vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

152 επισκέπτες, 2 χρήστες
Κώστας Σιδέρης, ZoeM

GGTS !

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: GGTS, πρώτες εντυπώσεις
« Απάντηση #510 στις: Νοεμβρίου 14, 2010, 15:54 »
Παράθεση
Ευγενικός όπως πάντα.....γιατί δεν λες την αλήθεια ωρε Θαναση....ότι εμείς είμαστε καλά και οι τρελοί είναι αυτοί που ατμιζουν ακόμα στα 3.7 βολτ LR ε? (Image removed from quote.) (Image removed from quote.) (Image removed from quote.)     
Αν ρωτήσεις τον τρελό , ποτέ δεν θα σου πει ότι είναι τρελός κουμπάρε μου  :laugh1: :laugh1:

Θανάση γιατί μερικές φορές δεν κάνει επαφή το GGTS ? (καθαρίζω το κουμπάκι - ελατήριο- τακτικά)

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5899
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GGTS, πρώτες εντυπώσεις
« Απάντηση #511 στις: Νοεμβρίου 14, 2010, 16:01 »


Θανάση γιατί μερικές φορές δεν κάνει επαφή το GGTS ? (καθαρίζω το κουμπάκι - ελατήριο- τακτικά)
Επειδή από μικρο και από τρελό μαθαίνεις την αλήθεια είναι γιατί είσαι γερομπισμπικης και γουρσούζης και δεν ξέρεις να το δουλεύεις :laugh1: :laugh1: :tongue_2:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: GGTS, πρώτες εντυπώσεις
« Απάντηση #512 στις: Νοεμβρίου 14, 2010, 16:03 »
απο πάπια ευευρέτη τι άλλη απάντηση να περιμένω ?

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
Απ: GGTS, πρώτες εντυπώσεις
« Απάντηση #513 στις: Νοεμβρίου 14, 2010, 18:04 »
SEB, σωστος εισαι! Μαλλον παρασυρθηκα απο το λαο. Οι ξυπνιοι οδηγουν renault, ...... εεεεεε καπνιζουν LR στα 6 βολτ εννοω

Abet, καθαρισμα χρειαζονται ολες οι επαφες. Αξονακι που παταει το κουμπι, πάτος κουμπιου, το πισω κινουμενο αξονακι που κανει επαφη με τον κεντρικο πολο του ατομαιζερ οπως και το κεφαλι αυτου του κινουμενου αξονα.

Εχω ριξει πολυ γελιο ωρε παιδες. Αυτο εναι forum  :)) :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: GGTS, πρώτες εντυπώσεις
« Απάντηση #514 στις: Νοεμβρίου 14, 2010, 19:47 »
Παράθεση
Abet, καθαρισμα χρειαζονται ολες οι επαφες. Αξονακι που παταει το κουμπι, πάτος κουμπιου, το πισω κινουμενο αξονακι που κανει επαφη με τον κεντρικο πολο του ατομαιζερ οπως και το κεφαλι αυτου του κινουμενου αξονα.
Θανάση ευχαριστώ
εννοείς καθάρισμα με ένα πολύ λεπτό γυαλόχαρτο για να αγριέψει λίγο η επιφάνεια ?  ή με πανί ?

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: GGTS, πρώτες εντυπώσεις
« Απάντηση #515 στις: Νοεμβρίου 14, 2010, 22:12 »
Εμενα μου γουργουριζει απιστευτα , μεχρι και μερικα σκασιματα εξατμησης μου κανει  :)) και μου ανεβαζει υγρα στο στομα . Το ελυσα , τσεκαρισα τα τσιμουχακια ...  δεν βρισκω ακρη . Ακολουθησα κατα γραμμα τις συμβουλες του κ.Περικλη . Εχετε καμια ιδεα ?? Σας ευχαριστω εκ των προτερων .

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: GGTS, πρώτες εντυπώσεις
« Απάντηση #516 στις: Νοεμβρίου 14, 2010, 22:32 »
Θανάση ευχαριστώ
εννοείς καθάρισμα με ένα πολύ λεπτό γυαλόχαρτο για να αγριέψει λίγο η επιφάνεια ?  ή με πανί ?
Θέλει πολύ ψιλό γυαλόχαρτο 1000 - 1200 (εκτός από τα μαγνητάκια που τα καθαρίζεις με χαρτί). Επίσης βοηθάει να βάλεις noalox όπου υπάρχουν σπείρες. Αν έχεις αγοράσει ασφάλεια, αφαίρεσέ την και δοκίμασε αν έστρωσε, αν έστρωσε έτσι τότε πρέπει να τρίψεις πάρα πολύ καλά με γυαλόχαρτο το ελατήριο της ασφάλειας.

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
Απ: GGTS, πρώτες εντυπώσεις
« Απάντηση #517 στις: Νοεμβρίου 15, 2010, 02:48 »
Θανάση ευχαριστώ
εννοείς καθάρισμα με ένα πολύ λεπτό γυαλόχαρτο για να αγριέψει λίγο η επιφάνεια ?  ή με πανί ?

ξεκινα με αλοιφη γυαλισματος. Αν σε 1 λεπτο δεν ειναι οκ τοτε παρε γομα. Αν παλι τιποτα, τοτε παρε ντουκοχαρτο. Νομιζω ομως οτι η αλοιφη κανει παντα τη δουλεια της και τα αποτελεσματα ειναι παντα καλυτερα απο ντουκοχαρτο abet

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
Απ: GGTS, πρώτες εντυπώσεις
« Απάντηση #518 στις: Νοεμβρίου 15, 2010, 02:51 »
Εμενα μου γουργουριζει απιστευτα , μεχρι και μερικα σκασιματα εξατμησης μου κανει  :)) και μου ανεβαζει υγρα στο στομα . Το ελυσα , τσεκαρισα τα τσιμουχακια ...  δεν βρισκω ακρη . Ακολουθησα κατα γραμμα τις συμβουλες του κ.Περικλη . Εχετε καμια ιδεα ?? Σας ευχαριστω εκ των προτερων .

1) κλεινεις ρυθμιστη τζουρας - γεμιζεις - κλεινεις μεγαλο καπακι  - βαζεις o-ring - κλεινεις μικρο καπακι - βαζεις πιπακι

ή

2) Βγαζεις AVS απο το GG  - κλεινεις με την παλαμη την τρυπουλα του κονεκτορα - γεμιζεις - κλεινεις μεγαλο καπακι  - βαζεις o-ring - κλεινεις μικρο καπακι - βαζεις πιπακι

Αποσυνδεδεμένος Lancerlot

  • **
  • 407
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GGTS, πρώτες εντυπώσεις
« Απάντηση #519 στις: Νοεμβρίου 15, 2010, 13:01 »
Επίσης βοηθάει να βάλεις noalox όπου υπάρχουν σπείρες.
Zoobi noalox που βρίσκουμε ?

Απ: GGTS, πρώτες εντυπώσεις
« Απάντηση #520 στις: Νοεμβρίου 15, 2010, 13:08 »
Σήμερα μου μπήκε μια τρελή ιδέα:

http://www.chromegenesis.gr/index.html

λέω για νικελ - χρώμιο στο GGTS...

και οι ερωτήσεις μου: γίνεται? το επηρεάζει σε κάτι (π.χ. ηλεκτρική αγωγιμότητα) πέρα από την εμφάνιση?

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
Απ: GGTS, πρώτες εντυπώσεις
« Απάντηση #521 στις: Νοεμβρίου 15, 2010, 13:56 »
Η ιδεα δεν ειναι πολυ καλη για 2 λογους Pol. Το χρωμιο δεν θα κρατησει πολυ πανω στο αλουμινιο. Οχι πανω απο 2-3 χρονια. Αν ομως θελεις το κανεις και επειτα το ξαναβαφεις παλι.

Ο δευτερος λογος ειναι οτι πιθανον τα σπειρωματα να μην κλεινουν. Πρεπει ο νικελωτης να ειναι πολυ καλος και να ξερει καλα την δουλεια του. Επισης θα προτεινα μονο νικελ για να μην αυξηθει πολυ η επιφανεια των σπειρων οποτε δεν θα κλεινουν σιγουρα

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GGTS, πρώτες εντυπώσεις
« Απάντηση #522 στις: Νοεμβρίου 15, 2010, 20:12 »
Θαναση, μηπως να ψαχτεις με καποιο υλικο που δε θα μαυριζει ποτε?

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
Απ: GGTS, πρώτες εντυπώσεις
« Απάντηση #523 στις: Νοεμβρίου 15, 2010, 20:19 »
Μα το βρηκαμε Pol. Το νικελ δεν μαυριζει. Το ανοξειδωτο εχει μεσα νικελιο γι'αυτο και δεν μαυριζει. Απλως το νικελ χρειαζεται μια στο τοσο (στο πολυ τοσο!!) ειδικη αλοιφη καθαρισματος. Εχε υπ'οψιν οτι και το ανοξειδωτο μαυριζει και σκουριαζει. Τα μοναδικα υλικα που δεν παθαινουν ποτε τιποτα ειναι τα ευγενη μεταλλα και ιδιαιτερα ο χρυσος ο οποιος δεν αντιδρα με κανενα στοιχειο.

Επισης το νικελιο ειναι πολυ ακριβο υλικο γιατι δεν οξειδωνεται. Γι'αυτο και δεν βγαινει σε ραβδους, δεν θα το αγοραζε κανενας. Η μαλλον βγαινει σε ραβδους αλλα κοστιζει το δεκαπλασιο απο το αλουμινιο και το ανοξειδωτο

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GGTS, πρώτες εντυπώσεις
« Απάντηση #524 στις: Νοεμβρίου 15, 2010, 21:04 »
Μα το βρηκαμε Pol. Το νικελ δεν μαυριζει. Το ανοξειδωτο εχει μεσα νικελιο γι'αυτο και δεν μαυριζει. Απλως το νικελ χρειαζεται μια στο τοσο (στο πολυ τοσο!!) ειδικη αλοιφη καθαρισματος. Εχε υπ'οψιν οτι και το ανοξειδωτο μαυριζει και σκουριαζει.
Έτσι είναι Θανάση. Αλλά μόνο θεωρητικά.

Στην πράξη το ανοξείδωτο ούτε σκουριάζει ούτε μαυρίζει.
Υπάρχουν και διαφορετικοί τύποι ανοξείδωτου.
Π.χ όταν βάζουμε κατασκευές μας πολύ κοντά στη θάλασσα χρησιμοποιούμε διαφορετικό τύπο ανοξείδωτου γιατί αλλιώς θα έχει πρόβλημα.

Το πρώτο mod που είχα κατασκευάσει το είχα κάνει από ανοξείδωτο και δεν έχει ίχνους μαυρίσματος, παρότι το έχω χρησιμοποιήσει άπειρες ώρες. Φαίνεται ακόμη όπως την πρώτη μέρα.
Επίσης η τελευταία κατασκευή που έκανα σε τόρνο με ανοξείδωτο ατσάλι ήταν το mod που έχω παρουσιάσει σε PVC.
Το χρησιμοποιώ, παράλληλα με το GG, σε ποσοστό περίπου 90% και 10% το GG.
Ο λόγος είναι ότι στο δικό μου έχω δυνατότητα χρήσης του G120.
Δεν έχει αλλάξει καθόλου όψη, είναι δηλαδή όπως την πρώτη μέρα.
Δείχνει στιβαρό και πολύ "επαγγελματικό". Αυτό το επιβεβαιώνει και ο kd66 που το ξέρει.
Το λέξη "επαγγελματικό" την έβαλα επίτηδες σε εισαγωγικά γιατί δεν έχει να κάνει με τη δουλειά αλλά απλώς με το πως φαίνεται το μέταλλο.
Δεν έχει ίχνος μαυρίσματος αλλά επίσης και πολύ βασικό δεν δημιουργούνται οι πολύ μικρές γρατσουνίτσες που φαίνονται στο αλουμίνιο.

Το βασικό του μειονέκτημα είναι το βάρος...
Υπολόγισε 2 με 2.5 φορές το βάρος του GG...

Σε γενικές γραμμές η προσωπική μου άποψη είναι ότι το ανοξείδωτο δίνει πιο στιβαρή και "επαγγελματική" όψη, δεν μαυρίζει στην πράξη, είναι αθάνατο αλλά πολύ πιο βαρύ σε σχέση με το αλουμίνιο. Σίγουρα πολλοί δεν θα ήθελαν να κρατούν τέτοιο βάρος στο χέρι τους...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345418 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 52 10731 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:57
από treloneritis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147169 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8008 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 208840 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545000 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 32890 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52355 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600253 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 360793 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 13270 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 195741 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos