vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

GGTS !

Αποσυνδεδεμένος DIONYSIS

  • ***
  • 549
  • Φύλο: Άντρας
  • Penelope+ProvariMini Satin/Ιatty +PrecisePlus18500
Απ: THE PRECISEPLUS vs GGTS
« Απάντηση #915 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 14:37 »
το να μετρησεις την αντισταση ενος κυκλωματος σε μηχανικο mod δεν θα μας δειξει κατι Διονυση. Εγω για παραδειγμα μετρησα την δικη μου και δειχνει οτι δειχνει και το πολυμετρο αν απλως συνδεσεις τους πολους μεταξυ τους. Κανε ομως και εσυ μια δοκιμη. Βαλε τους πολους του πολυμετρου πανω στον κονεκτορα του τσιγαρου σου. Τον ενα πολο στον κεντρικο πολο του mod και τον αλλο πολο στις σπειρες του mod. Πρεπει ομως να εχεις συνδεσει εσωτερικα με μεταλλικο υλικο το κουμπι (το οποιο πρεπει να ειναι πατημενο) και τον κεντρικο πολο του mod απο την μεσα μερια. Εγω το κανω αυτο ευκολα βαζοντας ενα μεταλλικο αντικειμενο που ειχα φτιαξει για το GGTS usb στην θεση της μπαταριας και σφιγγω το τηλεσκοπιο. Αν ειχες και εσυ αυτο το κομματι θα μπορουσες ευκολα. Μηπως θελεις να σου στειλω ενα μεσω του Βασιλη? Αν ναι, τοτε παρε τηλ. τον Βασιλη και πες του αυτα που συζητησαμε και αυτος θα κρατησει σημειωση και θα μου το ζητησει οταν θα ξαναπαραγγειλει πραγματα απο μενα.
Χωρίς μπαταρία μέσα όλα αυτά? Το υλικό αυτό που συνδέουμε τους πόλους εσωτερικά δεν έχει καθόλου αντίσταση ή το μετράμε και το αφαιρούμε στο τέλος? και άν ναι μετράμε στο πολύμετρο τα Ω σε πιά θέση του? (20)?
Ευχαριστώ πάντως για όλα... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
Απ: THE PRECISEPLUS vs GGTS
« Απάντηση #916 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 14:52 »
αν το πολυμετρο εχει τετοια κλιμακα, τοτε ναι. Αν οχι, τοτε στην επομενη. Εμενα η μικροτερη κλιμακα ειναι 200.

αυτο το μεταλλικο κομματι το βαζεις μονο για να συνδεσεις τους πολους του mod. Αντικαθιστα την μπαταρια. Μολις τελειωσεις το βγαζεις. Αν ειναι χοντρο το υλικο αυτου του πραγματος που θα βαλεις μεσα δεν θα εχει αντισταση ετσι και αλλιως ποτε το μετρας μαζι με τα υπολοιπα και δεν αφαιρεις τιποτα Διονυση. Καλο ειναι αυτο το υλικο να ειναι μπρουντζος η χαλκος

Να εισαι καλα φιλε

Αποσυνδεδεμένος DIONYSIS

  • ***
  • 549
  • Φύλο: Άντρας
  • Penelope+ProvariMini Satin/Ιatty +PrecisePlus18500
Απ: THE PRECISEPLUS vs GGTS
« Απάντηση #917 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 15:04 »
αν το πολυμετρο εχει τετοια κλιμακα, τοτε ναι. Αν οχι, τοτε στην επομενη. Εμενα η μικροτερη κλιμακα ειναι 200.

αυτο το μεταλλικο κομματι το βαζεις μονο για να συνδεσεις τους πολους του mod. Αντικαθιστα την μπαταρια. Μολις τελειωσεις το βγαζεις. Αν ειναι χοντρο το υλικο αυτου του πραγματος που θα βαλεις μεσα δεν θα εχει αντισταση ετσι και αλλιως ποτε το μετρας μαζι με τα υπολοιπα και δεν αφαιρεις τιποτα Διονυση. Καλο ειναι αυτο το υλικο να ειναι μπρουντζος η χαλκος

Να εισαι καλα φιλε
Πρέπει να βρώ ή να μου δώσω να μου φτιάξουν κάτι σε μέγεθος AW18650 (ακριβώς όμως), μιάς και το μοντάκι μου δεν είναι τηλεσκοπικό  :( . Τι αντίσταση θα ήταν λές ικανοποιητική στο μοντ (εκτός της μηδενικής), μεχρι πόσο 0,.... Ω? Αν είχε κακή αντισταση το μοντ δε θα ζεστενόταν αισθητά σε κάποιο σημείο του ή όλο? Ευχαριστώ και πάλι Θανάση  :)

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: THE PRECISEPLUS vs GGTS
« Απάντηση #918 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 15:28 »
Διονύση δεν θα βγάλεις κανένα συμπέρασμα με αυτό που θέλεις να κάνεις.
Όποιο μεταλλικό Mod και να πάρεις (δηλαδή ένα κομμάτι μέταλλο), είτε Inox είτε αλουμινένιο είτε χάλκινο είτε επινικελωμένο δεν θα βρεις αντίσταση πάνω απο 0.3-0.5Ω (δηλαδή σχεδόν μηδενική). Επειδή το έχω ήδη κάνει στο λέω.
Όλα τα μέταλλα απο τα οποία φτιάχνουν τα mods είναι υπεραγώγιμα και οι αντιστάσεις δεν είναι μετρήσιμες σε τέτοιο λεπτομερή βαθμό με τα κοινά τουλάχιστον πολύμετρα .Είτε ακουμπίσεις τους ακροδέκτες του πολύμετρου μεταξύ τους είτε παρεμβάλλεις ανάμεσά τους  ένα κομμάτι μέταλλο (στο μήκος και στο μέγεθος ενός Mod) το ίδιο αποτέλεσμα θα πάρεις χοντρικά.

Αποσυνδεδεμένος DIONYSIS

  • ***
  • 549
  • Φύλο: Άντρας
  • Penelope+ProvariMini Satin/Ιatty +PrecisePlus18500
Απ: THE PRECISEPLUS vs GGTS
« Απάντηση #919 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 15:45 »
Διονύση δεν θα βγάλεις κανένα συμπέρασμα με αυτό που θέλεις να κάνεις.
Όποιο μεταλλικό Mod και να πάρεις (δηλαδή ένα κομμάτι μέταλλο), είτε Inox είτε αλουμινένιο είτε χάλκινο είτε επινικελωμένο δεν θα βρεις αντίσταση πάνω απο 0.3-0.5Ω (δηλαδή σχεδόν μηδενική). Επειδή το έχω ήδη κάνει στο λέω.
Όλα τα μέταλλα απο τα οποία φτιάχνουν τα mods είναι υπεραγώγιμα και οι αντιστάσεις δεν είναι μετρήσιμες σε τέτοιο λεπτομερή βαθμό με τα κοινά τουλάχιστον πολύμετρα .Είτε ακουμπίσεις τους ακροδέκτες του πολύμετρου μεταξύ τους είτε παρεμβάλλεις ανάμεσά τους  ένα κομμάτι μέταλλο (στο μήκος και στο μέγεθος ενός Mod) το ίδιο αποτέλεσμα θα πάρεις χοντρικά.
Ευχαριστώ πολύ για τη πληροφόρια φίλε  :thumpup:, άρα τα μοντάκια δεν έχει νοήμα αν έχουν αντίσταση τα ίδια αφού είναι σε όλα ελαχιστη η τιμή 0,..... Το αν αποδιδουν σωστά τα βόλτ της μπαταρίας στο 510 σπείρωμα ίσως έχει νόημα και αν ναι, με ποιο τρόπο τα μετράμε? Αν όχι σε ποιο τομέα παίζει ρόλο σχετικά με την απόδοση  η ποιότητα των μετάλλων και η ποιότητας κατασκευής... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος trabakoulas

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: THE PRECISEPLUS vs GGTS
« Απάντηση #920 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 16:03 »
Άν είναι όπως τα λες οι αριθμοί τα λένε όλα....όμως για εμένα είναι άλλα κλαρίνα, άλλα φλογέρες, άλλα τρομπετες και άλλα φακοί (για το PROVARI λέω.. :tongue_smilie:)...δες αυτό στη φωτό, είναι σημερινή με το μοντάκι φίλου μου (στο δικό μου χέρι) p18500 (1500mah μια γεμάτη ημέρα αυτονομία που ενδιαφέρει εμένα), του ήρθε σήμερα και θα το πάρω 2-3 μερες να το δω...
Δώσε λοιπόν ένα χαρακτηρισμό σε αυτό το συνολάκι...please...με τη δική σου οπτική γωνιά και με ειλικρίνια όσο μπορείς... :thumpup:

Φιλε μου θα σου απαντησω εγω σαν θεατης χωρις να ειμαι κατοχος ουτε GG ουτε precise.
Προσωπικη λοιπον αποψη, (και παλι υποκειμενικα ειναι αυτα), το συνολακι που παρουσιαζεις ειναι απελπιστικα ασχημο και ακομψο. Δεν χωραει καμια συγκριση ,σε εμφανιση τουλαχιστον, με τα GG.

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 28, 2011, 21:02
Το αν αποδιδουν σωστά τα βόλτ της μπαταρίας στο 510 σπείρωμα ίσως έχει νόημα και αν ναι, με ποιο τρόπο τα μετράμε?

Bαζεις τα καρφακια του πολυμετρου, το ενα στον πολο του mod, το αλλο στο σπειρωμα του mod και το πολυμετρο το εχεις στα 20V ΣΤΑΘΕΡΟ. Ταυτοχρονα πρεπει να κρατας πατημενο το μπουτον το mod για να κλεινεις το κυκλωμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 28, 2011, 21:02 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος DIONYSIS

  • ***
  • 549
  • Φύλο: Άντρας
  • Penelope+ProvariMini Satin/Ιatty +PrecisePlus18500
Απ: THE PRECISEPLUS vs GGTS
« Απάντηση #921 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 16:23 »
Φιλε μου θα σου απαντησω εγω σαν θεατης χωρις να ειμαι κατοχος ουτε GG ουτε precise.
Προσωπικη λοιπον αποψη, (και παλι υποκειμενικα ειναι αυτα), το συνολακι που παρουσιαζεις ειναι απελπιστικα ασχημο και ακομψο. Δεν χωραει καμια συγκριση ,σε εμφανιση τουλαχιστον, με τα GG.
Να πω όχι εγώ, δε θα πώ...την αισθητική κανενός δε θα κρίνω...εχω ακούσει άνθρωπο να βλέπει άσχημη την Monica Bellucci....οπότε... :dontknow:  :bye:

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 03, 2011, 16:28
Bαζεις τα καρφακια του πολυμετρου, το ενα στον πολο του mod, το αλλο στο σπειρωμα του mod και το πολυμετρο το εχεις στα 20V ΣΤΑΘΕΡΟ. Ταυτοχρονα πρεπει να κρατας πατημενο το μπουτον το mod για να κλεινεις το κυκλωμα.
Αυτό το έκανα είδη, αλλά μάλλον δεν έχει νοήμα...ο Θανάσης μου είπε ότι με τον τρόπο αυτό, όλα τα (τα καλά θα εννούσε) μοντ δείχνουν το ίδιο βολτάζ με το βολτάζ που θα μας δώσει η ιδια μπαταρία αν τη μετρήσουμε σκέτη πριν τη βάλουμε στο μοντ.  :dontknow:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 03, 2011, 16:28 από DIONYSIS »

Αποσυνδεδεμένος trabakoulas

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: THE PRECISEPLUS vs GGTS
« Απάντηση #922 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 16:32 »
Αυτό το έκανα είδη, αλλά μάλλον δεν έχει νοήμα...ο Θανάσης μου είπε ότι με τον τρόπο αυτό, όλα τα (τα καλά θα εννούσε) μοντ δείχνουν το ίδιο βολτάζ με το βολτάζ που θα μας δώσει η ιδια μπαταρία αν τη μετρήσουμε σκέτη πριν τη βάλουμε στο μοντ.  :dontknow:

Oταν η αντισταση του κυκλωματος τεινει στο 0 (ακομα και 0,2 να ειναι) τοτε η πτωση τασης που θα δεις θα ειναι αμελητεα και μη μετρησιμη με συμβατικα οργανα.

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
Απ: THE PRECISEPLUS vs GGTS
« Απάντηση #923 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 18:08 »
Διονυση, δεν προκειται να δεις μαλλον τιποτα απο αυτα που θελεις γιατι οπως ειπε και ο trabakoulas χρειαζονται πολυ ευαισθητα οργανα για να μετρησεις τοσο αμελητεες ποσοτητες. Ειμαι σιγουρος οτι ολα τα mod αποδιδουν το ιδιο, ακομα και τα ηλεκτρικα (οχι τα ηλεκτρονικα). Τα θεματα που πρεπει καποιος να προσεξει σε ενα mod ειναι η αντοχη στο χρονο, το αν ειναι επισκευασιμο απο τον χρηστη, το κοστος φυσικα, τις λειτουργιες του, την εμφανιση του την ποιοτητα κατασκευης και την ιστορια του κατασκευαστη σε οτι αφορα στην ευκολια που δινει ενος update. Αν ξεχναω κατι, προσθεσε το. Κατα τα αλλα, μην ψαχνεις τιποτα, εκτος και αν θελεις να εμβαθυνεις τοσο πολυ, που αγορασεις ευαισθητα ορανα που θα μετρησουν την λεπτομερεια, η οποια δεν γινεται αντιληπτη ετσι και αλλιως απο τον χρηστη.

Εγω για παραδειγμα θα φτιαξω τα νεα κουμπια απο καθαρο χαλκο, ελατηριο απο μπρουντζο, και επαφη θετικου πολου απο χαλκο. Ο χαλκος εχει την καλυτερη αγωγιμοτητα (100) και βασει χαλκου μετριουνται ολα τα υπολοιπα μεταλλα, (εκτος του ασημιου, το οποιο εχει 105). Ακομα και ετσι δεν θα δεις διαφορα στο καπνισμα γιατι δεν μπορεις να την αντιληφθεις

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: THE PRECISEPLUS vs GGTS
« Απάντηση #924 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 20:01 »
Εγω για παραδειγμα θα φτιαξω τα νεα κουμπια απο καθαρο χαλκο, ελατηριο απο μπρουντζο, και επαφη θετικου πολου απο χαλκο.
offtopic: οπότε όποιος θέλει full stainless steel GGTS πρέπει να βιαστεί;  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
Απ: THE PRECISEPLUS vs GGTS
« Απάντηση #925 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 20:37 »
Απο τα 1000 που εφτιαξα πριν απο 1 μηνα, εχουν μεινει 50 Γιωργο. Αντιλαμβανεσαι οτι μαλλον πρεπει να βιαστεις οπως συμβαινει με ολα τα προιοντα GG. Θα κρατησω καποια για τους Ελληνες αλλα οχι καμμια φοβερη ποσοτητα γιατι το συνολο της ποσοτητας δεν ειναι φοβερο ετσι και αλλιως :)

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: THE PRECISEPLUS vs GGTS
« Απάντηση #926 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 20:43 »
ποτε θα ξαναβγει δηλαδη διαθεσιμο το ggts?

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: GGTS !
« Απάντηση #927 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 21:07 »
Μέσα και εγώ Βασίλη










510 σώμα - 901 εσωτερικό, 1,5Ω,  δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμα στο UFS, αλλά σε ντριπ μου άρεσε για άστρωτος.


Το ανοξείδωτο βάζο μινγκ για ντριπ τιπ είναι όλα τα λεφτά!!!! Το λάτρεψα, πως θα γίνει να έχω ένα ίδιο για τον ΙΑΤΤΥ μου????

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 03, 2011, 21:13
Ειναι το ggts με μπαταρίες 18350 και 18650 μαζί μετα καπάκια του stealth, οι φώτος είναι για να φαίνονται τα μεγέθη, συνολικο κοστος ggts και πάνω μερος stealth κάπου κοντα στα 190 νομίζω.
Αν και αρχικά δεν μου άρεσε το stealth, σας είπα οτι στο τέλος το λάτρεψα?
Με τα χρυσά επάνω δίνει μια όψη παλιού αντικειμένου (μονόκυαλού ίσως??) και το κάνει απίστευτα κουκλί κατά την γνώμη μου, να μπορούσα μόνο να βάλω και το βάζο μινγκ επάνω στον Ιαττυ.... αχχχχ

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 16, 2011, 19:51
Ξενέρωσα τώρα
Δεν κάνει το ντριπ τιπ στο UFS, ειναι πολύ χοντρο το κάτω μέρος..

 :angry_orange: :angry_orange:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2011, 19:51 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
Απ: THE PRECISEPLUS vs GGTS
« Απάντηση #928 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 21:42 »
3-4 μηνες οπως παμε τωρα με ολα αυτα που εχω να φτιαξω bill

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: GGTS !
« Απάντηση #929 στις: Νοεμβρίου 04, 2011, 11:02 »

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=MU1nX8nCxAY[/youtube]

 :bye: :)

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 16, 2011, 19:54
Σε κανα 20λεπτο ανεβάζω και ένα ακόμη video,χωρίς να φαίνεται η αφεντιά μου για κάποιες μορφές που πέρνει το GGTS/stealth 8) :thumpup:

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 16, 2011, 19:55
Ορίστε :

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=DvtDD7uLeK4[/youtube]

8) :D :bye:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2011, 19:55 από Vrs5 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8842 1151754 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:44
από treloneritis
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11137 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345733 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147404 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8137 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209004 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545285 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 32989 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52572 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600571 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361025 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 13427 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos