vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

408 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, Mimhsdr, ZoeM

Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon

Αποσυνδεδεμένος pavlos0160

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #240 στις: Φεβρουαρίου 02, 2013, 00:08 »
Ναι και μενα οι αντιστασεις μου εχουν αυτο ακριβως, μια σαπουνοπλαστικιλα οπως λετε και το ακαψα σε γκαζακι μεχρι να κοκκινισει. Πρεπει και να το βρασω πριν το κανω αυτο??
Φιλε μου μηπως παρρηγγειλες απο fabvape, γιατι εγω απο εκει παρηγγειλα....

Αποσυνδεδεμένος aldendro

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #241 στις: Φεβρουαρίου 02, 2013, 00:47 »
φίλε μου την εχω γνωρίσει αυτην τη σαπουνίλα, το έχω γράψει και εδώ σ'αυτό το νήμα http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,12212.30.html αλλά δεν ήξερε μάλλον κανείς τι είναι και δεν υπήρξε απάντηση. Και να που τα είδε κι άλλος όλα. Οντως είναι χειρότερη και από καμένο θα τολμήσω να πω. Δεν μπορώ να την εξηγήσω έχω ψάξει πάρα πολύ, έχω ρωτήσει, αλλά δεν.....  :wall: .  Να σου πώ τι κάνω για να ελαχιστοποιήσω τέτοιου είδους γευσεις, και αν μπορώ να σε βοηθήσω μ'αυτό έχει καλώς. Καταρχήν πλύσιμο καλό στον άτμο με wfi (water for injection, ενέσιμο νερό από το φαρμακείο) και στέγνωμα. Καίω το φυτίλι σε γκαζάκι να πυρώσει, καίω το συρμα, και αφού βάλω την φυτιλοαντίσταση πάνω στον άτμο, πατάω κουμπί και πυρώνω την αντίσταση μερικές φορές μέχρι να μην βγαίνει καπνός (σχεδόν πάντα βγαίνει λίγος καπνός, ίσως από αυτό που αφήνουν τα χέρια μας στη φυτιλοαντίσταση, ίσως να είναι και αυτό υπεύθυνο για τη σαπουνίλα), αυτό βοηθάει επίσης να δούμε αν οι σπείρες πυρακτώνουν ομοιόμορφα που έτσι θα πρέπει για ένα καλό στήσιμο. Ετσι όπως είναι πριν τον κλείσω ποτίζω καλά τα φυτιλάκια και στο σημείο της αντίστασης με το υγρό και ξανά κουμπί. Κοιτάζω να ατμοποιείται το υγρό χωρίς να υπάρχει κάποιο σημείο του σύρματος που να πυρακτώνει (που σημαίνει ότι κάπου δεν έχει επαφή με φυτίλι και υγρό). Μόνο μετά από αυτά τον κλείνω και ατμίζω.
Αν και θέλω να πιστεύω  ότι ακόμα είναι ένα θέμα προς εξερεύνηση γιατί όλο και παραφυλάει στην γωνία κάποια γεύση που δεν τη θέλουμε, δηλαδή ακόμα και με αυτά που σου λέω δεν έχω πάντα επιτυχία, αλλά την σαπουνίλα την έχω ελαχιστοποιήσει, και το λέω αυτό γιατί σε ένα δυό στησίματα υπήρξε ίχνος της και με όλα τα παραπάνω. Αλλά 90% έχουν πάει καλά. Μια υποψία που έχω είναι οτι κάτι παίζει και με τα μέταλλα του κάθε άτμο, και πως αυτά έρχονται σε επαφή με τα κάθε σύρματα και πώς θερμαίνονται. Για αυτό και ο λόγος για Stainless Steel(ανοξείδωτο ατσάλι) ατμοποιητές προφανώς. Δεν κατάφερα να κάνω αντίσταση τελικά ποτέ στον εψιλον, πήρα έναν a7 που είναι για dripping, και αυτόν ατμίζω με δικές μου φυτιλοαντιστάσεις εδώ και 2 τρεις μηνες.
Δεν ξέρω αν σε βοήθησα, αλλά προσπάθησε και έτσι όπως σου λέω.
 

Αποσυνδεδεμένος aristarxos

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
  • H Τέχνη υπερτερεί της Ανδρείας
    • τα παντα για το στοιχημα
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #242 στις: Φεβρουαρίου 02, 2013, 01:01 »
ευχαριστω φιλε μου..τα εκανα ολα αυτα αλλα δεν....το απιστευτο ειναι οτι αυτη η γευση υπερκαλυπτει και τη γευση του υγρου...τραγικο δε το οτι εγινε με κομματι απο φυτιλι που δεν ειχα ποτε προβλημα...σημερα μετα απο αυτο το εκαψα, το εβρασα αλλα δεν παλι...ασχετο...οταν καιτε το φυτιλι δεν μαυριζει? εμενα μαυρο εγινε

edit: το θεμα λυθηκε.......ατμιζω μηνες τωρα tobacco c απο inawera......παρελαβα σημερα νεο μπουκαλι ετοιμο....δεν εχει καμμια σχεση με το tobacco c που ηξερα και ηταν το αγαπημενο μου....ειναι αθλιο...αυτο ειναι που μυριζει και εχει αυτη τη γευση....απο σημερα inawera ενα τεραστιο Χ
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 02, 2013, 01:16 από aristarxos »

Αποσυνδεδεμένος aldendro

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #243 στις: Φεβρουαρίου 02, 2013, 01:16 »
το φυτίλι γίνεται μαύρο μόνο αν κρατάς πατημένο το κουμπί και έχει λίγο υγρό πάνω, στο γκαζάκι με τίποτα...........έχεις κάνει αντίσταση σε άλλον ατμοποιητή?, αν όχι κάνε μια προσπάθεια με τα ίδια φυτίλια και σύρματα και δες πως θα πάει γιατί θα το ξαναπώ κάτι παιζει με τα μεταλλα ειδικά στους εψιλον, ce4, vivi. Τώρα είδα και την τροποποίηση σου πίστεψε με δεν φταίει το υγρό, μπορεί να είναι άθλιο αλλά δεν είναι αυτό. Μου έχει τύχει σε διάφορα υγρά. Δεν γίνεται να φταίει εδω το υγρό.
Και για να σου δώσω άλλο ένα παράδειγμα για σαπουνίλα, κάπου στο youtube στα video του scott boner και συγκεκριμένα για τον Οδυσσέα, είχε αναφερθεί η σαπουνίλα και υπεύθυνο ήταν το κεραμικό που με πλύσιμο ή βράσιμο έφτιαχνε. Για αυτό και επιμένω για τα υλικά του ατμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 02, 2013, 01:31 από aldendro »

Αποσυνδεδεμένος aristarxos

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
  • H Τέχνη υπερτερεί της Ανδρείας
    • τα παντα για το στοιχημα
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #244 στις: Φεβρουαρίου 02, 2013, 01:53 »
εκανα σε vision eternity και με το υγρο μου δινει τα ιδια...με αλλο υγρο μια χαρα  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος kostassei

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
  • και αν εχω κανει το μυαλο μου μαρμελαδα
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #245 στις: Φεβρουαρίου 02, 2013, 02:22 »
καλημερα. αυτο με το βαμβακι απο γαζες φαρμακειου για φιτιλι ισχυει?1η προσπαθεια για καθαρισμο εψιλον.αποτυχια . χαλασα το φιτιλι.βαζω καινουρια 1.8 (η πρωτη 2.4) εκαψα λιγο το φιτιλι αφου το ειχα πλυνει. ατμιζω. χαλια


Αποσυνδεδεμένος zilberto

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #246 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 01:45 »
edit: το θεμα λυθηκε.......ατμιζω μηνες τωρα tobacco c απο inawera......παρελαβα σημερα νεο μπουκαλι ετοιμο....δεν εχει καμμια σχεση με το tobacco c που ηξερα και ηταν το αγαπημενο μου....ειναι αθλιο...αυτο ειναι που μυριζει και εχει αυτη τη γευση....απο σημερα inawera ενα τεραστιο Χ
Με σκότωσες πατριώτη... το έχω παραγγείλει σε 100ml άρωμα! Ελπίζω να φταίει κάτι άλλο στο έτοιμο που σου ήρθε.


@kostassei κι εγώ χάλια γεύση με ίνες γάζας. Όπως και να'χει σε αυτού του τύπου τους ατμο ρισκάρεις να σου καεί. Συμβουλή μου μόνο σε bottom coil τα βαμβακοπειράματα.
edit
Τώρα που το ξαναδιάβασα, κάνεις dry byrning στο βαμβακοφύτιλο;  :laugh1:  Απαγορεύεται δια ροπάλου!
edit2
Εντάξει νέος είσαι ακόμα, δικαιολογήσαι!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 03, 2013, 02:10 από zilberto »

Αποσυνδεδεμένος kostassei

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
  • και αν εχω κανει το μυαλο μου μαρμελαδα
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #247 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 02:01 »
 :eyesplash: ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ

Αποσυνδεδεμένος aristarxos

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
  • H Τέχνη υπερτερεί της Ανδρείας
    • τα παντα για το στοιχημα
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #248 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 02:12 »
Με σκότωσες πατριώτη... το έχω παραγγείλει σε 100ml άρωμα! Ελπίζω να φταίει κάτι άλλο στο έτοιμο που σου ήρθε.


@kostassei κι εγώ χάλια γεύση με ίνες γάζας. Όπως και να'χει σε αυτού του τύπου τους ατμο ρισκάρεις να σου καεί. Συμβουλή μου μόνο σε bottom coil τα βαμβακοπειράματα.
edit
Τώρα που το ξαναδιάβασα, κάνεις dry byrning στο βαμβακοφύτιλο;  :laugh1:  Απαγορεύεται δια ροπάλου!

κι ομως πατριωτη πολυ φοβαμαι πως το αρωμα εχει θεμα.....μολις ερθει τσεκαρε κι εσυ και πες μου....κι αν φταιει το αρωμα να βαλουμε τον Δημαρχο να στειλει ενα mail στους Πολωνους  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος zilberto

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #249 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 02:23 »
Αν βγει οκ, κατέβα με το μπουκαλάκι σου να κεράσω.
Αν βγει μούφα... θα τον στείλουμε και πάνω στα εργαστήρια να τα κάνει λαμπόγυαλο.

Αποσυνδεδεμένος aristarxos

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
  • H Τέχνη υπερτερεί της Ανδρείας
    • τα παντα για το στοιχημα
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #250 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 02:30 »
ξερεις γιατι πιστευω πως ειναι το αρωμα? εκτος απο το ετοιμο παρηγγειλα και αρωμα....το ανοιξα χτες απλα να μυρισω....μου μυρισε διαφορετικο και καπως σε σχεση με το παλιο...ξενερωσα τοσο με τη γευση απο το ετοιμο που δε θελω να φτιαξω ουτε δικο μου με βαση που εχω

edit: με εβαλες στην πριζα...εψαξα και βρηκα σε συρταρι ενα περσινο αρωμα tobacco-c...εχει μεσα  μισο ml περιπου...αν μυρισω αυτο και μυρισω και το καινουργιο αρωμα που ηρθε προχθες.....ΚΑΜΜΙΑ σχεση

Αποσυνδεδεμένος zilberto

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #251 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 02:43 »
Φτιάξτο να υπάρχει, for science!
Τι να πω μήπως τυχών είναι φρέσκιας παραγωγής και θέλει το χρόνο του;





Αποσυνδεδεμένος aristarxos

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
  • H Τέχνη υπερτερεί της Ανδρείας
    • τα παντα για το στοιχημα
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #252 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 02:44 »
ισως......θα το βαλω στην ακρη και θα το ανοιξω τον Αυγουστο που ειναι παχιες οι μυγες...αντε να δουμε

Αποσυνδεδεμένος abel

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #253 στις: Φεβρουαρίου 12, 2013, 16:19 »
Επηδεί θα είναι η πρώτη φορά που θα προσπαθήσω να φτιάξω την δικιά μου αντίσταση, μήπως εκτός από το φυτίλι που έχουν τα διάφορα μαγαζιά, αν χρησιμοποιήσουμε φυτίλι για κερί δεν θα γίνει δουλειά;


Είδα σε video που έλεγε ο τύπος ότι χρησιμοποιεί φυτίλι 100% βαμβακερό για κερί, το οποίο για εκείνον πάντα το θεωρεί ως απόλυτη γεύση εκτός ότι είναι πολύ φθηνό. Φυσικά προτού το χρησιμοποιήσει το βράζει για 10-15 λεπτά και το στεγνώνει.

Κάτι σαν αυτά δηλαδή:


http://www.amazon.com/Square-Braid-Cotton-Candle-Wick/dp/B004AF6KAA/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1360678682&sr=8-4&keywords=wick


http://www.amazon.co.uk/Braided-Cotton-Candle-Wick-Candles/dp/B006QIXF5W/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1360678890&sr=8-1

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #254 στις: Φεβρουαρίου 12, 2013, 16:29 »
Διάβασε προσεκτικά το παρακάτω νήμα και ελπίζω να πάρεις την σωστή απόφαση.
Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες _ Επικίνδυνο ή ακίνδυνο ;;;;;;;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342389 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206580 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541666 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31127 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50239 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597356 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357861 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11573 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193123 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1347 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1344 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592087 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios