vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

223 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, john67, maprix, I.P

Twitter

Ερωτήματα για την Diacetyl η διακετύλη μερικών αρωμάτων ζαχαροπλαστικής

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Δεν κατάλαβα ..
Εδώ το συζητάνε εταιρίες ολόκληρες έχει γίνει θέμα στα Αμερικάνικα forum και εμείς θα το προσπεράσουμε ?
Και ναι εμείς είμαστε οι αποδέκτες οι άμεσα ενδιαφερόμενοι τι να κάνουμε ? να περιμένουμε άλλους άσχετους με την χρήση του ατμίσματος να μας υποδείξουν ποιο είναι καλό και ποιο όχι ?
Να επαναπαυτούμε στο τι μας προσφέρει η κάθε εταιρία παρασκευής ?
.
Υ.Γ
Έπειτα δεν ξέρω τι κάνετε εσείς αλλα προσωπικά γνωρίζω άτομα που κάνουν πάνω από 10 ml είναι στο forum και μπορούν να σας το επιβεβαιώσουν κι εγώ κυμαίνομαι κοντά και πάνω από 6ml.

Καλό θα ήταν να διαβαστεί το μεταφρασμένο κείμενο.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Έγινε αλλαγή του τίτλου μιας και η ουσία αφορά κάποια συγκεκριμένα αρώματα που προέρχονται από το χώρο της ζαχαροπλαστικής περισσότερο. Ο τίτλος "Επικίνδυνη ουσία ( Diacetyl ) η ( Aκετυλο ) στα υγρά ατμίσματος" γενίκευε πολύ το θέμα δίνοντας την εντύπωση ότι η διακετύλη πρειέχεται γενικά στα υγρά άτμισης.

@kritikos727 : Κάποια μέλη κάνουν και πάνω από 10 ml ατμιστικού υγρού, όχι αρώματος!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 04, 2012, 01:02 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Το αυτονόητο δεν διευκρινίζεται !!
Εννοείτε πως μιλάμε για έτοιμο υγρό και όχι αυτούσιο άρωμα.
 :)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Καμιά φορά αυτό περνάει απαρατήρητο και αρχίζουν οι λάθος υπολογισμοί μετά, γιαυτό διευκρίνισα. Γιατί το άρωμα σε ένα υγρό μπορεί να είναι λιγότερο και από 1%.
Πρέπει να λάβουμε υπόψιν ότι τα αρώματα που βάζουμε μέσα στα υγρά δεν είναι "ατόφια" αλλά και αυτά είναι διαλυμένα σε PG συνήθως. Αν διαβάζει το θέμα ο Καλλιτέχνης, ας με διορθώσει σε περίπτωση που κάνω λάθος.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ ότι καταλαβαίνω, ακόμα και αν κάποιος χρησιμοποιεί αρωμα γιαούρτι της οποιας εταιρίας και αν είναι αυτή απο την οποία προήλθαν οι μετρήσεις, (αλήθεια που τη βρήκαμε τη λίστα? ποιά εταιρία ειναι?) το οποίο εχει περιεκτικότητα 1,6 mg, θα επρεπε να ατμίζει καπου 200τόσα ml τη μερα αρώματος. Που θα σήμαινε πόσο? πεντεξι λίτρα υγρού? Νομίζω (κανω μια μαντεψιά ρε αδερφέ...) οτι είμαστε σχετικώς ασφαλείς!!! :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:

δεν μπορώ να σας καταλάβω ρε παιδιά.
τα όρια επικινδυνότητας που αναφέρεστε είναι για βρώση.
να το τρώς δεν σε πειράζει μέχρι αυτά τα όρια.
Για εισπνοή όμως είναι τελείως καταστροφικό για τους πνεύμονες,και δεν υπάρχει θεραπεία.
και αυτό είναι γνωστό εδώ και χρόνια.
επιτέλους ας απαντήσουν οι έλληνες κατασκευαστές αν το ανιχνεύουν στις αναλύσεις τους

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Ποιά ειναι τα όρια ασφαλείας για εισπνοή?

δεν νομίζω ότι υπάρχουν

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments

Άλλο πράγμα η κατάποση άλλο η εισπνοή .
Το ανέφερα και ποιο πριν αλλά δεν το καταλάβατε ..
Δεν πρόκειται κανείς άσχετος με το θέμα, να κάνει έρευνα για το τι ατμίζουμε εμείς .
Πρέπει να το κάνουμε εμείς για εμάς , το είπα πως εμείς θα πρέπει να βγάλουμε το φίδι από την τρύπα .
Οι εταιρείες αρωματοποιίας κάνουν την δουλειά τους αν είναι σωστοί επαγγελματίες θα πράξουν ανάλογος και όχι μόνον από συμφέρων.
Η εισπνοή περνάει στο αίμα και στους ιστούς μας πολύ μεγαλύτερες ποσότητες αν όχι όλον τον περισσοτέρων στοιχείων από ότι μέσω τις τροφής .
Όταν μας παρουσίασαν τις αναλύσεις τον υγρών από τα πανεπιστήμια Κρήτης και Θεσσαλίας , προσωπικά βγήκα έξω από τα ρούχα μου και αν κοιτάξετε πάλι εκείνο το νήμα θα δείτε πως το αντιμετώπισα.

Το θέμα είναι ότι αφού δεν μπορούμε να το κόψουμε εντελώς και το KT και το HT ας παραμείνουμε στο τελευταίο επειδή σίγουρα είναι 2000 φορές ποιο αβλαβές από το KT .
Όχι όμως πως δεν θα το βελτιώσουμε κιόλας !!!

Έρχεται και καύσωνας που μας μειώνει την απόλαυση του ατμίσματος.


Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
εγω προς το παρον θελω να προσθεσω οτι η Diacetyl υπαρχει και στον καπνο του τσιγαρου σε περιεκτικοτητα 300-430μg ανα τσιγαρο (Fujioka & Shibamoto 2006) και επισης εχει βρεθει στα σωματιδια PM2,5 που εκπεμπονται απο τις εξατμισεις των οχηματων (Rao et al 2001).

Λαμβανοντας, ακομη υποψην οτι για την Diacetyl εχουμε:
1 ppm = 3.52 mg/m3 1 mg/m3 = 0.28 ppm (το m3 ειναι ο ογκος του αερα)
και ολες οι ερευνες που εχω δει μεχρι στιγμης ειναι για συγκεντρωσεις μεγαλες σε ppm (100,200,400 κοκ) αναρωτιεμαι πως εχουν προκυψει τα νουμερα του αρχικου ποστ:

Παράθεση
Το δε όριο κατανάλωσης είναι 0.2 mg/L

Εδώ είναι ένας πίνακας με την περιεκτικότητα σε διάφορα αρώματα .

·  Mηλόπιτα - Apple pie 0.4
·  Μπύρα - Beer 0.001
:

Ειναι ισως καποια ερευνα που δεν εχω δει ακομη. Αλλα θα πρεπει να μελετηθει α) η πηγη και β) το αν ειναι σε υγρη μορφη τα παραπανω ορια ή σε αερια.  Ακομη περισσοτερο μας ενδιαφερει αν ειναι για λιτρο "αρωματος" ή λιτρο ατμιστικου υγρου ή ακομη περισσοτερο ανα λιτρο essance απο οπου φτιαχνεται το αρωμα.
Στην περιπτωση του τελευταιου, πχ το οριο θα σημαινε 0,002mg/L υγρου ατμιστικου ή 0,00002 τα 10ml που λιγοι χρηστες κανουν (μηπως φτασαμε ή ξεπερασαμε ήδη του τσιγαρου...? ??? )

Και παλι ομως θα ηθελα να δω απο ποια ερευνα προερχεται αυτο το νουμερο.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Η πηγή του kritikos727 πρέπει να είναι αυτή μάλλον: http://www.reddit.com/r/electronic_cigarette/comments/g225g/diacetyl_warning/
kritikos727, μπορείς να το επιβεβαιώσεις ή να μας πεις από πού είναι το κείμενο του πρώτου μηνύματος;

Η σελίδα που παρέθεσα είναι ένα μήνυμα σε ένα φόρουμ (ή κάτι σαν blog) από ό,τι κατάλαβα και το μήνυμα είναι ενός χρόνου τουλάχιστον από ό,τι λέει κάτω από τον τίτλο του. Υποθέτω ότι ο αρθρογράφος κι εκεί δεν τα έβγαλε από το μυαλό του αλλά η λίστα που παραθέτει ότι βρήκε στο FAQ αυτής της σελίδας: http://www.liberty-flights.co.uk/product.asp?id=15 δεν υπάρχει εκεί πια. Μήπως αποσύρθηκαν αυτά τα αρώματα; Μήπως αντικαταστάθηκαν με άλλα χωρίς διακετύλη; Αποσύρθηκε απλά η λίστα; Υπήρχε όντως λίστα; Τι συνέβη;

Την ίδια λίστα τη βρήκα και εδώ (επίσης σε φόρουμ): http://www.vapersforum.com/showpost.php?s=786596c280a7fa960b7eb293fdfc943a&p=801487&postcount=8 σε ένα μήνυμα του Φλεβάρη του 2011. Δεν ξέρω ποιος την πήρα από ποιον.

---------------

Επίσης στη συζήτηση παραπάνω αναφέρθηκαν κάποια πράγματα που καλό θα ήταν να ξέραμε πού βασίζονται γιατί διατυπώνονται με τρόπο που δείχνουν να έχουν κάποια βάση:

1. Η δράση της διακετύλης στον οργανισμό μας αναφέρθηκε ότι μπορεί να είναι προσθετική.
2. Ότι η εισπνοή περνάει στο αίμα και στους ιστούς μας πολύ μεγαλύτερες ποσότητες αν όχι όλων των περισσοτέρων στοιχείων από ότι μέσω τις τροφής

Το πρώτο,, προσωπικά μού φαίνεται κάπως περίεργο. Αν δεν έχει κάποια βάση, κακώς αναφέρθηκε, γιατί με το ίδιο σκεπτικό θα μπορούσε κάποιος να πει ότι η PG μπορεί να έχει βλαπτική επίδραση στο... ασβέστιο π.χ. και να ανοιχτεί μια συζήτηση με εικασίες και υποθέσεις για το τίποτα. Το δεύτερο ακούγεται λογικό αλλά καλό θα ήταν να ξέραμε και την πηγή αυτών των πληροφοριών.

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Καλησπέρα σας

Η πηγή αρχικά ήταν από vapersforum και μετά η reddit
και προφανώς η λίστα είναι από την ίδια την Flavourart.
Για το αν η ουσία είναι προσθετική η όχι το έθεσα σαν ερώτημα κάτι που φυσικά πρέπει να μάθουμε γιατί αν συσσωρεύεται αλλάζουν πολλά .

Το ότι με την εισπνοή ο οργανισμός μας μέσο τον πνευμόνων απορροφά περισσότερα στοιχεία είναι γεγονός δεν χρήζει αμφισβήτησης , αλλά και εδώ ερώτημα υπάρχει , αν δηλαδή η συγκεκριμένη ουσία απορροφάται σε μεγαλύτερη ποσότητα από ότι με την κατάποση.

Πάντως πάντα πίστευα ότι αν κάτι πρέπει να ψάξουμε περισσότερο αυτό είναι το άρωμα και μετά τα υπόλοιπα .
Μην ξεχνάτε ότι και με το σύρμα χαμηλής αντίστασης , παρόμοια συζήτηση είχαμε , γιατί και το νικέλιο και το χρώμιο που κατά βάση έχει την μεγαλύτερη ποσότητα δεν είναι ότι καλύτερο για τον οργανισμό μας .
Όπως είχα πει όμως είναι απειροελάχιστη η ποσότητα που μπορεί να αποσπαστεί και να κατακαθίσει στους πνεύμονες.

Γενικά είμαι από αυτούς που ψάχνετε που όμως δεν σημαίνει πως θα σταματήσω το άτμισμα γιατί πολύ απλά υπάρχουν εκατοντάδες χειρότερες ουσίες που θέλουμε δεν θέλουμε έχουμε άμεση και έμμεση επαφή είτε από την τροφική αλυσίδα είτε από τον αέρα που αναπνέουμε .

Ναι στο πίστευε και ερεύνα !!!
Όχι στο πίστευε και μη ερεύνα.


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Ναι αλλά η απάντηση "Το ότι με την εισπνοή ο οργανισμός μας μέσο τον πνευμόνων απορροφά περισσότερα στοιχεία είναι γεγονός δεν χρήζει αμφισβήτησης", είναι "Πίστευε και μη ερεύνα".  ;D
Γι' αυτό ρωτάω αν έχουμε κάποια πηγή γι' αυτό.

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ μιας και είμαι πάντα "υπερβολικός" σ'αυτά τα θέματα, θέλω να ρωτήσω κάτι.

Το οτι το Diacetyl το πίνουμε και το τρώμε, το ξέρουμε από καιρό και μας λένε οτι δεν μας κάνει κακό.

Το οτι αν το αναπνεύσουμε μας κάνει κακό, το ξέρουμε κι'αυτό, γιατί σύνδρομο αποφρακτικής βρογχιολίτιδας εντοπίστηκε για πρώτη φορά το 2001, όταν μια ομάδα εργαζομένων σε εργοστάσιο στην Αμερική ανέπενεε τον ατμό από την παραγωγή του ποπ-κορν.

Εγώ τώρα που πρίν από μήνες πέταξα 40€ υγρά επειδή  "This   product contains a very small percentage of diacetyl. A flavor molecule   is found in buttery flavors"... είμαι πάλι υπερβολικός ή έχασα την ιδιότητά μου;

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
@ kritikos727: Για να καταλάβεις καλύτερα την ένστασή μου στο θέμα, θα σου φέρω το παρακάτω παράδειγμα:

Τι πιστεύεις ότι είναι πιο επικίνδυνο στην πρόσληψη νικοτίνης, η κατάποση (έστω και σε μικρές ποσότητες ανάλογες του ατμίσματος) ενός ατμιστικού υγρού με νικοτίνη ή η άτμισή του;
Με το παραπάνω σκεπτικό θα μου έλεγες η άτμισή του, σωστά; Αφού λες ότι "Το ότι με την εισπνοή ο οργανισμός μας μέσο τον πνευμόνων απορροφά περισσότερα στοιχεία είναι γεγονός δεν χρήζει αμφισβήτησης "

Έλα όμως που η έρευνα αυτή http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,416.msg5629.html#msg5629 λέει ότι η νικοτίνη των ηλεκτρονικών τσιγάρων δεν απορροφάται από τους πνεύμονες αλλά από τους άνω αεραγωγούς.
The nicotine from an e-cigarette is not absorbed from the lung, but from the upper airways.
...the reason nicotine from an e-cig is absorbed from the upper airways is that the nicotine dose and particle size are too small to ensure deposition in the alveoli or bronchioles within the lung.

Λέει ότι το μέγεθος των μορίων της νικοτίνης στον ατμό είναι τέτοιο (μικρό) που δεν επιτρέπει την απόθεσή τους στους πνεύμονες.
Και να προσθέσω ότι μια αποτελεσματική μέθοδος πρόσληψης νικοτίνης είναι και μέσω του δέρματος (εξ ου και τα pads νικοτίνης, και η οδηγίες για χρήση γαντιών). Ποιος θα το φανταζόταν; Καθόλου προφανές σίγουρα.

Ας μην ξεχνάμε ότι το θέμα μας εδώ δεν είναι η νικοτίνη αλλά η διακετύλη, να μη στρέψουμε τη συζήτηση αλλού. Το παράδειγμα με τη νικοτίνη αναφέρθηκε για να δείξω ότι δεν ισχύει πάντα το λογικά "προφανές", γι' αυτό θα πρέπει να υπάρχουν στοιχεία όταν δίνουμε μια πληροφορία.

@steliosss Όπως το δει κανείς. Πιστεύω πάντως πως δεν έχασες την ιδότητά σου.  :)) Θα μπορούσες να τα ατμίσεις για να μην πάνε χαμένα αλλά να μην τα αγοράσεις ξανά. Το σκεπτικό είναι ότι άλλοι έχουν ατμίσει λίτρα ολόκληρα και ακόμα δεν έπαθαν βρογχιολίτιδα.  Όχι ότι η απόφασή σου είναι λάθος βέβαια. Γι' αυτό σου λέω ανάλογα πώς το  βλέπει κανείς και ανάλογα με το βαθμό της ευαισθησίας του σε τέτοια θέματα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103078 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176827 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 533 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209579 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68766 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315778 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15632 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126971 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95293 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem