vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

184 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4

Αποσυνδεδεμένος bokostas

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
    • aqua4fun
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #120 στις: Ιανουαρίου 05, 2013, 18:20 »
Ωπ, μου είχε ξεφύγει αυτό το νήμα και είδα το φως το αληθινό, πολλά συγχαρητήρια στον δημιουργό. :respect:
Μου λύθηκαν πολλές απορίες και βρήκα την σύγκριση πολύ χρήσιμη και διαφωτιστική.
Είχα δοκιμάσει μόνο τους CE4 της πρώτης γενιάς και με πείσατε να παραγγείλω vivi nova.
Θα ήθελα και κάποιες πληροφορίες για τον CE5 αν τον δοκίμασε κανείς και του άρεσε.
 

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #121 στις: Ιανουαρίου 05, 2013, 18:27 »
κοιτα σε αυτο το νημα:
eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής

αλλα και σε αυτο:
Σύγχυση με την ονομασία CE5

οι vivi nova πολυ καλη επιλογη  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #122 στις: Ιανουαρίου 05, 2013, 19:00 »
Εχω ένα...υπαρξιακό ερώτημα :tongue_smilie: στα πλαίσια της σύγκρισης πάντα..
Ο μίνι βίβι ΓΙΑΤΙ δε με "χτυπάει" όπως ο Ce4 κρύσταλ;
Μιλάω για το ίδιο υγρό, στα ίδια mg, με μακρυφύτιλες κεφαλές στα 1,8 και στις ίδιες απλές ego μπαταρίες.
Μήπως το τελευταίο παίζει κάποιο ρόλο..? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #123 στις: Ιανουαρίου 05, 2013, 19:18 »
ισως λογω της πιο αερατης τζουρας...

Αποσυνδεδεμένος bokostas

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
    • aqua4fun
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #124 στις: Ιανουαρίου 05, 2013, 22:39 »
κοιτα σε αυτο το νημα:
eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής

αλλα και σε αυτο:
Σύγχυση με την ονομασία CE5

οι vivi nova πολυ καλη επιλογη  :thumpup:

Ευχαριστώ για τα λινκς urahara, τώρα έβγαλα άκρη. :thumpup:
 

Αποσυνδεδεμένος atmomageiras

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμίζειν εστίν φιλοζωείν
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #125 στις: Ιανουαρίου 08, 2013, 04:50 »
Έχοντας δοκιμάσει vivi nova v2 & ce4+v3, η σύγκριση που μπορώ να κάνω μεταξύ των 2 είναι η εξής:


Το vivi nova όταν πιάνει το μέγιστο της απόδοσής του είναι καλύτερο του ce4+v3. Ο συνδυασμός σφιχτής τζούρας & πυκνού "μπάσου" γευστικά ατμού με "subwoofer" απλωτό χτύπημα είναι χορταστικότατος. Το θέμα είναι ότι μπουκώνουν αρκετά συχνά οι κεφαλές & τα διαστήματα αναμονής μέχρι να πάρεις ξανά την ιδανική τροφοδοσία είναι ανυπόφορα.


Το ce4+v3 είναι ένα τιμιότατο εργαλείο με πιο αεράτη τζούρα αλλά με οξύ κεντραρισμένο χτύπημα & τη δυνατότητα να πιάνει καλύτερα τις "πρίμες" γευστικές νότες. Το μεγάλο του πλεονέκτημα σε σχέση με το vivi nova v2 είναι η σταθερή του απόδοση στην τροφοδοσία (μηδενικό μπούκωμα).

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #126 στις: Ιανουαρίου 11, 2013, 17:21 »
ο μίνι βίβι μου κάνει όντως πιο αεράτος...
ο ce4+ πιο σφιχτός και...χτυπηστερός...
βάσει των γραφομενων σου, ο vivi v2 δλδ είναι ΑΚΟΜΑ πιο σφιχτός και από τον ce4+? ???

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9598
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #127 στις: Ιανουαρίου 11, 2013, 18:35 »
o CE4 έχει πιο σφιχτό τράβηγμα σε σχέση με οποιονδήποτε ViVi. Την πιο αεράτη τζούρα , και μάλιστα με διαφορά , την δίνει ο Τ2.

Αποσυνδεδεμένος DeathAngelGr

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #128 στις: Ιανουαρίου 16, 2013, 02:07 »
Εγω παντως αναμεσα σε Τ3 και C4 v3 νομιζω οτι θα προτιμησω τον 2ο.
Ο Τ2 παρολο που ειναι βολικος απο την αποψη γεμιζεις μια και σε παει 1-2 μερες αναλογως το ποσο ατμιζεις εχει τα προβληματακια του κατα την αποψη μου.
Ωρες ωρες τραβαω υγρο το οποιο δεν ειναι ευχαριστω για την γλωσσα και εκτος αυτου μου δινει πολυ λιγοτερο χτυπημα σε σχεση με τον 2ο που το μονο του αρνητικο ειναι οτι
σε χωρητικοτητα ειναι μικρος και θελει γεμισμα ανα διαστηματα.Απο γευση και χτυπημα πολυ καλυτερος και ακομη δεν ειχα θεμα με το υγρο να μου ερ8ει.
Αυτα κατα την δικη μου εμπειρια και αποψη

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #129 στις: Ιανουαρίου 16, 2013, 11:10 »
Μεταξύ Τ2, βιβι νοβα και ce4+ v3.

Μακράν μπροστά ο ce4 με μοναδικό μειονέκτημα την πιο σφιχτή τζούρα.
Πολύ πιο μπροστά σε γεύση, απροβλημάτιστη λειτουργία και με τρελό χτύπημα. Βαζοντας το ίδιο υγρό και στους 3, στον v3 γεμίζω το τανκ ως τη μέση και συμπληρώνω άλλη τόση μηδενική βάση για να ατμίσω το ίδιο.
Η δοκιμή έγινε με κεφαλές epsilon/thor

ο βιβι νόβα ακολουθεί.
Απροβλημάτιστη λειτουργία, υπολείπεται σε χτύπημα, θέλει περισσότερα βολτ στην ίδια αντίσταση για να δουλέψει το ίδιο. Τρελό πρόβλημα η μειωμένη γεύση, που στην κεφαλή των 1.8 μαυρίζει και αλλοιώνει το υγρό απο το πρώτο κιόλας γέμισμα. Συνήθως πλέον πετάω το τελευταίο μισό μλ που απομένει, πλένω και ξαναγεμίζω.
(Η δοκιμή έγινε με τις κεφαλές του timeeast)

ο Τ2 πλέον έχει πάει συρτάρι.
Δυο διαφορετικές παρτίδες κεφαλών - health cabin & fabvare στα 1.8ομ, δύο διαφορετικά προβλήματα.
Με τις πρώτες, μπουκώματα μπουρμπουλήθρες κάθε λίγο χωρίς λόγο. Με τις δεύτερες, καμμένο ακόμη και στα 3.7 βολτ. Με διαλείψεις στη λειτουργία του και χωρίς "παχύ" γεμάτο ατμό οταν λειτουργεί σωστά.

Με τ3 δοκίμασα μια μόνο κεφαλή για λιγότερο απο δυο μέρες, δε μου άρεσε, τον έβαλα στην άκρη. Ασφαλή συμπεράσματα δεν έχω βγάλει, αλλά συμπεριφέρεται σαν πρωτότυπο του τ2 που το έκοψαν πριν βγει στην παραγωγή το κομμάτι που έχω.


Αποσυνδεδεμένος dafniv

  • *
  • 10
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #130 στις: Ιανουαρίου 16, 2013, 11:23 »
O T3 που δοκίμασα ναι μεν μου άρεσε, αλλά όχι τόσο όσο ο "crystal" ο CE4 V3 δλδ, αν εχω καταλάβει καλά.
Με τον T3 έχω αεράτη τζούρα, δεν χαλάει εύκολα (αλλαγή αντίστασης δλδ), ωραία γεύση του υγρού, αλλά σαν κάτι να του λείπει.
Ότι δλδ εχει το CE4 V3 (crystal), που έχει πιο σφιχτή τζούρα, μου δίνει μερικές φορές γεύση καμμένου (αν δεν βρέξω τα φυτίλια) και αλλάζω αντίσταση κάθε 10 μέρες (με μπαταρία eGo-T Joyetech, 1.8ohms αντίσταση πάντα.)
Αυτός που θεωρώ ότι είναι ο best of the best είναι ο  mini Vivi Nova V2 απο την Vision ο οποίος είναι κορυφαίος σε όλα ΕΚΤΟΣ του ότι ρουφάει πολύ ο άτιμος... Το υγρό τελειώνει σε χρόνο dt...




Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #131 στις: Ιανουαρίου 16, 2013, 12:49 »
Τα ιδια και απο μενα με την dafniv..
1) ο μινι βιβι νοβα απο την βιζιον (κεφαλες απο αλλου: απο μετριες μεχρι που πηγα να ξερασω σε καποιες :P )
2) Ο κρυσταλ (θορ ή παλιος εψιλον)
3) Τ3
4) ολοι οι αλλοι κλιαρος
5) Τ2... τελευταιος και καταυδρωμενος :P

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #132 στις: Μαρτίου 28, 2013, 23:03 »
Ολες οι συγκρίσεις με διάφορα υγρά (ίδια σε όλους) 18 mg και μπαταρία Janty VV 3.2/3.7/4.2 και περίπου 3ml την ημέρα.

Ο CE4+ V3 (της Medicre) με 1.8 είναι ο πρώτος που δοκίμασα και εξακολουθεί να είναι η ποιο απροβλημάτιστη επιλογή μου. Η τζούρα του για μένα είναι ιδανική. Ούτε σφιχτή ούτε αεράτη. Πολή καλή γεύση, όχι καμένο, καλό χτύπημα, καθόλου διαρροές, αρκετά ζεστός ατμός που σε συνεχόμενες τζούρες μπορεί να αλλοιώσει λίγο την γεύση. Μειονέκτημα για μένα τα 1.6 ml που μου είναι λίγα.

Ο Vivi Nova έχει σαφώς πιο αεράτη τζούρα από τον CE4+ V3 παρόλο που αυτός που έχω εγώ , δεν έχει την τρύπα στην βάση. Τόσο με 1.8 όσο και με 2.4 (από το pack μανίσιες με 4πλα φυτίλια) δεν είδα σημαντική διαφορά αν και νομίζω ότι είναι καλύτερα η 2.4 να δουλεύεται στα 4.2. Παρόμοια αίσθηση με τον CE4+ V3. Μεγάλο πλεονέκτημα η χωριτικότητα 3.5 ml που ώρες-ώρες γίνεται μειονέκτημα λόγω μεγέθους  :) .

Ο Mini Vivi Nova έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με τον Vivi Nova αλλά με την 1.8 αντίσταση (ακόμα και στα 3.7V) επαίρνα μία "μεταλική" γεύση μετά από μερικές ημέρες χρήσης που έστρωνε με αλλαγή αντίστασης. Νομίζω κάτι παρόμοιο ανέφερε και κάποιος άλλος. Μπορεί βέβαια να οφείλεται στην συγκεκριμένη υλοποίηση που έχω εγώ. Επίσης ένα ελαφρύ σφύριγμα (όχι ενοχλητικό) το έχουν και οι δύο nova. Κάποιος άλλος είπε ότι που και που τραβάνε κάτι κολλήματα και συμπεριφέρονται σαν μπουκωμένοι αλλά όταν πιάσουν απόδοση είμαι πολύ καλοί. Συμφωνώ απολύτως ! Πολύ καλή συμπαγής κατασκευή και οι δύο.

O T2CC (Kanger με κοντά φυτιλία, 2.4 αντίσταση) δεν με τρέλανε. Πολύ αεράτη τζούρα για τα δικά μου γούστα. Πάντα κλείνω την μία από τις δύο τρύπες και είναι ΟΚ. Με αυτόν έχω τον νου μου να βρέχονται τα φυτίλια παρόλου που δεν πήρα ποτέ "καμένο". Αρκετός ατμός, καλούτσική γεύση, καθόλου διαρροές. Πλεονέκτημα η χωριτικότητα 2.4 ml.

Τον T3 δεν τον δοκίμασα αλλά περιμένω έναν και θα επανέλθω μετά την χρήση.

Τελικά :
1) CE4 V3 και Mini Vivi Nova
2) Vivi Nova
3) Τ2

Αποσυνδεδεμένος ekkli

  • *
  • 86
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #133 στις: Μαΐου 08, 2013, 12:02 »
καλημέρα,
το βασικό μου κριτήριο είναι το χτύπημα, ούτε το ντουμάνι ούτε κάτι άλλο.
Τα υγρά που κάνω έχουν βάση 18άρα PG 80%, από AtmosLab.

Με βάση το χτύπημα λοιπόν, πως θα κατατάσσατε τα clearo και τί θα μου προτείνατε να αγοράσω ;

Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #134 στις: Μαΐου 08, 2013, 12:29 »
Με ίδια περιεκτικότητα PG/VG και στα ίδια mg άτμιζα με τα πιο πάνω clearomizers
και ικανοποίηση περισσότερο είχα στον Vivi Nova αλλά και στον ce4+ V2.
Ανάλογα την μπαταριοθήκη που έχεις, αν είναι 22 χιλ πάρε Vivi Nova, αν είναι μικρότερη
σε χιλιοστά πάρε τον ce4+ V2 ή V3 μακρυφίτιλο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499206 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 137 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194525 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1590 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4743 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109096 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180486 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1998 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1420 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25329 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy