vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

378 επισκέπτες, 2 χρήστες
tsipi, JohnDag

Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon

Αποσυνδεδεμένος pavlos0160

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #270 στις: Φεβρουαρίου 22, 2013, 16:10 »
Αυτο που λεει συρμα με αντισταση 0.18 ειναι nichrome και αυτο που δεν λεει τιποτα το 0.20 ειναι kanthal?


Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #272 στις: Φεβρουαρίου 22, 2013, 16:47 »
Οκ ξαναγεμισα και ειναι καλυτερα τωρα. Για αντισταση γυρω στα 2 Ohm ποσες σπειρες χρειαζομαι με 0.18 και ποσες με 0.20 συρμα??

Εγώ με 6+μισές παίρνω 2,1 (0,18 σύρμα και 2αρι φυτίλι)

Αποσυνδεδεμένος sotirakos10

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
  • Rock 'n Vape
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #273 στις: Φεβρουαρίου 22, 2013, 19:00 »
Eγω παντως παιδες ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την Βιβη :))
Της εστριψα και μια φ.α με 5σ 1.5φ διπλο στα 2.3Ω (για να μην ρουφαει μπαταριες-υγρο) ;D και παει σφαιρα στα 4.2v πανω στο vamo!

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #274 στις: Φεβρουαρίου 22, 2013, 20:14 »
Οκ ξαναγεμισα και ειναι καλυτερα τωρα. Για αντισταση γυρω στα 2 Ohm ποσες σπειρες χρειαζομαι με 0.18 και ποσες με 0.20 συρμα??

Εγώ με 6+μισές παίρνω 2,1 (0,18 σύρμα και 2αρι φυτίλι)
με τριπλο 2αρι φυτίλι και 0.16 νικελ σε 3,5 σπείρες μου βγάζει απο 2 μεχρι 2,2 ΩΜ
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 22, 2013, 20:23 από ksakis »

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #275 στις: Μαρτίου 05, 2013, 23:08 »
Μετά από μια εβδομάδα χρήσης με τη μαμίσια αντίσταση στο mini vivi nova αποφάσισα να τη αλλάξω, όχι πως χάλασε αλλά τελικά δοκιμάζοντας διάφορα υγρά κατέληξα ότι "σκοτώνει" την γεύση. Ισως φταίει ότι είναι 1.8Ω, ίσως ότι ατμίζω με dripping...
Η γεύση που βγάζει θα την περιέγραφα με μουσικό ανάλογο, ως πολύ μπάσα με σχεδόν πλήρη αποκοπή των πρίμων. Σε κάποια αρώματα αυτό δεν πειράζει αλλά τα περισσότερα χάνουν τις λεπτές νότες τους.
Η αλλαγή αντίστασης είναι παιχνιδάκι και αρχικά δοκίμασα το κλασικό σετάπ 2Φ των 2mm με 5 σπείρες από 17αρι σύρμα... Ωμ περίπου 1.8 όσο και η μαμίσια. Ενώ στους περισσότερους επισκευάσιμους ατμοποιητές αυτό το σετάπ παίζει καλά στον vivi δεν με ικανοποίησε. Αισθανόμουν ότι τσιτσιρίζει πολύ το άρωμα και το βγάζει υποβαθμισμένο. Η αισθηση μου ήταν ότι δεν χρειαζόταν τόσο παχύ φυτίλι και δοκίμασα ένα άλλο σετάπ με 3Φ του 1mm και 6 σπείρες 17αρι, οσο πιο κοντά γίνεται (δεν βγαίνουν και εύκολα τόσες σπείρες) και εφαρμοστά στα φιτίλια χωρίς καρφίτσα. Τα Ωμ βγήκαν 1.7 αλλά η γεύση ήταν πολύ καλύτερη. Επιτέλους πήρα από τον συγκεκριμένο άτμο τα γνωστά πρίμα των αρωμάτων μου. Για μπαταρίες Ego ή τάση μέχρι 3.8V είναι μια χαρά.
Συμπέρασμα: Ο συγκεκριμένος ατμο, δεν συμπαθεί τα χοντρά φιτίλια... βάλτε λιγώτερο ώστε να τροφοδοτείται πιο πλούσια και αυξήστε τις σπείρες σε όσες μπορείτε να χωρέσετε στον χώρο ατμοποίησης. Τωρα είμαι ΟΚ :respect:

Αποσυνδεδεμένος tearsforfear

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #276 στις: Μαρτίου 06, 2013, 01:36 »
ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΦΙΛΕ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ  3 ΦΥΤΙΛΛΗ 2 ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ 4 ΣΠΕΙΡΕΣ ΔΕΝ ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΕ. ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΝΑ ΔΩ.

Παρακαλώ αποφύγετε τα κεφαλαία. Είναι δυσανάγνωστα και δίνουν την αιισθηση ότι φωνάζετε
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2013, 02:47 από petra »

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #277 στις: Μαρτίου 06, 2013, 09:47 »
Μετά από μια εβδομάδα χρήσης με τη μαμίσια αντίσταση στο mini vivi nova αποφάσισα να τη αλλάξω, όχι πως χάλασε αλλά τελικά δοκιμάζοντας διάφορα υγρά κατέληξα ότι "σκοτώνει" την γεύση. Ισως φταίει ότι είναι 1.8Ω, ίσως ότι ατμίζω με dripping...
Η γεύση που βγάζει θα την περιέγραφα με μουσικό ανάλογο, ως πολύ μπάσα με σχεδόν πλήρη αποκοπή των πρίμων. Σε κάποια αρώματα αυτό δεν πειράζει αλλά τα περισσότερα χάνουν τις λεπτές νότες τους.
Η αλλαγή αντίστασης είναι παιχνιδάκι και αρχικά δοκίμασα το κλασικό σετάπ 2Φ των 2mm με 5 σπείρες από 17αρι σύρμα... Ωμ περίπου 1.8 όσο και η μαμίσια. Ενώ στους περισσότερους επισκευάσιμους ατμοποιητές αυτό το σετάπ παίζει καλά στον vivi δεν με ικανοποίησε. Αισθανόμουν ότι τσιτσιρίζει πολύ το άρωμα και το βγάζει υποβαθμισμένο. Η αισθηση μου ήταν ότι δεν χρειαζόταν τόσο παχύ φυτίλι και δοκίμασα ένα άλλο σετάπ με 3Φ του 1mm και 6 σπείρες 17αρι, οσο πιο κοντά γίνεται (δεν βγαίνουν και εύκολα τόσες σπείρες) και εφαρμοστά στα φιτίλια χωρίς καρφίτσα. Τα Ωμ βγήκαν 1.7 αλλά η γεύση ήταν πολύ καλύτερη. Επιτέλους πήρα από τον συγκεκριμένο άτμο τα γνωστά πρίμα των αρωμάτων μου. Για μπαταρίες Ego ή τάση μέχρι 3.8V είναι μια χαρά.
Συμπέρασμα: Ο συγκεκριμένος ατμο, δεν συμπαθεί τα χοντρά φιτίλια... βάλτε λιγώτερο ώστε να τροφοδοτείται πιο πλούσια και αυξήστε τις σπείρες σε όσες μπορείτε να χωρέσετε στον χώρο ατμοποίησης. Τωρα είμαι ΟΚ :respect:
Δεν ξέρω για το μινι vivi nova αλλά για τον κανονικό (που ίσως ισχύει το ιδιο και για τον μινι) ιδανικη αντισταση ειναι απο 2-2,4ΩΜ. στο βιβι νοβα με μικρη αντισταση πρεπει να δινεις μεχρι 3.2-3.3volt το πολυ. τουλάχιστον έτσι έχει βγει σε μένα.
 -  Πως μπορεσες ρε θηρίο με 17αρι να κάνεις 6 σπείρες και να τις χωρέσεις κει μέσα; :)

Αποσυνδεδεμένος pavlos0160

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #278 στις: Μαρτίου 08, 2013, 17:22 »
Απο που λετε να παρω συρμα και φυτιλι, απο atmomixani ή smokeguru?? Θελω να φτιαξω αντιστασεις για Vivi Nova και CE4+ τι συρμα να παρω?? Δουλευω με μπαταριες ego.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #279 στις: Μαρτίου 08, 2013, 20:37 »
εχω περισσοτερη εμπειρια απο το φυτιλι του esmokeguru το οποιο και βρισκω πολυ καλο, οποτε αυτο θα σου προτεινα. Οσον αφορα στο συρμα 15αρι ή 17αρι.. Μπορεις να παρεις και απο τα δυο και να δεις τι σε βολευει περισσοτερο. Παρε και συρμα χωρις αντισταση να δοκιμασεις και αυτον τον τροπο.

Αποσυνδεδεμένος pavlos0160

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #280 στις: Μαρτίου 09, 2013, 03:14 »
οκ θα παρω. Δεν γινεται να κανεις αντισταση μονο με συρμα χωρις αντισταση??

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #281 στις: Μαρτίου 09, 2013, 09:45 »
αφού δε θα έχει αντίσταση όπως λες, πως θα κάνεις αντίσταση; Μπορείς να πάρεις (εγώ αυτό χρησιμοποιώ) το 16αρι νικελ χρωμίου, με διπλό 2άρι φυτίλι και μου βγαίνει στα 2,κατι ohm. Και απο το greekvapes.eu μπορεις να προμηθευτείς, που είναι δοκιμασμένο σίγουρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 09, 2013, 09:51 από ksakis »

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #282 στις: Μαρτίου 09, 2013, 12:02 »
οκ θα παρω. Δεν γινεται να κανεις αντισταση μονο με συρμα χωρις αντισταση??

Αν είναι οι πρώτες σου δοκιμές,καλύτερα να έχεις κάποιες επιλογές για να δεις τι σε καλύπτει περισσότερο... είναι προτιμότερο να τα πάρεις τα σύρματα που σου είπα (από 1 μέτρο) τώρα παρά να σκέφτεσαι μετά αν θα ήταν καλύτερο το α ή το β αλλά θα σου φαίνεται υπερβολικό να κανείς παραγγελία για 1 μόνο σύρμα. Τα σύρματα ίδια είναι από παντού..σου πρότεινα τον γκουρού γιατί ξέρω το φυτιλι του ότι είναι πολύ καλό.

Σχετικά με την ερώτησή σου...θα σου βγει υπερβολικά μικρή η αντίσταση..σχεδόν βραχυκύκλωμα..οπότε συνδυασμός καλύτερα.

Στάλθηκε από το A100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος pavlos0160

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #283 στις: Μαρτίου 09, 2013, 13:32 »
Οκ τοτε θα παρω 2αρι φυτιλι και απο ενα μετρο 15αρι, 16αρι και 17αρι και συρμα χωρις αντισταση ωραια??

Αποσυνδεδεμένος Tasos1983

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
  • Νεος Ατμιστης
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #284 στις: Μαρτίου 09, 2013, 13:40 »
εγω εφτιαξα στον vivi nova αντισταση με 0,16μμ συρμα και 2χιλ φυτιλι
τριπλο,με 5 σπιρες πειρα 2.7ωμ(αν σας βγει η αντισταση μεγαλη προσπαθηστε να πατε πιο κοντα στην κεφαλη τις σπιρες του σωματος και οχι του θετικου πολου για αποφυγη τυχον βραχυκυκλοματων)
το ντουμανι που μου δινει με 7,5 watt στο vamo ειναι απεριγραπτο,
αν ειχα και την αναλογη γευση ενος καλου επισκευασιμου,θα ειχα λυσει το προβλημα μου!
ελπιζω να βοηθησα οσο μπορουσα!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342313 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206526 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541477 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31068 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50189 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597278 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357803 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11533 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193073 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1315 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1311 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592016 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios