vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

163 επισκέπτες, 2 χρήστες
sakissalonika, bloodlessz

Twitter

Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό

Αποσυνδεδεμένος alex66

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #90 στις: Οκτωβρίου 08, 2013, 00:24 »
δοκιμασε να κατεβασεις το ποσοστο αρωματων.το χασιμο της γευσης ειναι απο εκει.
κανε σκετη βαση μια-συο μερες και θα επανελθεις δριμυτερος 8)

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #91 στις: Οκτωβρίου 08, 2013, 01:05 »
Εκείνος ο γιατρός μας που ζητά έρευνες ή κάποιος άλλος επιστήμονας δεν μπορεί να μας δώσει μια απάντηση σχετικά με το θέμα του λαιμού? Έστω και άλλης ειδικότητας κάτι θα ξέρει.

Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #92 στις: Οκτωβρίου 08, 2013, 09:49 »
Φίλοι συνατμιστές μπερδεύτηκα διαβάζοντας το νήμα. Εδώ και 4-5 ημέρες ενώ ήμουν ευτυχισμένος ατμιστής  :laugh1:  χοντας βρει τι μου άρεσε (ανακάλυψα τον κόσμο των επισκευαζόμενων : dripper - σοφία και υγρά all day που μου άρεσαν: freedom - ambrosia), τόσο ευτυχισμένος που είχα ξεφύγει στα ml (μπορεί και πάνω από 10ml/ ημέρα - 12 mg :baby: :baby: :baby: ), έχασα τελείως την γεύση μου στο άτμισμα και ένοιωθα την ξηρότητα και γδάρσιμο που νοιώθω όταν αρχίζει μια ίωση. Παρακαλούσα να είναι ίωση και να μην χάσω το παιχνίδι του ατμίσματος. Τελικά η ίωση δεν ήρθε (ακόμα τουλάχιστον), βελτιώθηκε αρκετά το πρόβλημα ρίχνοντας την ποσότητα στα 3 ml για 2 ημέρες. Σήμερα αποφάσισα να ξεφύγω για αλλαγή από τα καπνικά υγρά και δοκίμασα διάφορα φρουτοκαραμελοδιάφορα με χαμηλότερη νικοτίνη που όντως μου άρεσαν, από τις πολλές δοκιμές όμως με ξανάπιασε το γδάρσιμο.  :wall:

Έχω μπερδευτεί πιο πολύ με το τι κάνει η VG και τι η PG σε σχέση με τον λαιμό :helpsmilie: [size=78%], [/size] αλλά από ότι κατάλαβα πρέπει να το βρω μόνος μου και να βρω χρόνο (από αυτόν που δεν έχω) να ασχοληθώ με DIY..[size=78%][/size][size=78%]..[/size]

Πάντως δεν έχω χάσει την ελπίδα μου όλα αυτά να είναι από την απότομη αλλαγή του καιρού και ίσως για αυτό το νήμα αυτό ξαναζωντάνεψε....

Μια περίπτωση είναι η υποψία καμένου ( πολλά volts ή κακό στήσιμο ατμοποιητή ) που έχει σαν αποτέλεσμα να παίρνεις "καμένο" ενώ σε ξεγελάει για " χτύπημα " στο λαιμό.

Μια άλλη περίπτωση είναι πως κάποια αρώματα είναι πιο δυνατά σε σχέση με άλλα και αυτό μπορεί να στο προκαλέσει το άρωμα ( σε αυτή τη περίπτωση μείωσε τις στάλες DIY )

Μια ακόμα περίπτωση είναι να έχεις κάποια δυσανεξία στην PG. Πολλοί έχουν αναφέρει το θέμα αυτό σαν αποτέλεσμα αλλεργίας στην PG.
 
Η λύση είναι να δοκιμάσεις χαμηλότερα volts, λιγότερο άρωμα και μικρότερη περιεκτικότητα PG
Πρέπει από μόνος να το δεις ποιο είναι που σε πειράζει.
Μπορεί όμως να μην είναι και τίποτα από τα παραπάνω και να είναι από παγωμένο νερό ας πούμε.

Παρεμπιπτόντως μήπως καπνίζεις με το άτμισμα ?  ???

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #93 στις: Οκτωβρίου 08, 2013, 10:00 »
Giannis Pap, σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Αυτό με το καμένο που λες παλιά το μπέρδευα, υπήρχαν αρώματα που στο όριο του καμένου μου άρεσε, όμως το πρόβλημα παρουσιάστηκε όταν σίγουρα δεν έπαιρνα καμένο (Σοφία με σωστή ρύθμιση τροφοδοσίας).


Σχετικά με την PG δεν ξέρω τα αρώματα Halo, el toro & e-baron πόση περιείχαν. Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα DIY υγρά, πρέπει μάλλον να το πάρω απόφαση και να ξεκινήσω. Το πιο πιθανό πάντως είναι να πρέπει να μειώσω γενικά το άτμισμα γιατί τελευταία το είχα παρακάνει !


Γενικά ατμίζω στα 6.5 - 7.5 W (όπως το υπολογίζω με βάση αντίσταση και τάση).


Από κτ καθόλου, όπως προείπα εδώ και 1 μήνα, αλλά και πριν, σε 8 μήνες να χα καπνίσει 7-8 τσιγάρα συνολικά σε φάσεις που ξέμενα από μπαταρία και ήμουν έξω.

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #94 στις: Οκτωβρίου 08, 2013, 10:57 »
Για να συμπληρώσω λίγο το Γιάννη μιας και κάποια από τα υγρά που ατμίζεις αφήνουν αρκετά κατάλοιπα στις αντιστάσεις. Κάτι που έχω παρατηρήσει προσωπικά είναι ότι όταν καθυστερώ να αλλάξω αντιστάσεις σε κάποια υγρά τότε εμφανίζεται το φαινόμενο του ξηρού λαιμού. Λάβε το υπόψη σου και δοκίμασε να τους αλλάζεις πριν μαυρίσουν τελείως από κατάλοιπα

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #95 στις: Οκτωβρίου 08, 2013, 11:40 »
Και να συμπληρώσω, μέχρι να αλλαχτεί η αντίσταση, πλύσιμο με νεράκι κάτω από τη βρύση συχνά. (ανά 2-3-γεμίσματα και αναλόγως την κατάσταση των φιτιλιών από κατάλοιπα)
Επειδή κι εμένα ενοχλείται ο λαιμός αν μαζευτούν αρκετά κατάλοιπα, έχω βρει αυτή τη λύση και είμαι οκ. Κι αν έχω ξεχαστεί να το κάνω, έχει τύχει να μου το θυμίσει ο λαιμός μου, που με τον τρόπο του μου λέει... "πλύνε την αντίσταση!"

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #96 στις: Οκτωβρίου 08, 2013, 11:55 »
ok, σας ευχαριστώ όλους. Αν και δεν νομίζω ότι φταίει αυτό, τώρα που έμαθα να "στρίβω" αντιστάσεις αλλά και το κόλπο με το φλόγιστρο που προμηθεύτηκα για να καθαρίζουν οι παλιές μπορώ να τις αλλάζω και κάθε μέρα.

Αποσυνδεδεμένος sakis7

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
  • 'Οτι πετά δεν κάνει μέλι!
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #97 στις: Οκτωβρίου 09, 2013, 18:03 »
Giannis Pap, σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Αυτό με το καμένο που λες παλιά το μπέρδευα, υπήρχαν αρώματα που στο όριο του καμένου μου άρεσε, όμως το πρόβλημα παρουσιάστηκε όταν σίγουρα δεν έπαιρνα καμένο (Σοφία με σωστή ρύθμιση τροφοδοσίας).


Σχετικά με την PG δεν ξέρω τα αρώματα Halo, el toro & e-baron πόση περιείχαν. Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα DIY υγρά, πρέπει μάλλον να το πάρω απόφαση και να ξεκινήσω. Το πιο πιθανό πάντως είναι να πρέπει να μειώσω γενικά το άτμισμα γιατί τελευταία το είχα παρακάνει !


Γενικά ατμίζω στα 6.5 - 7.5 W (όπως το υπολογίζω με βάση αντίσταση και τάση).


Από κτ καθόλου, όπως προείπα εδώ και 1 μήνα, αλλά και πριν, σε 8 μήνες να χα καπνίσει 7-8 τσιγάρα συνολικά σε φάσεις που ξέμενα από μπαταρία και ήμουν έξω.
Με τη Σοφια γινετε το ολο προβλημα?

Αποσυνδεδεμένος scarletk

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #98 στις: Οκτωβρίου 21, 2013, 22:52 »
Και η ποσότητα που είπες ότι έκανες (όταν το είχες παρακάνει) μπορεί να παίζει λίγο ρόλο. Παθαίνεις λίγο overdose νικοτίνης. Έτυχε προχτές και σε μένα. Άτμισα πάρα πολύ και στέγνωσε το στόμα μου και ο λαιμός είχε γίνει τσαρούχι. Την επόμενη μέρα είχα μερική ενόχληση (είχε ερεθιστεί ο λαιμός), και σήμερα έχει στανιάρει. Εννοείται ότι έριξα την κατανάλωση. Και στο θέμα των watt καλό είναι να μην το παρακάνουμε απ'ότι διαβάζω. Βρες ένα σημείο να είναι ο ατμός απαλός και γευστικός - κι εγώ στα 5-7 παίζω τώρα. Καμιά φορά τραβάω καμιά τζούρα ανεβάζοντας έτσι για αλλαγή, αλλά με το τωρινό setup δεν νομίζω ότι μου προσφέρουν κάτι τα υψηλά watt. Περισσότερη φυτιλίλα-συρματίλα παίρνω και το καταλαβαίνεις ότι αυτές οι τζούρες μόνο καλό δεν κάνουν.

Αναφέρω την περίπτωση της νικοτίνης γιατί το πάθαινα καμιά φορά και με τα κανονικά τσιγάρα. Σε τίποτα εξόδους με ποτό κτλ που έπεφτε πολύ chain smoking το ίδιο πράγμα γινόταν. Οι φάσεις που "έλεγες" κάπνισα ένα χωράφι  :thumpdown: .

Επίσης δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένας λόγος να φέρνουμε τα υλικά στα όρια τους. Το κόστος είναι μηδαμινό. Εγώ κάθε 3-4 μέρες τις αλλάζω τις αντιστάσεις, και ενδιάμεσα τις ξεπλένω όπως λέει και η Σένια (ανάλογα τα γεμίσματα και τις αλλαγές υγρών). Όλα τα λέω με επιφύλαξη έτσι, 30 μέρες ατμίζω, απλά μου έτυχε κι εμένα γι'αυτό πετάχτηκα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2013, 23:35 από scarletk »

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #99 στις: Οκτωβρίου 22, 2013, 00:50 »
Και εγώ μια από τα ίδια τον τελευταίο καιρό. Βήχας το βράδυ, γδάρσιμο και τώρα ξηρότητα. Κατέβασα βατ και νικοτίνη, αφού έπαιξα με διάφορες αναλογίες vg/pg) και καλυτέρευσε αλλά όχι τελείως. Αυτό που κάνω τώρα είναι ότι άλλαξα τις βάσεις, από άτμος (2 χρόνια περίπου) σε umami (πιο άοσμες). Θα επανέλθω.......

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #100 στις: Οκτωβρίου 22, 2013, 08:56 »
Νομίζω ότι ίσως ο λόγος που παραπονιόμαστε λίγο περισσότερο την εποχή αυτή είναι ίσως και λόγω ψιλο-κρυωμάτων της εποχής. Για την ιστορία, από τότε που έγραψα για το πρόβλημά μου, όλα καλά, δεν μου ξαναπαρουσιάστηκε, χωρίς να έχω μειώσει κάτι, του εναντίον πρόσθεσα meshάτο RSST (μικρή χρήση) που κατεβάζει τα υγρά σαν να έχεις κανονικό καλαμάκι !! Κάπου δε, είχα διαβάσει στο φόρουμ ότι η PG (ή μήπως η VG) κατά κάποιο τρόπο απολυμαίνει το λαιμό. Δεν ξέρω, αλλά όσο καιρό ατμίζω οι μικροενοχλήσεις στον λαιμό δεν εξελίσσονται σε εμπύρετες καταστάσεις !!! Σύμπτωση? Ίσως!

Αποσυνδεδεμένος SAn

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #101 στις: Οκτωβρίου 22, 2013, 10:43 »
Μετά από αρκετό διάστημα έχω να πω τα εξής ως αυτοπαρατηρήσεις στον εαυτό μου που σίγουρα δεν είμαι αλλεργικός σε PG γιατί άτμιζα 2 μήνες μόνο τριμπέκα στα 12 με c4.

Έχω 3-4 μέρες με πρήξιμο στο λαιμό και αμυγδαλές, όχι τόσο ενοχλητικό αλλά όχι το ίδιο με το όταν είναι κάποιος άρρωστος. Το πρωϊ που ξυπνάω είμαι μια χαρά και το βράδυ
πριν κοιμηθώ είναι στο χειρότερο (μετά από όλη μέρα ατμίσματος)
Το μόνο άλλο υγρό που έχω κάνει είναι με 50-50 σε σχέση με το 70 pg-30 vg που είναι το τριμπέκα. (9-12 mg)
Οι λόγοι που έχω το πρήξιμο πιστέυω είναι οι εξής:
Το καμμένο που έπερνα και απο c4 και απο rsst και δεν το καταλάβαινα λόγω βουλωμένης μύτης για μια ολόκληρη μέρα όπου και μετά ξεκίνησε ο πονόλαιμος.
Το πλαστικό που πέρνω σε c4 και Mini vivi nova παρότι έχω αλλάξει 4!! κεφαλές και στους 2.
Το mesh και τα αέρια που απελευθερώνει ακόμα και σε dry ( ναι με το mesh ακόμα και σωστά στημένο ενοχλεί λίγο περισσότερο αλλά όχι τόσο)
Οι αλλαγές υγρού. Μια με ένα υγρό μία με το άλλο.

Κυρίως όμως το καμμένο και το πλαστικό. Ε το γύρισα και εγω σε ένα υγρό με επισκευάσιμο και φυτιλοαντίσταση, μείωσα και λίγο την κατανάλωση και όλα κομπλέ.
Εκεί που έκανα 3μλ τη μέρα είχα φτάσει 6-8 απλά πιπίλα..τώρα ο λαιμός είναι καλύτερα.
Τα πάντα με μέτρο και προσωπικά θα μείνω και μακριά από ατμοποιητές με πλαστικούρες δια παντός.

Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #102 στις: Οκτωβρίου 22, 2013, 12:44 »
Το καμμένο που έπερνα και απο c4 και απο rsst και δεν το καταλάβαινα λόγω βουλωμένης μύτης για μια ολόκληρη μέρα όπου και μετά ξεκίνησε ο πονόλαιμος.

Όταν έχεις βουλωμένη μύτη να σκέφτεσαι πως μπορεί να έχεις κάποια ίωση και γενικά μετά τη μύτη
επηρεάζονται ο λαιμός και τα αυτιά! Μπορεί να είναι αυτό και να ξεκινάει κάποια ίωση  :)

Αποσυνδεδεμένος SAn

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #103 στις: Οκτωβρίου 22, 2013, 13:03 »
μπα αλλεργίες μια ζωή  :))

Αποσυνδεδεμένος Stelios-Ε-ψιγ

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #104 στις: Ιανουαρίου 09, 2014, 14:28 »
Υγρα μονο με vg,δεν την βρισκω ιδιαιτερα χρσιμη την Pg,με την Vg προσωπικα ευχαριστιεμαι καλυτερα το χτυπημ,για νομιζω πως κανει πιο  'πυκνο' τον ατμο...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115904 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824365 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507367 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8935 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154769 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568774 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243868 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294180 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1756 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762764 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1124 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4015 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem