιατί μπορώ να το χρησιμοποιώ σχεδόν παντού, γιατί δεν βρωμάω, γιατί δεν αισθάνομαι  ένοχος, γιατί δεν πικρίζει, γιατί διαφέρει γιατί...γιατί...
Περνάω δίπλα από καπνιστές και μυρίζω το "καμένο"  και το σιχαίνομαι. Αναρωτιέμαι κάθε φορά πόσο ανόητο και αυτοκτονικό είναι να εισπνέεις κάτι που καίγεται!!!!
Wow, Ι have seen the light brathas :)) :)) 
Αντε ρε αφήστε τις μαλ...ιες και τους πειραματισμούς με το ΚΤ   ;) :)

@tonicgr
Φίλε τονικ πολύ ενδιαφέρον και σοβαρό το θέμα που έθεσες!!
1) Όσον αφορά τις δικές σου ευθύνες : Δεν ότι φέρεις εσύ καμία γιατί την αδελφή της μύησες και με αγαθό και καλό σκοπό. Θα μπορούσες ίσως να αρνηθείς την παραγγελία του εξοπλισμού.
2) Το ότι το δοκίμασε η μικρότερη : Αν το καλοσκεφτείς, αν η είχε "σκοπό" ή "τάση"  να καπνίσει, καλύτερα φυσικά να ξεκινήσει με το ΗΤ. Αν "μάθει" με το ΗΤ και δοκιμάσει το ΚΤ θα πάθει πιστεύω κάποιο (αποτρεπτικό) σοκ.
3) Το πως θα εξελιχτεί το όλο πράμα εξαρτάται καθαρά από την ίδια και το τι μυαλά κουβαλάει. Δεν βλέπω όμως το λόγο για κάποιον που δεν έχει εθισμό στη νικοτίνη, να την προσθέσει στο ΗΤ.
4) Μπορεί να εθιστεί στη συνήθεια ή/και τη γεύση του ΗΤ αλλά όχι (προς το παρόν) στη νικοτίνη.  Αν εξελιχτεί έτσι, ελπίζω να παραμείνει τουλάχιστον στο επίπεδο αυτό (της μη νικοτίνης) . 

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Απο χρήστης ηλεκτρονικού τσιγάρου σε καπνιστή
« Απάντηση #46 στις: Μαΐου 13, 2010, 14:54 »
Να κανω και εγω μια ερωτηση επι του θεματος?

Εχω μια φιλεναδα αμερικανα που την μυησα στο η/τ προσφατα (με Ego). Η αδερφη της που δεν ειχε ξανακαπνισει ποτε τιποτα ουτε κ/τ, δοκιμασε την σοκολατα (vinirette) και ξετρελαθηκε. Με εβαλε να της παραγγειλω και η/τ και υγρα...

Το ηθικο διλημα της ιστοριας ειναι:
α. Δεν εχει ξανακαπνισει ποτε!! Αν αυτο την ωθησει να δοκιμασει και κ/τ ?? ???
β. Ειναι μικρουλα!! 19 χρονων βλασταρι...
γ. Με 0mg λετε να αναπτυξει εθισμο??  :confused1:
Καλύτερα να της εξηγήσεις ότι αυτό το προϊόν απευθύνεται αποκλειστικά σε καπνιστές που θέλουν να εγκαταλείψουν το κ.τ.
αλλά όχι τη συνήθεια (και τη νικοτίνη).
Αφορμή ψάχνουν στις ΗΠΑ για τέτοιες περιπτώσεις (να προσελκύει νέους μη καπνιστές μέσω ωραίων αρωμάτων)
για να το απαγορέψουν εντελώς...

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απο χρήστης ηλεκτρονικού τσιγάρου σε καπνιστή
« Απάντηση #47 στις: Μαΐου 14, 2010, 00:58 »
Πρωτα απο ολα να πω ενα καλησπερα σε ολα τα φιλαρακια που παραστρατησαν αλλα και τα υπολοιπα που κρατανε γερα ακομα.
Και αφου εδω ειναι το εξομολογητηριο να αναφερω και εγω οτι ειμαι ενας παραστρατημενος.
Τον τελευταιο μηνα σχεδον και αφου εκλεισα ενα χρονο ακαπνος, μου συνεβησαν πραγματα που με στρεσαραν αλλα και καταστασεις που μου προσεφεραν διεξοδο απο πολυημερες ταλαιπωριες και αγχη.
Ολα αυτα λοιπον τα "γιορτασα" με ενα στριφτο.
Δεν λεω οτι εκανα καλα.
Αλλα ετσι εκανα.
 
Εχω σταθεροποιηθει λοιπον σε 2-3 την ημερα, βγαζοντας ολη την υπολοιπη μερα με ητ. Στη δουλεια δεν αναβω καθολου παρα μονο με τον πρωινο καφε και ολη την υπολοιπη μερα ειμαι με το pass through μου.
 
Ο λογος που το εκανα ακομα αγνωστος. Το μονο που ειναι γνωστο σε μενα και πασιφανες ειναι οτι στις μεγαλες καταστασεις της ζωης το ητ ειναι λιγο. Θελει πολυ δουλεια ακομα.
Τις ωρες που σε πιανει η απολυτη τρελα ή μια μεγαλη χαρα, εγω τουλαχιστον, ειμαι πολυ αρνητικος στο να ψαξω να βρω τα μπουκαλακια για να σταξω στο ατομαιζερ ή να εξετασω ποιο απο τα καρτομαιζερ δεν θα βρωμαει καμμενο και θα εχει καλο χτυπημα.
 
Παρολα αυτα, οταν η ζωη ξαναγυρισει στους κανονικους ρυθμους, πιστευω οτι θα γυρισω και εγω στη βασανιστικη αναζητηση μιας ικανοποιητικης ηλεκτρονικης τζουρας.
Κι αν δεν το καταφερω ξανα, μια χαρα ειμαι κι ετσι.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Απο χρήστης ηλεκτρονικού τσιγάρου σε καπνιστή
« Απάντηση #48 στις: Μαΐου 14, 2010, 01:04 »
Ελα ρε Cyan , δεν το περίμενα απο σένα, είσουν και low.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απο χρήστης ηλεκτρονικού τσιγάρου σε καπνιστή
« Απάντηση #49 στις: Μαΐου 14, 2010, 01:10 »
Γεια σου Cyan! Το μεγάλο βήμα, το άλμα το έχεις ήδη κάνει. Δεν ξέρω πόσο κάπνιζες προ η.τ. όμως τα 2-3 κ.τ. την ημέρα και μάλιστα με 1 χρόνο ακαπνίας δεν τα θεωρώ πισωγύρισμα. Εύχομαι η ζωή σου να ξαναγυρίσει στους κανονικούς ρυθμούς γρήγορα.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Απο χρήστης ηλεκτρονικού τσιγάρου σε καπνιστή
« Απάντηση #50 στις: Μαΐου 14, 2010, 01:12 »
O πρώτος που αντιλήφθηκα ότι παραστράτησε ήταν ο asala, αυτός ήταν ο μέντορας μου στο ΗΤ. Μετά απο 3-4 μήνες άρχισε να καπνίζει μερικά τσιγάρα την ημέρα. Στεναχωρήθηκα πολύ . Αλλά με λυπη μου βλέπω ότι είναι αρκετοί που καπνίζουν καθημερινά.
Χρήστο , είναι η συνήθεια, το έχω ξαναδει το έργο.
Ευτυχώς για μένα η ευκαιρία είναι 1 φορά τη βδομάδα σε κάθε πρόβα, αλλά είναι ευκολο να πέσεις στη λούμπα, "εντάξει μωρε ένα τσιγαράκι τώρα με τον κολλητό"
Αν αντισταθείς 2-3 μέρες θα το έχεις κέρδος.

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απο χρήστης ηλεκτρονικού τσιγάρου σε καπνιστή
« Απάντηση #51 στις: Μαΐου 14, 2010, 01:17 »
Ελα ρε Cyan , δεν το περίμενα απο σένα, είσουν και low.

...profile?   8)
 
μπα. Σιγα σιγα το ανεβαζα ψαχνοντας λιγο καλυτερη τζουρα.
 
Γεια σου Cyan! Δεν ξέρω πόσο κάπνιζες προ η.τ. όμως τα 2-3 κ.τ. την ημέρα και μάλιστα με 1 χρόνο ακαπνίας δεν τα θεωρώ πισωγύρισμα.

Γεια σου ρε φιλε Bill! Να εισαι καλα! Εκανα 14-15. Και εγω το ιδιο πιστευω.

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Απο χρήστης ηλεκτρονικού τσιγάρου σε καπνιστή
« Απάντηση #52 στις: Μαΐου 14, 2010, 02:26 »
Ενα πολυ ενδιαφερον αρθρο για την χρησιμοτητα του κ.τ. http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1136247&lngDtrID=252

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απο χρήστης ηλεκτρονικού τσιγάρου σε καπνιστή
« Απάντηση #53 στις: Μαΐου 14, 2010, 07:34 »

...profile?   8)
 
μπα. Σιγα σιγα το ανεβαζα ψαχνοντας λιγο καλυτερη τζουρα.
 
Γεια σου ρε φιλε Bill! Να εισαι καλα! Εκανα 14-15. Και εγω το ιδιο πιστευω.

πατριδα ασε το στριφτο και πιασε το ego :thumpup:
τιμωρια και εσυ.εγω θα το παλεψω.και οταν τα ξαναβρω σκουρα,θα παρω καινουργια συσκευη ή ατμ ή υγρο

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απο χρήστης ηλεκτρονικού τσιγάρου σε καπνιστή
« Απάντηση #54 στις: Μαΐου 14, 2010, 23:27 »
πατριδα ασε το στριφτο και πιασε το ego :thumpup:
τιμωρια και εσυ.

Γεια σου ρε πατριωτη! Ωραιο το συνθημα!  :respect:
Ελπιζω να μου κανεις κανα σκοντο στην τιμωρια λογω καταγωγης! ε;

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απο χρήστης ηλεκτρονικού τσιγάρου σε καπνιστή
« Απάντηση #55 στις: Μαΐου 14, 2010, 23:48 »
αντε λογω καταγωγης μειωμενη τιμωρια.Αντι για πισσα και πουπουλα τιμωρια 1 βδομαδα στο Μαιναλο μονο με 901 να ατμιζεις. ;D

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Απο χρήστης ηλεκτρονικού τσιγάρου σε καπνιστή
« Απάντηση #56 στις: Μαΐου 14, 2010, 23:53 »
Αυτό είνα ευλογία  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απο χρήστης ηλεκτρονικού τσιγάρου σε καπνιστή
« Απάντηση #57 στις: Μαΐου 15, 2010, 00:11 »
ε, ειπαμε,πατριωτακη ειναι. ;D

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Απο χρήστης ηλεκτρονικού τσιγάρου σε καπνιστή
« Απάντηση #58 στις: Μαΐου 16, 2010, 02:42 »
δεν ξέρω ρε παιδιά τι γίνεται......
κι έχω χάσει τώρα που σας διαβάζω να λέτε για πισωγυρίσματα
φυσικά και είναι απόλυτα λογικό να νιώσουμε την ανάγκη να ξανακαπνίσουμε ειδικά σε καταστάσεις στρες και άγχους
κι εγώ το έπαθα .....και σκέφτηκα ότι χρειάζομαι ένα τσιγάρο

όμως είναι καθαρά τόσο ψυχολογικό
απλά εκείνη τη στιγμη το ανάλυσα
και είδα ότι δεν είχα την επιθυμία να καπνίσω πραγματικά αλλά να ξεσπάσω >:(
και μόλις το συνειδητοποίησα αμέσως χάθηκε και η επιθυμία

όχι!δεν χρειάζομαι το κ....τσίγαρο
ένα τρόπο να ξεσπάσω χρειάζομαι κι επειδή για 20 χρόνια είχα αυτό τον τρόπο διαφυγής το μυαλό ξαναγυρνάει σε όποια μέθοδο του φαίνεται γνωστή και κατανοητή,αυτό είναι όλο

κι ίσως επειδή ο σύζυγος ακόμη καπνίζει αντιστέκομαι,μόλις μυρίσω τον καπνό χαίρομαι που δεν καπνίζω

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απο χρήστης ηλεκτρονικού τσιγάρου σε καπνιστή
« Απάντηση #59 στις: Μαΐου 17, 2010, 10:02 »
έδωσα παραγγελία για 510 low resistance. Αυτοί πιστεύω ότι θα με καλύψουν. Αν και τις τελευταίες χρησιμοποιώ αποκλειστικά 901 σε συνδυασμό με υψηλές περιεκτικότητες νικοτίνης  8)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176898 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 541 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 369 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209599 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68801 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315826 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15654 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126994 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95356 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem