vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

461 επισκέπτες, 7 χρήστες
manoslykos, Tem, paiktaras, Manitou, Buliwyf, goran, Jorge

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Ισως οι Tensai να ειναι και ανωτερες στη λεπτομερεια φυσικα..απο τις AW 18500!

Δεν νομιζω να δεις διαφορα οποια και να προτιμησεις.

Βεβαια καλο ειναι να το επιβεβαιωσει και ο Shado!


Ακριβως.
Η AW ειναι μια εταιρια που μεχρι σημερα δεν εχει δωσει καποιο σκαρτο στοιχειο στην αγορα.
Οποτε η διαγωγη και το ονομα της , προηγειται απο την ιδια τη μπαταρια , αλλα το αξιζει................

Η Tensai ειναι ανωτερη.
Αλλα ειναι λιγο καιρο στην αγορα και δεν εχουμε πληρη εικονα της διαγωγης των.
Βεβαια μεχρι σημερα δεν ειδαμε ασχημη συμπεριφορα ή κακη αποδοση απο τις μπαταριες αυτες , οποτε μεχρι στιγμης μπορουμε να τις κατατασουμε αναμεσα στις κορυφαιες μπαταριες .
Και για ΄μενα αυτες οι κορυφαιες ειναι δυο.

AW - Tensai.

Οι διαφορεςς τους ............................... ειναι γελοιες........

Απο 4.20V στα 3.80 V η μια και απο 4.20V στα 3.82V η αλλη.........   Που ειναι η διαφορα ειπαμε  ;;;;;;;;;

Τωρα αν θελουμε να δουμε αυτη τη διαφορα , θα πρεπει να μην ατμιζουμε , αλλα να εχουμε συνδεδεμένο ενα πολυμετρο.
Ετσι μονο θα δουμε τη διαφορα τους , γιατι στο ατμισμα ................ , απλα δεν υπαρχει διαφορα.

Οποια και να αγορασει καποιος αναμεσα στις δυο αυτες μπαταριες , θα ειναι καλη αγορα.
Η μονη διαφορα που μπορουμε να αναφερθουμε , ειναι η τιμη......

Αποσυνδεδεμένος bluefinikas

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα παιδιά (πω ρε τι θυμήθηκα νυχτιάτικα θα μου πείτε), θέλω να πάρω 2 μπαταρίες 18650 δεν με πειράζει το κόστος αρκεί να είναι οι καλύτερες δυνατές. Δεν ξέρω αν παίζεί ρόλο αλλά χρησιμοποιώ sub-ohm ατμοποιητή. Ακούω προτάσεις...

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις ορισμένα μηνύματα, θα δεις τις ΙΔΙΕΣ και τις ΙΔΙΕΣ προτάσεις χιλιοειπωμένες.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Και οι ίδιες και οι ίδιες και οι ίδιες και οι ίδιες και οι...ΙΔΙΕΣ!

Αλλά δεν πειράζει, επειδή κανείς (Σπυράκο μου) δεν κάνει τον κόπο ποτέ να διαβάσει, ας το πούμε (ξαναμαναμάτα) μία φορά ακόμα...


Samsung 30Q - 3000 mAh / 15A (20A)

LG HG2 - 3000 mAh / 20A

SONY VTC5 - 2600 mAh / 20A

LG HE2/HE4 - 2500 mAh / 20A

Samsung 25R - 2500 mAh / 20A

Αποσυνδεδεμένος bluefinikas

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Καταρχάς να πω ότι έχω διαβάσει το νήμα και έχω καταλάβει πως η LG HG2 είναι η καλύτερες... Όμως ο λογος που ρωτάω είναι γιάτι διάβασα γκουκλάροντας ότι για τους sub ohm ότι είναι καλύτερες συγγεκριμένες μπαταρίες κτλ. και δεύτερον είμαι ατμιστής μόλις σχεδόν ένα μήνα και οι πληροφορίες είναι πάρα πολλές οπότε κάπου μπερδεύομαι. Τελοσπαντον είμαστε λίγο off topic. 
Απο τις πιο πάνω που μου έγραψες φίλε καταλαμβαινω οτι η LG HG2 είναι οι καλύτερες καθώς είναι περισσότερα mah, τις υπόλοιπες γιατί τις προτείνης;

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Τις προτείνω γιατί όλες είναι μέγιστης συνεχούς αποφόρτισης στα 20Α (αμπέρ).
Και ναι, παίζει ρόλο όταν χρησιμοποιείς αντιστάσεις υπό του ωμ (sub-ohm), χρειάζεσαι την μέγιστη δυνατή αποφόρτιση της μπαταρίας για την ΑΣΦΑΛΕΙΑ σου.

Η HG2 πολύ καλή, πράγματι. Αλλά αν όντως έχεις διαβάσει το νήμα (όπως προείπες), θα δείς πως αναφέρουμε και διάφορα κρούσματα MH γνησιότητάς της (ως προς την χωρητικότητα τουλάχιστον). Δηλαδή, εσύ θα πληρώσεις για τριχίλιαρη μπαταρία, ενώ το στοιχείο της από κάτω ίσως να είναι και 2500 mAh (πχ HE2/HE4).

Κοίτα για πιο σιγουριά μία εκ των Samsung 30Q (που είναι εφάμιλλη σε απόδοση με την HG2) ή Sony VTC5 (δεν πρόκειται να καταλάβεις καμία διαφορά με τα λιγότερα 400 mAh σε σχέση με κάποια τριχίλιαρη) ή αν θες ντε και καλά την HG2, βρες την από κάποιο έμπιστο κατάστημα που τις έχει ελέγξει πριν τις βάλει για πούλημα (πχ teomav.gr)...

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
............και στη γκαμα της Sony , υπαρχει και η Sony US18650  VTC5A
2500mAh
20 Α

Yπαρχαρχει βελτιωση στο θεμα  '''' ανοδος θερμοκρασιας '''' σε μεγαλες αποφορτισεις σε σχεση με την VTC5.

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Εψαχνα σε κατι συρταρια και ηρθα φατσα με φατσα με μια παλια μου μπαταρια Efest (IMR 18650 3.7V Li Mn 2000mAh) την ειχα κανα 2χρονο σε χειμερια ναρκη  :)) ηταν για το eco-T Joyetech μου που ειχα παλια
και ρωτω θα λειτουργησει με το VTC Mini  μου η θα μου κανει κανα βραχυκυκλωμα,τωρα για κανα 10€ να παρω μια δευτερη ''καβα'' δεν αξιζει να χαλασω το modακι,δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα για τις μπαταριες της Efest
Αν και νομιζω οτι δε κανει,ειναι παλιακου τυπου για κανα μουσειο γιατι ο θετικος πολος δεν ειναι εντελως flat εχει ενα μικρο πολο σα τις κανονικες μπαταριες τυπου ΑΑ και ΑΑΑ κτλ...
Οποτε αμα δεν αξιζει να τι δωσω σε κανεναν που να τη παιρνει η μπαραριοθηκη του....
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Μπαταρία με κουμπί δεν χωράει στο VTC. Αν τη ζορίσεις πολύ ίσως και να μπει αλλά με κίνδυνο να κάνεις ζημιά στους πόλους του.

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
ok thanks Camber
Το βραδακι θα γραψω στην ενοτητα χαριζεται...Αμα υπαρχει κανεις συνατμιστης(ala vintage)   :)) :)) στα παριξ και τη θελει χαρα μου να τη δωσω,γιατι δεν αξιζει τα λεφτα τις αποστολη με τα ΕΛΤΑ κλτ
Ευχαριστω για τη διευκρινιση

Αποσυνδεδεμένος dfoust

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
http://www.sigelei.com/goods.php?id=636

Μπορεί κάποιος να μου πει μια γνώμη για αυτήν την μπαταρία;  την έχω βρει σε τοπικό κατάστημα και θέλω να δω αν αξίζει.

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος norton

  • **
  • 318
  • Φύλο: Άντρας
Δεν  λένε και τόσο καλά λόγια.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 12, 2016, 07:33 από norton »

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Το λινκ αναφερει οτι κατω απο το περιτυλιγμα υπαρχει μια VTC4 2100mah.

https://www.e-cigarette-forum.com/forum/threads/sigelei-35a-2500mah-18650-bench-test-results-shame-on-you-sigelei.716804/

Αποσυνδεδεμένος dfoust

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά ευχαριστώ οπότε να πάω σε κάποια δοκιμασμένη

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Ακομα μια φορα.........   Δεν πειραζει..... ;D

Εταιριες κατασκευης μπαταριων αριστης ποιοτητας και αποδοσης :

Panasonic/Sanyo
Samsung SDΙ
LG Chem
Toshiba
Μolicell
MNKE
Sony
Οτιδηποτε αλλο υπαρχει στην αγορα , δεν εχει την ποιοτητα ή την  αποδοση που εχουν οι μπαταριες απο αυτες τις εταιριες κολοσσους ή στην καλυτερη των περιπτωσεων , θα εχουν καποια μπαταρια απο αυτες τις εταιριες κατω απο το καλυμμα τους.

Παρα πολλες φορες ομως , βαζουν μπαταριες απο τις εταιριες αυτες κατω απο το ονομα τους και μετα εχοντας ''φτιαξει'' ονομα , βαζουν .............. οτι του φανει του λωλοστεφανη.....

Οποτε , αγορα γνησιων μπαταριων στα εταιρικα τους χρωματα .................... και τιποτε αλλο............

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102492 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176703 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 516 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 353 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22317 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209550 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68705 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315666 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126879 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95253 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem